Ιαπωνία Ιαπωνία - Και καλά και φθηνά

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια

Πριν λίγες μερες επέστρεψα απο ενα δεκαημερο ταξιδι στην Ιαπωνία.
Μια χώρα που δεν ηταν στα ταξιδιωτικα μου σχεδια . Ας οψεται ομως η τελευταια τριετια που μετα απο στερητικό συνδρομο αλλαξα άποψη για πολλά πραγματα , μεσα σε αυτα και για χωρες προορισμους.
Επειδη εχω να γραψω ιστορια απο το 2018 διακρινω μια ακαμψια στο πως να ξεκινησω.
Δεν ξερω αν θα καταληξει σε ιστορια αναλυτικη ή αναφορά σε πρωτογνωρα γεγονοτα και καταστασεις που εζησα ή σε απλες χρηστικες πληροφοριες .
Παμε και οπως βγει.
Το ταξιδι κλειστηκε αρχες Νοεμβριου με καροτάκι μια προσφορα της Etihad στα 580 ευρω.
Ενα παιδι απο την μεγαλη παρεα 14 ατομων που φάγαμε το καρότο ανελαβε την διαμονη .
Εκλεισε ωραια ξενοδοχεια με καλες εκπτωσεις αφου ο Φεβρουαριος ειναι ο πιο φθηνος μηνας να βρεθεις Ιαπωνια. Πάντα πιστευα τη φήμη οτι ειναι πανακριβη χώρα και αυτος ηταν ενας επιπλεον λογος που δεν την είχα στα σχεδια μου. Αποδειχθηκε μεγαλος μυθος.
Ηταν ενα υπεροχο ,οικονομικο ταξιδι σε μια μοναδική χωρα σε ολους τους τομεις .
Οι 10 νυκτες ηταν σε τεσσερις πόλεις . 3 Τοκυο - 2 Οσάκα - 2 Κιότο - 2 Χιροσιμα - 1 Τοκυο.
Μια χαρα για να παρουμε μια γευση απο Βορρα και Νοτο .
Μεσα στο τριμηνο της αναμονης , με διαρκη μηνυματα της ομαδας στο viber ,κλεισαμε και το bullet train pass στην πολυ καλή τιμη των 218 ευρω για μια εβδομαδα που θα καναμε μετακινησεις απο πόλη σε πόλη.
Θα εξηγησω παρα κατω πως γινεται η διαδικασια αφου αυτή η φθηνη τιμη ειναι μόνο για τουριστες.
Ολα ωραια και καλά εως τωρα και κυρίως οικονομικά.

Εδω σταματω για την ωρα γιατι πρεπει να ετοιμαστω για τη δουλειά.

 

Attachments

Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πρωί με την αυγούλα χαρούμενη ξυπνώ και συνεχιζω ιστοριούλα.

Ηρθε η πολυποθητη 20η Φεβρουαριου και επιτελους βρισκόμαστε οι 14 στο Βενιζελος.
Νοιώθω περιεργα γιατι απο τον Μαρτιο του 2020 εχω ταξιδεψει μια φορά εκτος Ελλαδος και αυτό περυσι τον Μαιο μια εβδομάδα στην Ιταλία.
Σκεφτομαι τα εξι ταξιδια που ειχα κανει το 2019 και τα τρια χρόνια που πηγαν χαμένα.
Ειμαι πολυ συγκινημενη γιατι μαζι μου ειναι και η παιδική μου φιλη Ο.
Πρωτη φορα στη ζωη της εκτος Ευρωπης .
Περασε μια μεγαλη περιπετεια με σοβαρη ασθενεια πριν δύο χρονια αλλά ειναι εδω δυνατή σαν βράχος. Πρωτο και τελευταίο ταξιδι που ειχαμε κανει στο εξωτερικό ηταν στα 26 χρονια μας οταν γυριζαμε την Ευρωπη με interail.
Γελάμε με το γεγονος οτι με τραινα αρχισαμε και με τραινα συνεχιζουμε.
Τους υπόλοιπους δωδεκα πρωτη φορά τους συναντω απο κοντα. Ειμαστε απο διάφορα μερη της Ελλαδας και ηδη απο τις συνομιλιες στο viber εχω την αισθηση οτι ειναι μια χαρά ανθρωποι οπως και αποδειχθηκε στη πορεια. Δύο απο αυτούς τον συμπαθεστατο Α. που κάναμε καλή παρέα κατα την διαρκεια του ταξιδιού τον αναγνωρισα απο φωτογραφιες αφου προσφατα ειχε ταξιδεψει με το Altervan οπως και η Κ. σε αλλο ταξιδι οπως ανακαλυψαμε στην πορεία.Κάπου συναντιουνται οι δρόμοι των ταξιδιωτών με τα ίδια γούστα!
Εννέα κοριτσάκια και πεντε αγοράκια. Ωραια , να μην πνιγούμε στα οιστρογόνα!
Η πτηση μεχρι το Αμπου Ντάμπι ομαλή , εκει δυο ωρες τρανζιτ και μετα εννιαμιση ωρες εως Τοκιο.
Η εταιρεια αξιοπρεπης , τρια γευματα και ευγενικο προσωπικο απο ολα τα μερη του πλανήτη.
Φθανουμε στο Ναριτα , αλλαζουμε χρηματα η ισοτιμια ηταν ενα ευρω 135 γιεν.
Ο Γ. ο ατυπος διοργανωτης βγαζει εισιτηρια για να φθασουμε στο ξενοδοχειο.
Πρωτη εκπληξη η τιμη του εισιτηριου. 1050 γιεν , 7.70 ευρω για μια διαδρομη πολυ μακρινη.
Ξεκιναμε με προαστιακο 50 λεπτα διαδρομή , αλλάζουμε σε αλλο προαστιακό με άλλα 15 λεπτα και μετα μετρό καποιες στασεις και αλλαγη σε αλλη γραμμη.Υπήρχε και άλλη γραμμή του μετρό που σε πηγαινε στο κέντρο χωρις αλλαγες, αλλά ακριβότερη.
Καποια στιγμη φθανουμε στο ξενοδοχειο. Το Τοκιο ειναι απέραντο δεν ξερω που βρισκομαι αλλά η συνοικια ειναι πολυ καλή , εχει κινηση αλλά και ησυχια τα βραδυα και κυριως εχει διπλα seven/11 .
Ειχα βαλει εγνοια με το θέμα καφέ γιατι νομιζα οτι οι Ιαπωνες πινουν μονο πρασινο τσαι.
Στη ρεσεψιον με περιμενει άλλη εκπληξη. Εχει καφετιερα με εκλεκτο καφε σε κοκκους που βγαζει εσπρεσο και ολα τα απαραιτητα ζαχαρη , γαλα , φρεσκια κρεμα .Ειναι δωρεαν για οσους καφεδες επιθυμεις ολο το 24ωρο. Τέλος στην εγνοια και μπραβο στους Ιαπωνες .
Οπως διαπιστωσα στη πορεια παντου προσεχουν και την πιο μικρη λεπτομερεια για
να κανουν πιο ευκολη τη ζωη του επισκεπτη.
Γραφω και το ξενοδοχειο γιατι εμεινα πολυ ευχαριστημένη.
Best Western fino hotel
Akihabava - Tokyo
Οτι πρεπει για τις τρεις μερες που ειχαμε να δουμε οτι προλαβουμε.
H τιμη ηταν στα 150 ευρω το δικλινο αλλά με τις συμφωνιες που ειχε κανει εγκαιρα ο Γ. μας κοστισε φθηνοτερα.
Τα δωματια σχετικα μικρα οπως παντου στην Ιαπωνια, αλλά αψογα.
Επιτελους και η πρωτη επαφή με τα περιφημα μπάνια και ειδικα με την λεκάνη.
Θερμαινόμενο καθισμα , μην κρυωσει ο πωπός μας και διαφορα κουμπιά που μεχρι να τα μαθεις αντε να βρεις ακρη!
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ο καφές που έλεγα . Μεγάλη ανακουφιση να τον εχεις ανα πάσα στιγμη και επιπλεον δωρεάν .
Ταξιδευω οικονομικα και με τρεις καφεδες τουλαχιστον την ημερα που πινω αυτο σημαινει κερδος στη τσέπη μου γυρω στα 10-12 ευρω .
IMG_20230223_070547.jpg
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Οι οδηγίες για χρηση στο μπάνιο.Εδω που ειναι και στα αγγλικά οι οδηγίες καλά τα πηγαμε! Σε ενα άλλο που ειχε μόνο Ιαπωνικά μεχρι να βρω ακρη εγινα μουσκεμα!
IMG_20230226_161625.jpg
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.632
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μπράβο ΚΙΚΙ πολύ ωραία ιστορία για ένα μέρος που ψοφάω να δω!
Από ότι β΄λέπω στην 'Απω Ανατολή περνάς καλά και συ και ο πισινός σου ;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μπράβο ΚΙΚΙ πολύ ωραία ιστορία για ένα μέρος που ψοφάω να δω!
Από ότι β΄λέπω στην 'Απω Ανατολή περνάς καλά και συ και ο πισινός σου ;)
χαχαχα ασε που καλόμαθε και τωρα με το κρυο μπανιο στο σπιτι μου το αναπολω!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πολύ ωραιο το ξεκίνημα της ιστορίας σου, περιμένουμε και τη συνέχεια!!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πόσο το χαίρομαι αυτό σου το ταξίδι Κική μου!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
σας εύχομαι να κάνετε κι άλλα πολλά ταξίδια οι φιλες!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μπράβο ΚΙΚΙ πολύ ωραία ιστορία για ένα μέρος που ψοφάω να δω!
Από ότι β΄λέπω στην 'Απω Ανατολή περνάς καλά και συ και ο πισινός σου ;)
Χαχαχα τώρα το θυμήθηκα . Τις ημέρες που είχε κρύο στον προαστιακό και στο μετρό τα καθίσματα ήταν θερμαινόμενα! Το τερμάτισαν οι Ιάπωνες με τις παροχές στους πισινούς μας!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom