Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα, να απαντήσω σε όσα γνωρίζω.

Καλαματά με αεροπλάνο και από εκεί να νοικιάζαμε αυτοκίνητο για να γλιτώσουμε τα 1.400 χλμ.
Σοφή επιλογή, αν συμφέρει οικονομικά η ενοικίαση βέβαια.
Πάμε στους καταρράκτες του Πολυλίμνιου (αλήθεια, πόση ώρα πεζοπορία έχει και πόσο χρόνο θα μας πάρει συνολικά στο περίπου?). Το απόγευμα μπάνιο στη Βοιδοκιλιά και διανυκτέρευση στην Πύλο.
Ελάχιστη, κοντά στο 20λεπτο, μη σε προβληματίζει αυτό. Βγαίνει άνετα η συγκεκριμένη ημέρα.
3η μέρα: Βλέπουμε Μεθώνη, Φοινικούντα, Κορώνη και κάνουμε κάπου μπάνιο. Το βράδυ διανυκτέρευση στην Καλαμάτα.
Επίσης βγαίνει άνετα.
Πώς σας φαίνεται; Είναι εφικτό ή είναι πάρα πολλά και θα είμαστε όλη την ώρα στους δρόμους οπότε κάτι πρέπει να αφήσω έξω;
Και τα δύο. Εφικτό είναι, αλλά θα είστε όλη την ώρα στους δρόμους, δε το γλιτώνετε.
Εγώ δε θα άφηνα τίποτα έξω, ίσως όμως να άλλαζα τις διανυκτερεύσεις.
Τα παιδιά που έχουν εμπειρία σε Λακωνική Μάνη θα βοηθήσουν σ' αυτό.
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
psilos3 σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Τώρα που το ξανασκέφτομαι μου φαίνεται καλύτερη ιδέα να τα κάνουμε με την ανάποδη σειρά.
Δηλαδή φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Καλαμάτας το απόγευμα, νοικιάζουμε αυτοκίνητο και ντουγρού για Μονεμβασιά. Το Καλαμάτα - Μονεμβασιά θα μας πάρει κοντά στις 3 ώρες και θα φτάσουμε εκεί βράδυ αλλά εφόσον το αεροδρόμιο είναι στην Καλαμάτα και θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε στη Μονεμβασιά είναι μια απόσταση που αναγκαστικά πρέπει να κάνουμε είτε στην αρχή είτε στο τέλος του ταξιδιού. Προτιμώ στην αρχή, για να μην έχουμε τα πολλά χλμ και το άγχος να προλάβουμε το αεροπλάνο την τελευταία μέρα. Οπότε σαν μέρες πλέον βγαίνουν:

1η- άφιξη στη Μονεμβασιά το βράδυ (κάπου κοντά για διανυκτέρευση)
2η- εξερεύνηση Μονεμβασιάς και διανυκτέρευση κάπου κοντά
3η- πάμε Ελαφόνησο για μπάνιο και διανυκτερεύουμε εκεί
4η- μπάνιο στην Ελαφόνησο και ταξίδι μέχρι το Γύθειο
5η-6η- εξερεύνηση Λακωνικής Μάνης με 2 διανυκτερεύσεις Αρεόπολη ή Λιμένι ή Γερολιμένας
7η- Καρδαμύλη- παραλία Φονέα και διανυκτέρευση στην Καλαμάτα
8η- Πολυλίμνιο και Βοιδοκοιλιά με διανυκτέρευση στην Πύλο
9η- περνάμε από Μεθώνη, Φοινικούντα Κορώνη με στάση για μπάνιο και το απόγευμα είμαστε στο αεροδρόμιο για αναχώρηση.

Εμένα καλά μου φαίνονται. Ελπίζω να μην κάνω κάποιο λάθος και υποτιμώ τον χρόνο που θα χρειαστούμε σε κάποιο από αυτά. Οποιοδήποτε τιπ για παραλίες ή οτιδήποτε άλλο χρήσιμο ευπρόσδεκτο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τώρα που το ξανασκέφτομαι μου φαίνεται καλύτερη ιδέα να τα κάνουμε με την ανάποδη σειρά.
Πολύ καλύτερη ιδέα, συμφωνώ, εφόσον θα έχεις επιστροφή από Καλαμάτα καλύτερα να βάλεις διανυκτέρευση κάπου κοντά σχετικά στη πόλη για να μην έχετε το άγχος και τα υπερβολικά χιλιόμετρα τη τελευταία μέρα.
 

Lora.H

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας!
άλλη μία Θεσσαλονικιά εδώ που χρειάζεται βοήθεια! Σκεφτόμαστε να πάμε αεροπορικώς Καλαμάτα και μετά να πάμε Καρδαμυλη, Αρεόπολη, Γύθειο, Κύθηρα και πίσω.
πώς σας φαίνεται; Είναι εφικτό; Εχουμε 7-8 μέρες. Είμαστε λίγο μεσόκοποι βέβαια (45-50) και δεν θέλουμε τρελή ταλαιπωρια. Που να διανυκτερεύσουμε; Αξίζει πχ να μείνουμε Καλαμάτα; αναγκαστικά Κυθηρα θα μείνουμε 4 βράδια (δεν έχει πλοίο άλλες μέρες). Ευχαριστώ εκ των προτέρων, οργανώνω μόνη μου την εκδρομη και χρειάζομαι λιγη βοήθεια
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλησπέρα σας!
άλλη μία Θεσσαλονικιά εδώ που χρειάζεται βοήθεια! Σκεφτόμαστε να πάμε αεροπορικώς Καλαμάτα και μετά να πάμε Καρδαμυλη, Αρεόπολη, Γύθειο, Κύθηρα και πίσω.
πώς σας φαίνεται; Είναι εφικτό; Εχουμε 7-8 μέρες. Είμαστε λίγο μεσόκοποι βέβαια (45-50) και δεν θέλουμε τρελή ταλαιπωρια. Που να διανυκτερεύσουμε; Αξίζει πχ να μείνουμε Καλαμάτα; αναγκαστικά Κυθηρα θα μείνουμε 4 βράδια (δεν έχει πλοίο άλλες μέρες). Ευχαριστώ εκ των προτέρων, οργανώνω μόνη μου την εκδρομη και χρειάζομαι λιγη βοήθεια
Καλησπέρα. Γιατί αναγκαστικά 4 μέρες Κύθηρα; Πας Κύθηρα από Γύθειο κάθεστε 3 μέρες και παίρνεις το καράβι για Νεάπολη που έχει κάθε μέρα και βάζεις μια διανυκτέρευση στην Ελαφόνησο.
Δε θα έβαζα διανυκτέρευση Καλαμάτα.
 

Lora.H

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα. Γιατί αναγκαστικά 4 μέρες Κύθηρα; Πας Κύθηρα από Γύθειο κάθεστε 3 μέρες και παίρνεις το καράβι για Νεάπολη που έχει κάθε μέρα και βάζεις μια διανυκτέρευση στην Ελαφόνησο.
Δε θα έβαζα διανυκτέρευση Καλαμάτα.
Τέλεια ιδέα! Ευχαριστώ πολύ!
πρέπει να κάνω κρατήσεις σε όλα αυτα τα μέρη για καταλύματα;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε Πάσχα στην νότια Πελοπόννησο.
Βρίσκω εισιτήρια με μίλια από Θεσ/νίκη για Καλαμάτα Μεγ.Τρίτη με Δεύτερη μέρα του Πάσχα.
Σκεφτόμαστε να συμπεριλάβουμε και την Μονεμβασιά στο ταξίδι μας. Πως προτείνετε οι γνώστες της περιοχής να μοιράσουμε τις 5 διανυκτερεύσεις (γιατί μάλλον η 6η διανυκτέρευση θα γίνει στην Καλαμάτα επειδή η πτήση είναι πολύ πρωινή και θα πρέπει να παραδοθεί και το αυτοκίνητο) και που είναι ομορφότερα να κάνουμε Ανάσταση.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε Πάσχα στην νότια Πελοπόννησο.
Βρίσκω εισιτήρια με μίλια από Θεσ/νίκη για Καλαμάτα Μεγ.Τρίτη με Δεύτερη μέρα του Πάσχα.
Σκεφτόμαστε να συμπεριλάβουμε και την Μονεμβασιά στο ταξίδι μας. Πως προτείνετε οι γνώστες της περιοχής να μοιράσουμε τις 6 διανυκτερεύσεις και που είναι ομορφότερα να κάνουμε Ανάσταση.
Για Ανάσταση θα πρότεινα Μονεμβασιά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε Πάσχα στην νότια Πελοπόννησο.
Βρίσκω εισιτήρια με μίλια από Θεσ/νίκη για Καλαμάτα Μεγ.Τρίτη με Δεύτερη μέρα του Πάσχα.
Σκεφτόμαστε να συμπεριλάβουμε και την Μονεμβασιά στο ταξίδι μας. Πως προτείνετε οι γνώστες της περιοχής να μοιράσουμε τις 5 διανυκτερεύσεις (γιατί μάλλον η 6η διανυκτέρευση θα γίνει στην Καλαμάτα επειδή η πτήση είναι πολύ πρωινή και θα πρέπει να παραδοθεί και το αυτοκίνητο) και που είναι ομορφότερα να κάνουμε Ανάσταση.
Εύκολα Λεωνίδιο κι από νωρίς κιόλας, να δείτε όλες τις προετοιμασιες, γι αυτό ζουν όλο το χρόνο

ΕΘΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΣΤΑΤΑ, ΠΑΣΧΑ ΣΤΟ ΛΕΩΝΙΔΙΟ, ΛΕΩΝΙΔΙΟ, Λεωνίδιο Αρκαδίας, ΑΡΚΑΔΙΑ, Λεωνίδιο Αρκαδίας στην Πελοπόννησο
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εύκολα Λεωνίδιο κι από νωρίς κιόλας, να δείτε όλες τις προετοιμασιες, γι αυτό ζουν όλο το χρόνο

ΕΘΙΜΟ ΜΕ ΑΕΡΟΣΤΑΤΑ, ΠΑΣΧΑ ΣΤΟ ΛΕΩΝΙΔΙΟ, ΛΕΩΝΙΔΙΟ, Λεωνίδιο Αρκαδίας, ΑΡΚΑΔΙΑ, Λεωνίδιο Αρκαδίας στην Πελοπόννησο
Το έχω υπ"όψιν μου το έθιμο αυτό Γιώργο. Γνωρίζεις αν αξίζει να μείνει κανείς εκεί για 1-2 διανυκτερεύσεις?? έχει τριγύρω τίποτα??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Το έχω υπ"όψιν μου το έθιμο αυτό Γιώργο. Γνωρίζεις αν αξίζει να μείνει κανείς εκεί για 1-2 διανυκτερεύσεις?? έχει τριγύρω τίποτα??
Αν διαλέξεις να μείνεις εκεί μπορείς να μείνεις και παραλιακά πολύ κοντά στην Πούλιθρα.΄Εχει ωραία καταλύματα(Βυζαντινό,Smyrnos).Και να κάνεις εκδρομές προς Φωκιανό,Μονή Ελώνης,Κοσμάς κτλ).

Φαγητό στο Μυρτώον.

Μυρτώον | Εστιατόριο Μεσογειακής Κουζίνας | Λεωνίδιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom