Ιδέες για μονοήμερες εκδρομές (από Αθήνα)

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Αγκιστράκι του Σαρωνικού

Μια πολύ όμορφη πρόταση γι'αυτούς που θέλουν Σαβ/κύριακο ή μονοήμερη είναι το μικρούλι νησάκι Αγκιστράκι :clap:(σχεδόν δίπλα στην Αιγίνα, πολύ ομορφότερο από την Αιγίνα αλλά κ από πολλά μέρη της Εύβοιας ή του νομού Κορινθίας, κατά την ταπεινή μου γνώμη!)
Γιατί να πάτε: 1)Πνιγμένο στο πεύκο κ στο πράσινο -η βλάστηση θα σας μαγέψει! (φωτό 1 στο προφίλ μου)
2) Είναι ωραία, γραφικά (αν κ αρκετά ήσυχα) στον οικισμό Μεγαλοχώρι ή Μύλος(ο πρώτος π θα δείτε αν φτάσετε στο νησάκι με δελφίνι), μπορείτε να κάνετε τη βόλτα σας κ να αράξετε κάπου χαμηλά για καφεδάκι ή γλυκάκι, ιδίως απόγευμα π έχει κ ωραίο ηλιοβασίλεμα
(φωτό 2 στο προφίλ).
3) Στην τουριστική Σκάλα (οικισμός π θα δείτε αν πάρετε ferry boat για να πάτε) χτυπά ο παλμός του μικρού νησιού. Αν κ δεν είναι ιδιαιτέρως γραφικά, εκεί θα βρείτε τα πάντα (ταβέρνες, σουβλατζίδικα, καφε-γλυκά-παγωτά, πιτσαρίες, μπαράκια κτλ). Τα Σαββατόβραδα του Αυγούστου έχει αρκετό κόσμο αλλά είναι πολύ ευχάριστα. Λίγη προσοχή μόνο στο να βρείτε καλό φαγητό (μη πάτε στα τουριστικά όπως την πατήσαμε εμείς, προτιμείστε ψαροταβέρνες π βρίσκονται όπως βγαίνεις από Σκάλα για Μεγαλοχώρι.)
4) κ κυριότερο!!!!!! Υπέροχες παραλίες (ιδίως η μαγευτική Χαλικιάδα :cool:(πλαζ γυμνιστών κ όχι μόνο!) ανταγωνίζεται επάξια παραλίες του ανατολικού Πηλίου κ πολλών διάσημων νησιών. Εκεί πας με τα πόδια κ είναι 1,5-2 χλμ από Σκάλα, λίγο απόκρημνα αλλά αξίζει με χίλια!!!
(Η φωτό π βλέπετε!!!) +Δραγονέρα (πανέμορφη κ αυτή κ γεμάτη πράσινο λένε, δυστυχώς δεν προλάβαμε να τη δούμε!)+Απόνησσος (σαν μικροσκοπικό άλλο νησάκι ενωμένο με μια στενή λωρίδα ξηράς με τη υπόλοιπη στεριά -αυτό καθαυτό το νησάκι της Απονήσσου είναι ιδιωτική έκταση αλλά αν δεν θέλετε να πληρώσετε μπορείτε να αράξετε ακριβώς απέναντι στο ύψωμα, κάτω από τα πεύκα -δεν υπάρχει εκεί κανονική παραλία αλλά το μέρος ενδείκνυται για ωραίες βουτιές κ για να φτάσετε απέναντι, στο μικροσκοπικό νησάκι, μετά από κολύμπι ολίγων μέτρων!!! Στην Απόνησσο έχει κ 1 ωραία ψαροταβέρνα, ενώ (αν δεν έχετε μηχανάκι) οι παραλίες προσεγγίζονται με το τοπικό πουλμανάκι του νησιού + ένα τσαχπινιάρικο τρενάκι (πάει κυρίως Σκάλα-Μεγαλοχώρι=2 χλμ κ λίγες φορές κατεβαίνει ως Δραγονέρα)!!
5) Υπάρχει το μικρούλι χωριουδάκι Μετόχι πολύ κοντά στη Σκάλα (κανα-ενάμιση χλμ το πολύ) όπου έχει -λένε- κ 1-2 ταβέρνες με καλό κρέας. Εκεί ίσως έχει κ ωραία θέα...
6) Είναι πολύ κοντινός στην Αθήνα προορισμός (σχεδόν όσο για να πας Αίγινα -το Αγκίστρι είναι η επόμενη στάση!)
Αξίζει με το παραπάνω! :D (για περισσότερες πληροφορίες Επίσημη Ιστοσελίδα του νησιού Αγκίστρι )

 
Last edited by a moderator:

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Mια άλλη ιδέα είναι η περιοχή του Πλανητέρο, 25 χλμ από τα Καλάβρυτα.Ένα μέρος με πολλά νερά,δάσος από πλατάνια καθώς και ιχθυοτροφεία-ταβέρνες που φτιάχνουν καταπληκτική ψητή πέστροφα.
Καλάβρυτα: Πλανητέρο

Πολύ κοντά στο Πλανητέρο βρίσκεται το εκπληκτικό Σπήλαιο των Λιμνών που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθείτε.
Καλάβρυτα: Τουριστικός και επαγγελματικός οδηγός - Σπήλαιο Λιμνών

Στο δρόμο προς τη Κλειτορία,στο χωριό Παγκράτι, αξίζει να δείτε το 3000 περίπου ετών κλήμα του Παυσανία.
http://www.visit-achaia.gr/el/attractions/nature/344-2010-02-08-09-59-09

Αφιέρωμα στην Κλειτορία - Πλανητέρο
 

tonia DAV

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κρητη
Ταξίδι-Όνειρο
Τοκιο
Ειναι πολυ ωραια να καταφερνεις εστω και για λιγο να ξεφευγεις απο την ρουτινα!Σε καποια απο αυτα τα μερη εχω παει (οπως στον Πορο ) και ειναι καταπληκτικα!Μπραβο σου που μας ξεσικωνεις!!!!Εγω ειχα παει πριν 1 χροο σχεδον στη Στυμφαλια λιμνη ,στη Νεμεα.Ειναι σχεδον 1 1/2 ωρα και ειναι παρα πολυ ωραια.Πας πρωτα Νεμεα , οπου αν θες μπορεις να επισκεφτεις οινοποιια (υπαρχουν οι δρομοι κρασιου εκει), μετας πας στη λιμνη οπυ μπορεις να κανεις ωραιους περιπατους μεσα στη φυση και μετα να φας στις τοπικες ταβερνες.Εμεις συνεχισαμε μετα και πηγαμε στην Καστανια (1000 μετρα υψομετρο ).Ειναι ενα πανεμορφο χωριουδακι μεσα στα ελατα.Υπαρχουν δυο ομορφα ταβερνακια οπου μπορεις να θαυμασεις τη θεα.Εικοσι λεπτα το πολυ , υπαρχει η λιμνη Δοξας η οποια ειναι και αυτη εξαιρετικη.Εμεις γυρισαμε απο εναν χωματοδρομο και βγηκαμε εθνικη οδο πατρων στο υψος του Ξυλοκαστρου (δεν το συστηνω ιδιαιτερα γιατι υπαρχει ο φοβος να κολησει το αμαξι στις λασπες!)Ειναι μια εκδρομη που ανετα γινεται ημερησια και αξιζει πολυ!
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Αν πάτε στη λίμνη Δόξας στην ορεινή Κορινθία μη παραλέιψετε να επισκεφθείτε το μοναστήρι του Αγ.Γεωργίου με το υπέροχο τέμπλο και το κρυφό σχολειό. Εκεί,οι μοναχοί θα σας κεράσουν γλυκό τριαντάφυλλο που φτιάχνουν οι ίδιοι και φυσικά μπορείτε και να το αγοράσετε. Σε μια αναζήτηση στο google βρήκα αυτό:
ΜΟΝΗ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΦΕΝΕΟΥ
Επίσης για το νομό Κορινθίας αυτές οι δ/νσεις θεωρώ ότι είναι αρκετά κατατοπιστικές:
- http://e-korinthiakos.gr/
- http://e-ziria.gr/m_cruises.html#car
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Να στε καλά παιδιά για τις προτάσεις σας :clap::clap:
.... μιας και ήλθε φθινόπωρο (λέμε τώρα...) είναι ότι πρέπει .....:shock:
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
σκεφτομαι μια εκδρομη αυθημερον σε Μεθανα.εχω ακουσει οτι μπορεις να ανεβεις στο ηφαιστιο.υπαρχει κανεις που να γνωριζει κατι σχετικο ή να συμπληρωσει κατι?
Υ.Γ. εχουμε και δυο τεκνα 9+13.

καθε σκεψη δεκτη
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μιας που φτανει πρωτομαγια μπορειτε να προτεινετε κοντινες εκδρομες στην Αθηνα με πρασινο και καλο φαγητο;
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Ο νομός Κορινθίας έχει αρκετές και καλές επιλογές για μονοήμερες εκδρομούλες.
Η Λίμνη Βουλιαγμένης, για παράδειγμα, και γενικά όλη η περιοχή του Λουτρακίου είναι μια καλή λύση. Η λίμνη (λιμνοθάλασσα για την ακρίβεια, που το αρχαίο της όνομα ήταν Εσχατιώτις) είναι πολύ όμορφη και περιβάλεται απο φυσικό πευκοδάσος. Ενδείκνυται και για μπάνιο. Να πω την αλήθεια δεν έχει την αίσθηση της θάλασσας αλλά οποιος δε φοβάται την έλλειψη της άνωσης της θάλασσας και το γεγονός ότι δεν είναι κρυστάλλινα τα νερά και δε βλέπεις καλά μέσα μπαίνει άνετα.
Μπορείτε επίσης να επισκεφτείτε και το Ηραίο, που βρίσκεται στα δυτικά της Λίμνης (λείψανα του πρώιμου Κορινθιακού πολιτισμού των Ιστορικών χρόνων με κέντρο το ιερό της θεάς Ήρας, οπου βρίσκεται επίσης και ένας από τους μεγαλύτερους φάρους του Κορινθιακού). Έχει πολύ ωραία θέα και το πέτυχα και σε ηλιοβασίλεμα-που υποτίθεται ότι φημίζεται-και όντως ήταν όμορφα.
Οπωσδήποτε και το Λουτράκι, τώρα που έχουν φροντίσει και την παραλία, κάτι λέει. Για μια μονοήμερη, ξεφύγεις λίγο και απο τη ρουτίνα, μια βόλτα κατα μήκους της παραλίας και μετά θαλασσινά σε κανένα ταβερνάκι είναι μια χαρά. Εχω φάει αρκετά καλά και όχι απαραίτητα ακριβά εκεί, αλλά ως συνήθως δε συγκρατώ ονόματα απο μαγαζιά.;)
Τέλος, μια βόλτα και απο τον οικισμό της Αρχαίας Κορίνθου (χαμός απο αυτοκινούμενα κλπ.) που είναι χτισμένος πάνω στα ερείπια της Αρχαίας πόλης της Κορίνθου. Τα υπολείμματα της αρχαίας πολιτείας είναι η Αγορά, οι Στοές-με σημαντικότερη τη Νότια Στοά, το Βήμα και ο Ναός του Απόλλωνα-που είναι και το σήμα κατατεθέν, το Θέατρο, το Ωδείο και ένα ιερό του Ασκληπιού. Η Αρχαία Κόρινθος βρίσκεται στην ουσία, στην άκρη όλων αυτών. Σημαντικό και το κάστρο του Ακροκόρινθου και το Αρχαιολογικό Μουσείο στους πρόποδές του.
 

neikos

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία
Λέω να ακολουθήσω την προταση της hypatia, εμπλουτίζοντας το πρόγραμμα με την επίσκεψη στο μοναστήρι του Οσίου Παταπίου, το χωριό της Περαχώρας και τα Λουτρά της Ωραίας Ελένης.

Ειδικά για τα Λουτρά της Ωραίας Ελένης, δεν έχω βρει και πολλες πληροφορίες. Αξίζει η επίσκεψη?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αν και είναι κοντά στην Αθήνα, αν συνδυαστεί με άλλα αξιοθέατα μπορεί να γεμίσει μια χαρά μια μέρα. Μιλάω για τη Λίμνη του Μαραθώνα αλλά και την περιοχή του Μαραθώνα γενικότερα. Το Σάββατο πήγα εκεί για καφέ και φωτογραφίες. Εδώ σχετική παρουσίαση: το δισάκι μου στον ώμο...: Λίμνη Μαραθώνα
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
μου αρεσαν πολυ οι μονοημερες που προτεινατε. Θα διαλεγα Αιγινα για μονοημερη και Αγκιστρι για 2ημερη με ελευθερο καμπινγκ. Εχω παει και στα δυο και πιστευω αξίζουν. Στο Αγκιστρι, βεβαια, υπάρχει μακράν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ συγκοινωνία της Ελλάδας! Το πιστεύω. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι. Το Αγκιστρι θέλει σίγουρα να έχεις δικό σου μέσο για να το απολαύσεις.

Σχετικά με τις λοιπές μονοήμερες, βέβαια, επειδή οι τιμές της βενζίνης και των .....ακτοπλοικών σα να έχουν ξεφύγει, προσωπικά προτιμώ τα πρακτορεία. Μεχρι στιγμής έχω πάει Σπέτσες, Ευβοια (στενή-χαλκιδα-αρτακη), Καλάβρυτα, Μεσολόγγι-Ναύπακτο και Ναύπλιο...........

Για μονοήμερη επίσης θα πρότεινα Τήνο, Υδρα ή Τζια.....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
μου αρεσαν πολυ οι μονοημερες που προτεινατε. Θα διαλεγα Αιγινα για μονοημερη και Αγκιστρι για 2ημερη με ελευθερο καμπινγκ. Εχω παει και στα δυο και πιστευω αξίζουν. Στο Αγκιστρι, βεβαια, υπάρχει μακράν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ συγκοινωνία της Ελλάδας! Το πιστεύω. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι. Το Αγκιστρι θέλει σίγουρα να έχεις δικό σου μέσο για να το απολαύσεις.

Σχετικά με τις λοιπές μονοήμερες, βέβαια, επειδή οι τιμές της βενζίνης και των .....ακτοπλοικών σα να έχουν ξεφύγει, προσωπικά προτιμώ τα πρακτορεία. Μεχρι στιγμής έχω πάει Σπέτσες, Ευβοια (στενή-χαλκιδα-αρτακη), Καλάβρυτα, Μεσολόγγι-Ναύπακτο και Ναύπλιο...........

Για μονοήμερη επίσης θα πρότεινα Τήνο, Υδρα ή Τζια.....
Τηνο για μονοημερη :shock:...λιγο μακρια δεν ειναι ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom