Ιδέες για μονοήμερες εκδρομές (από Αθήνα)

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Τηνο για μονοημερη :shock:...λιγο μακρια δεν ειναι ?
Από Ραφήνα με ταχύπλοο μια χαρά είναι. Εγώ πάντως το είχα κάνει αρκετά ευχάριστα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν προλαβαίνεις να έχεις πλήρη άποψη του νησιού, εν αντιθέση με τα νησάκια του Αργοσαρωνικού ή την Κέα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ κοντά στην Αθήνα για μπάνιο ή όχι (ανάλογα την εποχή) και ψαράκι είναι η Ψάθα στον Κορινθιακό και μετά για καφέ τα Βίλια. Κυριώς αν δεν είναι Σαββατοκύριακο καλοκαιριού που γίνεται ένας χαμός. Για περισσότερες λεπτομέρειες το δισάκι μου στον ώμο...: Στην Ψάθα για ψαράκι, στα Βίλια για καφέ!!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
εγω πηγα τις προαλλες εκδρομουλα εντελως τυχαια σε χαλκιδα και ερετρια. Ρε παιδια, γιατι τοσοι Γαλλοι τουριστες στην Ερετρια? Τι το ωραιο βρισκουν?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
εγω πηγα τις προαλλες εκδρομουλα εντελως τυχαια σε χαλκιδα και ερετρια. Ρε παιδια, γιατι τοσοι Γαλλοι τουριστες στην Ερετρια? Τι το ωραιο βρισκουν?
Η απάντηση βρίσκεται στο all inclusive. Βέβαια η Ερέτρια έχει ένα σπουδαίο αρχαιολογικό χώρο και μουσείο και είναι κοντά στην Αθήνα με τα αξιοθέατά της. Έχει και θάλασσα (δεν είναι του γούστου μου αλλά περί ορέξεως.....).
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Η απάντηση βρίσκεται στο all inclusive. Βέβαια η Ερέτρια έχει ένα σπουδαίο αρχαιολογικό χώρο και μουσείο και είναι κοντά στην Αθήνα με τα αξιοθέατά της. Έχει και θάλασσα (δεν είναι του γούστου μου αλλά περί ορέξεως.....).
λες να τους δινουν καλα πακετα, ε? και παλι εντυπωση μου κανει!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
εγω πηγα τις προαλλες εκδρομουλα εντελως τυχαια σε χαλκιδα και ερετρια. Ρε παιδια, γιατι τοσοι Γαλλοι τουριστες στην Ερετρια? Τι το ωραιο βρισκουν?
Υπαρχουν οντως ξενοδοχεια στην Ερετρια Grand Bleu,Miramare ,Eretria Village ,Negroponte ,Palmariva klp τα οποια εχουν ΑΙ για Γαλλους κ συνεργαζονται με γαλλικα πρακτορεια.Σε ερωτηση μου κποια φορα γιατι ερχονται τοσο δρομο για την Ερετρια που δεν λεει κ πολλα ,η θαλασσα ιδιως ...καποιο ατομο της παρεας μου ανεφερε οτι αυτοι ειναι συνηθως τουριστες πιο χαμηλων εισοδηματων ...μπορει να ισχυει κ κατι τετοιο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Υπαρχουν οντως ξενοδοχεια στην Ερετρια Grand Bleu,Miramare ,Eretria Village ,Negroponte ,Palmariva klp τα οποια εχουν ΑΙ για Γαλλους κ συνεργαζονται με γαλλικα πρακτορεια.Σε ερωτηση μου κποια φορα γιατι ερχονται τοσο δρομο για την Ερετρια που δεν λεει κ πολλα ,η θαλασσα ιδιως ...καποιο ατομο της παρεας μου ανεφερε οτι αυτοι ειναι συνηθως τουριστες πιο χαμηλων εισοδηματων ...μπορει να ισχυει κ κατι τετοιο.
εστι εχει καποια λογικη. Παντως ακομα και το μεγαλυτερο τουριστικο μαγαζι εκει λεγεται Nicolas (δεν ειμαι σιγουρη για το ονομα) le belge!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εύβοια, all time classic
Η ιδέα: Μπαίνουμε στο αμάξι και βγαίνουμε για θαλασσινά στη Λάμψακο. Αυτό είναι εύκολο. Εμείς θέλουμε αυτοκινητάδα και γεύση από μεσογειακό τοπίο. Ανηφορίζουμε για Αϊ-Γιάννη Ρώσο, δοκιμάζουμε τα νεύρα μας στις στροφές του δάσους βάζοντας ως στόχο την γραφική κωμόπολη της Λίμνης. Μπορείς άνετα να περάσεις την ώρα σου, χαζεύοντας τα διατηρητέα στα στενά δρομάκια της και να φέρεις στο νου σου την εποχή που η πόλη άκμαζε, στις αρχές του 1800, χάρη στα ναυπηγεία της.
Highlights: Η απόλαυση της διαδρομής αλλά και η ίδια η Λίμνη. Μια υπέροχη νησιώτικη πολιτεία με όμορφα αρχοντικά δίπλα στη θάλασσα, κληρονομιά της εποχής που η πόλη γνώριζε δόξες. Στο λαογραφικό της μουσείο εκτίθενται 2.500 κειμήλια. Μετά την περιήγηση, η ταβέρνα «Bella Vista» θα σας δροσίσει με την πατατοσαλάτα της και θα σας χορτάσει με θαλασσινούς μεζέδες - ο γαύρος με σκόρδο και σάλτσα μουστάρδας είναι όλα τα λεφτά. Για όσους επιθυμούν σχάρα, το «'Αστρον» ειδικεύεται στο γουρουνόπουλο αλλά και στους σαργούς και τα λυθρίνια. Απαραίτητο συνοδευτικό, φυσικά, το ούζο . Εάν βρεθείτε στις κοντινές Ροβιές, η ταβέρνα «Σινιόρος» φημίζεται για τα ψητά και το ψάρι της, η «Λίτσα» προσφέρει μαγειρευτά χωρίς όμως να λείπουν και τα ψητά, ενώ για καφεδάκι στην παραλία, και ποτό για όσους μείνουν, υπάρχει το «Oasis».

Θα μπορούσα να προσθέσω και εγώ κάτι εδώ;;;
Ενα πολύ όμορφο χωριό είναι και η Χρόνια, σε πολύ μικρή απόσταση από την υπέροχη Λίμνη...Μπορούν άνετα να συνδυαστούν!! :)
 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μια ωραία βόλτα εντός Αττικής είναι στον Αρχαιολογικό χώρο του Ραμνούντα κοντά στο Μαραθώνα. Εκεί πήγαμε το Σάββατο που μας πέρασε και αν και δεν ολοκληρώσαμε την επίσκεψη, αποκομίσαμε ωραίες εικόνες. Λίγα πράγματα με κάποιες φωτογραφίες εδώ: το δισάκι μου στον ώμο...: Ραμνούς!!
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
ΟΧΙ την Κυριακη.
πριν δυο εβδομαδες που επισκεφτηκαμε το μερος ηταν κλειστα λογω..."κοστους"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.603
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom