Ιδέες για μονοήμερες εκδρομές (από Αθήνα)

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ξεχασα και τη φωτογραφικη μου και τραβουσα τα μαλλια μου ολη την ημερα !!!!!
ειδαλλως θα ειχα ποσταρει και φωτο του μερους .Next time!
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
εμεις απο την αλλη καναμε σαν μονοημερη με ταξιδιωτικο πρακτορειο το Πειραιας-Αιγινα -Αγκιστρι.το Αγκιστρι μου αρεσε τοσο ωστε να σχεδιαζω μονοημερη με ποδηλατα καποια καθημερινη αφου τελειωσουν τα σχολεια.
για την Αιγινα δεν εχω πολλα να πω γιατι τα μονα που ειδα ηταν το λιμανι ,τον αγιο Νεκταριο καιτο ναο της Αφαιας.για το ναο μονο οτι πρεπει να πας!!!!! το λιμανι παραμενει γραφικο θα ελεγα, και για τον αγιο σαστισα με τους Ρουμανους επισκεπτες. ειμασταν το μοναδικο ελληνικο πουλμαν σε συνολο εικοσι.
αλλα και στο προσκυνημα οι ανθρωποι κλαιγαν με αναφυλητα.εντυπωσιαστικα.
 
Μηνύματα
9
Likes
1
Αγαπητή Karfitsa καλώς σας βρήκα!!! Εχω ενθουσιαστεί με τις ταξιδιωτικές ιστορίες που διαβάζω εδώ! :reading:
Τελικά δεν πήγα μονοήμερο, ούτε διήμερο... Πήγα ομως πέντε μέρες στο Μεσολογγάκι μου, που αγαπάω πολύ και επισκέφτομαι συχνά, αλλά αυτή τη φορά ένοιωσα σαν να πήγα διακοπές σε ένα άγνωστο μέρος. Θές που το πέτυχα λίγο μερτά τις γιορτές, τίγκα στον κόσμο που ήταν όλη μέρα έξω στα γραφικά δρομάκια του κέντρου, στα καφέ και στις ταβέρνες, θές που μέσα σε ένα χρόνο ξεφυτρώσανε πολλά καινούρια όμορφα μαγαζάκια (κυρίως ουζερί) και άλλαξε προς το καλύτερο το τοπίο.. πέρασα υπέροχα και άλλαξα και παραστάσεις οπως έλεγα. Βόλτες το πρωί και το απόγευμα πεζοί ή με ποδήλατο, στο λιμάνι και στην τουρλίδα και ποτάκια το βράδυ στα μπαράκια στον πεζόδρομο.. Μαγεία! :)
Και σύν τοις άλλοις, το Σαββατοκύριακο που πέρασε πήγαμε και μία βόλτα στο Αγκίστρι. Μείναμε σε ένα πολύ γραφικό ξενοδοχείο, το Aquarius village (για όσους ενδιαφέρονται http://aquariusappartments-agistri.com ) με 40 euro το δίκλινο. Κάναμε τις βουτιές μας στην Σκάλα και στη Χαλικιάδα και κυκλοφορήσαμε στο νησί με τα ποδηλατάκια που νοικιάσαμε εκεί. Κράτησε μόνο 2 μέρες οπότε δεν πήγαμε στη Δραγωνέρα ούτε στην Απόνησο που ήθελα πολύ αλλά δεν πηράζει, την επόμενη φορά. Ανανέωση στο φούλ! Τώρα αδυμωνώ για την επόμενη απόδραση..
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καλημέρα!
Ψάχνω ιδέα για μονοήμερη εκδρομή από Αθήνα μέσα Σεμπτεβρίου. Ο περιορισμός που έχω είναι ότι στις 6,30 μ.μ. πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο :( άρα η διαδρομή πρέπει να βολέβει.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Λίμνη Τσιβλού στην ορεινή Αχαία,είναι 1μιση ώρα από Αθήνα,πανέμορφη!Το μεσημέρι φαγητό ή καφέ στο όμορφο χωριό Ζαρούχλα.Κατά τις 3μιση-4 επιστροφή,μπαίνετε κατευθείαν Αττική οδό και αεροδρόμιο.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
ξεχασα και τη φωτογραφικη μου και τραβουσα τα μαλλια μου ολη την ημερα !!!!!
ειδαλλως θα ειχα ποσταρει και φωτο του μερους .Next time!
Λίμνη Βουλιαγμένης, αγαπημένος μου προορισμός..... Unknown004251.jpg Unknown004253.jpg Unknown004482.jpg
 

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
Καλημέρα!
Ψάχνω ιδέα για μονοήμερη εκδρομή από Αθήνα μέσα Σεμπτεβρίου. Ο περιορισμός που έχω είναι ότι στις 6,30 μ.μ. πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο :( άρα η διαδρομή πρέπει να βολέβει.

Συμφωνώ απόλυτα με την KLEOPATRA...Λίμνη Βουλιαγμένης ή Ηραίου λίγο μετά την Περαχώρα Λουτρακίου...τέλειο μέρος!!!! και σε απόσταση κάτι λιγότερο από 1,5 ώρα από Αθήνα! Αξίζει να περπατήσεις τόσο στον αρχαιολογικό χώρο του Ηραίου (μη φανταστείς τίποτα τεράστιο) όσο και να ανέβεις -ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ-στο Φάρο Μελαγκάβι (μόνο η θέα από εκεί θα σε ανταμείψει). Επιπλέον, η περιοχή έχει αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια με μαγαζάκια και καφετέριες. Αξίζει ως κοντινή εξόρμηση!!!!!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παλι εκει ημουν σημερα ...τι ομορφο μερος !!!!Η λιμνοθαλασσα παντα ακυμαντη και μαλιστα στο σημειο που ειναι ενα beach baraki, εχει διαυγη γαλαζοπρασινα νερα ..σχεδον παει να φτασει την Ελαφονησο...(λεμε τωρα).
Ενα αλλο μερος αγνωστο σε πολλους που το εχω βαλει στο ματι ειναι το νησακι Τριζονια -ενα κρυμμενο μυστικο απο την πλευρα της Στερεας Ελλαδας ..λιγο μετα την Ερατεινη Φωκιδος .
Φτανεις μεχρι τον παραθαλασσιο οικισμο Γλυφαδα και περνας στο νησακι με πλοιαριο.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Παλι εκει ημουν σημερα ...τι ομορφο μερος !!!!Η λιμνοθαλασσα παντα ακυμαντη και μαλιστα στο σημειο που ειναι ενα beach baraki, εχει διαυγη γαλαζοπρασινα νερα ..σχεδον παει να φτασει την Ελαφονησο...(λεμε τωρα).
Ενα αλλο μερος αγνωστο σε πολλους που το εχω βαλει στο ματι ειναι το νησακι Τριζονια -ενα κρυμμενο μυστικο απο την πλευρα της Στερεας Ελλαδας ..λιγο μετα την Ερατεινη Φωκιδος .
Φτανεις μεχρι τον παραθαλασσιο οικισμο Γλυφαδα και περνας στο νησακι με πλοιαριο.
Μια χαρά περιγράφεις τον τρόπο πρόσβασης για τα Τρυζόνια μας..Ήσυχα, χωρίς αυτοκίνητα, ωραία για περπάτημα, μπάνιο, ψαράκι...Πηγαίνω συχνά και το συνδυάζω και με Μοναστηράκι ή άλλες παραλίες του νομού..
Λατρεύω Λίμνη Βουλιαγμένης!!!
 
Μηνύματα
7
Likes
8
ξεχασα και τη φωτογραφικη μου και τραβουσα τα μαλλια μου ολη την ημερα !!!!!
ειδαλλως θα ειχα ποσταρει και φωτο του μερους .Next time!
Πανοραμική από 3 κατακόρυφες λήψεις του Ηραίου.
 
Last edited:
Μηνύματα
7
Likes
8
Παλι εκει ημουν σημερα ...τι ομορφο μερος !!!!Η λιμνοθαλασσα παντα ακυμαντη και μαλιστα στο σημειο που ειναι ενα beach baraki, εχει διαυγη γαλαζοπρασινα νερα ..σχεδον παει να φτασει την Ελαφονησο...(λεμε τωρα).
Ενα αλλο μερος αγνωστο σε πολλους που το εχω βαλει στο ματι ειναι το νησακι Τριζονια -ενα κρυμμενο μυστικο απο την πλευρα της Στερεας Ελλαδας ..λιγο μετα την Ερατεινη Φωκιδος .
Φτανεις μεχρι τον παραθαλασσιο οικισμο Γλυφαδα και περνας στο νησακι με πλοιαριο.
Παραθέτω από τα ένθετα του Έθνους "Τα Τριζόνια"
Τριζόνια: Το μυστικό του Κορινθιακού
http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23520&subid=2&pubid=63711608
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
14 χρόνια ζω στην Αθήνα και στην Πάρνηθα δεν είχα ανέβει ποτέ παρόλο που είχα ξεσηκωθεί κάποιες φορές μέσα από posts του forum και ειδικά από ιστορίες του @dimosf .
Τελικά ξεκουνήθηκα των Φώτων (τραγική επιλογή μέρας αλλά δεν πειράζει), ανεβήκαμε με αυτοκίνητο και όχι με το τελεφερικ, παρκάραμε πριν το Καταφύγιο Μπάφι (το οποίο έχει αναφερθεί αρκετά εδώ μέσα) και μπορώ να πω οτι ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη αυτό που αντίκρυσα.
Παρόλο που είχε πολύ ομίχλη και λόγω αργίας στο καταφύγιο γινόταν λαϊκό προσκύνημα περπατήσαμε ξεκινώντας τη σηματοδοτημένη διαδρομή μετά το Καταφύγιο προς το Φαράγγι της Χούνης αλλά λόγω ομίχλης δε φτάσαμε ποτέ και πάλι όμως είναι μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική για να δεις και λίγο πράσινο τόσο κοντά στην Αθήνα. Επίσης το Καταφύγιο το βρήκα πολύ συμπαθητικό, έχει καφεδάκι, φαγητό, δυνατότητα για διανυκτέρευση ακόμα και παιδόποτο στον 1ο όροφο.
Πιστεύω οτι καθημερινές και ηλιόλουστες μέρες θα είναι ακόμα καλύτερα, επίσης αν δε θέλει κάποιος να ανεβεί τόσο ψηλά με αυτοκίνητο μπορείς να πάρει το τελεφερίκ και μετά να συνεχίσει με τα πόδια στο καταφύγιο, το έκαναν αρκετοί γύρω στα 3χλμ πρέπει να είναι.

Και μερικές φώτο παρόλο που η ομίχλη δε βοηθούσε.
12166-1389782156-ac617b7d25f29df3243ed6d7c9b6c147.jpg


12167-1389782185-531d8802756df82c47014b8c38d14663.jpg


12165-1389782129-8e0614af4b8edbf309bb0439f01d507f.jpg


12168-1389782215-9219223ca66273076e74150099485312.jpg


Είναι μια καλή εκδρομούλα και την προτείνω όχι μόνο σε αυτούς που τους αρέσει η φύση, η πεζοπορία κτλ αλλά και σε όσους γονείς με μικρά παιδιά ,που με λύπη διαπιστώνω, οτι τα ΣΚ η οικογενειακή τους βόλτα περιορίζεται σε απρόσωπα mall.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom