Ιδέες για μονοήμερες εκδρομές (από Αθήνα)

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας,

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια παρόμοια συζήτηση. Λίγο που έψαξα (είμαι στη δουλειά θεωρητικά) δεν βρήκα κάτι :p

Για πείτε μονοήμερες εκδρομές που έχετε κάνει από Αθήνα!

Προσπαθώ συνεχώς να σκεφτώ νέα μέρη για εκδρομές τώρα το Σαββατοκύριακο που ο καιρός ανοίγει, αλλά όλο στα ίδια καταλήγω:
  1. Ναυπλιο
  2. Σουνιο
  3. Λουτρακι
  4. Χαλκιδα
  5. Νησια Σαρωνικου
Κάποια άλλη πρόταση; Κάποιο άλλος μέρος, ενδεχομένως λιγότερο γνωστό, που να αξίζει να πας για μια βόλτα ένα Σάββατο ή μια Κυριακή;

Ευχαριστώ
Γαλαξίδι-Ιτέα μη σου πω και Παύλιανη.

Και από κάτω γίνεται: Δεσφίνα-Γαλαξίδι-Ερατεινή, στο τσακίρ κέφι στάνεις μέχρι τη Ναύπακτο.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Παρατηρώ πως οι αθηναίοι, αγνοουν (με ολη την σημασια της λεξεως) την Σαλαμίνα.

Δηλαδη, δεν αναφέρει καποιος οτι εχω παει εκει, εκει και εκει και δεν εχω πάει εκει και εκει και παλι εκει, όπου η σαλαμίνα σε αυτο το πέμπτο εκεί. Απλά αγνοείται. Τα Ταμπούρια θα τα λόγιζες ώς προορισμο Κυριακής ή τον Κορυδαλλό; Οχι. Ε, τότες γιατί (και) την Σαλαμίνα; Φυσικά, υπάρχει μια βασις σε ολο αυτό· σύμπαν το λουμπεν προλεταριάτο της βῆτα πειραιώς έσπευσε εκει το 60 και ό,τι έφτιαξε/εκτισε ήταν προχειρότατο, εν μια νυκτί, ελαχιστου προϋπολογισμου χωρις την παραμικρά υπόνοια γραφικότητος συνεπώς καθόλου ελκυστικό για καποιον που σπεύδει στην Αίγινα π.χ. για ενα ΣΚ. Τα τελευταία χρόνια ομως, κυριως μετα το εργο στην Ψυττάλεια αλλά και το τεράστιο αρχαιολογικό έργο στην νησο [παρά ταύτα, η πρωτεύουσα της νησου, παραμένει άσκαφτος, η αλάνα / αρχαιολογικός χώρος στα Αμπελάκια παραμένει χορταριασμένος καίτοι αλάνα, δεν χρειάζονται δηλαδη (πολλές) απαλλοτροιώσεις] το νησί για μια Κυριακή, είναι σπουδαίος προορισμός. Με μια απλή προσφυγή στον (όχι νικολάϊ) γκόγκολ, παρουσιάζονται πάμπολλα και ακρως ενδιαφέροντα προς θέασιν ἄξια.



σ.JPG
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Παρατηρώ πως οι αθηναίοι, αγνοουν (με ολη την σημασια της λεξεως) την Σαλαμίνα.

Δηλαδη, δεν αναφέρει καποιος οτι εχω παει εκει, εκει και εκει και δεν εχω πάει εκει και εκει και παλι εκει, όπου η σαλαμίνα σε αυτο το πέμπτο εκεί. Απλά αγνοείται. Τα Ταμπούρια θα τα λόγιζες ώς προορισμο Κυριακής ή τον Κορυδαλλό; Οχι. Ε, τότες γιατί (και) την Σαλαμίνα; Φυσικά, υπάρχει μια βασις σε ολο αυτό· σύμπαν το λουμπεν προλεταριάτο της βῆτα πειραιώς έσπευσε εκει το 60 και ό,τι έφτιαξε/εκτισε ήταν προχειρότατο, εν μια νυκτί, ελαχιστου προϋπολογισμου χωρις την παραμικρά υπόνοια γραφικότητος συνεπώς καθόλου ελκυστικό για καποιον που σπεύδει στην Αίγινα π.χ. για ενα ΣΚ. Τα τελευταία χρόνια ομως, κυριως μετα το εργο στην Ψυττάλεια αλλά και το τεράστιο αρχαιολογικό έργο στην νησο [παρά ταύτα, η πρωτεύουσα της νησου, παραμένει άσκαφτος, η αλάνα / αρχαιολογικός χώρος στα Αμπελάκια παραμένει χορταριασμένος καίτοι αλάνα, δεν χρειάζονται δηλαδη (πολλές) απαλλοτροιώσεις] το νησί για μια Κυριακή, είναι σπουδαίος προορισμός. Με μια απλή προσφυγή στον (όχι νικολάϊ) γκόγκολ, παρουσιάζονται πάμπολλα και ακρως ενδιαφέροντα προς θέασιν ἄξια.



View attachment 431935
Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι παραγνωρισμένος προορισμός και μια χαρά για ημερήσια.Πήγα πρόσφατα και με αυτά που είχα στο μυαλό μου για υποβάθμιση κτλ δεν περίμενα να αρέσει τόσο πολύ.Μου έκανε εντύπωση το πράσινο και οι ωραίες παραλίες(αν και δεν έκανα μπάνιο) στην νότια και δυτική πλευρά του νησιού.Επίσης βρίσκεις καλό φαγητό σε διάφορα σημεία.
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σαλαμίνα και εγώ πήγα πρόσφατα μετά από χρόνια που είχα να πάω γιατί πάντα την είχα στο μυαλό μου σαν αδιάφορο προορισμό. Και όμως, ήταν πολύ όμορφα.

Σήμερα μου είπαν στη δουλειά και για την Καλλονή Τροιζηνίας και τα γύρω ψαροχώρια. Συνδυάζονται είπαν εύκολα και με Επίδαυρο, Μέθανα, Πόρο.

Θα τη βάλω σίγουρα στο πρόγραμμα των καλοκαιρινών αποδράσεων!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Καλημέρα σας,

Σκέφτομαι μήπως πάμε μονοήμερη Σαλαμίνα και πάλι να ξεφύγουμε λίγο από τον καύσωνα!

Ωραίες παραλίες;
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ψαχνω για μονοημερη εκδρομουλα λογικα μεσα στον Νοεμβρη,χαλαρα πραγματακια κοντα απο την Αθηνα,max κανα 2 ωρακι.Ναυπλιο το υπεραγαπαω το εχω επισκεφτει δεκαδες φορες.Επισης δεν θελω τοσο παραθαλασσιο μερος και ουζακια ,προτιμω κατι πιο φθινοπωρινο και ορεινο .Τα 3 που σκεφτομαι πιο εντονα ειναι :
1.Παυλιανη (θεματικο παρκο ,χωριο Παυλιανη και καπου καλα να φαμε),
2.Αγοριανη Παρνασσου
3.Bυτινα (Δημητσανα,Στεμνιτσα και ολα τα υπολοιπα γυρω χωρια εχω παει περυσι μονο εκει μου χει ξεφυγει)

Αραχωβα εχω παει ενα σωρο φορες οπως και Τρικαλα Κορινθια και λιμνη Δοξα αντιστοιχα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Ψαχνω για μονοημερη εκδρομουλα λογικα μεσα στον Νοεμβρη,χαλαρα πραγματακια κοντα απο την Αθηνα.Ναυπλιο το υπεραγαπαω το εχω επισκεφτει δεκαδες φορες.Επισης δεν θελω τοσο παραθαλασσιο μερος και ουζακια ,προτιμω κατι πιο φθινοπωρινο και ορεινο .Τα 3 που σκεφτομαι πιο εντονα ειναι :
1.Παυλιανη (θεματικο παρκο ,χωριο Παυλιανη και καπου καλα να φαμε),
2.Αγοριανη Παρνασσου
3.Bυτινα (Δημητσανα,Στεμνιτσα και ολα τα υπολοιπα γυρω χωρια εχω παει περυσι μονο εκει μου χει ξεφυγει)

Αραχωβα εχω παει ενα σωρο φορες οπως και Τρικαλα Κορινθια και λιμνη Δοξα αντιστοιχα.
Δεν βάζεις και τα Καλάβρυτα με οδοντωτό κτλ.;
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Δεν βάζεις και τα Καλάβρυτα με οδοντωτό κτλ.;
Πολυ ωραια μερος το σκεφτηκα σαν ιδεα και εκει ,απλα τα ειχα ξαναεπισκεφτει παλιοτερα.Απο τα 3 πιο πανω δεν εχω ξαναπαει σε κανενα απο αυτα.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
607
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Πολυ ωραια μερος το σκεφτηκα σαν ιδεα και εκει ,απλα τα ειχα ξαναεπισκεφτει παλιοτερα.Απο τα 3 πιο πανω δεν εχω ξαναπαει σε κανενα απο αυτα.
Ξεκίνα με τη σειρά που τα αναγράφεις. Όλα είναι υπέροχα και ειδικά το φθινόπωρο. Καλά να περάσεις και να φας κανένα παϊδάκι και για μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom