Ινδία Ινδία - πώς, πού, πότε...

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.570
Likes
8.258
Πολύ καλές! Αλλά πάντα καλοδεχούμενες οι προσφορές για ακόμα μικρότερες τιμές! :) Σε ευχαριστώ πολύ! :)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Ξαναθέτω προηγούμενο ερώτημά μου... Παίζει συνήθως καμιά προσφορά σε αεροπορικά, μέσα στο καλοκαίρι ή να κλείσω? Ενδιαφέρομαι για τέλος Σεπτεμβρίου-αρχές Οκτώβρη...

Επίσης (άσχετο) έχει κάνει κανείς yoga σε Αshram?
vario δεν έχω κανει απο αυτά τα πράγματα..
ειμαι πολύ speed τύπος για τέτοια..
ομως να ξέρεις οτι παντού στην ινδία υπάρχουν τέτοια κέντρα με παντός φύσεως ονομασίες και υποειδικότητες..
Δεν ξέρω αλλα αυτά ίσως έχουν ανταπόκριση σε ανθρώπους της ανατολής περισσότερο..τους πηγαίνουν πως να στο πώ..
βάλε τώρα τον δυτικο τρελαμένο να κανει yoga και να νιώσει!! δεν θα ανταποκριθεί!! απλώς εδώ παραμένει της μοδός..αλλα θέλει και το αντίστοιχο background;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.570
Likes
8.258
vario δεν έχω κανει απο αυτά τα πράγματα..
ειμαι πολύ speed τύπος για τέτοια..
ομως να ξέρεις οτι παντού στην ινδία υπάρχουν τέτοια κέντρα με παντός φύσεως ονομασίες και υποειδικότητες..
Δεν ξέρω αλλα αυτά ίσως έχουν ανταπόκριση σε ανθρώπους της ανατολής περισσότερο..τους πηγαίνουν πως να στο πώ..
βάλε τώρα τον δυτικο τρελαμένο να κανει yoga και να νιώσει!! δεν θα ανταποκριθεί!! απλώς εδώ παραμένει της μοδός..αλλα θέλει και το αντίστοιχο background;)
Μωρέ κάνω γιόγκα κι εδώ, απλά θα μου άρεσε να κάνω και με Ινδό γιόγκι! Νομίζω ότι θα ήταν πολύ ωραία εμπειρία!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
γειά σας! θα ήθελα την βοηθειά σας...για την ινδία. Μια φίλη μου σκέφτεται να ταξιδέψει τον ιούλιο στην νότια ινδία στην κεράλα πιο συγκεκριμένα στο vythiri. Η απορίες είναι 3. Αν έχει πάει κανείς για να μας πει την αποψή του για το μέρος, δεύτερη αν κάποιος ξέρει τι γίνεται εκεί με τους μουσώνες, εννοώ επειδή διάβασα ότι τον μάιο ξεκινάνε από το νότιο τμήμα, μήπως τον ιούλιο το έχουν εγκαταλείψει. και τρίτον σκέφτεται να μείνει στο green magic house με λίγα λόγια είναι δενδρόσπιτο και είναι σχετικά κοντά στην Wayanad wildlife sanctuary..αν έχει μείνει κανείς..να μας πει την εμπειρία του. Είμαι σίγουρη οτι εσείς θα ξέρετε περισσότερα!ευχαριστώ...
Κατι παρομοιο με το wayanad ειχαμε βρει εντελως τυχαια στην Goa σε μια απο τις περιπλανησεις μας με τη Ρενατα.
Λεγεται cotigao wildlife sanctuary,το ειδα καθως οδηγουσα το σκουτερ και η πινακιδα μας παρακινεισε την περιεργεια να μπουμε μεσα.
Κοψαμε ενα πολυ μικρο εισητηριο μας εδωσαν ενα χαρτη του παρκου και ξεκινησαμε με το μηχανακι να το εξερευνουμε.
Ο δρομος χωματινος σε ψιλοκαλη κατασταση,τα δεντρα πελωρια και πυκνα.
Μπορεις να χαθεις πανευκολα στη ζουγκλα,γι`αυτο μας εδωσαν και τον χαρτη με σχεδιαγραμμα δρομων.
Μεσα ειχε μικρους οικισμους με ντοπιους που εμεναν μονιμα,προχωρησαμε αρκετα και πιστευα οτι θα το βλεπαμε ολο αλλα ηταν τεραστιο και η βενζινη αρχισε να τελειωνει οποτε αναγκαστικα γυρισαμε.
Αγρια ζωα δεν ειδαμε αλλα υπηρχαν.
Στη ρεσεψιον μας ειπαν οτι υπαρχουν καλυβες σε περιπτωση που θελουμε να μεινουμε.
Ηταν το ιδανικο μερος για να μεινεις κυριολεκτικα στη ζουγκλα και να τριγυρνας αυτονομα.
Αλλους τουριστες δεν ειδαμε,ηταν ιδανικο μερος για να νοιωσεις ταρζαν.
 

Attachments

grinder

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας, άλλη μια ερώτηση για Ινδία….στις 30 Ιουλίου φεύγουμε για Ινδία και για 12-13 μέρες (λίγες απ’ ότι έχω διαβάσει). Σκεφτήκαμε την εξής διαδρομή….Δελχί, Άγκρα, Τζαιπούρ, Βαρανάσι και βλέπουμε…Η ερώτηση είναι…προλαβαίνουμε να πάμε Αγκρα-Τζαιπούρ (και να δούμε ότι είναι να δούμε) σε μια μέρα και να επιστρέψουμε Δελχί? Για Βαρανάσι πόσες ώρες/χλμ είναι και με τί θα ήταν καλύτερο να πάμε?

Ευχαριστώ!
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Η ερώτηση είναι…προλαβαίνουμε να πάμε Αγκρα-Τζαιπούρ (και να δούμε ότι είναι να δούμε) σε μια μέρα και να επιστρέψουμε Δελχί?

οχι

για τζαιπουρ υπολογιζε 2 μερες ...
αγκρα μιση μερα εκτος αν θες να δεις και την fatehpur sikri 26 χιλιομετρα απο αγκρα ..αρα και εκει ...μιαμιση μερα (συνολικα)

για βαρανασι ...με τρενο απο δελχι ...εφυγα γυρω στις 8 το απογευμα και εφτασα 10 το πρωι ...
με τρενο ταξιδευεις τετοια εποχη μονο πρωτη θεση ..αλλα μαλλον δεν θα βρεις εισιτηρια εκει ... (δες απο τωρα ..και κλειστα απο ελλαδα-ψαξε στο site ..εχει link)
ειναι λιγο πακετο να παρεις οδηγο ...θα δεις πολυ λεωφορειο κατα πανω σου ..και ισως να εχει και πολυ λακουβα ...παρολαυτα πολλοι παιρνουν οδηγο
αν για καποιο (οποιοδηποτε) λογο παρεις το τρενο ...
βγαλε ..εισιτηριο για β...θεση (εκτος αν βρεις α) και θα πηγαινε στο βαγονι της α ...εξω απο τις κουκετες
εχει aircondition ...περνουν τακτικα παγωμενα νερα ...και νομιζω ...πας σαν ανθρωπος ..
αν αντιμετωπισεις θεμα ..πες οτι ο συνοδοιπορος εχει προβλημα ή προσποιησου τον αρρωστο
μπορει να βρεις και κουκετα ....μεσα στην α ετσι (αν και δεν υπαρχει λογος απο τα τζαμια δεν πολυβλεπεις εξω- ειναι φιμε)
αλλιως στη β και προσευχη
για τη γ δεν το συζηταμε ...το ξεχνας
...απο αγκρα ..νομιζω ειναι ενα 7ωρο ...

το τρενο ειναι εμπειρια .....
βλεπεις τις συνηθειες των οικογενειων ....συναναστρεφεσαι με κοσμο...

βαρανασι πανω απο 2 μερες δεν χρειαζεται ...και δεν θα θες
αν παρεις βαρκα ...πηγαινε στην απεναντι οχθη του γαγγη
ειναι λιγοτερο τσιρκο και αν εισαι "τυχερος "...θα δεις και κανενα ποδι να επιπλεει
γυναικες ή αντρες ειστε ?
 

grinder

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ευχαριστώ για τη διόρθωση και τις πληροφορίες (!!!), μάλλον ήμουν ιδιαίτερα αισιόδοξος…άντρες…
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
δηλαδη θελει μια α προσοχη ..οι ινδοι εκει ειναι ιδιαιτερα σπαστικοι ...για μια γυναικα
εσυ δεν προκειται να παρατηρησεις κατι τετοιο ..απλα θα δεις ...οτι σε σχεση με δελχι αγκρα ..τζαιπουρ ...ειναι πιο πιεστικοι για καποια πραγματα
η αγκρα εχει τη φημη ...το βαρανασι τη χαρη ..(τη φημη την χανει λογω καυσης ..)
βεβαια ...σε συζητηση που ειχα με καποιον εκει ...εμαθα οτι ειναι πολυ χειροτεροι στα χωρια του ρατζασταν ...αλλα αυτο το κεφαλαιο δεν σας αφορα καθολου ..(το αναφερω με επιφυλαξεις-δεν εχω πειρα στο θεμα )
η ινδια δεν εχει περιεργα περιστατικα ...το πιο κουφο που εχω ακουσει εγω ...ημερες που ημουν στο βαρανασι ειναι ...για μια κοπελα ..που την κερασαν τσαι σε ενα μαγαζακι και ξυπνησε χωρις χρηματα ...χωρις μπλουζα ... παρεα ομως με το διαβατηριο
εχω διαβασει και για εξαφανισεις τουριστων στα στενα του ...
η αληθεια ειναι οτι βραδυ ...δεν το περπατας ευκολα..και τα ξενοδοχεια κλειδωνουν πορτες ..
πραγμα που σημαινει οτι...θα μεινεις ...εκτος ξενοδοχειου απο το βραδυ μεχρι 4-5 το πρωι ...(κατα προτιμηση στα ghat ..) θα γυρισεις για τα απαραιτητα στο ξενοδοχειο...και θα ξαναφυγεις καρφι ..για το πρωινο "τσιρκο"
ή θα κοιμηθεις και θα ξυπνησεις γυρω στις 3.30 ...ωστε να προλαβεις βολτα και βαρκαδα με την ησυχια σου

η ζωη στο βαρανασι για εναν τουριστα εκεινη την ωρα ξεκινα ...(κατα τη γνωμη μου)

οπως και να χει -μην με ακους ....,κανε ο,τι νομιζεις
οπου και να βρεθεις στην ινδια ...ο,τι κι αν κανεις .....κερδισμενος φευγεις
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.570
Likes
8.258
INCREDIBLE INDIA όπως λέει και η τουριστική καμπάνια της χώρας!

Επιτέλους ένα ταξίδι που ήθελα και προετοίμαζα καιρό (τόσο διάβασμα οτε για τις πανελλήνιες) έγινε πραγματικότητα παρά το σαμποτάρισμα των καλών μας προϊσταμένων μας που τελικά εδέησαν να δώσουν την πολυπόθητη άδεια μόλις 5 μέρες πριν την ημερομηνία που υποτίθετα άρχιζε η άδεια....και μέσα στις 5 μέρες αυτές έπρεπε να βγούν βίζες, να γίνουν κάποιες βασικές κρατήσεις, ο τελικό διακανονισμός με το πρακτορείο που είχαμε καταλήξει ότι μας κάνει και μέσα σε όλα αυτά να παραγγείλω και τα αγαπημένα malaron :lol:!
Αλλά ok με τόσο τρέξιμο έκανα προθέρμανση για την Ινδία... 10 μέρες, 6 πόλεις, 4.200 φωτογραφίες, χρώματα, εικόνες, στιγμές μοναδικές... Μία χώρα που τη μία στιγμή την απολαμβάνεις και την άλλη σε φέρνει στα όριά σου, αλλά με τίποτα δεν την ξεχνάς! ΝΑΜΑSTE INCREDIBLE INDIA!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.152
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom