Ινδία Ινδια - βοηθεια για οργανωση

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Φωτιά και μπούρμπερη στους εγκάθετους προπαγανδιστές...
Αν και κανονικά θα έπρεπε να μπει στο "που είναι στον κόσμο",σου παραθέτω φωτό από τουαλέτες επί της εκκλησίας της Αγ.Αικατερίνης στην καρδιά των Βρυξελλών.
aimages.travelpod.com_users_melissa2010_1.1283430736.st_catherine_s.jpg


Αν δεν σου αρέσει η λειτουργία,πας και κατουράς τον τοίχο!!!!!!!:clap:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Για περίπτωση 'ανάγκης', ορίστε και το σχετικό μουσείο στο Δελχί....

 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.624
Likes
8.384
Τσ! Τσ! Τσ! Συκοφαντίες!!! Εδώ δηλαδή δεν βλέπεις να κάνουν την ανάγκη τους στο δρόμο? Εγώ τουλάχιστον πετυχαίνω καθημερινά τουλάχιστο έναν ταρίφα που ανακουφίζεται σε απόσταση βολής από κεντρικές αρτηρίες...:xmas_cheesygrin:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ναι! σιχαμερά και ανθυγιεινα, και αηδιαστικά και νοσηρά και και και......
Δεν υπάρχουν κανόνες υγιεινής και είναι πολύ φυσικό για αυτούς, να ουρούν (και όχι μόνο) στους δρόμους.
Η βρωμιά βασιλεύει , το σκουπίδι σε πνίγει και οι ακαθαρσίες απο τις αγελάδες είναι σκορπισμένες παντού. Ετσι είναι η Ινδια.
Φλομπέρ: " Είμαι τόσο Γάλλος όσο είμαι Κινέζος και δεν χαίρομαι για τις νίκες μας κατά των Αράβων. Τον αγαπώ αυτό τον τραχύ, επίμονο, ανθεκτικό λαό (περί Αιγύπτου εδώ) τους τελευταίους των αρχέγονων κοινωνιών, που το καταμεσήμερο ξαπλώνουν στον ίσκιο κάτω από την κοιλιά της καμήλας τους και καπνίζουν το τσιμπούκι τους, χλευάζοντας τον καλό μας πολιτισμό που βράζει από θυμό για τις κοροϊδίες τους...
ή που κάθεσαι σ΄ ένα καφενείο δίπλα σε γαϊδούρια που αφοδεύουν και ντόπιους στην άλλη γωνιά, και να συζητάς για θέματα ελευθέρια. Χε...κα για τη belle France
"

Elenara ξεσηκώνεις τους μπαμπάδες.........κι εγώ διαβάζω....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ορεγεσαι και εσυ να ξεσηκωθεις για μερη μακρινα απο καμια κορη;
αν ήξερες από πότε τόχα όνειρο μια επίσκεψη στο εσωτερικό της Ινδίας!!!!!!!!!!!!!!!! αλλά εδώ εσείς μου το ξαναφέρνετε !!!!!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Λοιπόν.
Εχτές το βράδυ όταν κοιμήθηκα είδα ένα περίεργο όνειρο. Ημουν στην Ινδία και περπάταγα ανέμελη. Οι δρόμοι άστραφταν απο καθαριότητα, αγελάδες δεν υπήρχαν ούτε για δείγμα, τα σπίτια όλα καθαρά και φρεσκοβαμένα, η κίνηση των αυτοκινήτων απρόσκοπτη και η κυκλοφορία ομαλή. Κόρνες δεν άκουγες πουθενά. Τα παιδιά φρεσκοπλυμένα και καλοθρεμένα πήγαιναν απο τους ολοκαίνουργιους πεζόδρομους στα σχολεία ενώ οι πεζοί ντυμένοι δυτικά και ειδικά οι γυναίκες δεν φορούσαν πολύχρωμα σάρι αλλά μουντά καφέ ταγιέρ και ψιλοτάκουνα περπάταγαν ξένοιαστοί και κομψοί στα εμπορικά καταστήματα , απουσία ντόπιων αγορών. Κανείς δεν έφτυνε κάτω, ενω επαίτες και ζητιάνους δεν συνάντησα πουθενά.
Τα οχήματα ήταν τελευταίας τεχνολογίας, με τα φανάρια να λειτουργούν στην εντέλεια.
Ξύπνησα κατατρομαγμένη. Χριστέ μου! Μόλις είδα εφιάλτη.......

αφιερωμένο στην Ελενάρα
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Λοιπόν.
Εχτές το βράδυ όταν κοιμήθηκα είδα ένα περίεργο όνειρο. Ημουν στην Ινδία και περπάταγα ανέμελη. Οι δρόμοι άστραφταν απο καθαριότητα, αγελάδες δεν υπήρχαν ούτε για δείγμα, τα σπίτια όλα καθαρά και φρεσκοβαμένα, η κίνηση των αυτοκινήτων απρόσκοπτη και η κυκλοφορία ομαλή. Κόρνες δεν άκουγες πουθενά. Τα παιδιά φρεσκοπλυμένα και καλοθρεμένα πήγαιναν απο τους ολοκαίνουργιους πεζόδρομους στα σχολεία ενώ οι πεζοί ντυμένοι δυτικά και ειδικά οι γυναίκες δεν φορούσαν πολύχρωμα σάρι αλλά μουντά καφέ ταγιέρ και ψιλοτάκουνα περπάταγαν ξένοιαστοί και κομψοί στα εμπορικά καταστήματα , απουσία ντόπιων αγορών. Κανείς δεν έφτυνε κάτω, ενω επαίτες και ζητιάνους δεν συνάντησα πουθενά.
Τα οχήματα ήταν τελευταίας τεχνολογίας, με τα φανάρια να λειτουργούν στην εντέλεια.
Ξύπνησα κατατρομαγμένη. Χριστέ μου! Μόλις είδα εφιάλτη.......

αφιερωμένο στην Ελενάρα
ΘΕΑ!!!:xmas_redface::xmas_razz::xmas_biggrin:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Eρωτηση κρισεως: Αν μια οικογενεια βρεθει για ενα μηνα στην Ινδια χωρις να εχει κλεισει τιποτα απο πριν κανοντας μονο ενα γενικο προγραμμα εχει ελπιδες να γυρισει και να περασει καλα?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εξαρταται απο τον χαρακτηρα σας ως οικογενεια.
Αν εχεις ενα μηνα και θελεις να κανεις το αρχικο προγραμμα των 13 ημερων + Pushkar+ Βαρανασι+ καμια παραλια,νομιζω οτι θα τα καταφερετε.
Φυσικα θελει πολυ οργανωση. Δεν νομιζω οτι θα σου βγει πολυ φθηνοτερα, αλλα θα εχεις την ευχερεια να οργανωνεσαι επι τοπου: σου αρεσε ενα μερος, η εισαι κουρασμενος, μενεις μια μερα παραπανω. Δε σου αρεσε, φευγεις. (αυτο το τελευταιο, δεν το θεωρω πιθανον). Απο οτι ειδα υπαρχουν παντου τουριστικα γραφεια που νοικιαζουν αυτοκινητα με οδηγους. Μαλιστα ειχαν ανηρτημενες και τις πινακιδες με τις ταριφες: ποσο παει απο τη μια πολη στην αλλη. Φυσικα υπαρχει η περιπτωση να πεσεις στον απατεωνα που θα σε στειλει με καποιο αθλιο αυτοκινητο, οδηγο κλπ. Ποτε δεν το ξερεις αυτο εκ των προτερων. Γι αυτο και λεω οτι εξαρταται απο εσας: μπορειτε να διαχειριστειτε χωρις να πολυχαλαστειτε καποιες δυσαρεστες καταστασεις; Σας αρεσει αυτο το "ελευθερο" που ομως θελει πολυ περισσοτερη ενασχοληση; Ο χρονος που εχετε ειναι επαρκης για να μπορεσετε να "απορροφησετε" χρονικα τοσο την επιπλεον ενασχοληση οσο καποιες τυχον πιθανες αναποδιες.
Ειδα ξανα το πλανο σου. Θα σου προτεινω -μετα την εμπειρια μου στο Ρατζασταν το προγραμμα σου να γινει ως εξης:
-Δελχι
-Mandawa
-Bikaner
_Jaisalmer
Johdpur
_Udaipur
-Bundi Bundi - Wikipedia, the free encyclopedia και επισης Bundi travel guide - Wikitravel (καθοδον βλεπετε και το Chittorgarh Fort - Wikipedia, the free encyclopedia /κατι που εχει τεραστια σημασια για τους Ινδους: κατι σαν τον Ζαλογγο με Μεσολογγι μαζι: τα γυναικοπαιδα ριχτηκαν στην πυρα, ενω οι ανδρες σφαγιαζοντουσαν απο τις υπερτερες δυναμεις των Μογγολων σε μια ηρωικη εξοδο του τυπου αποθανετω η ψχη μου μετα των αλλοφυλλων. Και αυτο μαλιστα εγινε και δυο φορες. Μετα βαρεθηκαν να καιγονται και να σφαζονται καθε δυο και τρεις και μετακομισαν στην πιο οχυρη Udaipur)
-Ajmer/Pushkar
-Jaipur
-Agra
-Varanasi (και νομιζω οτι καθοδον πριν φθασεις στο Βαρανασι μπορεις να σταματησεις και να δεις και τους ναους στο Κατζουραχο).
Καλη μελετη.
Μην και δεν πατε χειμωνα!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
EIMAI ΥΠΟΧΡΕΗ :roll: Σ ευχαριστω πολυ για το αναλυτικοτατο ποστ :cool: θα τα μελετησω ολα και θα επανελθω!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.330
Μηνύματα
888.556
Μέλη
38.996
Νεότερο μέλος
Fajan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom