Ινδία Ινδια - βοηθεια για οργανωση

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εμεις τα πηραμε αναποδα ,φαγαμε το σοκ και η αληθεια ειναι οτι το Ρατζασταν και τελευταια σταση μας, μας φανηκε λαιτ...(αλλα δε ξερω, εγω ειμαι αναποδη ειναι το μερος της Ινδιας που αναπολω λιγοτερο )

....γενικα καποιος που θα παει προς τα εκει θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος, και το σοκ το τρως σχεδον παντου στη χωρα ασχετα αν εισαι στο Βαρανασι, το Δελχι η σε κανα ξεχασμενο χωριο και τη σειρα που θα τα επισκεφτεις...Τις πρωτες μερες περπατας και τρως φρικη νομιζω....


Εlenara88 οσο και αν 8ελει ο μπαμπας τα τρενα , και καλα κανει, εισαι σιγουρη οτι 8α τη παλεψει περα απο τη κουραση και συχνα βρωμια? Μου τυχε κοπαδι κατσαριδες να παρελαυνουν στη δευτερη θεση... Δευτερον χρειαζονται προσοχη, εμεις τη πατησαμε και παρα τα λουκετα απο ποδηλατα μια τσαντουλα εκανε φτερα....βεβαια αυτο ισχυει γενικοτερα στα ταξιδια παντου...
τριτον και βασικοτερο, χρειαζονται τρομερη οργανωση...ιδιαιτερα τα χριστουγεννα ουτε τριτοτεταρτες θεσεις (εγω τις τιμησα δεοντως αλλα δε το συστηνω για ταξιδια πανω απο 2 ωρες) δε 8α βρειτε αν δε κλεισετε κανα μηνα πριν.....

Παντως εστω μια διαδρομη να κανετε για την εμπειρια...Αν ξαναπηγαινα τρενα και παλι τρενα θα επερνα...κανεις και γνωριμιες!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Διαβασα τα παντα για την ινδια αυτο τον καιρο και ενα πραγμα αναρωτιεμαι, αυτοι βρισκουν τη βρωμα τους υποφερτη? δηλαδη θα θεωρουσαν τα σχολια σας υπερβολικα αν ειχαν τροπο να τα διαβασουν?
εγω παντως απορουσα καποιες μερες αν αυτοι βρισκαν τη δικια μου βρωμα υποφερτη....:D:D:D
ηταν και καλοκαιρακι
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για να σου απαντήσω , αντιστρέφω την ερώτηση και σε ρωτάω, οι Ινδοί αμα μπορούσαν να διαβάσουν όοοοολα αυτά που γράφονται για την Ελλάδα και για τα οποία το 89% ισχύει θα ρώταγαν "καλά αυτοί βρίσκουν την βρώμα τους υποφερτή?"
Προτιμώ την βιολογική βρωμιά , παρά την ηθική.
ο καθείς και η βρώμα του αγαπητε..... ο καθείς και η βρώμα του.......
Μπα και εκει και απο τετοιου ειδους βρωμα επισης σκιζουν.... Δεν ηταν να διαβαζεις τοπικες εφημεριδες....σε επιανε η ψυχη σου....
Στην πτηση απο Ydaipur προς Δελχι στην εφημεριδα διαβασα για το σκανδαλο που κτιστηκαν ισαμε τεσσερεις δωδεκαοροφες πολυκατοικιες, στο ιδιο οικοπεδο, στη Βομβαη χωρις να εχει εκδοθει καν καμια αδεια εκ της πολεοδομιας. Αφου το σκανδαλο εφτασε στις εφημεριδες οι οποιες εβγαλαν φωτογραφιες και δημοσιευσαν και βιντεο στο διαδικτυο, "ειδε" τις αυθαιρετες πολυκατοικιες ο τοπικος αρχων και ειπε "τι ντροπη! Αλιμονο στους υπευθυνους" και απελυσε τον προισταμενο στην πολεοδομια. Μονο αυτος εφταιγε!
Ειχε την ιστορια μιας κοπελας η οποια βιασθηκε απο καποιον σημαντικο τυπο (δε θυμαμαι τι ακριβως ηταν αυτος) και αφου τον κατηγγειλε, την εχωσαν στη φυλακη οπου περιμενει τη δικη της για συκοφαντικη δυσφημιση. Οταν γραφοταν το αρθρο που διαβαζα η κοπελα ηταν μεσα για εξι μηνες χωρις να εχει προσδιορισθει η δικη της ακομη και ο χρονικος οριζοντας διεξαγωγης της "δικης" παρεμενε εξισου σκοτεινος. Εν τω μεταξυ μια "συμμορια" χτυπησε ξαφνικα το αστυνομικο τμημα και σηκωσε ολον τον αστυνομικο φακελο της, οπου φυσικα υπηρχαν μεσα και οι ιατροδικαστικες της εξετασεις που πιστοποιουσαν το βιασμο της καθως και φωτογραφιες της απο τον ξυλοδαρμο που ειχε υποστει απο τον βιαστη της.
Επισης γινοταν αναφορα σε καποιον ο οποιος ειχε βγει ανοιχτα και κατειγγηλε καποιες παρανομιες και ατασθαλιες που γινοτουσαν στο κρατιδιο του απο τους κυβερνοντες με συνεπεια να δεχεται πολλες απειλες. Μια ωραια ημερα εφαγε τις χρονιας του απο τον γιο του τοπικου δερβεναγα και πηγε νοσοκομειο με σοβαρες σωματικες βλαβες. Δε μασησε και τους εκανε μηνυση η οποια μπηκε στο αρχειο. Αρχισε να διαμαρυρεται πιο εντονα και αρχισε να τρεχει πανω κταω στο Δελχι. Δολοφονηθηκε φυσικα και η δολοφονεια τους ξεσηκωσε τον κοσμο οι οποιοι υποδεικνυουν ως ενοχο τον γιο του δερβεναγα.
Να σταματησω η να συνεχισω με το τι διαβαζα στην αγγλικη ενδοση της εφημεριδας στην πτηση Δελχι-Ντοχα; Υποψιν: εκεινη η πτηση κραταει τεσσερεις ωρες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έρση μην νομίζεις,εμείς δεν είμασταν σίγουροι ούτε για τους ίδιους μας τους εαυτούς πως θα αντιδράσουν.Και σκεφτόμασταν οτι αν το ρατζαστάν μας φαινόταν βρώμικο,πως θα αντέχαμε το top βαρανάσι;μήπως δεν αντέχαμε την συνεχή βρώμα που όχι μόνο δεν θα τελείωνε,αλλά συνεχώς θα αυξανόταν σε ένταση;και προτιμήσαμε να το βάλουμε στην αρχή ούτως ώστε,όλα τα υπόλοιπα να είναι σίγουρα καθαρότερα και ηπιότερα.
Και επαναλαμβάνω,σε αυτό το ταξίδι είσαι προετοιμασμένος για πολλά πράγματα πριν καν ξεκινήσεις την οργάνωσή του.
Ειναι και αυτο μια αποψη και εχει τη βαση της, δε μπορω να πω. Εχεις την ελπιδα εμπρος σου οτι τα επομενα δε θα ειναι τοσο χαλια...
Ελενη εχεις και τις δυο αποψεις μπροστα σου αναλυτικοτατες και εμπεριστατωμενες, κανε οτι σε φωτισει ο Βραχμα! :haha:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εμεις παλι πηγαμε Ρατζασταν,στο τελος Βαρανασι,εκει φτασαμε στα ορια μας,οποτε την καναμε για Νεπαλ και μετα απο 1 εβδομαδα οταν ξαναπηγαμε Ν.Δελχι,μας φανηκε οτι πηγαμε στην Ν.Υορκη....:haha: Μαλλον στην αρχη παθαινεις το σοκ,μετα συνηθιζεις...:cool:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.164
Θα συμφωνήσω ότι το Βαρανάσι καλό θα ήταν να μπεί προς το τέλος του ταξιδιού για 2 λόγους.

Ο πρώτος είναι αυτός που αναφέρει και η ΕΡΣΗ ότι το σοκ θα είναι πολύ μεγάλο. Εδώ εμένα το Βαρανάσι μου έπεσε βαρύ προερχόμενη από άλλη ινδική πόλη (Udaipur), φαντάσου να είσαι και προερχόμενος από Ελλάδα. Καλύτερα να εγκλιματιστείς στις συνήθειες περί υγιεινής του ινδικού λαού και μετά να πας στο top-of-the-top της μπόχας.

Ο δεύτερος και πιο σημαντικός, για μένα, λόγος είναι ο εξής:
Το Βαρανάσι είναι ότι πιο σημαντικό και ιερό έχουν οι Ινδοί...
"Ζώντας" (όσο μπορεί να ζήσει ένας τουρίστας μια ξένη χώρα) μερικές μέρες σε άλλες πόλεις της Ινδίας, θα αρχίσεις να μπαίνεις στο κλίμα και να καταλαβαίνεις γιατί το Βαρανάσι είναι τόσο ιερό για τους Ινδούς.... και φτάνοντας πια εκεί, θα αντιληφθείς, θα εκτιμήσεις, θα "νιώσεις" κι εσύ πολύ καλύτερα τη θρησκευτική σημασία και αξία που έχει η συγκεκριμένη πόλη για τον ινδουϊσμό...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Διαβασα τα παντα για την ινδια αυτο τον καιρο και ενα πραγμα αναρωτιεμαι, αυτοι βρισκουν τη βρωμα τους υποφερτη? δηλαδη θα θεωρουσαν τα σχολια σας υπερβολικα αν ειχαν τροπο να τα διαβασουν?
Οι Ινδοί μπορεί να πίνουν αμφιβόλου ποιότητας νερό,να κάνουν μπάνιο και να πίνουν τον Γάγγη,να μένουν άπλυτοι,να περπατούν ξυπόλητοι στα σκατά αλλά γούρλωναν με τρομερή απορία και αηδία κάθε φορά που πίναμε 2 άτομα από το ίδιο μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ζητα ο αντρας μου στο ξενοδοχειο μας στη Jοhdpur -το οποιο ειχε ενα πολυ καλο εστιατοριο- ενα σταχτοδοχειο. Ελαμψαν τα προσωπα των σερβιτορων και ετρεξαν να τον εξυπηρετησουν. Επανηλθαν με ενα σταχτοδοχειο γεματο αποτσιγαρα. Τι να πεις; Λες δεν το εχουν και πας παρακατω....
Αυτό δεν είναι τίποτα.Σε φαγάδικο-που προτείνει και ο lp-στο βαρανάσι,όταν ζητήσαμε τασάκι,μας έφεραν ένα μικρό πιατάκι που πριν λίγο είχε χρησιμοποιηθεί για σερβίρισμα σε άλλο τραπέζι.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Εμεις τα πηραμε αναποδα ,φαγαμε το σοκ και η αληθεια ειναι οτι το Ρατζασταν και τελευταια σταση μας, μας φανηκε λαιτ...(αλλα δε ξερω, εγω ειμαι αναποδη ειναι το μερος της Ινδιας που αναπολω λιγοτερο )

....γενικα καποιος που θα παει προς τα εκει θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος, και το σοκ το τρως σχεδον παντου στη χωρα ασχετα αν εισαι στο Βαρανασι, το Δελχι η σε κανα ξεχασμενο χωριο και τη σειρα που θα τα επισκεφτεις...Τις πρωτες μερες περπατας και τρως φρικη νομιζω....
Αυτή ακριβώς είναι και η άποψη η δική μου.Το σοκ είναι δεδομένο,οπότε τι σημασία έχει ο βαθμός του από τη στιγμή που ξέρεις ότι όλα τα μετέπειτα θα είναι καλύτερα;Σκέψου όμως να περνάει ο καιρός και η κατάσταση αντί να βελτιώνεται,να χειροτερεύει;Πόσο θα αντέξεις αυτή τη συνεχή φθορά;(το περιγράφει άριστα η κούραση της meli)
Mfish δεν είσαι ανάποδη...και εγώ έβριζα που έπρεπε να φύγουμε από το βαρανάσι,και μέχρι σήμερα οι δικές του εικόνες έχουν καταλάβει το μυαλό μου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.164
Οι Ινδοί μπορεί να πίνουν αμφιβόλου ποιότητας νερό,να κάνουν μπάνιο και να πίνουν τον Γάγγη,να μένουν άπλυτοι,να περπατούν ξυπόλητοι στα σκατά αλλά γούρλωναν με τρομερή απορία και αηδία κάθε φορά που πίναμε 2 άτομα από το ίδιο μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.
Αυτό που οι Ινδοί δεν πίνουν από το ίδιο μπουκάλι-ποτήρι κ.λ.π. είναι κάτι που με εντυπωσίασε και μένα... Αλλά δεδομένων των αντιλήψεών τους περί καθαριότητας, αναρωτήθηκα μήπως δεν είναι για λόγους υγιεινής αλλά εθιμοτυπικούς-θρησκευτικούς...

Αυτό δεν είναι τίποτα.Σε φαγάδικο-που προτείνει και ο lp-στο βαρανάσι,όταν ζητήσαμε τασάκι,μας έφεραν ένα μικρό πιατάκι που πριν λίγο είχε χρησιμοποιηθεί για σερβίρισμα σε άλλο τραπέζι.
Σε ξενοδοχείο και μάλιστα καλό (υποτίθεται ότι περνάνε και μία σχετική εκπαίδευση), στο πρωϊνό έπεσε κάτω η κουτάλα που είχαν για να σερβίρεται ο κόσμος από μία πιατέλα και ο υπάλληλος πολύ απλά την πήρε από το πάτωμα και την τοποθέτησε πάλι στην πιατέλα.
Και όσο για τα σεντόνια-πετσέτες κ.λ.π. κι εγώ παρατήρησα στα ξενοδοχεία να τα αφήνουν κατάχαμα, πάνω σε (πενταβρώμικες) βαλίτσες τουριστών και όπου αλλού μπορείς να φανταστείς...Αλλά να μου πείς εδώ στα χόστελς στο Βαρανάσι έπλεναν τα σεντόνια-πετσέτες των δωματίων στον Γάγγη!!! :shock:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οι Ινδοί μπορεί να πίνουν αμφιβόλου ποιότητας νερό,να κάνουν μπάνιο και να πίνουν τον Γάγγη,να μένουν άπλυτοι,να περπατούν ξυπόλητοι στα σκατά αλλά γούρλωναν με τρομερή απορία και αηδία κάθε φορά που πίναμε 2 άτομα από το ίδιο μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.
Το πρόσεξες και εσύ αυτο? Μου έκανε φοβερή εντύπωση!!!
Αφού να φανταστείς, παρατήρησα ότι όταν πίνουν νερό απο μπουκάλι, δεν ακουμπούν το στόμα τους στο πλαστικό!!! Σιχαίνονταν!! Είναι τρελλοί αυτοί οι Ινδοι!!!!!!
Επίσης να προσθέσω ότι μόνο στην Β. Ινδία και κυρίως στο Ρατζασταν δεν δουλευουν καθόλου οι γυναίκες. Στην υπόλοιπη Ινδία (με εξαίρεση φυσικά το Κασμιρ) δουλεύουν κανονικότατα.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
"Ζώντας" (όσο μπορεί να ζήσει ένας τουρίστας μια ξένη χώρα) μερικές μέρες σε άλλες πόλεις της Ινδίας, θα αρχίσεις να μπαίνεις στο κλίμα και να καταλαβαίνεις γιατί το Βαρανάσι είναι τόσο ιερό για τους Ινδούς.... και φτάνοντας πια εκεί, θα αντιληφθείς, θα εκτιμήσεις, θα "νιώσεις" κι εσύ πολύ καλύτερα τη θρησκευτική σημασία και αξία που έχει η συγκεκριμένη πόλη για τον ινδουϊσμό...
Θα διαφωνήσω κάθετα.Το βαρανάσι είναι εκεί,με την βρώμα,τη σκόνη,τα σκατά,τους θεότρελους ανθρώπους,τον Γάγγη,το Μαnikarnika,τα ναρκωτικά του.Το θέμα είναι να είσαι έτοιμος να σε αγγίξει.Τι διαφορά θα είχε αν προηγούνταν η udaipur με τους τουρίστες,τα trendy ινδάκια,τους πιο καθαρούς δρόμους,την αστυνόμευση,τους κράχτες που προσπαθούν να σε κλέψουν,τα μαχαραγιάδικα παλάτια,τα οργανωμένα μαγαζιά και τα υπερπολυτελή ξενοδοχεία;θα με έφερνε πιο κοντά στον Βισνού;...σίγουρα όχι.Και είμαι απόλυτος σε αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.896
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom