Ινδία Ινδια - βοηθεια για οργανωση

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Το πρόσεξες και εσύ αυτο? Μου έκανε φοβερή εντύπωση!!!
Αφού να φανταστείς, παρατήρησα ότι όταν πίνουν νερό απο μπουκάλι, δεν ακουμπούν το στόμα τους στο πλαστικό!!! Σιχαίνονταν!! Είναι τρελλοί αυτοί οι Ινδοι!!!!!!
Επίσης να προσθέσω ότι μόνο στην Β. Ινδία και κυρίως στο Ρατζασταν δεν δουλευουν καθόλου οι γυναίκες. Στην υπόλοιπη Ινδία (με εξαίρεση φυσικά το Κασμιρ) δουλεύουν κανονικότατα.
Ε όχι και να το προσέξω!!!!!!...μας κοιτούσαν λες και είμασταν λεπροί!!!!
Το πλαστικό μπουκάλι,είναι πολλαπλών χρήσεων.Βλέπαμε να κυνηγάνε σαν τρελοί τα άδεια που πετούσαμε.Επίσης στο τραίνο στους τερματικούς σταθμούς,μπαίναν πιτσιρίκια που μάζευαν μόνο τα άδεια πλαστικά μπουκάλια.Επίσης όλοι πίναν από κοινή "δεξαμενή",με τα τσίγκινα δοχεία ή τις μεγάλες κουτάλες.Θεωρούσαν αυτονόητο να μην ακουμπούν τα χείλη τους.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αυτή ακριβώς είναι και η άποψη η δική μου.Το σοκ είναι δεδομένο,οπότε τι σημασία έχει ο βαθμός του από τη στιγμή που ξέρεις ότι όλα τα μετέπειτα θα είναι καλύτερα;Σκέψου όμως να περνάει ο καιρός και η κατάσταση αντί να βελτιώνεται,να χειροτερεύει;Πόσο θα αντέξεις αυτή τη συνεχή φθορά;(το περιγράφει άριστα η κούραση της meli)
Mfish δεν είσαι ανάποδη...και εγώ έβριζα που έπρεπε να φύγουμε από το βαρανάσι,και μέχρι σήμερα οι δικές του εικόνες έχουν καταλάβει το μυαλό μου.
Δυνατες σοκαριστικες στιγμες και την ιεροτητα και δεος που περιμενα πριν παω να αισθανθω στο Βαρανασι, τα ενιωσα πιο εντονα σε ασχετες απλες καθημερινες σκηνες... Αντιθετα η φιλη μου που ειμασταν παρεα δε ξεκολλαγε απο το Βαρανασι....

Σοκ ειναι η ιδια η χωρα, και ασχετα ποτε 8α πας η οχι στα πιο σοκαριστικα , ξερεις οτι εσυ θα γυρισεις πισω στη χωρα σου σε αντιθεση με τους ανθρωπους εκει.....Η κατασταση σιγουρα θα καλυτερεψει...

Το θεμα ειναι να αξιοποιησεις σε εισαγωγικα οσα σε σοκαραν για να γινεις καλυτερος ανθρωπος και χαρακτηρας.....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
Θα διαφωνήσω κάθετα.Το βαρανάσι είναι εκεί,με την βρώμα,τη σκόνη,τα σκατά,τους θεότρελους ανθρώπους,τον Γάγγη,το Μαnikarnika,τα ναρκωτικά του.Το θέμα είναι να είσαι έτοιμος να σε αγγίξει.Τι διαφορά θα είχε αν προηγούνταν η udaipur με τους τουρίστες,τα trendy ινδάκια,τους πιο καθαρούς δρόμους,την αστυνόμευση,τους κράχτες που προσπαθούν να σε κλέψουν,τα μαχαραγιάδικα παλάτια,τα οργανωμένα μαγαζιά και τα υπερπολυτελή ξενοδοχεία;θα με έφερνε πιο κοντά στον Βισνού;...σίγουρα όχι.Και είμαι απόλυτος σε αυτό.
Ακόμα και όπως τα περιγράφεις, πάλι θα προτιμούσα τελευταίο το Βαρανάσι για να υπάρχει μία κλιμάκωση εικόνων και συναισθημάτων... Αν μου σκάσει πρώτο στη μούρη το Βαρανάσι, μετά τι να μου πούν τα τρέντι ινδάκια (παρεπιπτόντως τα είδα μόνο στο Δελχί) και οι καθαροί δρόμοι???
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Διάβασα προσεκτικά τα όσα έγραψαν οι προηγούμενοι. Να προσθέσω κι εγώ την αξίας-μιας-πέννας-άποψή μου:

1. Μην τυχόν και δεν πάτε Βαρανάσι.
2. Το Βαρανάσι είναι καλύτερα να συνδυαστεί με Άγκρα - Καζουράχο (μ' αυτήν τη σειρά). Υπ' όψιν ότι εκτός από τραίνα, λεωφορεία κι αυτοκίνητα υπάρχουν κι αεροπλάνα στην Ινδία και - ως γνωστόν - συνήθως κερδίζεις χρόνο όταν τα χρησιμοποιείς.
3. Καλύτερα το Βαρανάσι να μείνει για το τέλος. Όχι μόνο για τους λόγους που αναφέρθηκαν αλλά και γιατί, αν πας στην αρχή και σ' αρέσει, ή θα πάει στράφι το πρόγραμμά σου αν θελήσεις να μείνεις παραπάνω, ή θα βρίζεις γιατί έμεινες τόσο λίγο. Αν έχεις ευελιξία κινήσεων και απόθεμα χρόνου, μπορείς είτε να παρατείνεις τη διαμονή σου εκεί ή, αν θες να φύγεις, κολλάς κι ένα Αλλάχαμπαντ ή κάτι άλλο στο τέλος - πριν την κάνεις για Δελχί.
4. Και νά'χετε υπ' όψιν σας ότι οι λεκέδες λαδιού ή (ακόμη και) αίματος στα σιντόνια των ξενοδοχείων, δεν είναι βρωμιά αλλά απλοί λεκέδες, τα σιντόνια είναι καθαρά και φρεσκοπλυμμένα (κατά την αφοπλιστική εξήγηση του καμαριέρη).
5. Πάρτε και καμμιά πετσέτα και μαξιλαροθήκες μαζί σας...
6. Όπως και νά'χει, το σίγουρο είναι ότι το ταξίδι θα σας μείνει αξέχαστο και να θυμάστε: "το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί στην Ινδία είναι να θέλεις να ξαναγυρίσεις" ! :)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
σ ευχαριστω πολυ baba μου :D δεν τιθεται ζητημα να μην παμε Βαρανασι ;) θα κοιταξω οτι μου ειπες και θα επανελθω...
Αεροπλανα ε??μμμ δεν ξερω γιατι ο μπαμπας αποφευγει συστηματικα να τα αναφερει (μηχανικος κινητηρων σου λεει μετα:haha:)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
3. Καλύτερα το Βαρανάσι να μείνει για το τέλος. Όχι μόνο για τους λόγους που αναφέρθηκαν αλλά και γιατί, αν πας στην αρχή και σ' αρέσει, ή θα πάει στράφι το πρόγραμμά σου αν θελήσεις να μείνεις παραπάνω, ή θα βρίζεις γιατί έμεινες τόσο λίγο. Αν έχεις ευελιξία κινήσεων και απόθεμα χρόνου, μπορείς είτε να παρατείνεις τη διαμονή σου εκεί ή, αν θες να φύγεις, κολλάς κι ένα Αλλάχαμπαντ ή κάτι άλλο στο τέλος - πριν την κάνεις για Δελχί.
Γίνομαι κουραστικός αλλά....
αν σου αρέσει τόσο πολύ το Βαρανάσι και θελήσεις να μείνεις παραπάνω τότε το υπόλοιπο πρόγραμμα δεν πάει στράφι,αλλά πάει προς δική σου τέρψη και ευχαρίστηση.
Συνήθως baba,τα ταξίδια έχουν ημερομηνία έναρξης και λήξης.Όσο φλου και να το έχεις στο μυαλό σου κάποια στιγμή πρέπει να γυρίσεις.Οπότε είναι πιο εύκολο να κάνεις μια τροποποίηση στην αρχή του παρά στο τέλος που έχεις και μια πτήση επιστροφής να προλάβεις.
Επίσης πηγαίνοντας πρώτα Ρατζαστάν,σε βαρύ πρόγραμμα με πολλές πόλεις
θα πρέπει να κινηθείς για πάρα πολλά χλμ ανατολικά για να φτάσεις Βαρανάσι.Άρα είναι προτιμότερο να φας τα χλμ στην αρχή που είσαι ξεκούραστος και κατόπιν ανάλογα διάθεσης και ημερών να "κόψεις" και κάτι από Ρατζαστάν.
Το λέω για τελευταία φορά...είναι προτιμότερο το ταξίδι να βελτιώνει τις συνθήκες του,παρά να περιμένεις για το καλύτερο που δεν έρχεται.Μετά το Βαρανάσι,τα υπόλοιπα είναι "ευρώπη"
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Μετά το Βαρανάσι,τα υπόλοιπα είναι "ευρώπη"
Τι εννοείς με αυτό;
Δεν παρακολούθησα το θέμα καλά, βέβαια, αλλά ούτως ή άλλως νομίζω ότι θέλει λίγη επεξήγηση.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Βρε sprom δεν θέλει και τόση εξήγηση....εννοώ καθαριότητα,τάξη κλπ κλπ....ειρωνικά πάντα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Έχω μία σημαντική ερώτηση να σας κάνω. Με έχει προσκαλεσει μια φίλη μου για το καλοκαίρι και σκέφτομαι μήπως πάω, αφού θα έχω σπίτι εκεί. Όμως, επειδή προφανώς θα θέλω να γυρνάω, θέλω να ρωτήσω: ποιές είναι οι τιμές στα ξενοδοχεία; Και ποιές οι συνθήκες; Είμαι δηλαδή στην πράξη υποχρεωμένος να κάνω luxury επιλογές ή είναι απλώς φήμες;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοιτα να δεις αν πας καλοκαιρι σαφως δεν ειναι high season, οποτε θα βρεις σε καλυτερες τιμες απο αυτες που θα βρεις το χειμωνα που ειναι πιο high season.
Απο εκει και περα βαλε πανω απο 50 ευρω για να εισαι σε αξιοπρεπη καταλυματα (οχι πολυτελη). Η Ινδια παντως δεν εχει value for money ξενοδοχεια οπως εχει για παραδειγμα η Ταυλανδη και η Ινδοκινα.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Και πιστεύεις ότι πρέπει να κανονίσω τη διαμονή μου από εδώ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.772
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom