Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Λοιπόν! Σε αυτούς τους προορισμούς πηγαίνουν τα λεωφορεία της JETT, την Δευτέρα 14/1:
Abdali
Tabarboor
Irbid
Wehdat
Zarka
7th Circle
Μήπως, βολεύει περισσότερο η άλλη εταιρεία που υπάρχει; (Υπάρχει και άλλη μια με λεωφορεία, απ' ότι διάβασα κάπου)
Και... μήπως θα ήταν πιο συνετό να μείνω κάπου, σε ένα τέτοιο σημείο, ώστε να έχω πρόσβαση και στην Πέτρα, αλλά και στη Νεκρά Θάλασσα; (Και φυσικά, εύκολη μεταφορά στην Άκαμπα την Παρασκευή)…
Εάν γνωρίζετε κάποιο τέτοιο μέρος, θα σας ήμουν υπόχρεος!
 

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Λοιπόν! Σε αυτούς τους προορισμούς πηγαίνουν τα λεωφορεία της JETT, την Δευτέρα 14/1:
Abdali
Tabarboor
Irbid
Wehdat
Zarka
7th Circle
Μήπως, βολεύει περισσότερο η άλλη εταιρεία που υπάρχει; (Υπάρχει και άλλη μια με λεωφορεία, απ' ότι διάβασα κάπου)
Και... μήπως θα ήταν πιο συνετό να μείνω κάπου, σε ένα τέτοιο σημείο, ώστε να έχω πρόσβαση και στην Πέτρα, αλλά και στη Νεκρά Θάλασσα; (Και φυσικά, εύκολη μεταφορά στην Άκαμπα την Παρασκευή)…
Εάν γνωρίζετε κάποιο τέτοιο μέρος, θα σας ήμουν υπόχρεος!
Το πρόγραμμα που θα πρότεινα για τα βασικά είναι

14/1 ταξί για wadi musa – βράδυ wadi musa

15/1 Πέτρα – βράδυ wadi musa

16/1 Αμμάν - βράδυ Αμμάν

17/1 ταξί νωρίς το πρωί για Wadi Rum – βράδυ wadi Rum

18/1 Ταξί Άκαμπα – επιστροφή

Θέλει ταξί και είναι ακριβή η διαμονή / δραστηριότητες στην έρημο
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Λοιπόν! Σε αυτούς τους προορισμούς πηγαίνουν τα λεωφορεία της JETT, την Δευτέρα 14/1:
Abdali
Tabarboor
Irbid
Wehdat
Zarka
7th Circle
Μήπως, βολεύει περισσότερο η άλλη εταιρεία που υπάρχει; (Υπάρχει και άλλη μια με λεωφορεία, απ' ότι διάβασα κάπου)
Και... μήπως θα ήταν πιο συνετό να μείνω κάπου, σε ένα τέτοιο σημείο, ώστε να έχω πρόσβαση και στην Πέτρα, αλλά και στη Νεκρά Θάλασσα; (Και φυσικά, εύκολη μεταφορά στην Άκαμπα την Παρασκευή)…
Εάν γνωρίζετε κάποιο τέτοιο μέρος, θα σας ήμουν υπόχρεος!
Τους δυο πρωτους προορισμους των λεωφορειων που εγραψες, αν τους βαλεις στο google στους βγαζει μεσα στο αμμαν.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Το πρόγραμμα που θα πρότεινα για τα βασικά είναι

14/1 ταξί για wadi musa – βράδυ wadi musa

15/1 Πέτρα – βράδυ wadi musa

16/1 Αμμάν - βράδυ Αμμάν

17/1 ταξί νωρίς το πρωί για Wadi Rum – βράδυ wadi Rum

18/1 Ταξί Άκαμπα – επιστροφή

Θέλει ταξί και είναι ακριβή η διαμονή / δραστηριότητες στην έρημο
Θα ξεκινήσω λέγοντας - και βοηθώντας, ίσως, κάποιους μελλοντικούς επισκέπτες - ότι τα: Abdali, Tabarbour, Wehdat και 7th Circle είναι περιοχές / συνοικίες / στάσεις του Αμμάν. Η Zarqa είναι λίγο πιο έξω, κάτι σαν προάστειο, και τέλος, το Irbid είναι άλλη πόλη, πιο βόρεια.
Θα συνεχίσω ευχαριστώντας σε, θερμά, για την πρότασή σου και για τον κόπο που μπήκες!
Συνοψίζοντας - από ότι είδα και στους χάρτες της Google:
Το Wadi Musa, είναι, ουσιαστικά, το "ορμητήριο" για Πέτρα
Το Wadi Rum είναι πολύ κοντά στην Άκαμπα, σχεδόν δίπλα, οπότε, άνετα γίνεται μια κοντινή εκδρομή παύλα απόδραση
Έτσι, το μόνο που έμεινε, είναι η πρόσβασή μου στη Νεκρά Θάλασσα. Εάν μπορεί να γίνει από αυτό το Wadi Musa, ακόμα καλύτερα!
Τώρα... έμεινε μόνο ο (προαιρετικός) Ιορδάνης ποταμός με το σημείο της Βάπτισης. Απ' ότι κοίταξα, είναι αρκετά έξω από το Αμμάν - αλλά κοντά σε αυτό.
Οπότε: μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσω εντελώς απ' έξω το Αμμάν - όσο "κουλό" κι αν ακούγεται αυτό;
(Αφήστε το άλλο: βλέποντας πόσο κοντά είναι η Ιερουσαλήμ με το Αμμάν, μου πέρασε σαν σκέψη, να τα μουτζώσω όλα, και Ιορδανία και Πέτρες και Νεκρές Θάλασσες, και να πάω με λεωφορείο τριήμερο στα Ιεροσόλυμα!) :haha:

Τους δυο πρωτους προορισμους των λεωφορειων που εγραψες, αν τους βαλεις στο google στους βγαζει μεσα στο αμμαν.
Ναι, ναι, ναι! Το είδα - και χάρηκα κάπως...
Αυτό έγραφα! Χα χα χα!!!
Νά' σαι καλά!!! Σε ευχαριστώ, έτσι;
 
Last edited by a moderator:

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Θα ξεκινήσω λέγοντας - και βοηθώντας, ίσως, κάποιους μελλοντικούς επισκέπτες - ότι τα: Abdali, Tabarbour, Wehdat και 7th Circle είναι περιοχές / συνοικίες / στάσεις του Αμμάν. Η Zarqa είναι λίγο πιο έξω, κάτι σαν προάστειο, και τέλος, το Irbid είναι άλλη πόλη, πιο βόρεια.
Θα συνεχίσω ευχαριστώντας σε, θερμά, για την πρότασή σου και για τον κόπο που μπήκες!
Συνοψίζοντας - από ότι είδα και στους χάρτες της Google:
Το Wadi Musa, είναι, ουσιαστικά, το "ορμητήριο" για Πέτρα
Το Wadi Rum είναι πολύ κοντά στην Άκαμπα, σχεδόν δίπλα, οπότε, άνετα γίνεται μια κοντινή εκδρομή παύλα απόδραση
Έτσι, το μόνο που έμεινε, είναι η πρόσβασή μου στη Νεκρά Θάλασσα. Εάν μπορεί να γίνει από αυτό το Wadi Musa, ακόμα καλύτερα!
Τώρα... έμεινε μόνο ο (προαιρετικός) Ιορδάνης ποταμός με το σημείο της Βάπτισης. Απ' ότι κοίταξα, είναι αρκετά έξω από το Αμμάν - αλλά κοντά σε αυτό.
Οπότε: μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσω εντελώς απ' έξω το Αμμάν - όσο "κουλό" κι αν ακούγεται αυτό;
(Αφήστε το άλλο: βλέποντας πόσο κοντά είναι η Ιερουσαλήμ με το Αμμάν, μου πέρασε σαν σκέψη, να τα μουτζώσω όλα, και Ιορδανία και Πέτρες και Νεκρές Θάλασσες, και να πάω με λεωφορείο τριήμερο στα Ιεροσόλυμα!) :haha:



Ναι, ναι, ναι! Το είδα - και χάρηκα κάπως...
Αυτό έγραφα! Χα χα χα!!!
Νά' σαι καλά!!! Σε ευχαριστώ, έτσι;
Αχ αυτά τα νιάτα
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Το πρόγραμμα που θα πρότεινα για τα βασικά είναι

14/1 ταξί για wadi musa – βράδυ wadi musa

15/1 Πέτρα – βράδυ wadi musa

16/1 Αμμάν - βράδυ Αμμάν

17/1 ταξί νωρίς το πρωί για Wadi Rum – βράδυ wadi Rum

18/1 Ταξί Άκαμπα – επιστροφή

Θέλει ταξί και είναι ακριβή η διαμονή / δραστηριότητες στην έρημο
Απλά όπως έχω ξαναγράψει πιστεύω ότι πιο καλή επιλογή είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου με οδηγό. Το κόστος του οδξγου είναι 20-25 δηνάρια το 8ωρο ανάλογα την εταιρία. Και 20 δηνάρια το αυτοκινητο. Η βενζίνη 60 δηναρδητο λίτρο. Τα λεωφορεία δεν τα συνιστώ σε όποιους δεν έχουν διαθεσδγια ταλαιπωρία

Θα ξεκινήσω λέγοντας - και βοηθώντας, ίσως, κάποιους μελλοντικούς επισκέπτες - ότι τα: Abdali, Tabarbour, Wehdat και 7th Circle είναι περιοχές / συνοικίες / στάσεις του Αμμάν. Η Zarqa είναι λίγο πιο έξω, κάτι σαν προάστειο, και τέλος, το Irbid είναι άλλη πόλη, πιο βόρεια.
Θα συνεχίσω ευχαριστώντας σε, θερμά, για την πρότασή σου και για τον κόπο που μπήκες!
Συνοψίζοντας - από ότι είδα και στους χάρτες της Google:
Το Wadi Musa, είναι, ουσιαστικά, το "ορμητήριο" για Πέτρα
Το Wadi Rum είναι πολύ κοντά στην Άκαμπα, σχεδόν δίπλα, οπότε, άνετα γίνεται μια κοντινή εκδρομή παύλα απόδραση
Έτσι, το μόνο που έμεινε, είναι η πρόσβασή μου στη Νεκρά Θάλασσα. Εάν μπορεί να γίνει από αυτό το Wadi Musa, ακόμα καλύτερα!
Τώρα... έμεινε μόνο ο (προαιρετικός) Ιορδάνης ποταμός με το σημείο της Βάπτισης. Απ' ότι κοίταξα, είναι αρκετά έξω από το Αμμάν - αλλά κοντά σε αυτό.
Οπότε: μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήσω εντελώς απ' έξω το Αμμάν - όσο "κουλό" κι αν ακούγεται αυτό;
(Αφήστε το άλλο: βλέποντας πόσο κοντά είναι η Ιερουσαλήμ με το Αμμάν, μου πέρασε σαν σκέψη, να τα μουτζώσω όλα, και Ιορδανία και Πέτρες και Νεκρές Θάλασσες, και να πάω με λεωφορείο τριήμερο στα Ιεροσόλυμα!) :haha:



Ναι, ναι, ναι! Το είδα - και χάρηκα κάπως...
Αυτό έγραφα! Χα χα χα!!!
Νά' σαι καλά!!! Σε ευχαριστώ, έτσι;
Η Ζαρκα είναι η πιο άσχημη πόλη του πλανήτη και λίγο πίσω έρχεται το Irbid. Δεν είναι για επίσκεψη. Εγώ μένω στο Αμμάν και περιμένω φίλους τα Χριστούγεννα για 4 μέρες. Θα πάμε Πέτρα, Νεκρά και βάπτιση(είναι διπλα) Γέρασα,Μανταμπα και Αμμάν. Αν υπάρχει χρόνος και Wadi Rum. Το κακό είναι ότι νυχτώνει νωρίς και εκτός Αμμαν δεν έχεις να κάνεις τίποτα μετά τις 4.00μμ
 
Last edited by a moderator:

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Το λοιπόν! Ακύρωσα τις κρατήσεις, ευτυχώς χωρίς κανένα πρόβλημα (θέλω να πιστεύω) και... έκανα άλλες:
Δευτέρα: Με το που φτάνω Άκαμπα, νωρίς το μεσημεράκι, φεύγω "σφαίρα", με λεωφορείο, για Αμμάν! Διανυκτέρευση στο Αμμάν...
Τρίτη: Ένα λεωφορείο πάει Πέτρα (φεύγει χαράματα) και ένα έρχεται (γυρίζει μεσημέρι) της JETT. Μονοήμερη το λοιπόν! Διανυκτέρευση στο Αμμάν…
Τετάρτη: Φεύγω για Σουέμε - έτσι δεν λέγεται; Ας δώσω λίγη πολυτέλεια στον εαυτό μου, μένοντας σε ένα (κάπως) πολυτελές resort, από το οποίο θα επισκεφτώ τόσο τη Νεκρά Θάλασσα, όσο και το Σημείο της Βάπτισης! Διανυκτέρευση στο Σουέμε - έτσι δεν λέγεται;...
Πέμπτη: Πίσω στο Αμμάν, λεωφορείο για Άκαμπα (γνωστή η διαδρομή και το λεωφορείο) και από κει, "στο καπάκι" φεύγω για Γουάντι Ρουμ. Μετά τη "χλίδα" του 4άστερου ξενοδοχείου, ας μείνω κι ένα βράδυ σε σκηνή... δεν θα πάθω και τίποτα! Διανυκτέρευση στο Γουάντι Ρουμ...
Παρασκευή: Ήσυχα, ήρεμα, με το πάσο μου, κι αφού απολαύσω ότι μου σερβίρουν για πρωϊνό, θα επιστρέψω πίσω στην Άκαμπα, όπου και αναχωρώ το απογευματάκι! Διανυκτέρευση στην Αθήνα...
Καλά δεν τα κατάφερα; Τί λέτε και σεις;
Να σας ευχαριστήσω θερμά, από καρδιάς, όλους μαζί και έναν-έναν ξεχωριστά που με βοηθήσατε και μου "ανοίξατε τα μάτια"! :)
 

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Απλά όπως έχω ξαναγράψει πιστεύω ότι πιο καλή επιλογή είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου με οδηγό. Το κόστος του οδξγου είναι 20-25 δηνάρια το 8ωρο ανάλογα την εταιρία. Και 20 δηνάρια το αυτοκινητο. Η βενζίνη 60 δηναρδητο λίτρο. Τα λεωφορεία δεν τα συνιστώ σε όποιους δεν έχουν διαθεσδγια ταλαιπωρία


Η Ζαρκα είναι η πιο άσχημη πόλη του πλανήτη και λίγο πίσω έρχεται το Irbid. Δεν είναι για επίσκεψη. Εγώ μένω στο Αμμάν και περιμένω φίλους τα Χριστούγεννα για 4 μέρες. Θα πάμε Πέτρα, Νεκρά και βάπτιση(είναι διπλα) Γέρασα,Μανταμπα και Αμμάν. Αν υπάρχει χρόνος και Wadi Rum. Το κακό είναι ότι νυχτώνει νωρίς και εκτός Αμμαν δεν έχεις να κάνεις τίποτα μετά τις 4.00μμ
Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες και στοιχεία επικοινωνιας ;
 

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες και στοιχεία επικοινωνιας ;
Δεν χρειάζεται.Παρε απευθείας budget, Hertz, europcar, Payless και ζητά προσφορά. Όλοι έχουν. Ελπίζω να μην χρεώνουν πιο πολύ από Αγκαμπα. Οι τιμές που ανέφερα είναι Αμμαν
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τρίτη: Ένα λεωφορείο πάει Πέτρα (φεύγει χαράματα) και ένα έρχεται (γυρίζει μεσημέρι) της JETT. Μονοήμερη το λοιπόν! Διανυκτέρευση στο Αμμάν…

Να σας ευχαριστήσω θερμά, από καρδιάς, όλους μαζί και έναν-έναν ξεχωριστά που με βοηθήσατε και μου "ανοίξατε τα μάτια"! :)
Με όλο το σεβασμό νομίζω οτι τα μάτια σου είναι ακομη κλειστά. Δεν έχεις διαβάσει οτι έχει γραφτεί για Ιορδανία! Τα λεωφορεία δεν είναι ιδιαίτερα σταθερά ως προς τα δρομολόγια τους, να είσαι προετοιμασμενος για πολλά απρόοπτα. Επίσης αν κατάλαβα καλά θες να πας μονοημερη στην Πέτρα από Αμμάν και μάλιστα να φύγεις το μεσημέρι;;; Μιλάμε για 250 χιλιόμετρα δηλαδή στην καλύτερη 3μιση ωρες μόνο να πας κι αλλες τοσες να επιστρέψεις! Μπήκα στην Πέτρα 6 το πρωί και βγηκα 4μιση το απόγευμα και πάλι δεν ειδα τα πάντα αλλά είχα επιλέξει τα βασικά μονοπάτια. Πόσο χρόνο θα έχεις δηλαδή; Ίσα να δεις την είσοδο και να φύγεις; Και μάλιστα με λεωφορεία που φεύγουν οταν κι αν θέλουν. Δεν είναι εφικτό αυτό ξεκάθαρα!
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Με όλο το σεβασμό νομίζω οτι τα μάτια σου είναι ακομη κλειστά. Δεν έχεις διαβάσει οτι έχει γραφτεί για Ιορδανία! Τα λεωφορεία δεν είναι ιδιαίτερα σταθερά ως προς τα δρομολόγια τους, να είσαι προετοιμασμενος για πολλά απρόοπτα. Επίσης αν κατάλαβα καλά θες να πας μονοημερη στην Πέτρα από Αμμάν και μάλιστα να φύγεις το μεσημέρι;;; Μιλάμε για 250 χιλιόμετρα δηλαδή στην καλύτερη 3μιση ωρες μόνο να πας κι αλλες τοσες να επιστρέψεις! Μπήκα στην Πέτρα 6 το πρωί και βγηκα 4μιση το απόγευμα και πάλι δεν ειδα τα πάντα αλλά είχα επιλέξει τα βασικά μονοπάτια. Πόσο χρόνο θα έχεις δηλαδή; Ίσα να δεις την είσοδο και να φύγεις; Και μάλιστα με λεωφορεία που φεύγουν οταν κι αν θέλουν. Δεν είναι εφικτό αυτό ξεκάθαρα!
Δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο - παρά μόνο, ή α) το να μην επισκεφτώ καθόλου την Πέτρα, ή β) το να διανυκτερεύσω εκεί (αλλά να χάσω κάποιον άλλον προορισμό).
Ανοίγει παρένθεση... Δεδομένα:
Ταξιδεύω εντελώς μόνος, χωρίς παρέα.
Δεν οδηγώ, οπότε, δεν γίνεται να νοικιάσω κάποιο αυτοκίνητο.
Το να πληρώσω ταξί για να πάω κάπου, που πηγαίνει συγκοινωνία, το θεωρώ κοροϊδία και πεταμένα λεφτά.
Τα λεωφορεία της JETT είναι τα μόνα αξιόπιστα, με σταθερά δρομολόγια, εκεί που τα άλλα, τα δημόσια, αναχωρούν μόνο όταν και όποτε γεμίσουν.
Όπως θα καταλάβατε, τα οικονομικά μου θα είναι ΠΟΛΥ περιορισμένα: δεν μπορώ να χαλάσω πάνω από 200 JOD / €200 για το 5ήμερο. Εξάλλου, τόσα, ακριβώς, θα έχω μαζί μου, σε συνάλλαγμα...
Κ
λείνει η παρένθεση... Πήρατε μια ιδέα.
Οπότε, όσον αφορά την Πέτρα, ότι προλάβουμε, ότι δούμε, κι ότι αρπάξει ο πισινός μας! :D
Τέλος, όσον αφορά τα ταξί, μιας και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα χρειαστώ, θα κοιτάξω να περιοριστώ μόνο όσο βρίσκομαι στο Swemeh, για να πάω στο σημείο της Βάπτισης και να γυρίσω από αυτό. Άντε, το πολύ-πολύ και μόνο στη μια διαδρομή από το πήγαινε-έλα Aqaba - Wadi Rum…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.331
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom