Ιορδανία Ισραήλ Ιορδανια κ Ισραηλ

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.804
Και να που εφτασα κι εγω στο σημειο να κανω γιαγιαδιστικες ερωτησεις (ας οψεται που εχω παρει ηδη μερος στην αιγυπτιακη επανασταση και δεν θελω να συμμετασχω και αλλου): Το να παει κανεις Ισραηλ και Ιορδανια την δεδομενη περιοδο ειναι παρακινδυνευμενο απο θεμα ασφαλειας?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Και να που εφτασα κι εγω στο σημειο να κανω γιαγιαδιστικες ερωτησεις (ας οψεται που εχω παρει ηδη μερος στην αιγυπτιακη επανασταση και δεν θελω να συμμετασχω και αλλου): Το να παει κανεις Ισραηλ και Ιορδανια την δεδομενη περιοδο ειναι παρακινδυνευμενο απο θεμα ασφαλειας?
Όχι, πότε θα πας;
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Και εγώ είχα προβληματιστεί για το θέμα της ασφάλειας αλλά είδα σε πολλά γνώστα ταξιδιωτικά forum και παντού γράφουν ότι δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας. Και εδώ στο Travelstories νομίζω ότι όσοι έχουν πάει γράφουν το ίδιο. Βρήκα και φτηνα εισιτήρια με την aegean και τα εκλεισα. Θα σου πω όταν γυρίσουμε :). Τώρα προβληματίζομαι αν θα πάμε και Ιερουσαλήμ ή όχι!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Και να που εφτασα κι εγω στο σημειο να κανω γιαγιαδιστικες ερωτησεις (ας οψεται που εχω παρει ηδη μερος στην αιγυπτιακη επανασταση και δεν θελω να συμμετασχω και αλλου): Το να παει κανεις Ισραηλ και Ιορδανια την δεδομενη περιοδο ειναι παρακινδυνευμενο απο θεμα ασφαλειας?
Πολύ αόριστη ερώτηση: Εννοείς αν είναι επικίνδυνο για τους κατοίκους της περιοχής (στην περίπτωση που μεταβείς ΕΣΥ) ή ρωτάς για την επικινδυνότητα όσον αφορά εσένα?
Στην δεύτερη περίπτωση οχι, δεν εγκυμονεί κίνδυνο. Στην πρώτη όμως ναι. Πολύ...
Θα σε συμβούλευα να σκεφτείς ανθρώπινα, να εξελίξεις την φιλεύσπλαχνη πτυχή σου και να μην πας. Αρκετά δεινά έχουν οι περιοχές...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.804
Νομιζω οτι ειναι ο συνδυασμος vario με τον καταλληλο ταξιδιωτικο υπεπρακτορα που κανει τη διαφορα...Ξερουμε κανεναν υπερπρακτορα να επιχειρει στην εκει περιοχη? :p
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Γιατι να μην πάτε αφού θα πάτε ως εκεί;
Έχω μπερδευτεί λίγο με τη visa, το να ξαναμπούμε στην Ιορδανία γιατί επιστρέφουμε από Αμμάν. Θα το ψάξω γιατί είναι ευκαιρία αφού θα είμαστε εκεί και είναι τόσο κοντά!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Νομιζω οτι ειναι ο συνδυασμος vario με τον καταλληλο ταξιδιωτικο υπεπρακτορα που κανει τη διαφορα...Ξερουμε κανεναν υπερπρακτορα να επιχειρει στην εκει περιοχη? :p
Τη Μοσάντ
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Καλημέρα! Έχουμε κλείσει με Aegean για Ιορδανία τέλη Ιούλη με αρχές Αυγούστου και επειδή τώρα προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα, ήθελα να ρωτήσω μονοήμερη από Νεκρά Θάλασσα ή Αμμάν για Ιερουσαλήμ μπορεί να γίνει ή πρέπει να μείνουμε ένα βράδυ εκεί? Έχω διάβασει διάφορες περιγραφές άλλα όχι για μονοήμερη και έχω μπερδευτεί λίγο με τη visa. Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση!
Από τη στιγμή που θα περάσεις από Ιορδανία στο Ισραήλ μέσω του περάσματος King Hussein/Allenby και μέσα στα χρονικά περιθώρια που θα έχει ισχύ η ιορδανική σου βίζα δε θα έχεις πρόβλημα. Αν επιλέξεις άλλο πέρασμα θεωρείται οτι έχεις φύγει από τη χώρα οπότε θα πρέπει να βγάλεις νέα βίζα για να ξαναμπείς. Αυτά με την προϋπόθεση οτι έχεις single entry visa, αν έχεις double entry (που δε σε συμφέρει) μπορείς να ξαναμπείς Ιορδανία από όποιο πέρασμα θες.
Για μονοήμερη στην Ιερουσαλήμ τώρα δεν ξέρω αν αξίζει καλό θα ήταν να της αφιέρωνες 2 μέρες είναι κρίμα να τη δεις στα πεταχτά.



@varioAthens πήγαινε άφοβα εσύ πρόβλημα δε θα έχεις και ξέρω και καλό οδηγό όχι Τάκη...:bleh:
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Προσωπικά σκέφτομαι για Ιορδανία και Ισραήλ. Προσκύνημα στον Ναό της Αναστάσεως θέλω να κάνω, αλλά να δω και την Πέτρα, το Τελ Αβίβ.....Θα δούμε και τι κόστος θα βγει συνολικά.....
Τώρα για αυτά που λένε όλοι,όταν ακούνε που θα πας για κινδύνους στην περιοχή κλπ,κάποια είναι υπερβολικά....οκ με τόσα που γίνονται κανείς δεν ξέρει που θα φτάσει η κατάσταση αλλά νομίζω ότι προς το παρόν είναι εφικτό ένα ταξίδι στην περιοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom