• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ιορδανία Ισραήλ Ιορδανια κ Ισραηλ

marstay

Member
Γεια σας πάλι, ευχαριστώ όσους με βοήθησαν με πμ, τώρα θα ήθελα να ρωτήσω αν οι πρόσφατες εξελίξεις στο Ισραήλ, βλέπε φόβο για νέα ιντιφάντα κ.τ.λ. είναι βάσιμες αν θα επηρεάσουν κάπως το ταξίδι μου, αν είναι ακόμα ασφαλές το ταξίδι στο Ισραήλ αν η επίσκεψη στα Παλαιστινιακά εδάφη είναι σωστή κίνηση και πάει λέγοντας. Δώστε μου τα φώτα σας...

theophili7

New Member
Καλησπέρα παιδιά! Ετοιμάζω ταξίδι για Ιορδανία Ισραήλ προσπαθώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με το πως θα μπω από τη μια στην άλλη! Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη..;)

Hugin

Member
Εμείς πήγαμε μέχρι τα σύνορα της Άκαμπα από την μεριά της Ιορδανίας με ταξί. Περάσαμε τα σύνορα με τα πόδια. Δεν είναι μεγάλη απόσταση. Χοντρικά 500 μέτρα. Η διαδικασία είναι μια τυπική διαδικασία ελέγχου διαβατηρίων. Ευγενικοί οι υπάλληλοι της Ιορδανίας, πιο ευγενικοί οι του Ισραήλ. Ήταν Αύγουστος Σάββατο και περίπου 10 το πρωί και δεν είχε κανέναν εκτός από εμάς. Μετά την είσοδο στη χώρα ζητήσαμε από τους Ισραηλινούς και κάλεσαν ταξί για να μας πάει στο σταθμό λεωφορείων της Ειλάτ.
Μπορείς να μπεις και από τα σύνορα King Hussein bridge αλλα συνήθως έχει αρκετή κίνηση και έχει και τρίτο πέρασμα στο βόρεια τμήμα της Ιορδανίας.
Από όπου και αν αποφασίσεις να μπεις να δεις οπωσδήποτε τις ώρες λειτουργίας γιατί δεν είναι 24 ώρες ανοιχτά και ειδικά αν πρόκειται να ταξιδέψεις Σάββατο.

kirmis

Member
Καλησπέρα, ερώτηση σχετικά με το πέρασμα απο Ιορδανία σε Ιερουσαλήμ...
Γενικά προτείνεται με αυτοκίνητο? Η σκέψη μου είναι για αυθημερόν επίσκεψη στην Ιερουσαλήμ.
Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω στα σύνορα?
Επίσης ο δρόμος ποιος είναι?! Γιατι απο google maps βλέπω μεγάλο "κύκλο" o_O

1575842078098.png

mourohavlos

Member
Καλησπέρα, ερώτηση σχετικά με το πέρασμα απο Ιορδανία σε Ιερουσαλήμ...
Γενικά προτείνεται με αυτοκίνητο? Η σκέψη μου είναι για αυθημερόν επίσκεψη στην Ιερουσαλήμ.
Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω στα σύνορα?
Επίσης ο δρόμος ποιος είναι?! Γιατι απο google maps βλέπω μεγάλο "κύκλο" o_O

View attachment 287661
Αν κατέβεις με το δικό σου αυτοκίνητο από Ελλάδα γίνεται, με νοικιασμένο να περάσεις τα σύνορα απλά δεν παίζει

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.256
Μέλη
35.035
Νεότερο μέλος
ManosElzr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom