Ιορδανία Ισραήλ Ιορδανια κ Ισραηλ

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον @taver αν κι έχω μπερδευτεί λίγο στο πόσες μέρες θέλετε να αφιερώσετε στην Πέτρα...:D
Ιδανικό θα ήταν όντως να ξεκινήσετε πολύ πρωί την περιηγήση ειδικά αν έχετε σκοπό να κάνετε και τις πιο off the beaten track διαδρομές κι αν σας παίρνει χρονικά κατευθυνθείτε μετά στην έρημο διανυκτερεύστε και το πρωί κάνετε και τη βόλτα στο Wadi Rum. Προσωπικά έτσι το είχα κάνει και είχε βολέψει αλλά είχαμε αυτοκίνητο που όσο να ΄ναι κερδίζεις αρκετό χρόνο.
Δες πάντως αν μπορείτε να νοικιάσετε θα σας φανεί χρήσιμο όπως ανέφερε και ο προλαλήσας πηγαίνοντας προς Αμμάν όπου θα μπορέσετε να περάσετε από Karak, Madaba.
Τελ Αβίβ αφού θα πας κάτσε και την επόμενη να πεις οτι πήρες μια γεύση και να δεις και την αντίθεση του σε σχέση με την Ιερουσαλήμ, εμένα με κέρδισε η 2η αλλά αν δεν έχετε σκοπό να κάνετε εκδρομές και στη Δυτική Όχθη πέραν της Βηθλέεμ οι 2,5 μέρες είναι αρκετές!

Ιδανικά θα ήταν να περάσετε από Ιερουσαλήμ-Αμμάν (έχοντας βγάλει βίζα όμως στην Ελλάδα) να νοικιάσετε αυτοκίνητο και να κινηθείτε με την άνεση σας!;)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ουσιαστικά δίνω στην Πέτρα μια ολόκληρη μέρα και άλλη μια απτο πρωί ως τις 16:00

Επίσης δε νομίζω να πέσει το εισηρήριο, είναι το ίδιο πράγμα, το 2 μερο εισητήριο κοστίζει 55 JOD

Εϊλάτ πάμε μονο για διανυκτέρευση επειδη τα σύνορα είναι δίπλα σε Πέτρα και Wadi Rum και επειδή γλιτώνεις τη βιζα Ιορδανίας (σου εκδίδουν ASEZ η οποιοα είναι δωρεάν) η οποία είναι στο διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 40 JOD

Ασε που απτο Kings Hussein Bridge δεν μπορείς να μπείς Ιοαρδανία αν δεν έχεις απο πριν βιζα
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ουσιαστικά δίνω στην Πέτρα μια ολόκληρη μέρα και άλλη μια απτο πρωί ως τις 16:00
Καλά είχα καταλάβει!;)
Εντάξει βασικά ο αρχαιολογικός χώρος της Πέτρα έχει απίστευτο ενδιαφέρον, ειδικά αν σου αρέσει να πεζοπορείς, οπότε πάω πάσο, αν θέλεις να κερδίσεις πάντως χρόνο βγαίνει και σε μία μέρα από το πρωί ως αργά το απόγευμα, είναι καθαρά θέμα επιλογών!
Επίσης έχει υπόψιν οτι το Wadi Musa είναι λίγο μούφα...:D
Το ξενοδοχείο που είχα μείνει λεγόταν Cleopetra, πολύ καλτ μου είχε φανεί!

επειδή γλιτώνεις τη βιζα Ιορδανίας (σου εκδίδουν ASEZ η οποιοα είναι δωρεάν) η οποία είναι στο διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 40 JOD
Ασε που απτο Kings Hussein Bridge δεν μπορείς να μπείς Ιοαρδανία αν δεν έχεις απο πριν βιζα
Οκ θεμιτό και λογικό, για το πέρασμα μεσω Παλαιστίνης στο είχα επισημάνει κι εγώ οτι θες βίζα από Ελλάδα, οπότε δες μόνο αν θέλεις βέβαια μήπως νοικιάσεις αυτοκίνητο όταν θα φτάσεις στα σύνορα, αλλιώς μείνε στο αρχικό πλάνο να πας δλδ μετά την Πέτρα Αμμάν, γιατί με συγκοινωνίες δεν ξέρω κατά πόσο θα βγάλεις άκρη!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προσγειώνομαι Αμμάν, παίρνω on arrival visa; Επίσης από Ιορδανία περνάω οδικώς για Ισραήλ, δε χρειάζομαι κάτι περνώντας με ελληνικό διαβατήριο; (κάτι διαβάζω εδώ για βίζες που χρειάζονται από πριν)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Προσγειώνομαι Αμμάν, παίρνω on arrival visa; Επίσης από Ιορδανία περνάω οδικώς για Ισραήλ, δε χρειάζομαι κάτι περνώντας με ελληνικό διαβατήριο; (κάτι διαβάζω εδώ για βίζες που χρειάζονται από πριν)
Γιώργο δεν ξέρω αν έβγαλες άκρη, αλλά ναι προσγειώνεσαι Αμμάν και παίρνεις βίζα εκεί! Από Ιορδανία περνάς οδικώς Ισραήλ από τα αντίστοιχα περάσματα πληρώνοντας μόνο το exit fee, βίζα από πριν χρειάζεται παρά μόνο αν θες να περάσεις από Ισραήλ-Ιορδανία μέσω του περάσματος στη Δυτική Όχθη, το Kings Hussein Bridge.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοιπόν στο μυαλό μου έχω ένα ταξίδι Αθήνα-Ιορδανία-Ισραήλ-Αθήνα. Το ταξίδι θα ξεκινάει παρασκευη αλλά λόγω πτήσης ουσιαστικά ξεκινάμε Σάββατο.

Πολλοί μπορεί να διαφωνήσετε με τις ημέρες που μπορούμε να διαθέσουμε ή με τα μέρη που (μόνο) θέλουμε να επισκεφθούμε. Λοιπόν δεν μας απασχολεί να μείνουμε στην έρημο, να κάνουμε μπάνιο στη νεκρά θάλασσα.
Επίσης επειδή η πτήση φτάνει γύρω στις 2 το βράδυ έχω το εξής πρόβλημα, μέχρι να φτάσουμε, να βγάλουμε βίζα, να πάρουμε λεωφορείο για το κέντρο, να πάω στο σταθμό λεωφορείων για να φύγω κατευθείαν για Πέτρα (το λεωφορείο φεύγει στις 06.30) ή να μείνω την πρώτη μέρα στο Αμμάν;

Γενικά σκεφτόμουν τα 2 πρώτα βράδια Πέτρα και 2 βράδια στο Αμμάν που στο ένα θα κάνουμε και ημερήσια στη Γέρασα και όπου αλλού προτείνει κάποιος(αν μπορεί να γίνει).

Από εκεί πάμε στη γέφυρα King Hussein και πάμε Ιερουσαλήμ.

Ισραήλ εγώ έχω ξαναπάει, οι άλλοι όχι αλλά δεν είναι διατεθειμένοι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και γενικά θέλουν ν΄ακολουθήσουμε ''ασφαλή'' μονοπάτια βλέπε Ιερουσαλήμ,Βηθλεέμ και Τελ Αβίβ μόνο, οπότε ξεχνάμε Ναμπλούς, Χεβρώνα Ραμάλα (σκεφτείτε πως ακόμα προβληματίζονται γενικά για Ισραήλ).
Έτσι λοιπόν σκέφτομαι 2 βράδια Ιερουσαλήμ και για Τελ Αβίβ είτε μία νύχτα είτε 2, απλά η δεύτερη θα πέφτει Σάββατο, οπότε η αναχώρηση θα γίνει από Ben Gurion Σάββατο ή Κυριακή.

Τι λέτε;

Επίσης αν έχετε κάποια πρόταση για ξενοδοχεία σε Αμμάν, Πέτρα,Ιερουσαλήμ και Τελ Αβίβ, καλοδεχούμενα! Και φυσικά μαγαζιά για φαγητό χααχαχχαχαχαχα
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πολύ πιεσμένο βρε @jimp την αδικείς λίγο την Ιορδανία αλλά οκ πάω πάσο!;)
Επίσης επιμένω οτι αν νοικιάζατε αυτοκίνητο στην Ιορδανία θα σας έλυνε τα χέρια, είναι απόλυτα ασφαλές και η οδήγηση δεν είναι σαν άλλες αραβικές χώρες, αν πάλι δεν έχεις την απαραίτητη πειθώ να τους αλλάξεις γνώμη καλύτερα να πας πρώτα Πέτρα αφού αναγκαστικά για να περάσεις Ισαρήλ καλό θα είναι να είστε προς Αμμάν.
Το Wadi Musa όπου θα μείνετε για να πάτε στην Πέτρα δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο βέβαια οπότε 2 μέρες ίσως είναι πολλές εκτός και πάτε και τις 2 μέρες στην Πέτρα. Μια λύση θα ήταν να πάτε πάντως κατευθείαν Πέτρα από Αμμάν, να ξεκουραστείτε και αν το βράδυ έχει Petra by night να πάτε και την άλλη μέρα το πρωί πάτε και κανονικά. Μετά αν προλαβαίνετε επιστρέφετε Αμμάν βραδάκι και την άλλη μέρα πάτε Γέρασα, αλλιώς μένετε άλλο ένα βράδυ Πέτρα και φεύγετε την άλλη μέρα.
Δες πάντως αν μπορείς να χώσεις κάπου και τη Μάνταμπα.
Βασικά δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου, ψήσ' τους για αμάξι να σου βγάλω δρομολόγιο!:haha:

Ιερουσαλήμ 2 βραδια οπωσδήποτε ειδικά αν πάτε και Βηθλεέμ, τώρα για ξενοδοχεία δεν είμαι η κατάλληλη Ισραήλ έμεινα σε τύπου hostel, Αμμάν σε πάτο και στην Πέτρα στο CleopEtra, ήταν τίμια επιλογή αλλά σε κόβω για πιο γκράντε καταστάσεις....:D
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πολύ πιεσμένο βρε @jimp την αδικείς λίγο την Ιορδανία αλλά οκ πάω πάσο!;)
Επίσης επιμένω οτι αν νοικιάζατε αυτοκίνητο στην Ιορδανία θα σας έλυνε τα χέρια, είναι απόλυτα ασφαλές και η οδήγηση δεν είναι σαν άλλες αραβικές χώρες, αν πάλι δεν έχεις την απαραίτητη πειθώ να τους αλλάξεις γνώμη καλύτερα να πας πρώτα Πέτρα αφού αναγκαστικά για να περάσεις Ισαρήλ καλό θα είναι να είστε προς Αμμάν.
Το Wadi Musa όπου θα μείνετε για να πάτε στην Πέτρα δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο βέβαια οπότε 2 μέρες ίσως είναι πολλές εκτός και πάτε και τις 2 μέρες στην Πέτρα. Μια λύση θα ήταν να πάτε πάντως κατευθείαν Πέτρα από Αμμάν, να ξεκουραστείτε και αν το βράδυ έχει Petra by night να πάτε και την άλλη μέρα το πρωί πάτε και κανονικά. Μετά αν προλαβαίνετε επιστρέφετε Αμμάν βραδάκι και την άλλη μέρα πάτε Γέρασα, αλλιώς μένετε άλλο ένα βράδυ Πέτρα και φεύγετε την άλλη μέρα.
Δες πάντως αν μπορείς να χώσεις κάπου και τη Μάνταμπα.
Βασικά δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου, ψήσ' τους για αμάξι να σου βγάλω δρομολόγιο!:haha:

Ιερουσαλήμ 2 βραδια οπωσδήποτε ειδικά αν πάτε και Βηθλεέμ, τώρα για ξενοδοχεία δεν είμαι η κατάλληλη Ισραήλ έμεινα σε τύπου hostel, Αμμάν σε πάτο και στην Πέτρα στο CleopEtra, ήταν τίμια επιλογή αλλά σε κόβω για πιο γκράντε καταστάσεις....:D
Το προσπαθώ για αυτοκίνητο. Να νοικιάσω από εκεί με κάποιον ξεναγό ή μόνος μου μέσω ίντερνετ(δεν έχω ψάξει καθόλου);

Για Madaba έχω δει και θα βόλευε με αυτοκίνητο, θα την βλέπαμε άνετα. ίσως την ημέρα που θα πηγαίναμε Πέτρα να νοικιάζαμε και να κατέβουμε με την ησυχία μας και να κάνουμε το Petra by night και να μέναμε ένα βράδυ μόνο στην Πέτρα. Διαβάζω εδώ http://visitpetra.jo/Entertainment/EntertainmentDetails.aspx?eid=2 πως η είσοδος είναι μόνο για Δευτέρα,Τετάρτη και Πέμπτη και κοστίζει 17 jd. Επιπλέον των 50 jd που έχει η είσοδος για 1 ημέρα ή μόνο 17 jd;

Και γω των τίμιων επιλογών είμαι! Απλά να είναι καθαρό και με καλό πρωινό!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ειλικρινά το αυτοκίνητο θα σας λύσει τα χέρια θα με ευγνωμονείς στο λέω!!!:)

Μέσω ίντερνετ δε θυμάμαι πόσο κόστιζε αλλά εγώ το είχα κλείσει από τοπικό πρακτορείο στο Αμμάν και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη. Θα ψάξω τα κιτάπια μου και θα στο στείλω αν θέλεις. Ξεναγός μωρέ όχι δε χρειάζεται μόνοι σας μια χαρά θα τα καταφέρετε με ένα GPS και η σήμανση είναι καλή από όσο θυμάμαι, με το αμάξι βασικά θα πάτε και άνετα Γέρασα και στο δρόμο για Πέτρα εκτός από Madaba μπορείτε να επισκεφτείτε και το Al Karak Castle, το Mount Nebo από όπου υποτίθεται οτι αντίκρυσε ο Μωησής τη Γη της Επαγγελίας ακόμα και τις θερμές πηγές Hammamat Ma'in αν θα σας ενδιέφερε βέβαια κάτι τέτοιο.

Για το Petra by night τα 17ld είναι ναι ξεχωριστά από το ημερήσιο των 50jd είναι τσιμπημένη η Πέτρα η άτιμη μέρα νύχτα!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@Nedelja σε αυτά που λες συμφωνώ και ελπίζω πως θα τους πείσω. Αν μπορείς άνοιξε τα κιτάπια σου και αν βρεις κάτι γράψε εδώ ή στείλε πμ.
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλημέρα! Έχουμε κλείσει με Aegean για Ιορδανία τέλη Ιούλη με αρχές Αυγούστου και επειδή τώρα προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα, ήθελα να ρωτήσω μονοήμερη από Νεκρά Θάλασσα ή Αμμάν για Ιερουσαλήμ μπορεί να γίνει ή πρέπει να μείνουμε ένα βράδυ εκεί? Έχω διάβασει διάφορες περιγραφές άλλα όχι για μονοήμερη και έχω μπερδευτεί λίγο με τη visa. Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom