Ισλανδία Ισλανδία...Όνειρο ζω???... Κι όμως υπάρχει!!!

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Ember

Συμφωνω γενικα με τον/την χρηστη Isabelle. Καταρχην ποτε ακριβως θα πατε και για πόσο , ποιο ειναι το γενικο πλανο σας ? Για τον Σεπτεμβρη , ο καιρος θα ειναι απο ευχάριστος μεχρι κρύος. Αναλογως και με τον αερα (αναμενεται) , μπορει να γινει εως πολυ κρυος. Μεχρι και χιονοπτωση μπορει να συναντησετε. Εννοειται αδιαβροχο εξοπλισμο οσον αφορα ρουχα παπουτσια. Προσωπικα, δε θεωρω απαραιτητα τα μπαστουνια , εκτος και αν εμπλακειτε σε extreme και επιπονες καταστασεις. Καθε βραδυ τα ματια σας στον ουρανο για το βορειο σελας.



προς το παρον ειναι απλα μια ιδεα, δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου. θελω ωστοσο πληροφοριες για να δω εαν μπορω να το οργανωσω.
σκεφτομαι ή Σεπτεμβριο ή Μαιο του 2017. απ οτι καταλαβα ολες οι εποχες εχουν τα υπερ και τα κατα. Βορειο Σελας τον Μαιο το αποκλειουμε??
 
Last edited:

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Ειχα τρελαθει και τωρα που διαβασα και τις ιστοριες εδω στο φορουμ αποτρελαθηκα, λαλισα! Γλυκοκοιταζω τιμες για τελη Μαρτιου για περιπου 10 μερες, μετα τις 25/3! Αρχικα θα ηθελα τη γνωμη σας αν θα μπορεσουμε να παμε σε ice cave να απολαυσουμε αυτο το μοναδικο θεαμα! Σε καποια site δινουν ημερομηνιες μεχρι τελη Μαρτιου, σε αλλα σταματανε γυρω στις 20. Θα προλαβουμε;; Σελας εχουμε πιθανοτητες να δουμε σωστα;
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
προς το παρον ειναι απλα μια ιδεα, δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου. θελω ωστοσο πληροφοριες για να δω εαν μπορω να το οργανωσω.
σκεφτομαι ή Σεπτεμβριο ή Μαιο του 2017. απ οτι καταλαβα ολες οι εποχες εχουν τα υπερ και τα κατα. Βορειο Σελας τον Μαιο το αποκλειουμε??
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
προς το παρον ειναι απλα μια ιδεα, δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου. θελω ωστοσο πληροφοριες για να δω εαν μπορω να το οργανωσω.
σκεφτομαι ή Σεπτεμβριο ή Μαιο του 2017. απ οτι καταλαβα ολες οι εποχες εχουν τα υπερ και τα κατα. Βορειο Σελας τον Μαιο το αποκλειουμε??
Κατά τεράστιο ποσοστό ναι, εμείς ειμασταν εκεί 30 Απριλίου με 9 Μαΐου, και παρόλο που ήταν θεωρητικά ενεργό και με καθαρές νύχτες, δεν είδαμε. Και πως να δεις αφού δεν νυχτωνε της προκοπής :D
Γενικά όμως η εμπειρία ήταν εκπληκτική, ακόμη και οι αναποδιές όμορφες ήταν :)
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Astirpal,

Για μετα τις 25 Μαρτιου ειναι οριακο εαν θα ειναι επισκεψιμα τα σπηλαια παγου. Παντως εμεις , ενδεικτικα, το 2012 επισκεφτηκαμε ενα στις 29 Μαρτιου με τον εξαιρετικο οδηγο-ξεναγο Einar Sigurdson http://localguide.is/. Eναλακτικα υπαρχει το μονιμο τεχνητο σπηλαιο παγου στα δυτικα, https://intotheglacier.is/ , αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι το ιδιο με το φυσικο. Για του λογου το αληθες https://www.dropbox.com/s/ek5fyqbzqy2cdk0/DSC09790.jpg?dl=0

Yπαρχει και αυτη η εταιρια.http://www.iceguide.is/ice-cave-tour/

Εγω θα επικοινωνουσα και με τις 2 εταιριες πολυ καιρο πριν ωστε να κανω κρατηση .Δε νομιζω να σου ζητησουν λεφτα, σε αντιστοιχη περιπτωση εμας 2 χρονια πριν δε μας ζητησαν, αν και τελικα δεν εγινε το τουρ. Σε περιπτωση που γινει το τουρ μετα τις 25 θα εχετε εξασφαλισμενη θεση. Αξιζει οσο τιποτε αλλο...

Το βορειο σελας εχετε την πιθανοτητα να το δειτε καθε μερα αυτη την εποχη, που ειναι και απο τις καλυτερες . Μην πατε με οργανωμενο τουρ, κυνηγηστε το μονοι σας, με την προυποθεση πως θα εχετε νοικιασει αυτοκινητο (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ) .

Τσεκαρετε νεφοκαλυψη http://en.vedur.is/weather/forecasts/cloudcover/

τσεκαρετε προβλεψη εδω http://www.f5wx.com/#!/page_aurora
και εδω https://www.spaceweatherlive.com/en/auroral-activity/aurora-forecast

Αυτα τα 2 site θεωρω τα πλεον ακριβη και λεπτομερειακα αλλά και κατανοητά.

Ντυθειτε ζεστα και εξοπλειστειτε με υπομονη. Θυσιαστε και απο την ξεκουραση σας εαν χρειαστει. Κατα την αποψη μου , αξιζει να ξενυχτησετε σε ενα ραντεβου αληθινης μαγειας με την εν λογω κυρια ( Αυρα ). Και εστω και αν αυτη αργησει, εσεις να ειστε συνεπης !
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
ΕΜΒΕR,

Συμφωνω απολυτα με τον χρηστη
KonstantinosAlena

Εξαιρετικα δυσκολο να δεις το Σελας , ακομα και στις αρχες Μαιου.

Εγω στη θεση σου θα προτιμουσα το Σεπτεμβριο διοτι σε σχεση με το Μαιο εχει τα εξης συν:

1) Το βορειο σελας ειναι εκει και σε περιμενει
2) Τα Highlands ειναι ανοικτα ως και μεσα ή τελη Σεπτεμβριου τα περισσοτερα απο αυτα. (πολυ σημαντικο). Μαλιστα τα λεωφορεια πηγαινουν σε Thorsmork , Landmannalaugar ( κορυφαιο !) κλπ. μεχρι και τα μεσα Σεπτεμβριου .
3) Οι τιμες ειναι οπως και αυτες του Μαιου (Ενδιαμεση περιοδος). Μπορεις ομως να ριξεις σημαντικα το κοστος εαν εισαι διαθετειμενος να κανεις camping, εστω και επιλεκτικα . Tα camping site (πολυαριθμα και συνηθως αρκετα οργανωμενα) δεν ειναι διαθεσιμα το Μαιο. Ειναι ομως διαθεσιμα το Σεπτεμβριο. Νοικιαζεις αυτοκινητο ( εγω εμεινα και στο αυτοκινητο καποιες μερες) , ψωνιζεις απο το Bonus και εφυγες !
4) Θα εχεις την ευκαιρια (ή εστω πολλες πιθανοτητες) για να βιωσεις ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ whale watching στο Husavik. Επικρατει συνωστισμος απο φαλαινες !
5) O δευτερος ψηλοτερος πλεον καταρρακτης της χωρας, o Glymur (Highlight), ειναι στα σιγουρα επισκεψιμος με ασφαλεια . Επισης ευκολοτερη και κοντινοτερη προσεγγιση στον Detifoss.
6) Εγγυημενη βολτα με το αμφιβιο στη Jokulsarlon
7) λιγοτεροι τουριστες( αν και οχι σημαντικα λιγοτεροι), χωρις παντως να παιζει σημαντικο ρολο εαν φυγεις απο το Ρευκιαβικ.
Αυτα ειναι μερικα απο τα συν του Σεπτεμβριου κατα την προσωπικη μου αποψη.
Ο καιρος θα ειναι περιπου ο ιδιος , ισως λιγο πιο ασταθης το Σεπτεμβριο κατι που ομως δεν αποτελει και συνθηκη. Η διαρκεια ημερας περιπου η ιδια.
Παντως ακομα και τελικα εαν επιλεξεις το Μαιο, σε καμμια περιπτωση δε προκειται να το μετανιωσεις !
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Θα ειμαι εκει 4-11 Νοεμβριου... σκεφτομαι να μεινω 2 μερες Ρεκιαβικ και μετα να νοικιασω αμαξι να γυρισω οσο περισσοτερο μπορω. Θα δω βορειο σελλας εκεινη την εποχη??? Γιατι το χω ενα αγχος :p Επισης θελω να παω στους θερμοπηδακες για whalewatching ηθελα να δω και παφινς αλλα διαβασα οτι δεν ειναι η εποχη. Απο οτι βλεπω οι μερες με παιρνουν να δω τα τοπ περισσοτερο... Μου αρεσε πολυ επισης το σεναριο με τις φαρμες. Ακομη δεν εχω συγκεκριμενο πλανο στο μυαλο μου το budget λογικα γυρω στα 700Ε υπολογιζω. Εσυ τι μου προτεινεις?
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
ΕΜΒΕR,

Συμφωνω απολυτα με τον χρηστη
KonstantinosAlena

Εξαιρετικα δυσκολο να δεις το Σελας , ακομα και στις αρχες Μαιου.

Εγω στη θεση σου θα προτιμουσα το Σεπτεμβριο διοτι σε σχεση με το Μαιο εχει τα εξης συν:

1) Το βορειο σελας ειναι εκει και σε περιμενει
2) Τα Highlands ειναι ανοικτα ως και μεσα ή τελη Σεπτεμβριου τα περισσοτερα απο αυτα. (πολυ σημαντικο). Μαλιστα τα λεωφορεια πηγαινουν σε Thorsmork , Landmannalaugar ( κορυφαιο !) κλπ. μεχρι και τα μεσα Σεπτεμβριου .
3) Οι τιμες ειναι οπως και αυτες του Μαιου (Ενδιαμεση περιοδος). Μπορεις ομως να ριξεις σημαντικα το κοστος εαν εισαι διαθετειμενος να κανεις camping, εστω και επιλεκτικα . Tα camping site (πολυαριθμα και συνηθως αρκετα οργανωμενα) δεν ειναι διαθεσιμα το Μαιο. Ειναι ομως διαθεσιμα το Σεπτεμβριο. Νοικιαζεις αυτοκινητο ( εγω εμεινα και στο αυτοκινητο καποιες μερες) , ψωνιζεις απο το Bonus και εφυγες !
4) Θα εχεις την ευκαιρια (ή εστω πολλες πιθανοτητες) για να βιωσεις ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ whale watching στο Husavik. Επικρατει συνωστισμος απο φαλαινες !
5) O δευτερος ψηλοτερος πλεον καταρρακτης της χωρας, o Glymur (Highlight), ειναι στα σιγουρα επισκεψιμος με ασφαλεια . Επισης ευκολοτερη και κοντινοτερη προσεγγιση στον Detifoss.
6) Εγγυημενη βολτα με το αμφιβιο στη Jokulsarlon
7) λιγοτεροι τουριστες( αν και οχι σημαντικα λιγοτεροι), χωρις παντως να παιζει σημαντικο ρολο εαν φυγεις απο το Ρευκιαβικ.
Αυτα ειναι μερικα απο τα συν του Σεπτεμβριου κατα την προσωπικη μου αποψη.
Ο καιρος θα ειναι περιπου ο ιδιος , ισως λιγο πιο ασταθης το Σεπτεμβριο κατι που ομως δεν αποτελει και συνθηκη. Η διαρκεια ημερας περιπου η ιδια.
Παντως ακομα και τελικα εαν επιλεξεις το Μαιο, σε καμμια περιπτωση δε προκειται να το μετανιωσεις !
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Μ αρέσει που είσαι που είσαι τόσο συγκεκριμένος! !!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
ΕΜΒΕR,
Ο καιρος θα ειναι περιπου ο ιδιος , ισως λιγο πιο ασταθης το Σεπτεμβριο κατι που ομως δεν αποτελει και συνθηκη. Η διαρκεια
Ε όχι ακόμη πιο ασταθής, χεχεχε! Μια χαρά ασταθής είναι και το Μάιο, ξεκινάς την πεζοπορία με κοντομάνικο και ήλιο και την τελειώνεις ξανά με κοντομάνικο. Στο ενδιάμεσο έχεις βάλει κι έχεις βγάλει τα πάντα 5 φορές :xalara:
Αφού ο Κωνσταντίνος λέει Σεπτέμβριο, την επόμενη φορά θα τον ακούσω. Αυτή τη χρονιά δυστυχώς δε γινόταν, έχει άλλα "εξωτικά" που έρχονται.
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Irouli,

Λοιπον, με βαση τις ημερες που διαθετεις, 4-11 Νοεμβρη , θα σε συμβουλευα να μεινεις 2-3 νυχτες στο Ρευκιαβικ και 4-5 νυκτες στην ενδοχωρα και συγκεκριμενα στη νοτια ακτη. Αν και η διαρκεια ημερας δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη αυτη την εποχη, παρολα αυτα ειναι αρκετη εαν διαχειριστεις σωστα το χρονο σου και ειδικα το ωφελιμο κομματι απο την ανατολη μεχρι τη δυση . Κατα αυτον τον τροπο μπορεις να φτασεις (τμηματικα ) μεχρι τη Jokulsarlon και τη Νοτιοανατολικη ακτη οπου συνιστω 2 διανυκτερευσεις. Θα εχεις απο 7 εως 7μιση ωρες διαρκεια ημερας συν 1 ωρα λυκοφως πριν την ανατολη και μετα τη δυση. Ετοιμασου να αποζημιωθεις με εντυπωσιακα χρωματα αυτη την εποχη... o Nοεμβριος ειναι ισως ο πιο low-season μηνας και απο τους φτηνοτερους μηνες, αν οχι ο φτηνοτερος. Ειδικα αν δε σε πειραζει να μεινεις σε hostel ( ασφαλη, δεν υπαρχει τιποτα να φοβηθεις), θα κρατησεις χαμηλα το budget. Θα σου προτεινα να μεινεις σε Hostel στο Reykjavik και επιλεκτικα σε καποιες φαρμες ή guesthouse. Ισως να μη σε συμφερουν τα open vouchers διοτι εισαι μονη σου. Θα κανεις ομως την ψακτικη σου οσον αφορα τα καταλυματα αφου πρωτα οριστικοποιησεις το πλανο σου. Τοτε θα επιλεξεις συμφωνα και με το Budget σου. Εγω θα σου προτεινα 4 και 5 Νοεμβριου Ρευκιαβικ, 6 του μηνος παιρνεις το αμαξι , κανεις το χρυσο κυκλο ( οπου βρισκονται οι θερμοπιδακες) και διανυκτερευεις στο Selfoss. Την επομενη 7 του μηνος επισκεπτεσαι τους καταρρακτες της νοτιας ακτης και το Vik με to Reynisfjra και το Reynisdraga, οπως και το Dyrholaey εννοειται. Διανυκτερευση στο Vik ή κοντα στο Vik ή στο Kirkjubaejarklaustur . Τις επομενες μερες, 7 και 8 θα μεινεις καπου στη Jokulsarlon και γενικα στη νοτιοανατολικη ακτη. 9 του μηνος επιστροφη στο Ρευκιαβικ, εκτος και αν θες να το σπασεις στα 2.

Δεν υπαρχουν puffins αυτη την εποχη
Πιθανο επιτυχες whalewatching απο το Ρευκιαβικ
Εχεις πολλες πιθανοτητες να δεις το βορειο σελας και θα το δεις, εκτος και αν εισαι ατυχη !
Ετοιμασου για βροχη ,ηλιο, ουρανια τοξα, χιονι, αερα και εναλαγες ολων αυτων. Θα εχει κρυο. Εαν ομως εισαι ντυμενη σωστα δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις.

Αυτο το πλανο θα ακολουθουσα εγω . Βεβαια εξαρταται απο το προσωπικο σου στυλ, τις αντοχες σου οπως και την αισθηση περιπετειας που εχεις, ωστε τελικα να αποφασισεις πως να κινηθεις. Αυτα για αρχη και αν χρειαζεσαι κατι αλλο ευχαρίστως να βοηθησω.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ησουν κατατοπιστικότατος! Πιστευω μεσα στον Σεπτεμβρη θα εχω οριστικοποιησει το προγραμμα μου! Ελπιζω να μην με σκεπασει καμια χιονοστιβαδα μονο! Οσο για την περιπετεια...δεν μασαμε πουθενα! Θα αξιοποιησω μεχρι και το τελευταιο second ;) Ice caves θα εχουν δημιουργηθει η οχι? Επισης μου προτεινεις να παρω καποιες οργανωμενες εξορμησεις η να παω μονη μου?
 
Μηνύματα
56
Likes
377
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Irouli,

Χιονοστοιβαδα ? καλό...
1 στο εκατομμυριο και ουτε...

Ice caves... ισως, ξεκινουν το Νοεμβριο, δες τα site που αναφερω παραπανω.
Μη σε αποσχολουν ιδιαιτερα τα σπηλαια παγου. Μετα απο αυτα που θα δεις στη Νοτιοανατολικη ακτη, τη Jokulsarlon (οπως και τη Fjalsarlon, 10 km μετα οπως πηγαινεις προς Ρευκιαβικ ) , ειδικα εαν πηγαινεις για πρωτη φορα, τα σπηλαια παγου αποτελουν απλως μια επικουρικη πολυτελεια !

Οργανωμενες εξορμησεις, τι ακριβως εχεις το μυαλο σου ? για παραδειγμα, πεζοπορια στον παγετωνα δε κανεις ΠΟΤΕ μονη, κλεινεις τη δραστηριοτητα απευθειας με την εταιρια που την κανει. Whalewatching στο Ρευκιαβικ, απλως αγοραζεις τα εισητηρια απο τα εκδοτηρια της Elding στο λιμανι ή απο το Internet . Επισκεση σε Vik, Dyrholaey, καταρρακτες νοτιας ακτης, Jokulsarlon ολα αυτα μονη σου.
Απεφυγε τις οργανωμενες εκδρομες με λεωφορεια, γενικα ειναι πολυ ακριβες , τουριστικες ,ανελαστικες και δεν εχει νοημα απο τη στιγμη που θα νοικιασεις αυτοκινητο.
Ειναι πολυ ευκολο να περιηγηθεις στην Ισλανδια και ειδικα στον περιφερειακο.
Χρειαζεται απλως μια στοιχειωδη προσοχη και σεβασμο στα στοιχεια της φυσης.
Κοσμο θα γνωριζεις, πιθανοτατα κι αλλους που ακολουθουν παρομοια ή αντιστοιχη διαδρομη με σενα !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom