1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ισλανδία Ισλανδία...Όνειρο ζω???... Κι όμως υπάρχει!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος konstantinos36, στις 3 Μαϊου 2012.

1. astirpal

astirpal Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Iceland
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αιγυπτος, Ιαπωνια
    Ευχαριστω Κωνσταντινε! Τη δικια σου ιστορια διαβασα και αναθαρρησα οσο αφορα τις ice caves. Αλλα οπως και να χει πρεπει να συμβιβαστω με την ιδεα οτι σε μια εποχη δε μπορεις να τα δεις οοοολα, κατι θα μεινει εκτος! Εχω δει ολες τις εταιριες αυτες και εχω στο μυαλο μου δραστηριοτητες. Δεν εχω κλεισει τιποτα ακομα γιατι περιμενω να δω τι παιζει με τα αεροπορικα μεσω Χιθροου, τελη Μαρτη ειναι λιγο ταουχτερα...γυρω στα 400ευρω:eek:. Ειναι νορμαλ τιμη ή να περιμενω ακομα;

2. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    αν και γινεται καταχρηση του χωρου της ιστοριας...οχι, πανακριβα...απο τη στιγμη που η wow εχει απο Γκατγουικ 74Ε σε πολλες ημερομηνιες κοιτα απο κει.
    εσχατη λυση απο ιταλια. εισητηριο >300Ε συνολικα ειναι ακριβο.

3. konstantinos36

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Παντου
    Astirpal,

400 Ευρω ειναι παρα πολλα.
    Απο πιο αεροδρομιο θα ξεκινησεις, Αθηνα ή Θεσσαλονικη ? Θα κοιταξεις απο Λονδίνο, Βερολίνο, Φρανκφουρτη , Dusseldorf , Παρίσι, Βρυξελλες. Ισως υπαρχουν και αλλες επιλογες αλλα συνηθως αυτες ειναι οι φτηνοτερες. Θεωρω οτι μαζι με τις αποσκευες στα εξτρα μπορεις να πετυχεις ανετα μια τιμη 250 ευρω .Με την αλλαγη του μηνα θα βγουν στη Ryanair και οι πτησεις με τις τιμες Απριλιου 2017. Εχεις ακριβεις ημερομηνιες ή εχεις καποια ευελιξια?

4. Irouli

Irouli Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μαλδίβες
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Κούβα
    Ενημερωτικα τα δικά μου εισιτήρια στοίχημα απο θεσσαλονικη ολα 180Ε.... Ψαξε συνδυαστικες πτησεις!

5. astirpal

astirpal Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Iceland
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αιγυπτος, Ιαπωνια
    Ισχυει, περιμενω και τις τιμες τις ryanair. Το κοιταξα λιγο καλυτερα και βολευει μεσω Βερολίνο ή Παρίσι ή Λονδίνο με easy ή wow. Αναχωρηση θετω την 27/3 με επιστροφη ευελικτη γυρω στις 9-10 μερες! Ευτυχως εχω πολυ καιρο ακομα..θα το ψαξω καλυτερα και θα επανελθω!

6. tispoula

tispoula Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Tromso Norway
    Ετοιμαζόμαστε και μείς! 1-8/10/16!Έχουμε κλείσει τη διαμονή μας από αρχές Μάρτη και γι' αυτό πετύχαμε πολύ καλές τιμές σε ξενοδοχεία με πρωινό!! Τα εισιτήρια κόστισαν 350€ το άτομο με βαλίτσα απο Αθήνα μέσω Φρανκφούρτης αλλα με πολύ μικρή αναμονή και άψογες ώρες! Θα μείνουμε 2 βράδιες στο Ρεκιαβικ, 1 βραδιά στο Haukadalur για το golden circle, 1 βραδιά στο Kirkjubaejarklaustur, 1 βραδιά κοντά στο Jokusarlon, θα πάμε μέχρι και το Hofn και στην επιστροφή θα μείνουμε μία βραδιά στο Vik Και τελευταίο βράδυ στο Keflavik για να είμαστε κοντά στο αεροδρόμιο. Αυτοκίνητο νοικιάσαμε απο δώ http://www.bluecarrental.is .

Βόρειο σέλας σου ερχόμαστε!

Εχει κανεις να μας προτείνει κάτι για φαγητο σχετικά οικονομικό στη διαδρομή μας; γιατί ειδα οτι οι τιμές στα εστιατόρια ειναι πολύ υψηλές και ο άντρας μου θα με βάλει να αγοράσω 20 σβαν απο το σούπερμάρκετ και θα τρωμε ψωμοτύρι!!

7. isabelle

isabelle Member

Η έννοια "οικονομικό φαγητό" σε εστιατόριο δεν υφίσταται δυστυχώς στην Ισλανδία. Τουλάχιστον όπως εννοώ εγώ τον όρο "οικονομικό". Ακόμα και το πρόχειρο φαγητό τύπου φαστ φουντ, πίτσα κλπ. κοστίζει πολλαπλάσια απ' ο,τι στην Ελλάδα. Η μόνη πραγματικά οικονομική λύση είναι η διαμονή σε καταλύματα που παρέχουν δυνατότητα πρόσβασης σε κουζίνα (ήτοι χόστελ ή/και ορισμένες φάρμες), ώστε να μπορείτε να φτιάχνετε εσείς οι ίδιοι το φαγητό σας. Εμείς τουλάχιστον αυτό κάναμε. Ψωνίζαμε υλικά από σούπερ μάρκετ σε λογικές τιμές, τρώγαμε κάνα σνακ τα μεσημέρια και τα βράδυα μαγειρευαμε ένα χορταστικό δείπνο (οι κουζίνες των χόστελ είναι πλήρως εξοπλισμένες). Μερικές φορές μάλιστα κρατούσαμε κι ένα ταπεράκι για το επόμενο μεσημέρι και that's it!
    Δεν ξέρω σε τι ξενοδοχεία θα μείνετε κι αν σας παρέχεται ανάλογη ευκολία. Αν ναι, έχει καλώς. Αλλιώς πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να ξυλωθείτε αρκετά ή να τη βγάλετε με ... ψωμοτύρι.

8. tispoula

tispoula Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Tromso Norway
    Καποια καταλύματα έχουν κουζίνακι οποτε θα βολευτουμε. Επίσης αυτός ειναι κ ο λογος που σε όλα θελαμε να υπάρχει πρωινό!! θα τρωω το καταπετασμα το πρωι!

9. astirpal

astirpal Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Iceland
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αιγυπτος, Ιαπωνια
    1. Διαμονη απο που κλεισατε;
    2. Για το αμαξι βαλατε καποια επιπλεον ασφαλεια;
    3. Οπως και να χει θα περασετε τελεια! Οπωσδηποτε περιμενουμε....ανταποκριση μετα το ταξιδι!

Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2016
  10. isabelle

isabelle Member

Αν είναι έτσι, μια χαρά θα την βγάλετε. Καλό ταξίδι και καλό σέλας!

11. kwnnina_

kwnnina_ Member

Παιδια αυτα τα open vouchers για τα farms πως λειτουργουν;;;;;;