Ισλανδία Ισλανδία Πρόγραμμα

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Τον πινεζωσα( καινουργια λεξη!) στο mymaps τον Κvernufoss! Και αυτος βλεπω εχει περπατημα. Ναι λογικα δε βγαινει εκτος κ αν παμε εκει νωρις και παρουμε το γκρουπ των 14:00 για τον παγετωνα...ειπαμε ειμαστε σκληροπυρηνικοι!
Θα μαστε δυο οδηγοι. κυριως θα μαγειρευουμε γτ αλλιως θα ξεφυγουμε πολυ απτο μπατζετ...οποιος εχει καποια εξαιρετικη προταση την ακουμε! Εχω σημειωσει καποια πραγματα απο προηγουμενες ιστοριες.
Dyrhólaey λογικα θα την κανουμε την παρακαμψη, κοντα μου φαινεται, εξαλλου εκεινη την ημερα εχουμε λιγα χιλιομετρα.
Θα δω πως/αν χωρεσουμε τον hraunfossar, ειναι εκτος δρομου αρκετα η αληθεια ειναι.
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Χαίρεται,

Ενδιαφέρομαι για ταξίδι στην Ισλανδία μέσω ενός γκρουπ.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:
1η μέρα: άφιξη
2η μέρα: selijalandsfos, skogafoss, reynisfjara, φαράγγι fiadrargjufur
3η μέρα: jokulsarlon, diamond beach, πεζοπορία σε παγετώνα, κοιλάδα της λάβας
4η μέρα: thiνqvellir national park, secret lagoon
5η μέρα: ρεκιαβικ, blue lagoon
6η μέρα: αναχώρηση

Υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης με:
6η μέρα: reykjanes, lava tunnel
7η μέρα: snaefellsnes peninsula
8η μέρα: αναχώρηση

Η τιμή για 6 μέρες είναι στα 1248 ευρώ και για 8 στα 1800 ευρώ(χωρίς αεροπορικά και στις 2 περιπτώσεις).
Αξίζει το πρόγραμμα και τα τοπία των 2 εξτρα ημερών να τα επισκεφθείς και τη διαφορά των τιμών;
Υπάρχει κάτι που θεωρείτε ότι θα μπορούσε να προστεθεί (σε περίπτωση που συνεχίσουμε μόνοι μας);

Ευχαριστώ !!! :innocent:
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Χαίρεται,

Ενδιαφέρομαι για ταξίδι στην Ισλανδία μέσω ενός γκρουπ.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:
1η μέρα: άφιξη
2η μέρα: selijalandsfos, skogafoss, reynisfjara, φαράγγι fiadrargjufur
3η μέρα: jokulsarlon, diamond beach, πεζοπορία σε παγετώνα, κοιλάδα της λάβας
4η μέρα: thiνqvellir national park, secret lagoon
5η μέρα: ρεκιαβικ, blue lagoon
6η μέρα: αναχώρηση

Υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης με:
6η μέρα: reykjanes, lava tunnel
7η μέρα: snaefellsnes peninsula
8η μέρα: αναχώρηση

Η τιμή για 6 μέρες είναι στα 1248 ευρώ και για 8 στα 1800 ευρώ(χωρίς αεροπορικά και στις 2 περιπτώσεις).
Αξίζει το πρόγραμμα και τα τοπία των 2 εξτρα ημερών να τα επισκεφθείς και τη διαφορά των τιμών;
Υπάρχει κάτι που θεωρείτε ότι θα μπορούσε να προστεθεί (σε περίπτωση που συνεχίσουμε μόνοι μας);

Ευχαριστώ !!! :innocent:

Καλησπέρα Κυριάκο. Τα τοπία σίγουρα αξίζουν αλλά οι τιμές είναι αστείες!! Και η διαφορά μεταξύ τους για 3 μέρες αλλά και γενικά. Αφου υπάρχει η διάθεση να συνεχίσετε μόνοι σας γιατί δεν κοιτάτε και αυτή την επιλογή εξ αρχής?
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Φυσικά και γίνεται, το έκανα τον Οκτώβρη έτσι ακριβώς σε 6 μέρες! Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα πες μου να μπω σε λεπτομέρειες
Καλησπέρα Κυριάκο. Τα τοπία σίγουρα αξίζουν αλλά οι τιμές είναι αστείες!! Και η διαφορά μεταξύ τους για 3 μέρες αλλά και γενικά. Αφου υπάρχει η διάθεση να συνεχίσετε μόνοι σας γιατί δεν κοιτάτε και αυτή την επιλογή εξ αρχής?
Ευχαριστώ για την απάντηση,

Το πρόγραμμα των 6 πρώτων ημερών ειναι οκ; Στις τιμες περιλαμβάνονται διαμονη πρωινό μεταφορικα εισοδοι σε αξιοθέατα και ορισμένα γευματα. Βασικα το σκεφτομαι κυρίως για τις διαδρομές που λογω του καιρου θα προτιμούσα να μην οδηγήσω...
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ευχαριστώ για την απάντηση,

Το πρόγραμμα των 6 πρώτων ημερών ειναι οκ; Στις τιμες περιλαμβάνονται διαμονη πρωινό μεταφορικα εισοδοι σε αξιοθέατα και ορισμένα γευματα. Βασικα το σκεφτομαι κυρίως για τις διαδρομές που λογω του καιρου θα προτιμούσα να μην οδηγήσω...
Ναι Κυριάκο το πρόγραμμα των πρώτων 6 ημερών μου φαίνεται μια χαρά για τον Νότο. Ο route 1 είναι σε πολύ καλή κατάσταση ειδικά στον Νότο και σε περίπτωση χιονιού τον ανοίγουν άμεσα. Εμείς είχαμε πάει μέσα Απριλίου και μας έπιασε χιόνι στο Βόρειο τμήμα. Μας καθυστέρησε για λίγες ώρες μόνο.
Η Ισλανδία είναι αρκετά ακριβή χώρα αν έχεις σκοπό να τρως σε μαγαζιά. Εμείς ψωνίζαμε από σουπερ μάρκετ αρκετά πράγματα για πρωινό σνακ και για τα γεύματα. Μετά τσιμπούσαμε και μερικά από τα πολύ ωραία χοτ ντογκ τους.
Για να καταλάβεις εμάς μας κόστισε για 11 μέρες περίπου 1100-1200 ευρώ με τα αεροπορικά και το αυτοκίνητο. Χωρίς όμως κάποια πεζοπορία με οδηγό.
Snaefellnes πάντως είναι πολύ όμορφα απλά τα 600 έξτρα ευρώ είναι υπερβολικά πολλά.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα! Έχω ξαναγράψει σε διάφορα topic για την Ισλανδία. Έχω κλείσει ενα ταξίδι για 2-17 Αυγούστου και πάνω που είχε κατασταλάξει στο πρόγραμμα τώρα αρχίζω και κάνω δεύτερες σκέψεις. Και εξηγώ:Είχαμε σκεφτεί να κάνουμε χοντρικά τον γύρο του νησιού+ μερικές παρακάμψεις( Landmannlaugar, Langisjór, Kerlingfjall, Askja και 3 μέρες στα Δυτικά Φιόρδ). Γνωρίζω ότι οι αποστάσεις στη χώρα είναι μεγάλες και οι ώρες στο αυτοκίνητο σίγουρα αρκετές. Θα είμαστε δύο οδηγοί οπότε ο χρόνος στο τιμόνι θα μοιράζεται. Το δίλημμα μου είναι μήπως να αφήσω το πλάνο αυτό και να πάω σε κάτι πιο χαλαρό από άποψη ωρών και αποστάσεων για παράδειγμα να κάνω μόνο Snaefelness και Δυτικά Φιόρδ συν τον Νότο και να αφήσω έξω Ανατολικά Φιόρδ και Βορρά ή το αντίθετο;
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Το δίλημμα μου είναι μήπως να αφήσω το πλάνο αυτό και να πάω σε κάτι πιο χαλαρό από άποψη ωρών και αποστάσεων για παράδειγμα να κάνω μόνο Snaefelness και Δυτικά Φιόρδ συν τον Νότο και να αφήσω έξω Ανατολικά Φιόρδ και Βορρά ή το αντίθετο;
Καλησπερα! Το προγραμμα να το αφήσεις όπως το έχεις σε παρακαλώ πολυ! Μην παραλειψεις να κάνεις τον κυκλο της χώρας γιατί θα ψάχνεις εισιτήρια να ξαναπάς. Με τις μέρες που έχετε ειδικα, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην κάνετε όλα όσα έχετε σχεδιάσει. Είναι τόσο υπεροχη η οδήγηση σε αυτό το μέρος, και τόσο μεγάλες και θεαματικές οι εναλλαγές των τοπίων, που δεν κουράζεσαι καν. Αφου εχεις γράψει και σε άλλα τοπικς για την Ισλανδία, θα έχεις πεσει και σε κάποιο δικό μου μήνυμα.
Μην τα ξαναλέω λοιπόν! Θα δεις ότι αυτό το ταξίδι, όσο πολλα άλλα ταξίδια κι αν έχεις κάνει, θα έχει ξεχωριστη θέση στην καρδια σου.
Μελέτησε εδώ όλα τα σημεία ενδιαφέροντος για να μην αφήσετε κατι, και επίσης μην λυπηθείτε τα χρήματα για τις δραστηριότητες! Γενικα είναι ταξίδι ζωής, μην λυπηθείτε τίποτα για αυτό το ταξίδι. Γράφω για Ισλανδία και χαμογελουν και τα αυτιά μου. 😊
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα! Το προγραμμα να το αφήσεις όπως το έχεις σε παρακαλώ πολυ! Μην παραλειψεις να κάνεις τον κυκλο της χώρας γιατί θα ψάχνεις εισιτήρια να ξαναπάς. Με τις μέρες που έχετε ειδικα, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην κάνετε όλα όσα έχετε σχεδιάσει. Είναι τόσο υπεροχη η οδήγηση σε αυτό το μέρος, και τόσο μεγάλες και θεαματικές οι εναλλαγές των τοπίων, που δεν κουράζεσαι καν. Αφου εχεις γράψει και σε άλλα τοπικς για την Ισλανδία, θα έχεις πεσει και σε κάποιο δικό μου μήνυμα.
Μην τα ξαναλέω λοιπόν! Θα δεις ότι αυτό το ταξίδι, όσο πολλα άλλα ταξίδια κι αν έχεις κάνει, θα έχει ξεχωριστη θέση στην καρδια σου.
Μελέτησε εδώ όλα τα σημεία ενδιαφέροντος για να μην αφήσετε κατι, και επίσης μην λυπηθείτε τα χρήματα για τις δραστηριότητες! Γενικα είναι ταξίδι ζωής, μην λυπηθείτε τίποτα για αυτό το ταξίδι. Γράφω για Ισλανδία και χαμογελουν και τα αυτιά μου. 😊
Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές 😀Να πω την αλήθεια κι εγώ κάπως έτσι το ειχα στο μυαλό μου απλά προβληματιστηκα μήπως ήταν πολύ πιεσμένο και θα ήταν καλύτερο να το σπάσω στα δύο με την ελπίζω ίσως μια μέρα να επιστρέψω για ο, τι μείνει εκτός.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αντικειμενικά το ομορφότερο και με τις περισσότερες εναλλαγές μέρος της χώρας είναι το νότιο. Οπότε και αυτό μόνο να καταφέρεις να κάνεις θα πάρεις μια πολύ καλή γεύση από Ισλανδία.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Αντικειμενικά το ομορφότερο και με τις περισσότερες εναλλαγές μέρος της χώρας είναι το νότιο. Οπότε και αυτό μόνο να καταφέρεις να κάνεις θα πάρεις μια πολύ καλή γεύση από Ισλανδία.
Ναι, αλλά εφόσον έχει τόσες μέρες, είναι κρίμα να μη δει το πιο ωραίο χωριό
μέσα στα φιορδ Seidisfjodur, καταρράκτες Hengifoss και Litlanesfoss, το πανέμορφο φαραγγι Studlagil, λίμνη Myvatn και τριγυρω, detifoss, godafoss, Hvirtsekur.. Αφου προλαβαινει ανετα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.152
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα! Έχω ξαναγράψει σε διάφορα topic για την Ισλανδία. Έχω κλείσει ενα ταξίδι για 2-17 Αυγούστου και πάνω που είχε κατασταλάξει στο πρόγραμμα τώρα αρχίζω και κάνω δεύτερες σκέψεις. Και εξηγώ:Είχαμε σκεφτεί να κάνουμε χοντρικά τον γύρο του νησιού+ μερικές παρακάμψεις( Landmannlaugar, Langisjór, Kerlingfjall, Askja και 3 μέρες στα Δυτικά Φιόρδ). Γνωρίζω ότι οι αποστάσεις στη χώρα είναι μεγάλες και οι ώρες στο αυτοκίνητο σίγουρα αρκετές. Θα είμαστε δύο οδηγοί οπότε ο χρόνος στο τιμόνι θα μοιράζεται. Το δίλημμα μου είναι μήπως να αφήσω το πλάνο αυτό και να πάω σε κάτι πιο χαλαρό από άποψη ωρών και αποστάσεων για παράδειγμα να κάνω μόνο Snaefelness και Δυτικά Φιόρδ συν τον Νότο και να αφήσω έξω Ανατολικά Φιόρδ και Βορρά ή το αντίθετο;
Καλησπέρα και σε εσένα!
Δεν ξέρω πόσος είναι ο καθαρός χρόνος που θα έχετε στο νησί, ούτε τα ενδιαφέροντα σας και τι ακριβώς θέλετε να δείτε και να κάνετε (εκτός απο αυτά που αναφέρεις), αλλά το βορρά και τα ανατολικά φιόρδ δεν θα τα άφηνα, ούτε το νότο με πάνω απο 10 μέρες διαμονή στη χώρα και μήνα Αύγουστο!

Όλα είναι γούστα φυσικά, αλλά απο αυτά....
( Landmannlaugar, Langisjór, Kerlingfjall, Askja και 3 μέρες στα Δυτικά Φιόρδ)
....θα άφηνα έξω τα δυτικά φιόρδ, όχι γιατί δεν αξίζουν, αλλά γιατί μπορείς να δεις παρόμοιες ομορφιές και αλλού, όπως στα ανατολικά φιόρδ (Borgarfjordur Eystri για πάφιν, Seydisfjordur, Langisjór με οτι υπάρχει τριγύρω απο αυτήν και βγαίνοντας εκτός του ring road για δραματικές ακτές!)

Αν έχεις όχημα με το οποίο θα μπορείς να φτάσεις σε Kerlingarfjöll ( Hveradalir ) και Askja, να πας!!!!! Υπολόγισε οτι γι αυτά τα τέσσερα σημεία που αναφέρεις (Landmannlaugar, Langisjór, Kerlingfjall, Askja) θέλεις ολόκληρη μέρα για το καθένα για να τα απολαύσετε μαζί με τις διαδρομές τους!!!

Αν τελικά επιλέξετε δυτικά φιόρδ, το ελάχιστο είναι οι 2 μέρες. Οι 3 που βάζεις σίγουρα είναι καλύτερα για να το πάτε πιο χαλαρά! Η διαδρομή που αξίζει περισσότερο είναι απο Flókalundur -> Látrabjarg -> Ísafjörður με οτι παρακάμψεις διαλέξετε εσείς σε αυτή τη διαδρομή!

---
Όσο πιο καλά συνδυάσεις τα καταλύματα σας με τα ενδιαφέροντα σας, τόσο πιο πολλά θα καταφέρετε να δείτε! Στις διαδρομές που σου δείχνει το google maps υπολόγιζε καμια ώρα παραπάνω συνολικά στην μέρα για τις διαδρομές στην ενδοχώρα.

Όπου και να πάτε δεν θα χάσετε και εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα!
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα και σε εσένα!
Δεν ξέρω πόσος είναι ο καθαρός χρόνος που θα έχετε στο νησί, ούτε τα ενδιαφέροντα σας και τι ακριβώς θέλετε να δείτε και να κάνετε (εκτός απο αυτά που αναφέρεις), αλλά το βορρά και τα ανατολικά φιόρδ δεν θα τα άφηνα, ούτε το νότο με πάνω απο 10 μέρες διαμονή στη χώρα και μήνα Αύγουστο!

Όλα είναι γούστα φυσικά, αλλά απο αυτά....
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις επισημάνσεις! Έχω διαβάσει την ιστορία σου και έχω απορία τις μέρες με τις πάνω από 6 ώρες οδήγηση πόσο εύκολο ήταν; Στο δικό μας ταξίδι μας ενδιαφέρει η φύση, θα αποφύγουμε γενικά τα μουσεία εκτός από 1-2. Θα κάνουμε 3-4 πεζοπορίες (Landmannlaugar, Langisjór, οργανωμένη σε παγετώνα μάλλον Falljökull, Fagradalsfjall) και έχουμε στο πρόγραμμα αρκετές θερμές πηγές, κρατήρες και καταρράκτες.
Θα μένουμε σε κάμπινγκ και αυτό μας δίνει μια ευελιξία σχετικά με το πρόγραμμα. Γενικά παντού διαβάζω τα καλύτερα για τα Δυτικά Φιόρδ απλά ακόμα και στις 15 μέρες που έχω εγώ μου φαίνεται πιεσμένο να χωρέσουν από την άποψη ότι έχω αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα. Βέβαια αν είναι η εναλλαγή τοπίων κλπ κάνει την οδήγηση ευχάριστη ίσως αυτό αλλάζει.Επίσης αν τα Ανατολικά Φιόρδ έχουν κάποια κοινά στοιχεία με τα Δυτικά από άποψη διαδρομής ίσως αξίζει να προσθέσω 2 μέρες εκεί.Καθαρές μέρες στο νησί έχουμε 15.Και κάτι τελευταίο το google maps αποκλίνει και στις υπόλοιπες διαδρομές εννοώ σε δρόμους που δεν είναι χωμάτινοι ή όχι;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.887
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom