Ισλανδία Ισλανδία ή αλλιώς... Ice is nice!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Kαι η μελέτη του διαγράμματος της αντιστοιχίας ευρώ/ισλανδικής κορώνας επιβεβαιώνει τα γραφόμενα:
Προ 5 ετίας 1 ? = 83 ISK, σήμερα η αντιστοιχία είναι 1 ? = 165 ISK, τουτέστιν όλα μισοτιμής....
Σίγουρα η πτώχευση δεν έβλαψε τους επίδοξους επισκέπτες της Ισλανδίας
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
24/5. Εγκαταλείπουμε την Snaefellsnes Peninsula και πάμε προς Akureyri, την "πρωτεύουσα του Βορά". Εδώ να προσθέσω ότι μια μέρα είναι αρκετή για τη Snaefellsnes Peninsula. Με καλύτερο καιρό και προγραμματισμό, μπορείς να κάνεις Glacier Hike στον Snaefellsjokull. Απλά εμάς δεν βοήθησε ο δυνατός άνεμος και το κρύο, όπως και το γεγονός ότι ξεκινήσαμε κατά τις 10.00 το πρωί από το Reykjavik.
Εξω από το Stykkisholmur έχει ευδιάκριτη ταμπέλα προς Akureyri. Αυτό που διαπιστώνεις μετά είναι ότι μιλάμε για κάποια χιλιόμετρα καλού χωματόδρομου. Αυτό σημαίνει χαμηλή ταχύτητα και προσοχή μην πεταχτεί τίποτα στο αμάξι. Προσοχή στα αδέσποτα άλογα! Μετά από βαρετή οδήγηση φτάσαμε επιτέλους στο βενζινάδικο Ν1, ο οποίος ήταν πάνω στον Ring Road. Στάση για hot-dog, από κει πήραμε πολλά φυλλάδια και χάρτες της Βόρειας Ισλανδίας (δωρεάν όλα). Υπάρχει ένας χάρτης ο οποίος δείχνει με ζωγραφιές τι μπορείς να δεις, πχ δείχνει μια φώκια αν υπάρχουν στο μέρος φώκιες. Ο αμέσως επόμενος προορισμός ήταν αυτός ακριβώς! Η Vatsnes Peninsula, όπου υπήρχαν πολλά σημεία για φώκιες, καθώς και το περίφημο Hvitserkur ( ή αλλιώς ένας πέτρινος ρινόκερος στη θάλασσα...)
Χωματόδρομος και πάλι, ζήτημα είναι να είδαμε 2 αμάξια σ' όλη τη διάρκεια της διαδρομής. Σταματήσαμε να φωτογραφήσουμε έναν φάρο και να παρατηρήσουμε την παραλία από ψηλά, μπας και δούμε φώκιες.
Αντε να τις ξεχωρίσεις τώρα από τα βράχια! Ατυχήσαμε εδώ. Προχωράμε στο επόμενο σημείο με την επισήμανση "φώκιες". Εκεί μπορούσαμε να πάμε δίπλα από τα βράχια. Και ξαφνικά ξεπρόβαλε ένα κεφαλάκι από το νερό! Μας κοίταξε, βούτηξε και ξαναβγήκε πιο πέρα! Παιδικός ενθουσιασμός! Η φώκια προφανώς ήθελε να βγει έξω και εμείς την ενοχλούσαμε! Μα πού να πάμε να κρυφτούμε να μην μας βλέπει? Η φώκια μας κορόιδευε κανονικά! Εβγαζε το κεφάλι της έξω, μάς κοίταζε και πήγαινε πιο πέρα! Μέχρι που πήγε σε κάτι βραχάκια και την χάσαμε τελείως! Την τραβήξαμε όμως στην κάμερα! Μπήκαμε στο αμάξι και φύγαμε για το επόμενο σημείο. Ελα όμως που τα αετίσια μάτια του Νίκου παρατήρησαν κίνηση! Κι άλλη φώκια! Κι αυτή μας δούλευε! Ατιμούλικο γλυκύτατο ζωντανό!! Στο τέλος εξαφανίστηκε πίσω από τα βράχια. Συνεχίσαμε για το Hvitserkur. Αλλοι λένε ότι είναι troll, πολλές ιστορίες σχετικά με το πώς σχηματίστηκε μέσα στη θάλασσα. Μπορείτε να φανταστείτε ότι θέλετε, εμείς πάντως το είδαμε σαν έναν πέτρινο ρινόκερο!
aimg405.imageshack.us_img405_4490_img6424x.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Ολοκληρώνοντας την Vatsnes Peninsula είδαμε άλογα πολλά, ένα έξυνε το πωπουδάκι του σε μια κολόνα:D Ντροπή!
aimg808.imageshack.us_img808_4706_horsesc.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Πολύ ζηλεύω την χαίτη τους!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Αφού βγήκαμε στον Ring Road, το Akureyri απείχε κανά 2ωρο μόνο. Εδώ όμως έπρεπε να πηγαίνουμε σιγά γιατί υπήρχαν κάμερες στο δρόμο και ο Jon μάς είχε προειδοποιήσει ότι η αστυνομία του Blonduos γουστάρει να κόβει κλήσεις. Το Blonduos είναι μια κωμόπολη, στην οποία υπάρχει μια πολύ παράξενη εκκλησία.


Uploaded with ImageShack.us
Αφού αγοράσαμε καπουτσίνο από το εκεί Ν1, συνεχίσαμε χωρίς διακοπές για Akureyri. Στο δρόμο υπήρχαν πολλές ενδιαφέρουσες φωτογραφικες ευκαιρείες
aimg845.imageshack.us_img845_2259_img6432b.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Ξέχασα να πω ότι, σε όποια λιμνούλα έβλεπες μπορούσες να παρατηρήσεις διάφορα πουλιά να κολυμπάνε ή να κοιμούνται. Για τους λάτρεις των πουλιών, η Ισλανδία έχει μεγάλη ποικιλία, ειδικά από πάπιες, χήνες κλπ!
Και επιτέλους ξεπρόβαλλε το Akureyri! Νομίζω μακράν η πιο όμορφη πόλη! Γι' αυτό θα γράψω προς το τέλος και όχι τώρα όμως. Ο καιρός, αν και είχε χιόνια στα ψηλά, ήταν άκρως καλοκαιρινός! Δεν φυσούσε καθόλου, ελάχιστα πουπουλένια σύννεφα! Το ξενοδοχείο μας ήταν το Ongulsstadir Farm Hotel και δηλώνω ερωτευμένη με το μέρος! Βρισκόταν περίπου 10 χλμ έξω από το Akureyri, είχε υπέροχες πινελιές που σε παραπέμπανε σε άλλη εποχή και η ιδιοκτήτρια προσφέρθηκε να μας κάνει δώρο δείπνο επειδή ήμασταν οι πρώτοι Ελληνες που θα μέναμε εκεί!!!:clap: Επίσης είχε hot-pot με θέα την κοιλάδα, ότι καλύτερο έχω κάνει στη ζωή μου!!
aimg12.imageshack.us_img12_2734_hotpot.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Σκέφτεστε κάτι καλύτερο από αυτό???:bleh:Αυστηρά πριβέ!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kαι η μελέτη του διαγράμματος της αντιστοιχίας ευρώ/ισλανδικής κορώνας επιβεβαιώνει τα γραφόμενα:
Προ 5 ετίας 1 ? = 83 ISK, σήμερα η αντιστοιχία είναι 1 ? = 165 ISK, τουτέστιν όλα μισοτιμής....
Σίγουρα η πτώχευση δεν έβλαψε τους επίδοξους επισκέπτες της Ισλανδίας
Το καλοκαίρι του 2009 είχα πετύχει 180 κορώνες στο ευρώ... απλά προς ενημέρωση οι τιμές έχουν ανεβεί αρκετά από την εποχή της πτώχευσης (υπολογιζόμενες σε ευρώ), παρόλο την πολύ ευνοϊκή ισοτιμία που ισχύει ακόμα, λόγω υψηλού πληθωρισμού και αύξησης των φόρων.

Πχ το 2009 το FlyBus από το Κέφλαβικ στο Ρεύκιαβικ μετ' επιστροφής κόστιζε 3000 ISK (~ ?16.5), ενώ σήμερα κοστίζει 3500 ISK (~ ?21) το άτομο, δλδ. μια αύξηση κοντά στο 30%.

Υ.Γ. Menia21 θυμάσαι τιμές φαγητού στα N1? Θυμάμαι ότι μετά τις 9 το βράδυ έπαιζε προσφορά full-menu δλδ ότι είχαν μαγειρέψει εκείνη τη μέρα (σούπα, σαλάτα, πιάτο με ψάρι και πιάτο με κρέας, καφές) με 2500 κορώνες, δλδ. περίπου στα ?13-14 το άτομο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το καλοκαίρι του 2009 είχα πετύχει 180 κορώνες στο ευρώ... απλά προς ενημέρωση οι τιμές έχουν ανεβεί αρκετά από την εποχή της πτώχευσης (υπολογιζόμενες σε ευρώ), παρόλο την πολύ ευνοϊκή ισοτιμία που ισχύει ακόμα, λόγω υψηλού πληθωρισμού και αύξησης των φόρων.
Πχ το 2009 το FlyBus από το Κέφλαβικ στο Ρεύκιαβικ μετ' επιστροφής κόστιζε 3000 ISK (~ ?16.5), ενώ σήμερα κοστίζει 3500 ISK (~ ?21) το άτομο, δλδ. μια αύξηση κοντά στο 30%.
Πάντως καμιά σχέση με το όχι τόσο μακρινό παρελθόν που έπρεπε να είσαι ο Σουλτάνος του Μπρουνέι για κάνεις διακοπές στην Ισλανδία.
Θυμάμαι ακόμα επί δραχμής γούρλωνα τα μάτια για το πόσο κόστιζαν τα πάντα... ήταν απλά απαγορευτικό για τα οικονομικά μου
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kαι εγώ διάβαζα σε trip reports που πλήρωναν για ένα απλό σάντουιτς 10-15 ευρώ στα Ν1 προ πτώχευσης!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Στο Ν1 είχε 1,5 ευρώ το χοτ-ντογκ, ο καπουτσίνο περίπου 2,5 ευρώ, είτε τον έπινες σε καφετέρια σε φλυτζάνι είτε στο βενζινάδικο σε χάρτινο κύπελο είχε την ίδια τιμή. Η σούπα κυμαινόταν από ΙSK 790/4,75 ευρώ έως ISK 1200/7,22 ευρώ πάντα με free re-fill και απεριόριστο ψωμάκι με βούτυρο. Μια πίτσα μαργαρίτα 18'' με 1lt coca-cola είχε 10 ευρώ στο Devito's στο Ρέυκιαβικ.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καταπληκτικές φωτογραφίες!! Η μια πιο όμορφη από την άλλη. Μετά τις υπέροχες φωτογραφίες του Hydronetta και την ιστορία του είμαι πολύ ενθουσιασμένη και με την δικιά σου! Μπράβο Μένια, ωραίες εικόνες, ωραίο ταξίδι. Διαφορετικό από την Τανζανία σου (που μου άρεσε επίσης!) αλλά εξίσου όμορφο.. Και μου αρέσει που λες πως επειδή σου αρέσει πολύ η Ισλανδία θες να την διαφημίσεις! Πολύ καλά κάνεις, πιάνει τόπο το εγχείρημα να ξέρεις! ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω κι εγώ: ανάμεσα στη χερσόνησο Snaefellsnes και τη βορειοδυτική Ισλανδία (ας πούμε μέχρι Ísafjörður) ποιο να προτιμήσουμε; Ρητορική ερώτηση, αλλά απαντήστε για να διαβάσουν και οι μέλλοντες συνταξιδιώτες μου που θέλουν σπρώξιμο.

Σε αυτό που λέει για τις τιμές ο North66 έχει δίκιο. Έχουν ανέβει πολύ σε όρους ευρώ, παρά την ισοτιμία ευρώ/κορώνας. Κοιτούσα για παράδειγμα την ίδια εταιρεία, στην ίδια περιοχή για την ίδια δραστηριότητα (snowmobile) και σε ευρώ έβγαινε 68? το 2007 και 100? σήμερα... Ένας ξενοδόχος μου έγραψε πως και με τη συναλλαγματική κρίση απλώς εισέπρατταν μόνο σε ευρώ ή ανέβασαν τις τιμές τόσο ώστε η τιμή, μετατρεπόμενη σε ευρώ, να είναι τουλάχιστον ίδια με πριν.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Να ρωτήσω κι εγώ: ανάμεσα στη χερσόνησο Snaefellsnes και τη βορειοδυτική Ισλανδία (ας πούμε μέχρι Ísafjörður) ποιο να προτιμήσουμε; Ρητορική ερώτηση, αλλά απαντήστε για να διαβάσουν και οι μέλλοντες συνταξιδιώτες μου που θέλουν σπρώξιμο.
Oύτε για αστείο. Δυτικά φιόρδ, η απόλυτη απομόνωση. Κι αν έχετε μέρες και κέφι να κάνετε τρέκκινγκ στο Hornstrandir
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Γιώργο βορειοδυτικά δεν πήγαμε. Από φυλλάδια είδα ότι είχε ενδιαφέροντα πράματα να κάνεις, όμως η αλήθεια είναι ότι τον Μάιο είχε χιόνι και κάποια σημεία ήταν απρόσιτα. Αυτά τα είδαμε στις web-κάμερες. Σίγουρα σε 21 μέρες που εσύ φεύγεις θα έχεις πρόσβαση παντού, οπότε γράψε μας και ιστορία!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
25/5. Ένα κομμάτι του ταξιδιού που το περίμενα πώς και πώς! Από Akureyri θα πηγαίναμε στη λίμνη Myvatn! Υποχρεωτική στάση στον φανταστικό καταρράκτη Godafoss
aimg3.imageshack.us_img3_9388_godafossf.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Από τον Godafoss η λίμνη Myvatn είναι ένα τέταρτο υπόθεση. Και πράγματι, φτάνοντας αντικρίσαμε το σουρεάλ τοπίο με τους ψευδοκρατήρες Skutustadir! Ειλικρινά αυτό το θέαμα ΔΕΝ πρέπει να το χάσει κανένας επισκέπτης! Πολλά λέγονται και γράφονται για τη λιμνη Myvatn. Διάβαζα ότι φημολογούνται πτήσεις UFO, ενεργειακά πεδία και διάφορα τέτοια. Εχει μονοπάτι όπου μπορείς να περπατήσεις τους ψευδοκρατήρες, να δεις τη λίμνη από ψηλά. Ο καιρός ήταν εξαίσιος, για να μην πω ζεστός και δεν φυσούσε καθόλου. Αυτό για την ενέργεια το πιστεύω κι εγώ, την ένιωσα... Τι παράξενο συναίσθημα...Απλά θαυμάστε...
aimg37.imageshack.us_img37_5127_lakemyvatnpseudocrater.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg32.imageshack.us_img32_9521_myvatn.jpg

Uploaded with ImageShack.us
aimg200.imageshack.us_img200_5182_myvatn2.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.385
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom