Ισλανδία Ισλανδία low-budget?

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Ημέρα 8

Επειδή η απόσταση για το επόμενο ξενοδοχείο δεν θα είναι και τόσο μεγάλη αποφασίσαμε να κάνουμε τον κύκλο ενός φιόρδ δυτικά του Ακουρέιρι. Η φίλη μας την προηγούμενη μέρα μας είπε κάποια local secrets. Πιστεύω είναι από τις μεγαλύτερες χαρές κάθε ταξιδιώτη να ανακαλύπτει τέτοια μυστικά. Το πρώτο ήταν μια θερμή πηγή ή τουλάχιστον έτσι καταλάβαμε, λίγο έξω από την πόλη. Από εκεί μας είπαν ότι υπάρχει και πιθανότητα να δεις και φάλαινες. Ψάχνοντας αρκετή ώρα δεν τη βρήκαμε. Τελικά δεν είχαμε καταλάβει καλά. Επρόκειτο για μια μπανιέρα δίπλα στη θάλασσα.

IMG_2845.JPG



IMG_2860.JPG



IMG_2898.JPG



Συνεχίσαμε τον δρόμο μας. Το φιορδ ήταν πολύ πιο μεγάλο απ' ότι περιμέναμε. Πράγματα που μάθαμε σε αυτή τη διαδρομή είναι ότι ακόμα και σε ένα χωριό μπορεί να βρίσκεται παρκαρισμένο ένα ελικόπτερο. Ότι τα μικρά παιδιά ακόμη και έξι χρονών πηγαίνουν σχολείο μόνα τους και τα περισσότερα με τα πέδιλα του σκι. Μας έκαναν επίσης εντύπωση τα τούνελ που είχαν μόνο μία λωρίδα κυκλοφορίας.

IMG_2917.JPG



IMG_2922.JPG



IMG_2930.JPG





Προορισμός αυτή τη φορά ένα πολύ λόκαλ μυστικό, μία λακκούβα με καυτό νερό δίπλα στον καταρράκτη Reykjafoss. Αν δεν σε στείλει κάποιος δεν το βρίσκεις με τίποτα. Αφήνεις το αμάξι σε έναν ιππόδρομο ή κάτι τέτοιο και περπατάς 10-15 λεπτά. Εκείνη τη μέρα έκανε κρύο και φύσαγε πολύ. Με το που ξεντυθήκαμε τρέχαμε να μπούμε. Προσοχή, μην τρέχετε σαν κι εμάς γιατί γλιστράει! Ήταν πολύ όμορφα να είσαι σε μία λακκούβα δίπλα στο κρύο ποτάμι ακούγοντας τον καταρράκτη λίγα μέτρα πιο πέρα. Το μαρτύριο ήταν να βγούμε. Παγώσαμε!

IMG_3064.JPG



IMG_2983.JPG



IMG_2985.JPG



IMG_2989.JPG



IMG_2990.JPG



IMG_2992.JPG



IMG_3050.JPG



IMG_3054.JPG




Φτάσαμε στη φάρμα Solvanes όπου θα διανυκτερεύαμε. Και για σήμερα η πρόγνωση για τα Northern lights ήταν πολύ καλή. Το μέρος επίσης ιδανικό. Μια φάρμα στη μέση του πουθενά. Ο χορός στον ουρανό άρχισε πριν ακόμα νυχτώσει για τα καλά. Προβλεπόταν μία ξεχωριστή βραδιά και σήμερα. Τα σχήματα και τα χρώματα ζωήρευαν.

Χαρήκαμε για λίγο ακόμα, ώσπου ήρθαν τα σύννεφα και μας τα χάλασαν όλα. Περιμέναμε να φύγουν αλλά τίποτα... Είμαι σίγουρος πως πίσω τους γινόταν μια μεγάλη γιορτή...



IMG_3066.JPG
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η Ισλανδία είναι πανέμορφη, με τα χιόνια δε είναι έρωτας. Δεν έχω δει πιο μαγευτικά τοπία. Η ιστορία σου με έχει ψήσει να πάω παρόμοια εποχή για να δω και το βόρειο σέλας. Δηλώνω μαγεμένη.
Δώσε μας λίγο μια εικόνα και των ρούχων που είχατε ή και του εξοπλισμού σας ενδεχομένως.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Η Ισλανδία είναι πανέμορφη, με τα χιόνια δε είναι έρωτας. Δεν έχω δει πιο μαγευτικά τοπία. Η ιστορία σου με έχει ψήσει να πάω παρόμοια εποχή για να δω και το βόρειο σέλας. Δηλώνω μαγεμένη.
Δώσε μας λίγο μια εικόνα και των ρούχων που είχατε ή και του εξοπλισμού σας ενδεχομένως.
Δεν έχω καταλάβει γιατί σε αυτό το φόρουμ (σχεδόν) όλοι νομίζουν ότι η καλύτερη εποχή για να δουν το σέλας είναι ο χειμώνας, ή τέλος πάντων το Φθινόπωρο.
Για όσους δεν το ξέρουν έχω κάνει προσπάθεια και Μάρτιο και Σεπτέμβριο. Λόγω τύχης το είδα τον Σεπτέμβριο πολύ καλύτερα από το Μάρτιο. Όμως το Μάρτιο είχε κατά μέσο όρο 15 βαθμούς λιγότερους την ημέρα και 6-7 βαθμούς το βράδυ. Είναι κακές οι συνθήκες. και το χειρότερο: αν δεν το δεις θα φύγεις απογοητευμένος. Το φθινόπωρο όμως απολαμβάνεις τη φύση, οπότε σε ενδεχόμενη ατυχία με το σέλας θα σου μείνει η υπέροχη εκδρομή.
Φυσικά όλοι ξέρουμε ότι Μάρτη και Σεπτέμβρη είναι οι δυο ισημερίες οπότε η διάρκεια της νύχτας είναι ίδια. Να συμπληρώσω ότι το σέλας φαίνεται συνήθως 10 με 12 το βράδυ. Άρα το να έχεις πολλές ώρες νύχτας δεν βοηθά σε κάτι.
Δεν έχω κάνει διατριβή στα του Σέλαος, οπότε ενδεχομένως κάτι από όσα γράφω να μην είναι ακριβές. Περιμένω διορθώσεις.
Τέλος, αναφέρω ότι κάθε εβδομάδα κοιτάζω τους χάρτες εμφάνισης του σέλαος. Δεν παρατηρώ καμιά διαφορά από εποχή σε εποχή. Εκείνο που νομίζω ότι έχει σημασία είναι το σημείο παρατήρησης και η δυνατότητα μετακίνησης για να το δεις από κάπου αλλού.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν έχω καταλάβει γιατί σε αυτό το φόρουμ (σχεδόν) όλοι νομίζουν ότι η καλύτερη εποχή για να δουν το σέλας είναι ο χειμώνας, ή τέλος πάντων το Φθινόπωρο.
Για όσους δεν το ξέρουν έχω κάνει προσπάθεια και Μάρτιο και Σεπτέμβριο. Λόγω τύχης το είδα τον Σεπτέμβριο πολύ καλύτερα από το Μάρτιο. Όμως το Μάρτιο είχε κατά μέσο όρο 15 βαθμούς λιγότερους την ημέρα και 6-7 βαθμούς το βράδυ. Είναι κακές οι συνθήκες. και το χειρότερο: αν δεν το δεις θα φύγεις απογοητευμένος. Το φθινόπωρο όμως απολαμβάνεις τη φύση, οπότε σε ενδεχόμενη ατυχία με το σέλας θα σου μείνει η υπέροχη εκδρομή.
Φυσικά όλοι ξέρουμε ότι Μάρτη και Σεπτέμβρη είναι οι δυο ισημερίες οπότε η διάρκεια της νύχτας είναι ίδια. Να συμπληρώσω ότι το σέλας φαίνεται συνήθως 10 με 12 το βράδυ. Άρα το να έχεις πολλές ώρες νύχτας δεν βοηθά σε κάτι.
Δεν έχω κάνει διατριβή στα του Σέλαος, οπότε ενδεχομένως κάτι από όσα γράφω να μην είναι ακριβές. Περιμένω διορθώσεις.
Τέλος, αναφέρω ότι κάθε εβδομάδα κοιτάζω τους χάρτες εμφάνισης του σέλαος. Δεν παρατηρώ καμιά διαφορά από εποχή σε εποχή. Εκείνο που νομίζω ότι έχει σημασία είναι το σημείο παρατήρησης και η δυνατότητα μετακίνησης για να το δεις από κάπου αλλού.
Το επιβεβαιωνω! Πηγαμε 11-18 Μαρτη και το πετυχαμε και μαλιστα σε "very high" δραστηριοτητα.
Αυτο που πιθανον να παιζει μεγαλυτερο ρολο ειναι ποιοι ειναι σταστιστικα οι πιο βροχεροι μηνες γιατι βροχη = συννεφα = οχι σελας!
Στην παραμονη μας εκει π.χ ειχε 4 μερες δραστηριοτητα (και μαλιστα μεγαλη) αλλα μονο μια ειχε ξαστερια!
Βασει εμπειριας, θεωρω τελικα τον Μαρτη καλο μηνα γιατι κ μεγαλη δραστηριοτητα εχει και 12 ωρες ηλιοφανεια (οποτε χρονος να γυρνας).
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Δώσε μας λίγο μια εικόνα και των ρούχων που είχατε ή και του εξοπλισμού σας ενδεχομένως.
Δεν έκανε ακραίο κρύο. Το βράδυ μόνο ήταν πιο έντονο. Η θερμοκρασία ήταν συνήθως 0-2 βαθμούς Κελσίου. Από ρούχα είχαμε κλασικά για τέτοιες περιστάσεις. Δηλαδή ισοθερμικά πάνω κάτω, φλις και οπωσδήποτε αδιάβροχο. Το αδιάβροχο είναι απαραίτητο αν θέλετε να πλησιάσετε τους καταρράκτες άλλα και αν πιάσει κανένα ψιλόβροχο. Επίσης σημαντικά είναι και τα αδιάβροχα μποτάκια αφού στα περισσότερα μέρη έχει χιόνι. Δεν είχαμε κάποιον ιδιαίτερο εξοπλισμό.

Δεν έχω καταλάβει γιατί σε αυτό το φόρουμ (σχεδόν) όλοι νομίζουν ότι η καλύτερη εποχή για να δουν το σέλας είναι ο χειμώνας, ή τέλος πάντων το Φθινόπωρο.
Φίλε travelbreak δεν ξέρω πόσο καλή σχέση έχει το σέλας με το καλοκαίρι. Χωρίς ούτε εγώ βέβαια να έχω κάνει διατριβή στην εμφάνιση του. Μακάρι να εμφανίζεται όσες περισσότερες φορές γίνεται. Όντως το να το δεις Σεπτέμβριο είναι πολύ πιο υποφερτό από Μάρτιο, γιατί το βράδυ κάνει αρκετό κρύο. Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι το Μάρτιο που πήγαμε εμείς εμφανίστηκε πολλές φορές και λίγες μέρες πριν πάμε εμφανίστηκε στο peak του σύμφωνα με τους ντόπιους.

panlek30 συμφωνώ μαζί σου. Άρα μπορούμε να βγάλουμε ένα γενικό συμπέρασμα ότι ο Μάρτης είναι ένας σχετικά καλός μήνας για το σέλας. (εκτός αν πήγες κι εσύ το 17 που σημαίνει ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Να συμπληρώσω μόνο οτι το καλύτερο σημείο για το σέλας δεν είναι η Ισλανδία, ούτε τα Σβάλμπαρτ, αλλά η βόρεια Νορβηγία και η Φιλανδική Λαπωνία! Έχουν μαλλιάσει τα δάχτυλα μου να το γράφουν :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η Ισλανδία είναι πανέμορφη, με τα χιόνια δε είναι έρωτας. Δεν έχω δει πιο μαγευτικά τοπία. Η ιστορία σου με έχει ψήσει να πάω παρόμοια εποχή για να δω και το βόρειο σέλας. Δηλώνω μαγεμένη.
Δώσε μας λίγο μια εικόνα και των ρούχων που είχατε ή και του εξοπλισμού σας ενδεχομένως.
Δλδ τώρα πρέπει να σου μάθω να φοράς αλυσίδες και στα παπούτσια :p:p:p:p
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν έκανε ακραίο κρύο. Το βράδυ μόνο ήταν πιο έντονο. Η θερμοκρασία ήταν συνήθως 0-2 βαθμούς Κελσίου. Από ρούχα είχαμε κλασικά για τέτοιες περιστάσεις. Δηλαδή ισοθερμικά πάνω κάτω, φλις και οπωσδήποτε αδιάβροχο. Το αδιάβροχο είναι απαραίτητο αν θέλετε να πλησιάσετε τους καταρράκτες άλλα και αν πιάσει κανένα ψιλόβροχο. Επίσης σημαντικά είναι και τα αδιάβροχα μποτάκια αφού στα περισσότερα μέρη έχει χιόνι. Δεν είχαμε κάποιον ιδιαίτερο εξοπλισμό.



Φίλε travelbreak δεν ξέρω πόσο καλή σχέση έχει το σέλας με το καλοκαίρι. Χωρίς ούτε εγώ βέβαια να έχω κάνει διατριβή στην εμφάνιση του. Μακάρι να εμφανίζεται όσες περισσότερες φορές γίνεται. Όντως το να το δεις Σεπτέμβριο είναι πολύ πιο υποφερτό από Μάρτιο, γιατί το βράδυ κάνει αρκετό κρύο. Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι το Μάρτιο που πήγαμε εμείς εμφανίστηκε πολλές φορές και λίγες μέρες πριν πάμε εμφανίστηκε στο peak του σύμφωνα με τους ντόπιους.

panlek30 συμφωνώ μαζί σου. Άρα μπορούμε να βγάλουμε ένα γενικό συμπέρασμα ότι ο Μάρτης είναι ένας σχετικά καλός μήνας για το σέλας. (εκτός κι αν πήγες κι εσύ το 17 που σημαίνει ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα)
Πηγα τον Μαρτη του '18!:)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Να συμπληρώσω μόνο οτι το καλύτερο σημείο για το σέλας δεν είναι η Ισλανδία, ούτε τα Σβάλμπαρτ, αλλά η βόρεια Νορβηγία και η Φιλανδική Λαπωνία! Έχουν μαλλιάσει τα δάχτυλα μου να το γράφουν :haha:
Δεν μπορω να φανταστω ποσο καλυτερα θα μπορουσα να το δω εκει που λες. Αλλωστε δεν εχω και μετρο συγκρισης. Εκτος αν εννοεις οτι εχει κανεις περισσοτερες πιθανοτητες.
Επιπλεον, αν εχεις παει κ στα 3 μερη, θα ηταν ενδιαφερον να μας πεις ποιος προορισμος εχει περισσοτερα να προσφερει στο συνολο.
Προσωπικα π.χ παρολο που ηταν ονειρο μου να δω το σελας, δεν θα διαλεγα ποτε ενα μερος με μοναδικο κριτηριο αυτο, γιατι αν τελικα δεν το εβλεπα, θα γυριζα απογοητευμενος!
Με αυτο το κριτηριο διαλεξα την ισλανδια. Εχει να σου προσφερει τοσα που ακομα κ αν δε καταφερεις να το δεις θα εχεις κανει ταξιδαρα ετσι κ αλλιως!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Προσωπικα π.χ παρολο που ηταν ονειρο μου να δω το σελας, δεν θα διαλεγα ποτε ενα μερος με μοναδικο κριτηριο αυτο, γιατι αν τελικα δεν το εβλεπα, θα γυριζα απογοητευμενος!
Με αυτο το κριτηριο διαλεξα την ισλανδια. Εχει να σου προσφερει τοσα που ακομα κ αν δε καταφερεις να το δεις θα εχεις κανει ταξιδαρα ετσι κ αλλιως!
Συμφωνώ απόλυτα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom