Ισλανδία Ισλανδία low-budget?

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Ευχαριστώ πολύ travelbreak πρώτα απ' όλα που μπήκες στον κόπο να αποσαφηνίσεις τα παραπάνω και δεύτερον για τα καλά σου λόγια. Και ποιος ξέρει μπορεί να τα πούμε κάπου στη νότια Κρήτη. Θα σε ξεχωρίσω από το ζεστό ντους;)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σίγουρα δεν μπορώ να σας περάσω τα συναισθήματα που βιώσαμε. Πριν πάμε Ισλανδία διαβάζοντας πολλά πράγματα και πολλές ιστορίες για τη χώρα αυτή ήξερα κάθε μέρος απ' έξω και τι περίπου θα συναντήσω. Η δύναμη όμως της στιγμής, όταν βρίσκεσαι σε αυτό το μέρος και το ζεις εσύ ο ίδιος είναι τελείως διαφορετικό συναίσθημα.
Έκανες όμως καλή προσπάθεια. Προσωπικά απόλαυσα την περιγραφή και τις φωτογραφίες σου.
Ευχαριστώ που μοιράστηκες εμπειρίες και - κυρίως - συναισθήματα. :)
Όσοι νιώθετε το φούντωμα τολμήστε το. Για όσους δεν το ένιωσαν ακόμη ελπίζω να τους έριξα λίγο οινόπνευμα.
Και ... ναι... έριξες μπόλικο οινόπνευμα :rolleyes: :haha:
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Ευχαριστούμε για την ωραία αφήγηση και τις ακόμη καλύτερες χειμερινές φωτογραφίες.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων τον Αύγουστο θα είμαι εκεί :)
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Dina Z σ' ευχαριστώ πολύ που από την αρχή μου εξέφρασες το πόσο σου άρεσε η ιστορία και χαίρομαι πραγματικά που κατάφερε να σε αγγίξει λίγο.:)

nikko πραγματικά σου εύχομαι να περάσεις όμορφα στην Ισλανδία. Σ' ευχαριστώ κι εγώ!
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
Φοβερη ιστορια, ειμαι στα μισα περιπου κι εχω ενθουσιαστει. Ονειρο ζωης αυτο το ταξιδι μαζι με τη Κουβα (τα δυο ακρα μου απο αποψη καιρου)

φιλε saudade αν επιτρεπεται τα σπιτια που μενατε τα βρηκες μεσω του airbnb και ποσο καιρο πριν? μου φαινεται παρα πολυ καλο το 287 ευρω για 10 διανυκτερευσεις
κι επισης θυμαμαι παλιοτερα που ειχα ψαξει λιγο, εβρισκα σπιτια σε Ρεικιαβικ και Ακουρειρι αλλα στα ενδιαμεσα πολυ δυσκολα (πχ κοντα σε Βικ και Εγκιλσταδιρ)
 
Last edited:

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Χαίρομαι που σου αρέσει η ιστορία rakomelo!

Η διαμονή μας ήταν 11 νύχτες εκ των οποίων οι 2 μόνο ήταν airbnb και οι υπόλοιπες από booking. Αρχίσαμε να κλείνουμε διαμονή περίπου 3 μήνες πριν το ταξίδι. Αξιοποιήσαμε βέβαια κάθε προσφορά που μας δινόταν από τις παραπάνω εταιρίες (όπως πχ το προσκαλέστε φίλους).

Πήγαμε Μάρτιο, θεωρητικά off season. Γενικά όμως είχε αρκετό τουρισμό και δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη θα θεωρείται off. Είχα ρίξει μια ματιά για τον φετινό Μάρτιο και οι τιμές μου φαινόταν λίγο πιο τσιμπημένες.

Έχεις δίκιο για τα ενδιάμεσα. Πολλές φορές δεν βρήκαμε κατάλυμα εκεί που μας βόλευε και αναγκαστήκαμε να κλείσουμε αρκετά χιλιόμετρα πιο μακριά. Θέλει λίγο ψάξιμο. Επίσης βοηθάει ότι τα περισσότερα καταλύματα ήταν με δωρεάν ακύρωση, έτσι όταν παρουσιαζόταν μια καλύτερη ευκαιρία την αρπάζαμε.
 

rakomelo

Member
Μηνύματα
33
Likes
20
το να νοικιασεις τροχοσπιτο το θεωρειτε καλη ιδεα για ενα ταξιδι στην Ισλανδια;

εκανα ενα προχειρο ψαξιμο σε καποια σαιτ και βρηκα για 6 μερες τροχοσπιτα για 4 ατομα με 1300 ευρω συνολο. Δηλαδη γυρω στα 300 ευρω συνολο ο καθενας οσα περιπου θα διναμε για αμαξι+καταλυμα

Αλλα δε ξερω τι βενζινη καταναλωνουν αυτα τα θηρια και κατα ποσο βολευουν για τους δρομους της Ισλανδιας :rolleyes-80:
 
Last edited:

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Επειδή το είχα ψάξει κι εγώ για τροχόσπιτο θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα, αλλά έχει κάποιους περιορισμούς, όπως ας πούμε ότι δεν μπορείς να πας με το τροχόσπιτο σε F-Roads, περιορίζεσαι δηλαδή στο Ring Road. Επίσης μη θεωρήσεις ότι θα σταματάτε όπου θέλετε για βράδυ, θα πρέπει αναγκαστικά να μπαίνετε σε camping sites.
Για την κατανάλωση δεν μπορώ να σου πω, δεν γνωρίζω.
Επίσης αν θες να κάνεις το Ring Road οι 6 μέρες δεν φτάνουν.
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
το να νοικιασεις τροχοσπιτο το θεωρειτε καλη ιδεα για ενα ταξιδι στην Ισλανδια;

εκανα ενα προχειρο ψαξιμο σε καποια σαιτ και βρηκα για 6 μερες τροχοσπιτα για 4 ατομα με 1300 ευρω συνολο. Δηλαδη γυρω στα 300 ευρω συνολο ο καθενας οσα περιπου θα διναμε για αμαξι+καταλυμα

Συμφωνώ με τον nikko. Επίσης στις περισσότερες εταιρίες και με απλό ενοικιαζόμενο δεν μπορείς να πας σε F-roads. Κατά τη γνώμη μου αν είναι ίδια η τιμή ίσως μετράει περισσότερο αυτοκίνητο και κατάλυμα. Με την κατανάλωση του τροχόσπιτου ίσως σας βγει παραπάνω χρήματα. Το ξενοδοχείο όπως και να το κάνεις είναι πιο άνετο και από θέμα μπάνιου και χαλάρωσης. Δεν είναι εύκολο για 4 άτομα που πάνε roadtrip να βρίσκονται για αρκετές μέρες σε ένα χώρο 2x3. Θα θέλετε και λίγο το χώρο σας.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Πολύ όμορφα τα κείμενά σου και αρκετά λεπτομερή.
Θα μπορούσες να πεις κάτι παραπάνω για την εμπειρία σου να διανυκτερεύεις με Couchsurfing? Υπάρχει κόστος γι αυτό? Προσφέρεται και φαγητό αν επιθυμείς?
 

saudade

Member
Μηνύματα
39
Likes
360
Να σημειώσω ότι δεν κάναμε couchsurfing καμία μέρα. Δεν βόλευε γιατί ήμασταν 4 άτομα και δεν βρίσκαμε οικοδεσπότες. Αν σ' ενδιαφέρει, για να μειώσουμε τα έξοδα διαμονής χρησιμοποιήσαμε το προσκαλέστε φίλους της airbnb που σου δίνει κάποια έκπτωση στην επόμενη διαμονή. Νομιζω 20 ευρώ στον καθένα. Πλέον και η booking προσφέρει κάτι παρόμοιο που δίνει 12 ευρώ επιστροφή σε κάθε κράτηση και σε σένα και στον φίλο σου. Αν πχ κλείσετε διαμονή σε 10 διαφορετικά μέρη μπορείτε να πάρετε επιστροφή έως 240 ευρώ συνολικά.

Για το couchsurfing με κάλυψε απόλυτα ο KonstantinosAlyona https://www.travelstories.gr/community/threads/Γνώμες-για-couchsurfing.59986/τον οποίο ευχαριστώ άλλη μία φορά για την παρακίνηση που μου έδωσε η ιστορία του.

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom