Ισλανδία Ισλανδία

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι 6 μέρες κατά τη γνώμη μου φτάνουν. Θα δεις την πρωτεύουσα, το Golden Circle και το νότιο κομμάτι του νησιού. Δε χρειάζεται να δεις περισσότερα (αν δεν έχεις χρόνο ή χρήμα) γιατί θα έχεις δει τα βασικά αξιοθέατα.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τι έγινε ρε παιδιά, τόσοι πολλοί για Ισλανδία? Ευχάριστο αυτό! Οπως είπε και ο North66, 6 μέρες για το νότιο κομμάτι είναι καλά, μόνο όμως γι' αυτό. Το θέμα είναι να μην είστε όλη την ώρα μέσα σ' ένα αυτοκίνητο, να περπατήσετε, να φωτογραφίσετε, να κάνετε κάποια δραστηριότητα.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
παιδια τελικα πλησιαζει η μερα για την ισλανδια ε ενταξει δεν το λες και διπλα αλλα ιουνης ειναι αυτος που θα παει θα ερθει..:p
6 μερες γεματες ειναι καλα?
Αν πρόκειται να ξαναπάς 6 μέρες είναι ικανοποιητικές..Αν δεν πρόκειται να ξαναπάς και έχεις τη δυνατότητα τότε ανέβασε λίγο τις ημέρες. Το ιδανικό νομίζω είναι να πας και καλοκαίρι και χειμώνα για να δεις τη διαφορά στο τοπίο. Προσωπικά πήγα Μάρτιο που είχε κρύο και χιόνι και θα ήθελα να ξαναπάω καλοκαίρι ώστε να μπορέσω να δω το τοπίο χωρίς τα χιόνια όπως επίσης και να οδηγήσω στους δρόμους του νησιού χωρίς να σκέφτομαι το χιόνι και τη δυσκολία του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Προσωπικά πήγα Μάρτιο που είχε κρύο και χιόνι και θα ήθελα να ξαναπάω καλοκαίρι ώστε να μπορέσω να δω το τοπίο χωρίς τα χιόνια .
Πόσο χάλια ήταν οι θερμοκρασίες για τέλος Μαρτίου; Παίζει μια πιθανότητα και η περίοδος και το πρόγραμμα είναι οργανωμένα από ίδρυμα εκεί, χωρίς να έχω περιθώρια επιλογής.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Πόσο χάλια ήταν οι θερμοκρασίες για τέλος Μαρτίου; Παίζει μια πιθανότητα και η περίοδος και το πρόγραμμα είναι οργανωμένα από ίδρυμα εκεί, χωρίς να έχω περιθώρια επιλογής.
Αρχές Μαρτίου είχα πάει και οι θερμοκρασίες που έπαιζαν (αν θυμάμαι και καλά) ήταν από 0 έως 5 (άντε ίσως να έπεσε και λίγο υπό του μηδενός) αλλά το εκπληκτικό ήταν οι απότομες αλλαγές του καιρού (από εκεί που είχε ήλιο μέσα σε λίγα λεπτά γινόταν χιονοθύελλα) και ότι όταν φυσούσε είχε τρομερό κρύο (ειδικά το βράδυ)!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ασχετο..Μενια ειναι δυνατον να τρωνε και μαλιστα ωμο το πουλακι που εχεις φωτογραφία?ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ειναι τοσο μα τοσο γλυκο πως το εχουν μελεκλικι εκει!??!

θα ήθελα αυτή τη στιγμή να πάρω το λόγο για να "καταγγειλω" τη συντηρηση του travelstories και τον Δευκαλιωνα που την ωρα που κρινοταν το μελλον μου (εκλεινα εισιτηριο για ισλανδια) ήταν πεσμενο το forum και δεν μπορουσα να σας συμβουλευτω!!!!!!!!!!!!!!!!!!σαν αποζημιωση παρακαλω οπως καταχωρηθει στον λογαριασμο μου GR3783847747774 :p το ποσο των 4398399921 ευρω ως δειγμα καλης θελησης και αναγνωρισης του λαθους ...δεκτα και αυσταριαλα δολλαρια!:) επισης να ενοικιαστει μια λιμουζινα η οποια θα μου κάνει τον κυκλο του νησιού να εχει δερματινα καθισματα κι απαραιτητως κρασι του 1425 γιατι οι αλλες χρονιες γραντσουνανε τον ουρανισκο μου :p :p για να μη μιλησω για λουτρα σε φρεσκοηφαιστιακες τρυπες!:p

ειχα την δυνατοτητα να κλεισω περισσοτερες μερες και διαλεξα το λαθος καλωδιο :p 6 μερες!
τελος παντων θελω να πιστευω οτι θα ξαναπαω ας παρω μια γευση επομενως.
υπαρχει περιπτωση να πεταξω το εισιτηριο της επιστροφης και να κανω το smyril για φεροε που το εχω ονειρο απο μικρη (καταγγελω τη φαλαινοδελφινοσφαγη κατω οι φεροανοι λεμε:) )
πολύ αυτοκινητο δεν με πειραζει πάντως αλλά ναι θέλω να σταματω για φωτο συνέχεια με βλεπω 6 μερες ρευκιαβικ :p
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
παιδια τελικα πλησιαζει η μερα για την ισλανδια ε ενταξει δεν το λες και διπλα αλλα ιουνης ειναι αυτος που θα παει θα ερθει..:p
6 μερες γεματες ειναι καλα?
Πλησιάζει; Σίγουρα Ιούνης ήθελες να γράψεις;
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
παιδια τελικα πλησιαζει η μερα για την ισλανδια ε ενταξει δεν το λες και διπλα αλλα ιουνης ειναι αυτος που θα παει θα ερθει..:p
6 μερες γεματες ειναι καλα?
Πόσο βρήκες τα αεροπορικά αν επιτρέπεται?
Εμένα οι περισσότερες αεροπορικές δεν με αφήνουν να τσεκάρω τόσο μακροπρόθεσμες πτήσεις...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Πλησιάζει; Σίγουρα Ιούνης ήθελες να γράψεις;
ναι Αντώνη Ιούνη ήθελα να γραψω δυστυχως!του 2014..ε παλι καλα να λεμε μην ειμαι αχαριστη θα μπορουσε να ειναι του 2015 ;)
Αλλά θα περιμένω, ελπιζω ολα να πανε καλα ως τοτε!για το ενδεχομενο του να μην πανε καλα έχει κανει κανεις την ταξιδιωτικη ασφαλιση της ιζυ?
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Καλησπέρα! ενδιαφέρομαι να πάω Ισλανδία την άνοιξη του 2014, είναι ένα μέρος που με έχει μαγέψει και θέλω πολύ να πάω, και που προσφέρει δυνατότητες για επαφή με τη φύση και πολλές πολλές δραστηριότητες. Υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται να oργανώσει ένα τέτοιο ταξίδι και να σκέφεται να ταξιδέψει προς Ρέκιαβικ, Απρίλιο-Μάιο (ή αρχές Ιούνη?) :)
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Μια συμβουλη: Τον Απρίλιο ο καιρός θα είναι εντελώς απρόβλεπτος και παγωμένος και πολλά αξιοθέατα μη προσβάσιμα. Τον Ιούνιο οι τιμές εκτοξεύονται. Τον Μάιο είναι η καλύτερη περίοδος (κατα την γνώμη μου...). Ειδικά από μέσα Μαίου ο καιρός είναι σχετικά ΟΚ, έχει συνέχεια μέρα και οι τιμές λογικές. Και τα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς να τα δεις και να τα περπατήσεις άνετα.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
σ ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή Μένια! Για μένα είναι ταξίδι ζωής, οπότε σαφώς θέλω να δω όσο περισσότερα αξιοθέατα είναι δυνατό. Τον Μάιο λογικά βλέπεις και τον ήλιο του μεσονυχτίου? (αν δεν κάνω λάθος το Βόρειο Σέλας είναι τους χειμερινούς μόνο μήνες). Επίσης, γνωρίζεις μήπως αν είναι καλή περίοδος ο Μάιος για να δει κανείς φάλαινες? (έχω δει φωτογραφίες από κάποιες τέτοιες δραστηριότητες και είναι πραγματικά εντυπωσιακές). Δραστηριότητες τέτοιου είδους παρέχει αν δεν κάνω λάθος το Husavik, όμως και ο νότος έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφος (άγριος και εντυπωσιακός). Θεωρώ λοιπόν ότι χρειάζεται να νοικιάσει κανείς αυτοκίνητο? Η απόσταση πχ Husavik -Reykiavic γίνεται αυθημερόν (ή θέλει διανυκτέρευση προς τα βόρεια)? Ολες οι συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες (και παρέα, αν κάποιος ενδιαφέρεται!) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.595
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom