Ισλανδία Ισλανδία

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν δε σπουδάζεις υδρολογία και όταν υπάρχουν ο Dettifoss και ο Godafoss στο βορρά και 4-5 ακόμα αν κινηθείς στο νότο δε βλέπω το λόγο για την παράκαμψη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα, εγώ έχω πάει σε αυτόν τον καταρράκτη και μάλλον ήταν από τους εντυπωσιακούς της Ισλανδίας.
Από όσο θυμάμαι είναι αρκετά μεγάλη παράκαμψη από το ring road και ενδεχομένως να έχετε και θέμα αν έχετε νοικιάσει αυτοκίνητο που δεν είναι για F roads (δλδ 4χ4). Εμείς είχαμε ένα απλό, μας την είπαν λίγο όταν μας είδαν με αυτό το αυτοκίνητο εκεί, το παρατήσαμε σε κάποιο σημείο και είπαμε να το πάρουμε με τα πόδια, για καλή μας τύχη μας πήρε ένα μικρό λεωφορειάκι. :) Εντάξει τίποτα το εξτρίμ, μόνο λίγο προσοχή. Κατά τα άλλα το μέρος είναι απίστευτο.

Οι ακόλουθες φωτογραφίες είναι δικές μου:











Καλησπέρα!
Υπολογίζω οτι αν κάνω αυτή τη παράκαμψη θα μου πάρει ένα 4ωρο σίγουρα...σωστά; Το αυτοκίνητο που θα έχω, είναι 4χ4 για F δρόμους.
Η βασική μου απορία είναι η εξής:
Βλέπω σε μία φωτογραφία στο google οτι υπάρχει μία λιμνούλα, ακριβώς απέναντι απο το σημείο πτώσης του νερού, όπου μια τύπισσα κάνει το λουτρό της αμέριμνη κοιτάζοντας τον καταρράκτη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θερμή πηγή ή η τύπισσα έχει εντρυφήσει στο να κάνει μπάνιο σε νερά παγετώνων ή είναι κάποιο διαφημιστικό τρίκ....Αυτή η λιμνούλα υπάρχει;;; Και αν ναι, έχει ζεστό νερό; Γιατί εδώ δεν φαίνεται πουθενά εκεί τριγύρω να έχει θερμή πηγή....

Υ.Γ Μόλις έκανα Quote για να σου απαντήσω, εμφανίστηκαν οι φώτο που έχεις επισυνάψει και δείχνουν ένα πανέμορφο καταρράκτη!!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Aν δε σπουδάζεις υδρολογία και όταν υπάρχουν ο Dettifoss και ο Godafoss στο βορρά και 4-5 ακόμα αν κινηθείς στο νότο δε βλέπω το λόγο για την παράκαμψη.
Με βολεύει αφάνταστα να σκέφτονται οι υπόλοιποι τουρίστες εκεί όπως εσύ, γιατί αν τελικά πάω, θα είμαι μόνη μου ή θα συναντήσω ελάχιστο κόσμο! Επίσης έχω σκοπό να "αποσβέσω" τα χρήματα που θα διαθέσω για ένα 4χ4 όχημα....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν πας βγάλε μια φωτογραφία και στείλε τη στο Royal Geographic Society... μπορεί να σε προσλάβουν σαν εξερευνήτρια με τέτοια παράκαμψη στο άγνωστο! Επί του θέματος, σε μια χώρα με εντυπωσιακούς και τεράστιους καταρράκτες το να κυνηγάς έναν μικρούλη στο πουθενά για να είσαι εκεί μόνη σου και να αποφύγεις τις ορδές τουριστών (που δεν υφίστανται φυσικά) μου ακούγεται λίγο κάπως.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
με τέτοια παράκαμψη στο άγνωστο!
Ο καταρράκτης αυτός υπάρχει σε όλους τους ταξιδιωτικούς οδηγούς...
Επίσης, ήταν σαφές οτι διαφωνείς με την παράκαμψη. Είναι άποψη σου και είναι σεβαστή! Απο κει και πέρα απαξιώ τελείως για την ειρωνεία σου καθώς το σχόλιο μου στην απάντηση σου δεν ήταν καθόλου ειρωνικό!
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
457
Καλησπέρα!
Υπολογίζω οτι αν κάνω αυτή τη παράκαμψη θα μου πάρει ένα 4ωρο σίγουρα...σωστά; Το αυτοκίνητο που θα έχω, είναι 4χ4 για F δρόμους.
Η βασική μου απορία είναι η εξής:
Βλέπω σε μία φωτογραφία στο google οτι υπάρχει μία λιμνούλα, ακριβώς απέναντι απο το σημείο πτώσης του νερού, όπου μια τύπισσα κάνει το λουτρό της αμέριμνη κοιτάζοντας τον καταρράκτη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θερμή πηγή ή η τύπισσα έχει εντρυφήσει στο να κάνει μπάνιο σε νερά παγετώνων ή είναι κάποιο διαφημιστικό τρίκ....Αυτή η λιμνούλα υπάρχει;;; Και αν ναι, έχει ζεστό νερό; Γιατί εδώ δεν φαίνεται πουθενά εκεί τριγύρω να έχει θερμή πηγή....
Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να σου πω για το 4ωρο. Ίσως λιγότερο ίσως περισσότερο ανάλογα με το πόσο θα μείνεις στο καταρράκτη. Κοίταξα το google maps και το βγάζει περίπου 40km από το κεντρικό δρόμο, οπότε αν έχεις 4χ4 άντε να θες καμιά ώρα να πας και άλλο τόσο να έρθεις.

Τώρα για το google και τις φωτογραφίες που δημοσιεύονται..... κράτα μικρό καλάθι. Οι άνθρωποι ειδικά τώρα είναι διατεθιμένοι να κάνουν πολλές βλακείες για να δείξουν μια φωτογραφία στο Instagram. Και η "λιμνούλα" δεν είναι θερμή πηγή, είναι κρύο νερό -> https://www.facebook.com/wiiceland/...er-if-only-it-was-a-hot-spr/1799553133608944/ . How cool is that? (κυριολεκτικά :p :p :p )
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επί του θέματος, σε μια χώρα με εντυπωσιακούς και τεράστιους καταρράκτες το να κυνηγάς έναν μικρούλη στο πουθενά για να είσαι εκεί μόνη σου και να αποφύγεις τις ορδές τουριστών (που δεν υφίστανται φυσικά) μου ακούγεται λίγο κάπως.
Για να απαντήσω και στο edit σου: Το τι αρέσει στον καθένα είναι πολύ σχετικό, οπότε (θα το ξαναπώ) οι απόψεις σου είναι σεβαστές. Απο κει και πέρα βαριέμαι τις ειρωνείες σου και τους κομπλεξισμούς σου...

Είμαι πιο τουρίστρια και απο τους τουρίστες, πόσο μάλλον να τους αποφεύγω κιόλας!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τώρα για το google και τις φωτογραφίες που δημοσιεύονται..... κράτα μικρό καλάθι. Οι άνθρωποι ειδικά τώρα είναι διατεθιμένοι να κάνουν πολλές βλακείες για να δείξουν μια φωτογραφία στο Instagram. Και η "λιμνούλα" δεν είναι θερμή πηγή, είναι κρύο νερό -> https://www.facebook.com/wiiceland/...er-if-only-it-was-a-hot-spr/1799553133608944/ . How cool is that? (κυριολεκτικά :p :p :p )
Η θερμή πηγή με δελέασε, να πω την αλήθεια...αλλά δεν ισχύει, οπότε θα μπεί στα δευτερεύοντα αξιοθέατα!
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν πας βγάλε μια φωτογραφία και στείλε τη στο Royal Geographic Society... μπορεί να σε προσλάβουν σαν εξερευνήτρια με τέτοια παράκαμψη στο άγνωστο! Επί του θέματος, σε μια χώρα με εντυπωσιακούς και τεράστιους καταρράκτες το να κυνηγάς έναν μικρούλη στο πουθενά για να είσαι εκεί μόνη σου και να αποφύγεις τις ορδές τουριστών (που δεν υφίστανται φυσικά) μου ακούγεται λίγο κάπως.
Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα...:rolleyes-80:
Ό,τι θέλει θα δει και θα κυνηγήσει ο καθένας στο ταξίδι του!!! Πες της και κανά άλλο μέρος να στείλει τη φωτογραφία της για να πιάσει τόπο ο κόπος της.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επίσης, ήταν σαφές οτι διαφωνείς με την παράκαμψη.
Γύρω απ' τους ισλανδικούς καταρράκτες δε μαζεύονται ορδές τουριστών ώστε να χρειαστεί να κάνει κάποιος μια παράκαμψη μερικών ωρών για να δει έναν ακόμα καταρράκτη ήσυχα. Θα έχεις άπλετη ηρεμία να παρατηρήσεις και να φωτογραφίσεις τους πιο γνωστούς καταρράκτες χωρίς τουρίστες στις φωτογραφίες.
Αν έχεις όμως επιστημονικό, εξερευνητικό ή άλλο ενδιαφέρον τότε πήγαινε και επέστρεψε με ιστορία και φωτογραφίες.
 
Last edited:

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
457
Η θερμή πηγή με δελέασε, να πω την αλήθεια...αλλά δεν ισχύει, οπότε θα μπεί στα δευτερεύοντα αξιοθέατα!
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!
χεχε εμείς στην τελική κατάταξη των καταρρακτών ( :p ) τον είχαμε από τους πρώτους!

Γενικότερα και χωρίς να έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα τη συζήτηση και να γνωρίζω το πρόγραμμα σου, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στη βόρεια/δυτική/ανατολική μεριά της Ισλανδίας παρά στη νότια και φουλ τουριστική. Τώρα επειδή λες κιόλας ότι θα έχεις 4χ4, και ό,τι μπορείς να κάνεις στο κέντρο θα γαμ.... :D

Καλό ταξίδι!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γύρω απ' τους ισλανδικούς καταρράκτες δε μαζεύονται ορδές τουριστών ώστε να χρειαστεί να κάνει κάποιος μια παράκαμψη μερικών ωρών για να δει έναν ακόμα καταρράκτη ήσυχα. Θα έχεις άπλετη ηρεμία να παρατηρήσεις και να φωτογραφίσεις τους πιο γνωστούς καταρράκτες χωρίς τουρίστες στις φωτογραφίες.
Ο λόγος της σκέψης για παράκαμψη ήταν η θερμή πηγή και όχι ο καταρράκτης αυτός καθέ αυτός. Θα ήμουν διατεθειμένη να βγάλω απο το πρόγραμμα μου τα λουτρά στη Myvatn και να βάλω αυτή τη πηγή. Τον ίδιο χρόνο και τα ίδια χρήματα θα ξόδευα και για τα δύο! Οπότε είναι θέμα προτιμήσεων και τίποτα άλλο...

θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στη βόρεια/δυτική/ανατολική μεριά της Ισλανδίας
Δεν έχω αναφέρει κάπου το πρόγραμμα μου. Μέσα έπεσες πάντως για το πρόγραμμα :)
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στη βόρεια/δυτική/ανατολική μεριά της Ισλανδίας παρά στη νότια και φουλ τουριστική.
Παγετώνα να κατεβαίνει στο επίπεδο της θάλασσας και το καλοκαίρι θα δεις μόνο στο νότο όμως. Η εναλλαγή των φυσικών τοπίων που βλέπει κάποιος στο νότο, δε θα τα δει στο βορρά.
Όσο και αν δε θέλουν να το παραδεχτούν ορισμένοι, κάποια μέρη δε γίνονται τυχαία τουριστικότερα άλλων, ίσως γιατί αξίζουν περισσότερο από κάποια άλλα που δεν είναι τόσο τουριστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom