Ισλανδία Ισλανδία

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Καλησπέρα σας! Θα πάμε Ισλανδία τον Μάιο για 9 ολόκληρες μέρες. Το πρόγραμμα σκέφτομαι να είναι το εξής στο περίπου: 2 βραδιά διανυκτερευση στο Ρευκιαβικ (το πρώτο βράδυ φτάνουμε αργά και παμε κατευθείαν για ύπνο, το δεύτερο βράδυ γυρναμε στο Ρευκιαβικ αφού έχουμε κάνει το golden circle), τρίτο βράδυ διανυκτερευση στο vik, τέταρτο βράδυ διανυκτερευση κάπου στο Jokulsarlon, πέμπτο βράδυ διανυκτερευση στο Egilsstadir, έκτο βράδυ διανυκτερευση στο Akureyri, εβδομο και όγδοο βράδυ διανυκτερευση κάπου στο Snaefellsnes Peninsula, ένατο βράδυ μάλλον στο Ρευκιαβικ ή καλύτερα να το προσθέσουμε σε ένα από τα παραπάνω μέρη?, 10ο βράδυ: πτήση αναχώρησης αργά τη νύχτα.

Πως σας φαίνεται? Και η μεγάλη απορία : να κάνουμε αυτό που περιέγραψα ή να βγάλουμε κάτι από τα παραπάνω και να βάλουμε μέρες στα westfjords? Έχω διαβάσει ότι αξίζει πολύ η περιοχή αλλα είναι μεγάλη και θέλει γύρω στις 3 μέρες. Να το τολμησουμε ή οι μέρες μας θα βγουν άνετα μόνο για το ring road?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αντί να κάνεις δύο διανυκτερεύσεις στο Vik (ένα χωριουδάκι είναι) και κάπου στη Jokulsarlon, κάνε μόνο μία διανυκτέρευση στην ευρύτερη περιοχή πχ στο Skaftafell και μετέφερε την έξτρα διανυκτέρευση στο Ακουρέιρι για να έχεις χρόνο να γυρίσεις λίμνη Myvatn, Krafla. Dettifoss, Husavik κτλ. Επίσης, το Ρέικιαβικ αξίζει μια ολόκληρη μέρα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
να κάνουμε αυτό που περιέγραψα ή να βγάλουμε κάτι από τα παραπάνω και να βάλουμε μέρες στα westfjords?
Να μη βγάλετε τίποτα απο τα παραπάνω, να κάνεις αυτό που λέει ο @North66 και να αφήσετε τα δυτικά φιόρδ εκτός. Θα σας ανταμείψουν τα ανατολικά φιόρδ. Δεν χωράνε σε τόσες μέρες, αν θέλετε να κάνετε το γύρω του νησιού χωρίς να κάνετε αγώνα δρόμου.
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Ευχαριστώ παιδιά, με βοηθάτε πολύ. Ελπίζω να μην χάσουμε κάτι μοναδικο που δεν θα το δούμε αλλού στην Ισλανδία.
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
64
Αν μιλάμε από πλευράς καιρού, να σου πω πως πρώτο 15ήμερο Αυγούστου είχε 5-10 βαθμούς. Στο Ρέικιαβικ κάποια στιγμή 11-12/8 έκανε ένα 14άρι και τρελαθήκαμε! Επίσης, νύχτωνε γύρω στις 23:30 και ξημέρωνε πέντε ώρες μετά. Για Οκτώβριο, η ημέρα θα είναι μικρότερη και οι θερμοκρασίες σαφώς χαμηλότερες (νομίζω μέση θερμοκρασία 5-7 βαθμοί).
Τις μετακινήσεις να κοιτάξεις, όσο χειμωνιάζει, τόσο δυσκολεύουν.
Από την άλλη, όσο χειμωνιάζει, αυξάνονται οι πιθανότητες να δεις το Βόρειο Σέλας.
Εξαρτάται πολύ από το τι θες να δεις.

Η εποχη που πας ειναι καλουσικη ,ακομα καλυτερα θα ταν μεσα προς τελη μαρτη,εγω τοτε ειχα παει οπου και θα δεις και τα παγωμενα τοπια σου αλλα θα εχει φτιαξει και ο καιρος σε σχεση με δεκεμβρη,γεναρη αλλα και πιθανοτητες για σελας θα εχεις τα βραδια αλλα και περισσοτερες ωρες μερας σε σχεση με χειμωνα που ναι ολο σκοταδια.οποτε για το σελας σαν εποχη εισαι οκ τυχερος να εισαι αλλα οπως και να εχει τα τοπια που θα δεις θα ναι μοναδικα
[/QUOTE]


Διάβασα τις τελευταίες δεκα σελίδες του νήματος και θέλω μια διευκρίνιση. Μέσα Μάρτη-μέσα Απρίλη είναι η εποχή που και βόρειο σέλας μπορώ να προσπαθήσω να δω και μπορώ να επισκεφτώ τα βασικά τοπία της χώρας; Ποια τοπία παραμένουν δυσπρόσιτα εκείνη την εποχή;

Επίσης τώρα με την έκρηξη του ηφαιστείου γνωρίζετε α) αν και για πόσο είναι κλειστά (βδομάδες-μήνες;;) κάποια κομμάτια του νησιού β) είναι δυαντόν να πρακολουθήσει κανείς από κοντά τα ηφαιστειακά φαινόμενα;;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Διάβασα τις τελευταίες δεκα σελίδες του νήματος και θέλω μια διευκρίνιση. Μέσα Μάρτη-μέσα Απρίλη είναι η εποχή που και βόρειο σέλας μπορώ να προσπαθήσω να δω και μπορώ να επισκεφτώ τα βασικά τοπία της χώρας; Ποια τοπία παραμένουν δυσπρόσιτα εκείνη την εποχή;
Ναι είναι καλή εποχή για σέλας ειδικά τον Μάρτιο. Αλλά και Απρίλιο θεωρώ οκ θα είναι αν πας μέχρι το πρώτο 15ημερο. Μετά μεγαλώνουν οι μέρες. Τα βασικά αξιοθέατα του νότου θα μπορέσεις να τα δεις όλα χωρις προβλήματα. Στα θετικά οτι νομίζω μέχρι τέλος Μάρτη είναι επισκέψιμες και οι ice caves.
Το βόρειο μέρος του νησιού ίσως να έχει θέματα χιονόπτωσης και κλειστών δρόμων. Αν δεν σε ενδιαφέρει όμως να κάνεις το γύρο του νησιού μια χαρά θα είσαι.
Και εμείς μέσα Μάρτη είχαμε πάει και κάναμε το γύρο αλλά μάλλον είμασταν λίγο τυχεροί με τον καιρό. Βρήκαμε χιόνια βόρεια αλλά όχι έντονες χιονοπτώσεις και οι δρόμοι ήταν ανοιχτοί. Ο Μάρτης είναι λίγο ριψοκίνδυνος αν θες να πας στον βορρά. Αν οχι, είναι μια χαρά καθώς έχεις, καιρού θέλοντος, σοβαρές πιθανότητες για σέλας.
 

reisender

Member
Μηνύματα
62
Likes
64
Πολύ ωραία, σε ευχαριστώ πολύ!

Και αν περιοριστώ στα νότια και πέριξ Ισλανδίας μπορώ να χρησιμοποιήσω ως ορμητήριο το Ρέικιαβικ ή καλό θα ήταν να μοιράσω διαμονές και σε άλλα μέρη;

Δεδομένων κλιματικών συνθηκών εκεί θα λέγατε πως χρειάζεται κανείς μεγάλη οδηγική εμπειρία;
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Παιδιά έχει πάει κανείς στο Landmannalaugar? Αξίζει να το βάλουμε στο πρόγραμμα και να αφιερωσουμε εκεί μια από τις 9 μέρες που έχουμε? Μιλάμε για μέσα Μαΐου, οπότε δεν ξέρω αν ενδείκνυται και λόγω χιονιού που μπορεί να έχει ακόμα.
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Παιδιά έχει πάει κανείς στο Landmannalaugar? Αξίζει να το βάλουμε στο πρόγραμμα και να αφιερωσουμε εκεί μια από τις 9 μέρες που έχουμε? Μιλάμε για μέσα Μαΐου, οπότε δεν ξέρω αν ενδείκνυται και λόγω χιονιού που μπορεί να έχει ακόμα.
Δεν θα είναι ανοιχτό. Ανοίγει περίπου τέλος Ιουνίου(οι περισσότεροι δρόμοι στα Highlands κάπου τότε)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παιδιά έχει πάει κανείς στο Landmannalaugar? Αξίζει να το βάλουμε στο πρόγραμμα και να αφιερωσουμε εκεί μια από τις 9 μέρες που έχουμε? Μιλάμε για μέσα Μαΐου, οπότε δεν ξέρω αν ενδείκνυται και λόγω χιονιού που μπορεί να έχει ακόμα.
Αξίζει πάρα πολύ να αφιερώσει κάποιος χρόνο για να πάει στο Landmannalaugar, αλλά οι δρόμοι που οδηγούν εκεί είναι δύσκολοι και συνεπώς κλειστοί την εποχή που θα πάτε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ποια τοπία παραμένουν δυσπρόσιτα εκείνη την εποχή;
Αυτα που μπορείς να πας μόνο απο τους δρόμους που έχουν μπροστά το γράμμα F και είναι μη προσπελάσιμοι το χρονικό διάστημα που αναφέρεις. Όλα τα highlands συν ενα μεγάλο μέρος των δυτικών φιορδ.

Επίσης τώρα με την έκρηξη του ηφαιστείου γνωρίζετε α) αν και για πόσο είναι κλειστά (βδομάδες-μήνες;;) κάποια κομμάτια του νησιού
Από αυτά που έχω διαβάσει, έχουν αποκλείσει τη περιοχή γύρω απο το ηφαίστειο για ευνόητους λόγους. Η υπόλοιπη χώρα λειτουργεί κανονικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom