Ισλανδία Ισλανδία

Makos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα κόσμε ,από έναν νέο και στο συγκεκριμένο αλλά και γενικά σε φορουμζζζ.
Διαβάζοντας τις απίστευτες εμπειρίες σας απ το ταξίδι στον (χρόνια επιθυμητό) προορισμό της ισλανδιας νιωθω μία μικρη "απογοητευση" για το γεγονός ότι θα (προσπαθήσουμε να) κανουμε τον γύρο του νησιού σε 5 μέρες (4 διανυκτερευσεις) με την αριστερόστροφη διαδρομή.
Kefkavik-Hofn-Akureyri-Reykjavik
Αφιερώνοντας την τελευταια μέρα στον γκολντεν σερκλ έχουμε 3μιση μέρες (καιρού επιτρεποντως)
Να δούμε τελείως βασικά αλλά εντυπωσιακά μέρη.
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε κάποιες αποριες που έχω σχετικά με το να πας για "περίπατο" πάνω σε παγετώνα (αναφέρθηκε σε κάποια φάση εδώ)
Είναι δραστηριότητα μακράς διάρκειας;δηλαδή πρέπει να το κάνεις σε τουρ μιας ημερας ή έχει πχ να πας κοντά με 4χ4 κι από κει έστω να τον δεις από κοντά;
Σε πρώτη φάση το προγραμμα είχε μπλου λαγκουν αλλά λόγω του ότι είναι το ποζαρ της ισλανδιας ,με την έννοια ότι ιαματικά έχουμε και εδώ ,και το εξωφρενικά ακριβο κόστος (γύρω στα 80 ευρώ το ατομο!!!)μας έκαναν να δούμε άλλες δραστηριότητες όπως να επισκεφτουμε παγετώνα.(όλα αυτά βέβαια 1μαρτιου είναι πιθανον να μην γίνουν λόγω καιρού ,αλλά μέχρι τότε ελπίζουμε...)
Στάση μισής ώρας σε κάθε αξιοθέατο που είναι πάνω ή σχετικά κοντά στον ρινγκ ρόουντ είναι αρκετός χρόνος θεωρώ.
Επίσης σε κάποιο σάιτ αν θυμάμαι καλά διάβασα πως υπάρχουν κομμάτια δρόμου που είναι χαλίκι στον ρινγκ ρόουντ ,ισχύει;
Το ταξίδι βγήκε πολύ οικονομικό
200 ευρώ οι πτήσεις με πολύ μικρή αναμονη
170 τα σπίτια
80 το αυτοκίνητο .αυτά ανά κεφάλι
Άρα το γεγογος ότι πλέον έχει χαμηλό κόστος ειδικά τέτοια εποχή είναι εφικτή μία επανάληψη για ότι δεν προλάβουμε.
Ελπίζουμε να μας ανταμείψει ένας απ τους βασικότερους λόγους που πάμε.Το σέλας!!!


Υ .Γ. Πολύ διασκεδαστικό αυτό με τα 13 χιλιάρικα
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Προσωπική μου άποψη είναι για τις μέρες που έχετε να μην κάνετε τον γύρο. Ποιος ο λόγος να οδηγείτε 500 χλμ την μέρα και να βλέπετε τις ομορφιές στο τρέξιμο. Καλύτερα να στοχεύσετε σε ένα κομμάτι αυτή τη φορά, π.χ τον Νότο και να το ευχαριστηθείτε.
Δεν γνωρίζω για τι εποχή μιλάμε αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι καιρό θα συναντήσετε που μπορεί να σας καθυστερήσει.
Χωματόδρομο στο Route 1 δεν θυμάμαι ν α είχαμε συναντήσει (ίσως μερικά μέτρα αλλά δεν θυμάμαι αν είχαμε κάνει παράκαμψη στα ανατολικά φιορδ).
Παγετώνες μπορείς να δεις από κοντά στο Νότιο μέρος και χωρίς κάποιο τουρ. Αν θες να τους περπατήσεις θα πρέπει να κλείσεις κάποιο τουρ που αν θυμάμαι καλά διαρκεί κάποιες ώρες.
 

Makos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ .
όλα θα εξαρτηθουν απ τον καιρό,αν δε μας το επιτρέψει μένουμε στο νότιο τμημα και χάνουμε τη διανυκτέρευση στο Ακιουρερι.Παρολα αυτά επειδη ή μερα αρχές μαρτιου είδαμε ότι κρατάει σχεδόν όσο εδώ θεωρούμε ότι θα το προσπαθήσουμε απλά χωρίς δραστηριότητες που θέλουν μία ολόκληρη μέρα για 1-2 μέρη.θα εχουμε το 4*4 οπότε συγκριτικά με τα μικρά θα υπάρχει κάποια παραπάνω σιγουριά με τον καιρό(όσο αυτό είναι εφικτό)
Πάντως είναι χώρα που ούτως ή άλλως αν θες να την επισκεφτείς πρέπει να το κάνεις δύο φορές. Χειμώνα και καλοκαιρι
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Στον παγετωνα μπορεις να φτασεις με αμαξι και να τον δεις απο μακρυα...η πεζοπορια σε παγετωνα ομως ειναι το κατι αλλο..απλο μοναδικο...σε γεμιζει δεος η ιδεα και μονο και μονο να περπατησεις σε παγετωνα.Ειναι κατι που πρεπει να κανεις οταν πας οπωςδηποτε...Για αυτη την δραστηριοτητα εννοειται δεν επιχειρεις τιποτα μονο...ΜΟΝΟ με τουρ..Τα πιο οικονομικα ξεκινανε απο 80 και πανε πολυ παραπανω αναλογως την περιοχη και τις περιοχες...Επισης υπαρχει το ice caving που ουσιαστικα ειναι αναριχηση στον παγο και οχι πεζοπορια ποο ειναι πιο ακριβο ακομα..Παντως με 80 εως 100 ευρω μπορεις να βρεις ενα ευκολο τουρ διαρκειας το πολυ 2 με 2.5 ωρων που ειναι και το καλυτερο πιστευω...Η σελιδα guidetoiceland θα σε κατατοπισει περισσοτερο..Πιστευω να βοηθησα!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μη χαραμίζεις την Ισλανδία σε 4 διανυκτερεύεις κάνοντας τρέχοντας το γύρο. Δε θα δεις τίποτα και θα κουραστείς αφάνταστα με τόσες ώρες οδήγηση. Ακόμα και ένα μικρό καταρράκτη να θελήσεις να δεις από κοντά (ελάχιστα είναι πάνω στο δρόμο σου) θα σου χρειαστεί καμιά ώρα στάση.
Θα σου πρότεινα να πας νότια ως jokulsarlon, να κάνεις το golden circle και αν σου μείνει χρόνος μπορείς να επισκευτείς και τη χερσόνησο snaefellsnes.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Επισης κατα την γνωμη μου το blue lagoon ειναι μια απιστευτη εμπειρια και δεν συγκρινεται με τιποτα στον κοσμο!! Μην τα λυπηθειτε τα λεφτα στερηθείτε πχ μια μερα σε εστιατοριο αλλα μην το χασετε θα το μετανοιωσετε!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα κόσμε ,από έναν νέο και στο συγκεκριμένο αλλά και γενικά σε φορουμζζζ.
Διαβάζοντας τις απίστευτες εμπειρίες σας απ το ταξίδι στον (χρόνια επιθυμητό) προορισμό της ισλανδιας νιωθω μία μικρη "απογοητευση" για το γεγονός ότι θα (προσπαθήσουμε να) κανουμε τον γύρο του νησιού σε 5 μέρες (4 διανυκτερευσεις) με την αριστερόστροφη διαδρομή.
Kefkavik-Hofn-Akureyri-Reykjavik
Αφιερώνοντας την τελευταια μέρα στον γκολντεν σερκλ έχουμε 3μιση μέρες (καιρού επιτρεποντως)
Να δούμε τελείως βασικά αλλά εντυπωσιακά μέρη.
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε κάποιες αποριες που έχω σχετικά με το να πας για "περίπατο" πάνω σε παγετώνα (αναφέρθηκε σε κάποια φάση εδώ)
Είναι δραστηριότητα μακράς διάρκειας;δηλαδή πρέπει να το κάνεις σε τουρ μιας ημερας ή έχει πχ να πας κοντά με 4χ4 κι από κει έστω να τον δεις από κοντά;
Σε πρώτη φάση το προγραμμα είχε μπλου λαγκουν αλλά λόγω του ότι είναι το ποζαρ της ισλανδιας ,με την έννοια ότι ιαματικά έχουμε και εδώ ,και το εξωφρενικά ακριβο κόστος (γύρω στα 80 ευρώ το ατομο!!!)μας έκαναν να δούμε άλλες δραστηριότητες όπως να επισκεφτουμε παγετώνα.(όλα αυτά βέβαια 1μαρτιου είναι πιθανον να μην γίνουν λόγω καιρού ,αλλά μέχρι τότε ελπίζουμε...)
Στάση μισής ώρας σε κάθε αξιοθέατο που είναι πάνω ή σχετικά κοντά στον ρινγκ ρόουντ είναι αρκετός χρόνος θεωρώ.
Επίσης σε κάποιο σάιτ αν θυμάμαι καλά διάβασα πως υπάρχουν κομμάτια δρόμου που είναι χαλίκι στον ρινγκ ρόουντ ,ισχύει;
Το ταξίδι βγήκε πολύ οικονομικό
200 ευρώ οι πτήσεις με πολύ μικρή αναμονη
170 τα σπίτια
80 το αυτοκίνητο .αυτά ανά κεφάλι
Άρα το γεγογος ότι πλέον έχει χαμηλό κόστος ειδικά τέτοια εποχή είναι εφικτή μία επανάληψη για ότι δεν προλάβουμε.
Ελπίζουμε να μας ανταμείψει ένας απ τους βασικότερους λόγους που πάμε.Το σέλας!!!


Υ .Γ. Πολύ διασκεδαστικό αυτό με τα 13 χιλιάρικα
Εγω παω 11-18 Μαρτη (7 βραδια) κ εχω στο μυαλο μου οτι πιθανον να μη καταφερουμε να κανουμε τον γυρο του νησιου. Δεν ειναι μονο τα χιλιομετρα αλλα και ο παγος κ τα χιονια που μπορει να βρεις. Για 4 βραδια μονο νοτια μεινε!
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Επισης κατα την γνωμη μου το blue lagoon ειναι μια απιστευτη εμπειρια και δεν συγκρινεται με τιποτα στον κοσμο!! Μην τα λυπηθειτε τα λεφτα στερηθείτε πχ μια μερα σε εστιατοριο αλλα μην το χασετε θα το μετανοιωσετε!
Περί ορέξεως... :) Δε συμφωνώ, αλλά συμφωνώ, χεχε! Για κάποιον που πάει μια φορά, ε, ας πάει κι εκεί. Εμείς βέβαια που έχουμε ήδη πάει, δεν παίζει να πάμε ξανά, προτιμώ χίλες φορές το Reykjadalur, τη μικρή ιδιωτική γούβα στη μέση του πουθενά, και αρκετά άλλα. Το Blue lagoon είναι πανέμορφο φωτογραφικά, εντυπωσιακού χρώματος, αλλά τεχνητό (όχι φυσική θερμή πηγή) και υπερτουριστικοποιημένο. Αλλά, όπως είπαμε, γούστα είναι αυτά. ;)
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Εγω κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω...Για αυτόν που έχει κάνει το Ring Road με τζιπ,ποιο τζιπ ή SUV είναι το κατάλληλο για τα εδάφη της ισλανδίας?
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Εγω κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω...Για αυτόν που έχει κάνει το Ring Road με τζιπ,ποιο τζιπ ή SUV είναι το κατάλληλο για τα εδάφη της ισλανδίας?
Όπως έγραψε και η isabelle παραπάνω, αν δε βγεις από το ring road δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τζιπ ή SUV. Αν όμως βγεις, τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά. Γενικά στο νότιο τμήμα και τις περισσότερο τουριστικές περιοχές υπάρχουν αρκετές διαδρομές που είναι μια χαρά ασφαλτοστρωμένες. Παρόλα αυτά στο βόρειο κομμάτι και στα West Fjords είναι πολλοί οι χωματόδρομοι. Τις περισσότερες φορές δεν θα έχεις πρόβλημα να τους διασχίσεις με συμβατικό αυτοκίνητο. Για το εσωτερικό του νησιού, εκεί καθαρά τετρακίνητο και σοβαρό τετρακίνητο. Αν δεις οδικούς χάρτες της Ισλανδίας, οι δρόμοι που είναι μαρκαρισμένοι με F απαιτούν (υποχρέωση, απαγορεύεται το συμβατικό) τετρακίνητα οχήματα. Αν νοικιάσεις συμβατικό αυτοκίνητο και πάθει κάτι σε F-road θα πληρώσεις πολλά.
 

DimRap

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επειδη δεν θελω να περιοριστω στον Ring Road και θα μπω σε πολλους F roads,θελω να μου προτεινεις ποια τζιπ θα μπορεσαν να μπουν απο κει και να βγουν ανεμακτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom