Ισλανδία Ισλανδια για 3 μερες

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κι εγω 8 θα ελεγα, με επιφυλαξη εαν προλαβαινεις τη χερσονησο snaefellsnes
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Εννοειται οτι εκλεισα αυτοκινητο! 11 εως 16 μαρτιου 200 ευρω απο την bluecarrentals οπως προτεινε ο κωνσταντινος! Περιλαμβανει σχεδον ολες τις ασφαλειες! Εκτος απο μια για που ειναι προστασια απο σκονη αερα κλπ.... χρειαζεται λετε;
Εχετε ακουσει περιπτωσεις που χρεωνουβ φια ζημια χωρις να την εχουν κανει;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Φαντάζομαι ότι εννοείς την Sand and ash protection (SAAP).
Εχω διαβάσει απίστευτες ιστορίες σε forum του εξωτερικού για χρεώσεις από χτυπήματα άμμου και μικρών πετρών στο αμάξωμα του αυτοκινήτου.
Παντού γράφουν ότι είναι απαραίτητη όταν ταξιδεύεις στο νότιο τμήμα της χώρας (λόγω ανέμων).
Εγώ πάντως την έκανα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κι εμείς από bluecarrentals νοικιάσαμε. Δεν βάλαμε την έξτρα ασφάλεια, και όταν οδηγώντας προς την Myvath είδα από μακριά την αμμοθύελλα, με έλουσε κρύος ιδρώτας :shock:. Όλα πήγαν καλά βέβαια και φύγαμε αλώβητοι και χωρίς έξτρα χρεώσεις.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εμείς είχαμε προσθέσει gravel protection, για χαλίκια, και μας χρειάστηκε εκεί που το έβαζα το αμάξι (βλέπε Nauthusagil κ.α.) :haha:. Πέσαμε και τρελή αμμοθύελλα, όπου ο φόβος μου ήταν μην έρχεται άλλο αμάξι στη μίας λωρίδας γέφυρα και εκτιναχθούμε όλοι μαζί, ή μη μας αναποδογυρίσει η σκόνη και τα πετραδάκια, αλλά τελικά μια χαρά είμασταν. Και κάτι ακόμη, όσον αφορά τις μέρες διαμονής κτλ κτλ. Εξαρτάται από το πόσο βαθιά θέλει ο καθένας να γνωρίσει τον τόπο. Εμείς λόγω καθαρά χιονοθύελλας δεν πήγαμε βορρά, αν πηγαίναμε θα αφήναμε εκτός τη Sanefellness, φυσικά και τα westfjords. Τελικά σε 9 μέρες είδαμε καλά το νότιο τμήμα μαζί με Snaefellness, αλλά και με πεζοπορίες, με Glymur και άλλα που θέλαμε να κάνουμε. Θα πάμε ξανά καλοκαίρι, για δύο εβδομάδες τουλάχιστον (εθιστήκαμε όπως καταλαβαίνετε. :) ) Και πήγαμε Μάιο, με ατελείωτη σχεδόν διάρκεια ημέρας, να το έχετε πάντα κατά νου ανάλογα την εποχή και τον καιρό. Την περίοδο που βλέπω ότι πάτε εσείς @Sakis30 , τι είδους αμάξι κλείσατε; Θα μπορέσει να πάει βόρεια;
 

Sakis30

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Δεν θα κινηθουμε βορεια μονο νοτια....

Αν ειμαστε τυχεροι και βρουμε το βορειο σελας οι φωτο με αιφον βγαινουν ωραιες; Γιατι δεν εχουμε φωτογραφικη μηχανη.
Εχουμε και μια γκοου προ καμερα
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν θα κινηθουμε βορεια μονο νοτια....

Αν ειμαστε τυχεροι και βρουμε το βορειο σελας οι φωτο με αιφον βγαινουν ωραιες; Γιατι δεν εχουμε φωτογραφικη μηχανη.
Εχουμε και μια γκοου προ καμερα
Αν είστε τυχεροί και βρείτε το Σέλας, σταματάει εδώ η πρόταση αδερφέ. :) Νομίζω ότι θα σας μείνει στο μυαλό χαραγμένο ακόμη κι αν δε βγάλετε το χέρι από τις τσέπες.
Τώρα, αν έχετε iphone, και θεωρώντας ότι προφανώς δεν πολυψάχνεστε με τη φωτογραφία, πιστεύω ότι θα βγάλετε μια χαρά αναμνήσεις! Δεν έχω βγάλει ποτέ φωτό το Σέλας, υπάρχουν επαγγελματίες εδώ μέσα που μπορεί να σου πουν συγκεκριμένα πράγματα, αλλά όσο θυμάμαι το Iphone 4 της συζύγου, πολύ καλές φωτό τραβούσε γενικά.
Ας το δείτε εσείς, και μη σε νοιάζει τίποτα άλλο, αλήθεια! Έτσι ένιωθα στην Καμτσάτκα, που δεν προλάβαινα ή δε μπορούσα να τραβήξω αυτά τα θαύματα της φύσης όσο θα ήθελα, αλλά τα θυμάμαι και τα απόλαυσα ως το μεδούλι. ;)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν θα κινηθουμε βορεια μονο νοτια....

Αν ειμαστε τυχεροι και βρουμε το βορειο σελας οι φωτο με αιφον βγαινουν ωραιες; Γιατι δεν εχουμε φωτογραφικη μηχανη.
Εχουμε και μια γκοου προ καμερα
Μαζι θα ειμαστε! 11 - 18 Μαρτη. Με το ονειρο του σελας ζουμε κ εμεις! Μακαρι να μαστε τυχεροι!
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Δεν θα κινηθουμε βορεια μονο νοτια....

Αν ειμαστε τυχεροι και βρουμε το βορειο σελας οι φωτο με αιφον βγαινουν ωραιες; Γιατι δεν εχουμε φωτογραφικη μηχανη.
Εχουμε και μια γκοου προ καμερα
Υπάρχει ειδική εφαρμογή στο iPhone για να βγάλεις φωτογραφίες το βόρειο σέλας.(Northen Lighs Photo Taker ,κοστίζει μόνο 1,09€).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.205
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom