Ισοθερμικά εσώρουχα

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
εχουν συνηθίσει! αναγκαστικά βάζεις και βγάζεις ρούχα για να ρυθμίσεις την θερμοκρασία. Με το μπουφάν αντε το βγάζεις ,με το παντελόνι τι κάνεις;:xmas_biggrin:
απλά προσπαθείς να μην κάνεις εντονες ενέργεις (τρέξιμο, ποδήλατο) πριν μπεις σε εσωτερικό χώρο με υψηλή θερμοκρασία για να μην σου έρθει απότομα αν και δεν το γλυτώνεις.
Εχω παρατηρήσει πχ εαν εισαι σε ενα χιονοδρομικό και κανεις σκι μόλις μπεις στο σαλέ έχεις ιδρωσει στο πρωτο λεπτό, ενω εαν είσαι απλα εκτεθειμένος στο κρυο χωρις να κανεις τίποτα και μπεις μεσα στην αρχη θα είναι ευχαριστα αλλά θα αρχίσεις να ζεστιανεσαι μετα απο 15 λεπτά.
Ειναι ενα πρόβλημα για αυτους που ιδρώνουν εύκολα και δεν αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες.
Η διαφορά με το καλό θερμοεσώρουχο είναι οτι ναι μεν θα ιδρώσεις, αυτο δεν το αποφεύγεις, αλλά θα εξατμιστεί πιο γρήγορα και δεν θα νιωθεις παγωμένος οπως οταν μενει βρεγμενο ρουχο επάνω σου ,πχ. βαμβακερό.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ χρησιμα οσα μας λες Χαρη.Εντωμεταξυ ειδικα εμεις οι τουριστες ειναι δεδομενο οτι θα λιωσουμε στο περπατημα σε ενα προορισμο..οποτε ο ιδρως ..αναγκαιο κακο.
 

Wintersun

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Washington, DC
Ταξίδι-Όνειρο
Monument Valley,AZ
μπερδευτηκα....να το παρω ή να μην το παρω???αν ειναι να φοραω κολαν ισοθερμικο απο μεσα για 10 λεπτα μεχρι το μετρο και για αλλα 5 λεπτα μεχρι τα μουσεια(απο τη σταση του μετρο),καλυτερα να ξυλιασουν λιγο τα ποδια μου παρα μετα για 5 ωρες σε κλειστο θερμαινομενο χωρο να βγαζω την πεμπελη και να μην μπορω να αλλαξω το κολαν!!!οποτε μαλλον θα το φοραω μονο αν ειναι να περπατησω αρκετα εξω σε κρυο καιρο και οχι για μακρα παραμονη σε κλειστους χωρους!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
μπερδευτηκα....να το παρω ή να μην το παρω???αν ειναι να φοραω κολαν ισοθερμικο απο μεσα για 10 λεπτα μεχρι το μετρο και για αλλα 5 λεπτα μεχρι τα μουσεια(απο τη σταση του μετρο),καλυτερα να ξυλιασουν λιγο τα ποδια μου παρα μετα για 5 ωρες σε κλειστο θερμαινομενο χωρο να βγαζω την πεμπελη και να μην μπορω να αλλαξω το κολαν!!!οποτε μαλλον θα το φοραω μονο αν ειναι να περπατησω αρκετα εξω σε κρυο καιρο και οχι για μακρα παραμονη σε κλειστους χωρους!!
Να το πάρεις...εγώ θεωρώ οτι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει το πήρα από τα Columbia μόνο κολάν, όχι μπλούζα γιατί προτίμησα να φοράω μπλούζες και ζακετάκια σε layers έτσι ώστε να μπορώ στους εσωτερικούς χώρους να τα βγάζω πιο άνετα. Εξάλλου για τους άντρες μη σου πω οτι το θεωρώ πιο απαραίτητο γιατί οι γυναίκες βάζουμε κι ενα χοντρό καλσόν μέσα από το παντελόνι...:xmas_cheesygrin:. Ο φίλος μου πάντως που δεν είχε έπαθε σοκ στην Πράγα στους -18...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η διαφορά με το καλό θερμοεσώρουχο είναι οτι ναι μεν θα ιδρώσεις, αυτο δεν το αποφεύγεις, αλλά θα εξατμιστεί πιο γρήγορα και δεν θα νιωθεις παγωμένος οπως οταν μενει βρεγμενο ρουχο επάνω σου ,πχ. βαμβακερό.
Αυτό ακριβώς!!! Το καλό θερμοεσώρουχο, ακόμα και αν ιδρώσεις όταν είσαι σε κλειστό χώρο, δεν σε παγώνει, και δεν παραμένει υγρό. Να πω ένα παράδειγμα: Όταν φοράω τις ισοθερμικές κάλτσες κατάσαρκα και από πάνω ένα άλλο, απλό ζευγάρι, κάλτσες, από το πολύ περπάτημα πολλές φορές τα πόδια μου ιδρώνουν. Όμως, οι ισοθερμικές, παρόλο που είναι κατάσαρκα, παραμένουν στεγνές, άρα και τα πόδια μου, ενώ οι άλλες κάλτσες είναι ελαφρά μουσκεμένες (πράγμα το οποίο, φυσικά, δεν με ενοχλεί μια και δεν ακουμπούν στο πόδι μου).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τελικα μαλλον η καλη μαρκα-κατασκευη κανει τη διαφορα
Εχω καλτσες της COLUMBIA και οπως λες Μπαχαρι ..ουδεποτε εχει ιδρωσει το ποδι μου...κι ας ειναι μεσα σε μποτα με γουνα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
δηλαδη για να καταλαβω,το ισοθερμικο κολαν το φορας χωρις κατ'αναγκη να ασκησε σε κρυες θερμοκρασιες)πχ τρεξιμο σε χιονια και ποδηλασια αλλα σε οποιοδηποτε μερος εχει κρυο και φυσαει αερας και εισαι εκτεθειμενος για πολυ ωρα εξω....αν μπεις ομως σε εσωτερικο χωρο πχ.μουσειο δεν σκας με αυτο ή απλως διατηρει σταθερη την θερμοκρασια του σωματος?σκεφτομαι να παρω ενα τωρα που θα παω Αμερικη αν και εκει δεν ειναι απελπιστικα κρυο το μερος(Washington DC),μιας ομως εχει πολυ περπατημα λεω να παρω ενα κολαν για μεσα απο το τζιν...
Από τη στιγμή που έχεις σκοπό να φοράς τζιν, έχε υπόψη σου ότι στο αρκετό έως πολύ κρύο, χωρίς κάτι από μέσα, είναι σίγουρο ότι θα παγώσεις.
Άρα, ή οπωσδήποτε ισοθερμικό από μέσα ή άλλου τύπου παντελόνι. :xmas_biggrin:
 

Wintersun

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Washington, DC
Ταξίδι-Όνειρο
Monument Valley,AZ
σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας..αρα το συμπερασμα ειναι ισοθερμικο κολαν Columbia ...κακα τα ψεμματα...παντα παιρνεις οτι πληρωνεις...αμα ηταν ετσι θα παιρναμε και απο τα Λιντλ τα ισοθερμικα που ειχε προσφορα αλλα μαλλον τα Columbia ειναι σαφως ποιοτικοτερα.Θα σας γραψω απο εκει τις εντυπωσεις μου για αυτο το θεμα!!
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
το μπλουτζην δεν συνισταται για κρύο!!
γενικά οτι πληρώνεις παίρνεις αλλά για να πω την αλήθεια εχω παρει ενα σωρο θερμοεσώρουχα για την ορειβασία απο καλές και επωνυμες μαρκες του χώρου αλλά αυτα που εχω ευχαριστηθεί και τα εχω πολύ καιρό ειναι ενα ζευγάρι αγνωστης μαρκας που ειχα πάρει απο Φιλανδία.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
το μπλουτζην δεν συνισταται για κρύο!!
γενικά οτι πληρώνεις παίρνεις αλλά για να πω την αλήθεια εχω παρει ενα σωρο θερμοεσώρουχα για την ορειβασία απο καλές και επωνυμες μαρκες του χώρου αλλά αυτα που εχω ευχαριστηθεί και τα εχω πολύ καιρό ειναι ενα ζευγάρι αγνωστης μαρκας που ειχα πάρει απο Φιλανδία.
Μα αν δεν ξερουν οι Φιλανδοι απο καλο κρυο κ πως να φτιαξουν ρουχα γιαυτο..ποιος ξερει.
Εγω θυμαμαι κ στο Μοναχο (που ειναι κ νοτιοτερα) ..ολοκληρο πολυκαταστημα 4οροφο με ειδη σκι-χειμερινα ρουχα...και εδω στην Ελλαδα τα ψαχνεις με το κυαλι.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μα αν δεν ξερουν οι Φιλανδοι απο καλο κρυο κ πως να φτιαξουν ρουχα γιαυτο..ποιος ξερει.
Εγω θυμαμαι κ στο Μοναχο (που ειναι κ νοτιοτερα) ..ολοκληρο πολυκαταστημα 4οροφο με ειδη σκι-χειμερινα ρουχα...και εδω στην Ελλαδα τα ψαχνεις με το κυαλι.
Λογικο.Μεγαλυτερος χειμωνας,μικροτερο καλοκαιρι.Αυτοι για διακοπες πανε στα χιονια,ενω εμεις εχουμε μικρο χειμωνα και μεγαλο καλοκαιρι και για διακοπες παμε στις ωραιες μας παραλιες!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.466
Για αθλητικά είδη και επομένως και ισοθερμικά, υπάρχει μία μεγάλη γαλλική αλυσίδα με καταστήματα αθλητικών ειδών, το Decathlon, που έχει διάσπαρτα καταστήματα σε όλη τη Γαλλία αλλά και σε πολλές χώρες της Ευρώπης ...κάτι σαν καρφούρ για αθλητικά....
Έχει τα πάντα απο αθλητικά και για όλα τα βαλάντια.....Την είχα τιμήσει πολλές φορές όσο ζούσα στη Γαλλία και για μένα αλλά και για τα παιδιά μου.....

ΥΓ όχι δεν έχω μετοχές της ....δυστυχώς:xmas_mrgreen:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.722
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom