Ισοθερμικά εσώρουχα

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Επίσης όποιος βρεθεί στην Βιέννη, μπορεί να βρει ισοθερμικά και καλής ποιότητας μπουφάν, μπλούζες κλπ για το πολύ κρύο στα καταστήματα Jack Wolfskin. Υπάρχουν πολλά καταστήματα στη Βιέννη. Εγώ έριξα μια ματιά σε αυτό που βρίσκεται στη Mariahilfer Strasse, αλλά δεν ψώνισα κάτι. Όμως μας έκανε εντύπωση που παντού βλέπαμε κόσμο να φοράει ρούχα αυτής της μάρκας. Και απ' ότι βλέπω έχουν καταστήματα και σε άλλες χώρες: Outdoor apparel, footwear and equipment - JACK WOLFSKIN
 

Wintersun

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Washington, DC
Ταξίδι-Όνειρο
Monument Valley,AZ
alliaks
και να σκεφτεις ημουνα στο Μοντρεάλ ,Μαρτιο μηνα με -15 C και wind chill κατω απο -20 C,ενα σουρουπο και περπαταγα μονος μου στην Rene Levecque Ave. και μου ερχοταν μα κανω εμετο απο το κρυο..ειδικα στα ποδια παρολο το βαμβακερο παντελονι ,σχεδον δεν τα ενιωθα απο το κρυο,ενω η περιοχη γυρω απο τα ματια μου με σουβλιζε(στο δοξα πατρι που λεμε)..και λεω..μα καλα αυτοι εδω πως ντυνοται και δεν κρυωνουν στα ποδια τους???εβλεπα κατι ποδηλατες στο Mont Royal πανω στο χιονι με κατι κολαν και ελεγα<<κανουν τιποτα αυτα??>> απο τη μεση και πανω ενα καλο μπουφαν και 2 στρωματα απο μπλουζες ειναι οκ...αλλα απο κατω ειναι το θεμα..ενα ισοθερμικο δεν μου ειχε κοψει να παρω....
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
alliaks
και να σκεφτεις ημουνα στο Μοντρεάλ ,Μαρτιο μηνα με -15 C και wind chill κατω απο -20 C,ενα σουρουπο και περπαταγα μονος μου στην Rene Levecque Ave. και μου ερχοταν μα κανω εμετο απο το κρυο..ειδικα στα ποδια παρολο το βαμβακερο παντελονι ,σχεδον δεν τα ενιωθα απο το κρυο,ενω η περιοχη γυρω απο τα ματια μου με σουβλιζε(στο δοξα πατρι που λεμε)..και λεω..μα καλα αυτοι εδω πως ντυνοται και δεν κρυωνουν στα ποδια τους???εβλεπα κατι ποδηλατες στο Mont Royal πανω στο χιονι με κατι κολαν και ελεγα<<κανουν τιποτα αυτα??>> απο τη μεση και πανω ενα καλο μπουφαν και 2 στρωματα απο μπλουζες ειναι οκ...αλλα απο κατω ειναι το θεμα..ενα ισοθερμικο δεν μου ειχε κοψει να παρω....
To θέμα είναι πως οι Καναδοί που βγάζουν τρελό χρήμα, αγοράζουν από τα καλάθια και από το wal-mart, ενώ ο Έλλην, όσο κι αν κόψουν το μισθό του, θα του τρέχουν τα σάλια για τις ακριβές μάρκες (αμφιβόλου αποτελέσματος), μόνο και μόνο για να "δείξουν".
 

Wintersun

Member
Μηνύματα
33
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Washington, DC
Ταξίδι-Όνειρο
Monument Valley,AZ
εεε...αυτο που εγραψα τι σχεση εχει με τις μαρκες??εγω ακομα δεν εχω παρει τιποτα γιατι δεν ξερω αν θα το φορεσω εκει που θα πω..και στο κατω κατω,πως φαινεται η μαρκα σε ενα κολαν που φοριεται μεσα απο το παντελονι..εκτος αν καποιος το πει για να το πει...συνηθως ομως ισχυει το παιρνεις οτι πληρωνεις αλλα μιας και ασχετος με τα ισοθερμικα δεν μπορω να εκφερω καμμια γνωμη επι τουτου...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
To θέμα είναι πως οι Καναδοί που βγάζουν τρελό χρήμα, αγοράζουν από τα καλάθια και από το wal-mart, ενώ ο Έλλην, όσο κι αν κόψουν το μισθό του, θα του τρέχουν τα σάλια για τις ακριβές μάρκες (αμφιβόλου αποτελέσματος), μόνο και μόνο για να "δείξουν".
Βρε alliaks, αν πουλούσαν και στην Ελλάδα ("αποτελεσματικά") ισοθερμικά στα καλάθια, φυσικά και θα αγοράζαμε. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν όλοι αυτοί που κάνουν σκι ή που απλά πάνε στα χιονοδρομικά παίρνουν μάρκες μόνο και μόνο για να πουλήσουν μούρη, αλλά, εμένα τουλάχιστον, αυτό που με ενδιαφέρει είναι όταν πηγαίνω σε μια χώρα που κάνει κρύο να έχω να βάλω κάτι που να με κρατάει ζεστή όλη την ημέρα για να μπορώ να τριγυρίζω στα αξιοθέατα.

Πέρσυ που έψαχνα να βρω ισοθερμικά και είδα τι τιμές παίζουν έφριξα, γι' αυτό και πήρα από το Intersport (φανελάκι+κολάν) που είχαν καλύτερες τιμές. Αγόρασα επίσης και ένα ακόμα ισοθερμικό φανελάκι North Face. Ε, δυστυχώς τα ισοθερμικά που αγόρασα από Intersport δεν "έκαναν δουλειά" με αποτέλεσμα να γυρίσω στην Ελλάδα με προβλήματα (σχεδόν πληγές σε κάποια σημεία). Τελικά δηλαδή, στην προσπάθειά μου να εξοικονομήσω κάποια χρήματα, ουσιαστικά ξόδεψα περισσότερα, αφού τα συγκεκριμένα ισοθερμικά δεν μπορώ να τα φορέσω στα χειμωνιάτικα ταξίδια μου.

Αυτό συνέβη σ' εμένα. Μπορεί για κάποιον άλλο τα ίδια ισοθερμικά να είναι οκ. Οπότε, μη νομίζεις ότι "μας τρέχουν τα σάλια για τις ακριβές μάρκες", όπως λες. Μπορεί τελικά να μην έχουμε και άλλη επιλογή.

Αυτό που λες για τα καλάθια πάντως, μάλλον ισχύει σε όλες τις χώρες που κάνει πολύ κρύο, οπότε θα το έχω υπόψη μου αν ποτέ ταξιδέψω προς τα κει να το ψάξω.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν εχω ξαναβαλει ισοθερμικα ρουχα ουτε εσωρουχα και εχω την εξης απορία: Από ποιες θερμοκρασιες και κάτω χρειάζονται? Απο πρόβλεψη που ειδα Ζυρίχη που θα παμε θα εχει καθ' όλο το 5ημερο μας,μέγιστη θερμοκρασία +6 βαθμους και ελάχιστη (το βραδυ) -2. Θα τα χρειαστώ ή θα σκάσω και θα κανω στριπτιζ?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
+6? εισαι μια χαρά...χαρά θεού....μην το παιδευεις άλλο ΝΙΚΟΛΕΤΑ...
την τελευταία μερα που φευγαμε ειχε περιπου τετοια θερμοκρασία και ειχαμε πανηγυρι..΄πετάξαμε και τα σκουφιά.....δεν θα γινει εμποδιο το οποιο κρυο στο ταξίδι σου...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ανάλογα τι άτομο είσαι. Εγω τα φοράω από τους -15 κι κάτω, άλλα άλλοι τα φοράνε είδη στους +5. Γούστα είναι αυτά ;)
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ισοθερμικό πήρα για τις Άλπεις ( ιταλο-ελβετικες ) για την ακρίβεια. Έφτασα στα 4000 σχεδόν μέτρα ( Klein Matterhorn - Wikipedia, the free encyclopedia ) και δεν κατάλαβα καθόλου κρύο.

Τώρα για τη Ζυρίχη δεν νομίζω να χρειαστείς.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
τα dry ισοθερμικά μπορούν να φορεθoούν και απο στους 5-7 χωρις να "βραζεις" επειδή αναπνέουν.
Το "σωστό" ντύσιμο ειναι, ισοθερμικό dry, ελαφρό πουλόβερ ή πουκάμισο και χοντρό μπουφάν.
Οπότε στον δρόμο είσαι ζεστά και όταν πεις να κάτσεις σε μαγαζί, βγάζοντας το μπουφάν, άνετα.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Συμφωνώ ότι η ποιότητα των προϊόντων που βρίσκει κανείς σε καλάθι διαφέρει από χώρα σε χώρα.

Επειδή είναι λίγο επείγον, μπορεί κανείς να μου πει πού μπορώ να βρω ισοθερμικά καλτσάκια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom