Ισπανία Ιταλία Ισπανία ή Ιταλία...ιδού η απορία

mformania

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος Ξέρει ??
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Γεια σε όλους!!!!
σκεφτομαι να παω 4-5 μερες εξωτερικο και οι χωρες που εχω καταληξει ειναι Ιταλια και Ισπανια...αλλα δεν ξερω...Ιταλια πηγα περσυ 7ημερη αλλα δν την ειδα οσο ηθελα και ετσι σκεφτομαι να ξαναπαω μονη,ασε που σπουδαζω και κερκυρα και ισως βρω κατι πιο φθηνο.απο την αλλη για την ισπανια εχω ακουσει τα καλυτερα και ψιλογνωριζω την γλωσσα αλλα δν ξερω αν θα τα καταφερω μονη μου... περιμενω την βοηθεια σας :)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
δεν μπορω να σε βοηθησω στο τι να επιλεξεις απλα θα σου πω πως αν πας ιταλια ειναι πολυ ομορφα στην τοσκανη (σιενα,φλωρεντια, πιζα), ενώ στην ισπανια ειναι πολυ ομορφα σε βαρκελωνη και χωρα των βασκών (σαν σεμπαστιαν, μπιλμπαο κτλ)!τωρα για μονη που θα εισαι η ιταλια εχει το πλεονεκτημα οτι ειναι διπλα, η ισπανια οτι μιλας τη γλωσσα (αλλα να ξερεις αφου μιλας ισπανικα μπορεις να συνενοηθεις και στα ιταλικα. εγω ξερω ιταλικα και σε ισπανια και πορτογαλια την εβγαλα την ακρη)!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Για Ισπανία αν μιλάς τη γλώσσα πιστεύω ότι άνετα θα τα βγάλεις πέρα.Γύρισα πριν λίγες μέρες από πολυήμερη διαμονή στην Ισπανία και ήταν το πιο ευχάριστο ως τώρα ταξίδι που έχω κάνει.Ο κόσμος ήταν υπέροχος στην πλειοψηφία τους εξυπηρετικότατοι.Πήγα Μαδρίτη,Σεγκόβια,Τολέδο,Σεβίλλη,Κόρδοβα,Γρανάδα.Οπότε συμφωνώ με αυτούς που σου έχουν πει τα καλύτερα για Ισπανία.Το μόνον αρνητικό είναι για καποιον που δεν γνωρίζει τη γλώσσα γιατί πολλόι Ισπανοί δεν μιλούν αγγλικά.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εεεε...ευχάριστα είναι αυτά τα αδιέξοδα! Θα τα έλεγα μάλλον πλατείες παρά αδιέξοδα :p
Θέλεις να μας πεις ποιες πόλεις σου κάνουν κλικ και από τις δύο χώρες για να σε βοηθήσουμε; Ας πούμε από την Ιταλία που έχεις πάει κιόλας, ποιες πόλεις θα ήθελες να ξαναδείς;
Πάντως στα 18 θα ήταν ωραία μια Βαρκελώνη!
Θα πας με παρέα ή ολομόναχη;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εγώ νομίζω πως από τη στιγμή που έχεις πάρει ήδη μια γεύση από Ιταλία, πρέπει να πάρεις και μια εικόνα από Ισπανία, κατά τη γνώμη μου πάντα και η Μαδρίτη και η Βαρκελώνη είναι πολύ ζωντανές και νεανικές πόλεις και θα περάσεις καλά και μόνη αλλά και αν πας και με την παρέα σου ακόμα καλύτερα (εγώ προτιμώ τη Μαδρίτη αλλά είναι υποκειμενικό...).Είναι και οι δυο οικονομικές πόλεις και έχεις και το πλεονέκτημα οτι μιλάς τη γλώσσα. Οι Ισπανοί μπορεί να μην ξέρουν καλά αγγλικά αλλά κατά τη γνώμη είναι πολύ πιο πρόμυθοι από τους Ιταλούς να προσπαθήσουν να έρθουν σε επαφή με κάποιον που δε μιλά τη γλώσσα τους.Οτι και να αποφασίσεις καλά θα περάσεις, μακάρι να είχαμε όλοι τέτοιου είδους διλήμματα..:haha:
 

mformania

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος Ξέρει ??
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
σας ευχαριστω ολουσ!
λοιπον απο ιταλια ειχα παει φλωρεντια μια μερα,λιγες ωρεσ σιενα,και τον υπολοιπο καιρο ρωμη...τωρα ισπανια σκεφτομαι τα παντα..ισως λιγο παραπανω την βαρκελωνη αλλα καθε ιδεα αποδεκτη...οσο για το αν θα παω μονη μαλλον ετσι φαινεται γιατι (χωρις να θελω να προσβαλλω την ομορφη πατριδα μας ) ολοι προτιμουν να πανε μυκονο...αλλα για μενα το εξωτερικο δν ειναι διακοπες ειναι πραγματικο ταξιδι...
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
συμφωνω οτι το εξωτερικο ειναι πραγματικο ταξιδι ενω τα εντος ειναι απλα διακοπες, αλλα εχει να κανει και με το τι θελει ο καθενας!ας πουμε αν καποιος εχει εντονο φορτο εργασιας και θελει να χαλαρωσει θα προτιμησει ενα νησι για χαλαρωση και ξεκουραση!αν καποιος παλι διψαει για νεες εικονες, για μουσεια, για εμπειριες και εχει τη φυσικη κατασταση θα παει στο εξωτερικο!
για μενα το ιδανικο ειναι να μπορω να κανω δυο ταξιδια το χρονο στο εξωτερικο και ενα σε καποιο μερος της Ελλαδας
 

mformania

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος Ξέρει ??
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Γειά σας....λοιπόν είχα γράψει παλαιότερα ένα σχετικό θέμα αλλα δν ημουν αρκετα ξεκαθαρη στον τιτλο γι αυτο κ το ερωτημα μ δν απαντηθηκε.Σκεφτομαι μια απο τις δυο χωρες για ενα 4ημερο αλλα προβληματιζομαι γιατι α) θα παω μονη μ κατα 99% και ετσι σκεφτομαι να παω ιταλια μια και την γνωριζω λιγο μετα την 7ημερη εκρομη μου εκει αλλα απο την αλλη θελω τοσο πολυ να παω και στην ισπανια β) αν τελικα αοφασισω σε ποια θα παω: σκεφτομαι πως αν παω σε μεγαλη πολη δν θα την απολαυσω αλλα απο την αλλη θελω να δω και λιγο την πολη και γ)να παω τον ιουνιο μετα την εξεταστικη ή να παω τον σεπτεμβριο-δν θελω να πεθανω απο την ζεστη.... οποιος μπορει ας βοηθησει :roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η Βαρκελωνη το Σεπτεμβρη (μπορει και τον Ιουνη δεν ξερω) ειναι υπεροχη. Δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερη επιλογη απ' αυτη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ενώ η Ιταλία είναι κλάσεις ανώτερη από την Ισπανία,
νομίζω ωστόσο πως για lonely travelling ταιριάζει πιο πολύ η Ισπανία.
Τα ωραία άλλωστε πρέπει να τα μοιραζόμαστε ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom