Ισπανία Ιταλία Ισπανία ή Ιταλία...ιδού η απορία

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο Llobregat εως Besos και πισω ο λοφος colserolla ,αυτη ειναι η Βαρκελωνη
Ο μητροπολιτικος δημος που ειναι σε αυτα τα ορια ειναι Βαρκελωνη και ειναι
2 εκατομμυρια.
Η Badalona,Adria,Sabatell,Mataro,Martorell .....και ενα σωρο αλλες πολεις
ανοικουν στον νομο (επαρχια) Βαρκελωνης αλλα δεν ειναι Βαρκελωνη.
Ολες αυτες οι πολεις ειναι περιπου 2,5 εκατομυρια.

υ.γ.
μην μου βαζεις δυσκολα με την Αθηνα,ειμαι βορειος :)
Ε ρε η Badalona τι ειναι; Οτι η Κηφισια για την Αθηνα...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ε ρε η Badalona τι ειναι; Οτι η Κηφισια για την Αθηνα...
το οτι ειναι διπλα στην Βαρκελωνη δεν συμμαινει οτι ειναι Βαρκελωνη.
υ.γ.
Παλι απο Αθηνα μου εβαλες,ρε συ ειμαι ασχετος απο Αθηνα.:roll:
Barcelona - Wikipedia, the free encyclopedia
Ο Λαγκαδας ειναι Θεσσαλονικη? η ειναι στην Θεσσαλονικη?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο Λαγκαδας ειναι Θεσσαλονικη? η ειναι στην Θεσσαλονικη?
Ε δεν εχει και τετοια αποσταση... Ασε υπαρχει αστικη συγκοινωνια και γενικα ειναι απολυτα συνδεδεμενη με την Βαρκελωνη. Εμενα Μπανταλονα και απ' οσο θυμαμαι σε 40-45 λεπτα ημουν Plaza Catalunya με το μετρο.

Κι αφου θες κατι απο Θεσσαλονικη, το Πανοραμα το λεω Θεσσαλονικη.
 

mformania

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος Ξέρει ??
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας ... αλλα η αριθμητικη αναζητηση περι βαρκελωνης και 20 ιταλων πολεων ειναι αυτη που με ξετρελανε. Βλεπω οτι πολλοι απο εσας μου λετε βαρκελωνη αλλα δν ειμαι σιγουρη γιατι ναι μεν θελω ενα μερος με αξιοθεατα κλπ αλλα απο την αλλη θελω το μερος να ειναι κ λιγο μαζεμενο δηλαδη αυτο που φοβαμαι στην βαρκελωνη ειναι μην το χασω το θεμα και τελικα δν το απολαυσω..ενω στη ιταλια εκτος ρωμης μιλανου κλπ τα υπολοιπα μερη ειναι πιο μαζεμενα ακι μπορεισ μεσα σε 4 μερες να τα δεις κατα ενα μεγαλο μερος τουλαχιστον . Συμπερασμα εχει καποιος να προτεινει κατι τετοιο ειτε σε ισπανια ειτε σε ιταλια και αν ναι να μου πει κατι την καλυτερη εποχη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας ... αλλα η αριθμητικη αναζητηση περι βαρκελωνης και 20 ιταλων πολεων ειναι αυτη που με ξετρελανε. Βλεπω οτι πολλοι απο εσας μου λετε βαρκελωνη αλλα δν ειμαι σιγουρη γιατι ναι μεν θελω ενα μερος με αξιοθεατα κλπ αλλα απο την αλλη θελω το μερος να ειναι κ λιγο μαζεμενο δηλαδη αυτο που φοβαμαι στην βαρκελωνη ειναι μην το χασω το θεμα και τελικα δν το απολαυσω..ενω στη ιταλια εκτος ρωμης μιλανου κλπ τα υπολοιπα μερη ειναι πιο μαζεμενα ακι μπορεισ μεσα σε 4 μερες να τα δεις κατα ενα μεγαλο μερος τουλαχιστον . Συμπερασμα εχει καποιος να προτεινει κατι τετοιο ειτε σε ισπανια ειτε σε ιταλια και αν ναι να μου πει κατι την καλυτερη εποχη
Απο κει που μενεις παρε το πλοιο και πηγαινε ανοιξη Κοστιερα-Ναπολη κ καλοκαιρι Παλερμο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στο πιο "συμμαζεμένο", αν ψάχνεις για Ισπανία, είναι η Σεβίλλη που εμένα μου αρέσει πολύ.

... και είναι δίπλα και στα pueblos blancos.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Στο πιο "συμμαζεμένο", αν ψάχνεις για Ισπανία, είναι η Σεβίλλη που εμένα μου αρέσει πολύ.

... και είναι δίπλα και στα pueblos blancos.
Και το Santiago de Compostela που έχει παινέψει τόσο ο Γιώργος και φαντάζομαι θα αξίζει..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και το Santiago de Compostela που έχει παινέψει τόσο ο Γιώργος και φαντάζομαι θα αξίζει..
4 μέρες είναι πολλές για το Santiago αυτό καθεαυτό (προσωπική άποψη). Αν, όμως, αφιερώσει και 2 μέρες για ημερήσιες εκδρομές στα πέριξ (βλέπε π.χ. Betanzos), τότε καλά είναι.
 

Arntin

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ορεινή Αρκαδιά ερχόμαστε.
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Αγαπητή mformania,καταρχήν να σου πω πως από Ιταλία έχω πάει μόνο Μιλάνο (συνδύασα δουλειά με διακοπές!!), οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για το δίλημμά σου.
Παρόλο που πιστεύω πως τελικά στην Ιταλία έχεις καταλήξει βαθιά μέσα σου κι απλά ήθελες να δεις αν έχεις επιλέξει σωστά ρωτώντας κι εμάς, επίτρεψέ μου να προτείνω κι εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) τη Βαρκελώνη.

Εμείς μέναμε στο ξενοδοχείο catalonia Ramblas δίπλα στη διάσημη Las Ramblas.
Σε πολύ κοντινή απόσταση (2 λεπτών με τα πόδια) από την πλατεία Plaza Catalunya. Πολύ κοντά σε δύο σταθμούς μετρό- το οποίο είναι πολύ καλά οργανωμένο. Ψάχνοντας όμως στο διαδίκτυο για τις τιμές του ξενοδοχείου έπαθα σοκ!!! Να τονίσω πως σε καμία περίπτωση δεν δώσαμε τις τις τιμές αυτές (πήγαμε με group) .
Τέλος πάντων αυτό που έχω να πω, είναι ότι αν μένεις κάπου κεντρικά και σου αρέσει το περπάτημα μπορείς να δεις πολλά πράγματα .

Ερωτησούλα ασχετούλα " Όταν λες ταξίδι μόνη σου, εννοείς μόνη σαν το λεμόνι ή μόνη αλλά με οργανωμένο group???"
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Συμφωνώ κι εγώ για Σεβίλλη.Όμορφη,γραφική με υπέροχους κατοίκους.Μιλούσαμε σαν να γνωριζόμασταν χρόνια.Υπάρχουν πολλές ωραίες πόλεις στην Ισπανία π.χ.η Σεγκόβια μου άρεσε πολύ αλλά δεν είναι για τέσσερις μέρες.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
4 μέρες είναι πολλές για το Santiago αυτό καθεαυτό (προσωπική άποψη). Αν, όμως, αφιερώσει και 2 μέρες για ημερήσιες εκδρομές στα πέριξ (βλέπε π.χ. Betanzos), τότε καλά είναι.

Εσύ είχες πει θα γράψεις και ιστορία γι'αυτό; Ή με γελά η μνήμη μου;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εσύ είχες πει θα γράψεις και ιστορία γι'αυτό; Ή με γελά η μνήμη μου;
Για ποιό? Μάλλον σε γελά η μνήμη σου... :)

Έτσι κι αλλιώς, σπάνια κάνω τέτοιου είδους δηλώσεις γιατί, απλούστατα, ξέρω ότι (κατά τεκμήριο) αδυνατώ να τις τηρήσω και δεν αισθάνομαι καθόλου καλά γι' αυτό. Οπότε, "φυλάω τα ρούχα μου" κι αν τυχόν προκύψει κάτι έκτακτο, ε, ας είναι ευχάριστη (λέμε, τώρα) έκπληξη! ;) (όπως, π.χ. "το νησί των γενναίων")
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom