Ισπανοι και αγγλικα!

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.998
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
tita, αυτό με την απαγόρευση στις διαφημίσεις το σκεφτόμουν ακριβώς χθες, να γινόταν στην Ελλάδα! Δεν ήξερα ότι υπάρχει σε άλλες χώρες. Έλεος όμως, χθες μέσα σε 1 ώρα άκουσα 3 ραδιοφωνικά σποτ στα αγγλικά! Και να πεις ότι δε μπορούσαν να ειπωθούν τα ίδια πράγματα στα ελληνικά και να δίνουν την ίδια αίσθηση; Το καταλαβαίνω μόνο όταν υπάρχει λόγος από εμπορικής άποψης αλλά εδώ το κακό έχει παραγίνει. Γιατί πρέπει στη χώρα μου να ακούω διαφημίσεις στα αγγλικά; Τά'χα πάρει χθες...
Αν ο διαφημιζόμενος δεν έχει πρόβλημα που:
- η διαφήμισή του απευθύνεται μόνο σε όσους γνωρίζουν Αγγλικά (και όχι σε ολόκληρη την αγορά)
- όλοι οι υπόλοιποι που την ακούν αυτόματα αποκτούν αρνητική εικόνα για το προϊόν του,
- όσοι σκέφτονται όπως εσύ αποκτούν αρνητική εικόνα για το προϊόν του
εγώ γιατί να έχω πρόβλημα?

Παρεμπιπτόντως, στην Αθήνα υπάρχουν ενίοτε και διαφημίσεις (αφίσες) στα Αλβανικά.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Και βεβαια η καθηγητρια τους καταλαβαινε,αυτη ηταν και η δουλεια της να διδασκει αγγλικα σε ισπανους,αρα πρεπει να τους καταλαβαινει.
Θα μιλησω για τη χωρα των βασκων που μενω. Υπαρχουν διαφορετικα μοντελα σχολειων,αυτα που μαθαινεις μονο βασκικα,αυτα που χωριζουν τα βασικα μαθηματα στις 2 γλωσσες,αυτα που τα ισπανικα ειναι η βασικη γλωσσα και διδασκονται τα βασκικα σα δευτερη γλωσσα. Το παιδι απο μικρο εχει να μαθει 2 γλωσσες,γιατι τα ισπανικα και τα βασκικα δεν εχουν καμια μα καμια σχεση μεταξυ τους.
Τωρα το καλοκαιρι τα ανιψια του ανδρα μου,ηλικιας 7 και 4 χρονων θα πανε σε ιδιωτικο αγγλικο σχολειο για τη γλωσσα.Θα ειναι γυρω στις 4 ωρες επι καθημερινης βασεως. Ναι οι γονεις θελουν τα παιδια τους να μαθουν αγγλικα,γερμανικα,γαλλικα απλα δεν υπαρχει η υστερια που επικρατει στην Ελλαδα,ωστε στα 15 του το παιδι να εχει τελειωσει οχι μονο μια αλλα 2 ξενες γλωσσες! Απο την αλλη εδω υπαρχει Escuela oficial de idiomas,ειναι ας πουμε ενα επισημο φροντηριο,σχολειο,οπου διδασκονται ξενες γλωσσες και επισης δινουν εξετασεις και οι τιτλοι που παιρνουν ισχυουν εντος της χωρας και δινουν μεγαλυτερη ή εδιναν μεγαλυτερη βαση σε αυτους απο οτι στους τιτλους του Cambridge.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Είναι αλήθεια ότι τα πράγματα εξελίσσονται και πιθανότατα τα τωρινά παιδιά σχολικής ηλικίας στο μέλλον θα μιλούν καλύτερα από τους τωρινούς 30άρηδες. Φαντάζομαι πως αυτό εννοείς. Μπερδεύτηκα λίγο γιατί πριν κατάλαβα ότι μιλούσες για ενήλικους ενώ τώρα για παιδιά
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ναι μεν στο πρωτο ποστ μιλαω για ενηλικες και για την εμπειρεια μου εδω αλλα στο δευτερο μου ποστ μιλαω για το ποια μπορει να ειναι μια απο τις αιτιες που δε μαθαινουν αγγλικα τα παιδια με την ιδια υστερια που μας διακατεχει εμας τους Ελληνες.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Αν ο διαφημιζόμενος δεν έχει πρόβλημα που η διαφήμισή του
- απευθύνεται μόνο σε όσους γνωρίζουν Αγγλικά (και όχι σε ολόκληρη την αγορά)
- όλοι οι υπόλοιποι που την ακούν αυτόματα αποκτούν αρνητική εικόνα για το προϊόν του,
- όσοι σκέφτονται όπως εσύ αποκτούν αρνητική εικόνα για το προϊόν του
εγώ γιατί να έχω πρόβλημα?

Παρεμπιπτόντως, στην Αθήνα υπάρχουν ενίοτε και διαφημίσεις (αφίσες) στα Αλβανικά.
Ο διαφημιζόμενος δεν ενδιαφέρεται να απευθυνθεί σε ολόκληρη την αγορά, αλλά στο κοινό που τον ενδιαφέρει, που σε αυτές τις περιπτώσεις γνωρίζει αγγλικά, ή τουλάχιστον αρκετά για να καταλάβει τη διαφήμιση.
Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους ο διαφημιζόμενος επιλέγει τα αγγλικά ή όποια άλλη ξένη γλώσσα. Κάποιοι είναι εμπορικοί λόγοι και άλλοι οικονομικοί. Με κάποιους συμφωνώ, με άλλους όχι και ενίοτε το αποτέλεσμα είναι λιγότερο καλό για το προϊόν απ' ότι αν είχε γίνει προσπάθεια μεταφοράς του μηνύματος στα ελληνικά. Επίσης, το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα έχει παραγίνει το κακό, χωρίς σημαντικό λόγο. Μην πολυλογώ άλλο, τα ανέλυσα στη μεταπτυχιακή μου και ξεθύμανα! :lol:

Οι διαφημίσεις στα αλβανικά (και σε άλλες γλώσσες) απευθύνονται επίσης σε συγκεκριμένο κοινό, το οποίο έχει σαν πρώτη (και πολλές φορές κύρια) γλώσσα τα αλβανικά. Επίσης, μέρος του κοινού αυτού μπορεί να μιλάει και ελληνικά αλλά να μη μπορεί να διαβάσει στα ελληνικά. Άλλο είναι ότι όταν η διαφήμιση είναι στα αλβανικά δείχνει κατ'ευθείαν σε ποιον απευθύνεται/τραβάει την προσοχή του κοινού της/αγγίζει λόγω οικειότητας, κλπ. Υπάρχουν λόγοι για τους οποίους είναι στα αλβανικά, σε αντίθεση με μέρος των διαφημίσεων της κατηγορίας που λέγαμε πριν
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ναι μεν στο πρωτο ποστ μιλαω για ενηλικες και για την εμπειρεια μου εδω αλλα στο δευτερο μου ποστ μιλαω για το ποια μπορει να ειναι μια απο τις αιτιες που δε μαθαινουν αγγλικα τα παιδια με την ιδια υστερια που μας διακατεχει εμας τους Ελληνες.
Με αιτία τη διγλωσσία ισπανικά-βάσκικα εννοείς;

Παρεπιπτόντως, αυτά που ξέρω για την προέλευση των βάσκικων είναι στοιχειώδη και μπερδεμένα. Έχεις μήπως ακούσει ποιες θεωρίες έχουν επικρατήσει μπας και ξεμπερδευτώ;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Με αιτία τη διγλωσσία ισπανικά-βάσκικα εννοείς;

Παρεπιπτόντως, αυτά που ξέρω για την προέλευση των βάσκικων είναι στοιχειώδη και μπερδεμένα. Έχεις μήπως ακούσει ποιες θεωρίες έχουν επικρατήσει μπας και ξεμπερδευτώ;

Για το δευτερο ερωτημα σου δε μπορω να σε βοηθησω. Η μονη επαφη που ειχα με τα βασκικα ηταν καποιο διαστημα που προσπαθησα να μαθω και το αποτελεσμα δεν ηταν καλο,πολυ δυσκολη γλωσσα.

Για το πρωτο ερωτημα,πιστευω οτι η διγλωσια ειναι μια απο τις αιτιες που οι γονεις δε δινουν τοσο βαρος στα αγγλικα οπως εμεις. Προσωπικα το θεμα με απασχολει ιδιαιτερα,παιδι δεν εχω αλλα πραγματικα σκεφτομαι στο μελλον σε τι σχολειο θα το παω,μιας και θα εχει 2 μητρικες γλωσσες συν τα βασκικα συν τα αγγλικα συν και γω δε ξερω τι αλλο.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Για το δευτερο ερωτημα σου δε μπορω να σε βοηθησω. Η μονη επαφη που ειχα με τα βασκικα ηταν καποιο διαστημα που προσπαθησα να μαθω και το αποτελεσμα δεν ηταν καλο,πολυ δυσκολη γλωσσα.

Για το πρωτο ερωτημα,πιστευω οτι η διγλωσια ειναι μια απο τις αιτιες που οι γονεις δε δινουν τοσο βαρος στα αγγλικα οπως εμεις. Προσωπικα το θεμα με απασχολει ιδιαιτερα,παιδι δεν εχω αλλα πραγματικα σκεφτομαι στο μελλον σε τι σχολειο θα το παω,μιας και θα εχει 2 μητρικες γλωσσες συν τα βασκικα συν τα αγγλικα συν και γω δε ξερω τι αλλο.
Το θέμα της διγλωσίας δεν ισχύει βέβαια για το μεγαλύτερο μέρος της Ισπανίας...

Η δική σου περίπτωση όντως είναι μπερδεμένη! Για δίγλωσσα παιδιά έχω ακούσει και έχω και μερικούς φίλους δίγλωσσους, για τρίγλωσσα από τα πρώτα χρόνια της ζωής τους...
στο μεταξύ βέβαια το έβαλα στο google γαλλιστί (γιατί πήγε το μυαλό μου στο Βέλγιο και τον Καναδά όπου υπάρχουν επίσης αυξημένες πιθανότητες τέτοιας περίπτωσης) και στο 1ο αποτέλεσμα που μου έβγαλε... οποία σύμπτωσις (έλα ντε;) στις 2 απ'τις 3 γλώσσες!
"Bonjour les filles!
Jaimerais avoir quelques renseignements sur des livres en français pour les enfants, des méthodes pédagogiques, de la musique...enfin savoir où trouver tout ce quil faut pour elever ma petite fille en français (elle parlera basque et espagnol également) Où dois-je madresser? Connaissez-vous des pages web intéressantes?"
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Να πω και εγω την επιστημονικη αποψη: Δεν υπαρχει κανενα προβλημα για τα διγλωσσα ή τριγλωσσα παιδια. Τα παιδια σε μικρη ηλικια συνδεουν ανθρωπους/καταστασεις με γλωσσα. Εμεις θεωρουμε προβλημα να "πεταξει" μια λεξη απο τη μια γλωσσα οταν μιλαει την αλλη, αλλα αυτο αφενως δεν συμβαινει συχνα, αφετερου δεν ειναι ενδειξη γλωσσικου/ επικοινωνιακου προβληματος. Το μονο που πρεπει να γινεται ειναι να μιλανε οι γονεις σταθερα ο καθενας τη γλωσσα του με το παιδι, για να εχει καποια σταθερη.
Εδω θα αναφερω την κορη μιας καθηγητριας απο τη σχολη, η οποια ηταν διγλωσση (ελληνικα-γερμανικα), παντρευτηκε Γαλλο και ζουσαν στην Αμερικη. Μια χαρα βγηκαν τα παιδια της και με πολλα εφοδια για τη μετεπειτα ζωη τους.
Οσο για το θεμα της μεταγλωτισσης, διαφωνω καθετα. Θεωρω τους υποτιτλους ο,τι καλυτερο και αποδειξη η μητερα μου! Ενω ξερει μονο γαλλικα, εφτασε να καταλαβαινει και αγγλικα μετα απο τοσα χρονια τηλεθεασης!:haha:
Και ενα ενδιαφερον (αν και σχετικα ελλιπες αρθρο) απο τη Βικιπαιδεια.
http://en.wikipedia.org/wiki/Language_acquisition

Επισης getxowoman αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι και οι 2 διαφορετικες κουλτουρες. Ποια στοιχεια θα περασεις απο τη μια και ποια απο την αλλη. Μην κατηγορεις ηθη και εθιμα της κουλτουρας στην οποια βρισκεσαι, γιατι θα δημιουργησεις αρνητικα συναισθηματα στο παιδι και σε σχεση με τη γλωσσα. Στην σχολη ειχαμε μαθημα Bilingualismus-Bikulturalitaet. (Θα ψαξω καμια σημειωση και θα επανελθω!)
Οι Ελληνες μεταναστες για παραδειγμα στη Γερμανια εκαναν το λαθος (πολλοι απο αυτους τουλαχιστον) να κατηγορουν τη χωρα στην οποια ζουσαν και ετσι τα παιδια τους δεν μπορεσαν να ενσωματωθουν πληρως στη γερμανικη κοινωνια (γεγονος που απεβη εις βαρος τους βεβαια). Ετσι στην Ελλαδα ηταν οι Λαζογερμανοι και στην Γερμανια τα παιδια των Γκασταρμπαιτερ. Θελω να πω με αυτο οτι η γλωσσα πηγαινει χερι χερι (οχι με τον Καρατζαφερη, αλλα...) με τον πολιτισμο στον οποιο εξελισσεται.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Επισης getxowoman αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι και οι 2 διαφορετικες κουλτουρες. Ποια στοιχεια θα περασεις απο τη μια και ποια απο την αλλη. Μην κατηγορεις ηθη και εθιμα της κουλτουρας στην οποια βρισκεσαι, γιατι θα δημιουργησεις αρνητικα συναισθηματα στο παιδι και σε σχεση με τη γλωσσα. Στην σχολη ειχαμε μαθημα Bilingualismus-Bikulturalitaet. (Θα ψαξω καμια σημειωση και θα επανελθω!)
Οι Ελληνες μεταναστες για παραδειγμα στη Γερμανια εκαναν το λαθος (πολλοι απο αυτους τουλαχιστον) να κατηγορουν τη χωρα στην οποια ζουσαν και ετσι τα παιδια τους δεν μπορεσαν να ενσωματωθουν πληρως στη γερμανικη κοινωνια (γεγονος που απεβη εις βαρος τους βεβαια). Ετσι στην Ελλαδα ηταν οι Λαζογερμανοι και στην Γερμανια τα παιδια των Γκασταρμπαιτερ. Θελω να πω με αυτο οτι η γλωσσα πηγαινει χερι χερι (οχι με τον Καρατζαφερη, αλλα...) με τον πολιτισμο στον οποιο εξελισσεται.
Αχινε σε ευχαριστω. Δεν ειχα σκοπο,ουτε εχω σκοπο να κατηγορησω τους βασκους και την κουλτουρα τους! Αληθεια απο το μπλογκ φαινεται οτι δεν παω τους βασκους;
Οχι,μπορει να υπαρχουν διαφορες στην κουλτουρα μας,το οποιο ειναι λογικοτατο αλλα δεν εχω σκοπο στο βασκακι να του μεταφερω αρνητικα στοιχεια για τους βασκους,πως μπορω να το κανω οταν ο πατερας του θα ειναι βασκος; Η περιπτωση των Ελληνων μεταναστων ειναι διαφορετικη απο τη δικη μου. Γενικα πριν κανω το επομενο βημα,παντα το μελεταω καλα,για αυτο βγηκε και αυτος ο προβληματισμος μου!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Οχι, δεν φαινεται να κατηγορεις τους Βασκους, καθε αλλο. Ειναι δικο μου γραμματικο λαθος που σε μια φραση γεματη μελλοντα πεταξα εναν ενεστωτα και ειναι σαν να το θεωρω δεδομενο. Και μονο που προβληματιζεσαι απο τοσο νωρις ειναι καλο στοιχειο, οποτε αποκλειεται να εχεις οποιοδηποτε προβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.771
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom