Παλαιστίνη Ιορδανία Ισραήλ Ισραήλ, Παλαιστίνη, Ιορδανία

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ξεχνιέται τέτοιο ψαχούλιασμα :haha::haha::haha:

Οσοι πάντως έιναι ανοιχτόχρωμοι στο χρώμα τους και φρεσκοξυρισμένοι δεν θα αντιμετωπίσουν κανένα απολύτως θέμα ,εγώ ήμουν ακριβώς το αντίθετο !!
το πρότυπο του τρομοκράτη :haha::haha:
Αν και ανοιχτόχρωμος αλλα με γενιάδα ενος μήνα την πάτησα για τα καλά επειδή την ιδια μέρα το πρωί είχα σφραγίδα εξόδου από τη Συρία και κύριος, ζητούσα σφραγίδα εισόδου στο Ισραήλ το απογευμα.. Πως να μην με έχουν στην απομόνωση (τροπος του λέγειν) και στην ανάκριση...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν εχω διαβασει τη διαδρομη θα κανεις και ποσες μερες αλλα αν μια βολτα,εφοσον βολευει,να την κανεις και απο χαιφα.

Να δεις τους κηπους στο κεντρο της πολης.BahaiPictures.com - Photos of the Baha'i Gardens

Την αξιζει τη βολτα της.Ειδικα αν συνεχισεις προς acre.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ξεχνιέται τέτοιο ψαχούλιασμα :haha::haha::haha:
Ρε παιδιά ψάχνουν και τις βαλίτσες; Λογικά όχι έτσι; παρά μόνο τις χειραποσκευές. Εμείς ένα σάκο θα έχουμε και θα τον δώσουμε στις αποσκευές οπότε εκεί θα χώσω οτι πάρω από Παλαιστίνη.

Οσοι πάντως έιναι ανοιχτόχρωμοι στο χρώμα τους και φρεσκοξυρισμένοι δεν θα αντιμετωπίσουν κανένα απολύτως θέμα ,εγώ ήμουν ακριβώς το αντίθετο !!
το πρότυπο του τρομοκράτη :haha::haha:
Κατάλαβα να προετοιμαστώ οτι θα επιστρέψω μόνη μου...γιατί το αγόρι που θα σέρνω προτιμά να μείνει εκεί παρά να ξυριστεί...Μαυρίζει κι εύκολα ρε γμτ...:haha:


Δεν εχω διαβασει τη διαδρομη θα κανεις και ποσες μερες αλλα αν μια βολτα,εφοσον βολευει,να την κανεις και απο χαιφα.
Ακόμα είμαι στο χύμα...ευχαριστώ πάντως.Λογικά θα νοικιάσουμε κάποιες μέρες αμάξι οπότε θα το έχω στα υπόψιν.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Ρε παιδιά ψάχνουν και τις βαλίτσες; Λογικά όχι έτσι; παρά μόνο τις χειραποσκευές. Εμείς ένα σάκο θα έχουμε και θα τον δώσουμε στις αποσκευές οπότε εκεί θα χώσω οτι πάρω από Παλαιστίνη.
Πες μου οτι κάνεις πλάκα...Δεν έχεις ακόμα συνειδητοποιήσει οτι το Ισραήλ δεν είναι απλά άλλη μια " τυπική" δυτική χώρα.Αν θέλουν, φυσικά θα σου κάνουν " φύλλο και φτερό" τη βαλίτσα.
Από το πρόγραμμα που δίνεις, δείχνεις οτι θέλεις να κάνεις αρκετά πράγματα σε μάλλον λίγες μέρες. Τελ Αβίβ και Ιερουσαλήμ θέλουν τουλάχιστον 4-5 ημέρες συνολικά. Αν αφιερώσεις περισσότερες μέρες στο Ισραήλ, τότε να πας και στον βορρά. Αξίζει...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γλυκό μήπως εννοείς το knafeh (κιουνεφέ δηλαδή;).
Ναι,ναι αυτό λέω..

Επειδή από ότι κατάλαβα έχεις γνωστούς αν ξέρεις κάποιον που θα μπορούσε να μας βοηθήσει σε κάτι (π.χ διαμονή, μεταφορά) στείλε μου ένα μήνυμα να τον προτιμήσουμε.
Κοίτα εγώ εκανα couchsurfing.. Μας φιλοξενήσε μια Αγγλιδα , η οποία έμενε για κάποια χρονια Παλαιστίνη, αρχικά Ναμπλους και μετά Ραμαλα..Τωρα έχει γυρίσει πίσω στην Ευρώπη.. Αν έχεις couchsurfing, θα μπορούσες να ρωτούσες τους ντόπιους και γενικά όσους μένουν εκει. Πάντως οτάν πάω σπίτι μπορώ να κοιτάξω και τον LP να δω τι λέει για ξενοδοχεία..οσο ενημερωμένος μπορεί να είναι..


Ρε παιδιά ψάχνουν και τις βαλίτσες; Λογικά όχι έτσι; παρά μόνο τις χειραποσκευές. Εμείς ένα σάκο θα έχουμε και θα τον δώσουμε στις αποσκευές οπότε εκεί θα χώσω οτι πάρω από Παλαιστίνη.
Λογικά ναι! Ειναι σχεδον σίγουρο!


Κατάλαβα να προετοιμαστώ οτι θα επιστρέψω μόνη μου...γιατί το αγόρι που θα σέρνω προτιμά να μείνει εκεί παρά να ξυριστεί...Μαυρίζει κι εύκολα ρε γμτ...:haha:
Αν του βάλεις και καμια μαντίλα, τον έχασες!:bleh:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πες μου οτι κάνεις πλάκα...Δεν έχεις ακόμα συνειδητοποιήσει οτι το Ισραήλ δεν είναι απλά άλλη μια " τυπική" δυτική χώρα.Αν θέλουν, φυσικά θα σου κάνουν " φύλλο και φτερό" τη βαλίτσα.
Από το πρόγραμμα που δίνεις, δείχνεις οτι θέλεις να κάνεις αρκετά πράγματα σε μάλλον λίγες μέρες. Τελ Αβίβ και Ιερουσαλήμ θέλουν τουλάχιστον 4-5 ημέρες συνολικά. Αν αφιερώσεις περισσότερες μέρες στο Ισραήλ, τότε να πας και στον βορρά. Αξίζει...
Ξέρω πάρα πολύ καλά που πάω και οτι δεν είναι μια ''τυπική'' δυτική χώρα. Απλά ρωτάω αν πριν την παραδώσεις τη βαλίτσα την ανοίγουν υποχρεωτικά...δε νομίζω οτι κάνω καμία παράλογη ερώτηση από τη στιγμή που δεν έχω πάει προσωπικά. Ο XRISTOS71 είπε π.χ οτι του έκαναν εξτρά ανάκριση επειδή είχε μια Παλαιστινιακή μαντίλα και υπέθεσα οτι την είχε χειραποσκευή.
Πρόγραμμα δε δίνω ακριβές γιατί δεν το έχω βγάλει ακόμα...είμαι λίγο τεμπέλα και της τελευταίας στιγμής...:haha: Οι μέρες μου πάντως θα είναι 12 και θα μοιραστούν κάπως έτσι 5 Ισραήλ, 5 Ιορδανία, 2 Παλαιστίνη κι ότι βγει...Ο,τι δεν προλάβουμε καλά να είμαστε να ξαναπάμε.:)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ναι,ναι αυτό λέω..
Τελικά για τα μόνα που ήμουν ενημερωμένη ήταν τα γλυκά και η μπύρα...:haha::bleh:

Πάντως οτάν πάω σπίτι μπορώ να κοιτάξω και τον LP να δω τι λέει για ξενοδοχεία..οσο ενημερωμένος μπορεί να είναι..
Τον έχω πάρει κι εγώ οπότε δε χρειάζεται να σε ταλαιπωρήσω κι άλλο...ήδη η βοήθεια σου είναι σούπερ, ευχαριστώ και πάλι.

Αν του βάλεις και καμια μαντίλα, τον έχασες!:bleh:
Χμμμ θα το σκεφτώ... άμα δεν είναι καλό παιδί...:D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ξέρω πάρα πολύ καλά που πάω και οτι δεν είναι μια ''τυπική'' δυτική χώρα. Απλά ρωτάω αν πριν την παραδώσεις τη βαλίτσα την ανοίγουν υποχρεωτικά...δε νομίζω οτι κάνω καμία παράλογη ερώτηση από τη στιγμή που δεν έχω πάει προσωπικά. Ο XRISTOS71 είπε π.χ οτι του έκαναν εξτρά ανάκριση επειδή είχε μια Παλαιστινιακή μαντίλα και υπέθεσα οτι την είχε χειραποσκευή.
Πρόγραμμα δε δίνω ακριβές γιατί δεν το έχω βγάλει ακόμα...είμαι λίγο τεμπέλα και της τελευταίας στιγμής...:haha: Οι μέρες μου πάντως θα είναι 12 και θα μοιραστούν κάπως έτσι 5 Ισραήλ, 5 Ιορδανία, 2 Παλαιστίνη κι ότι βγει...Ο,τι δεν προλάβουμε καλά να είμαστε να ξαναπάμε.:)

Ο πρώτος έλεγχος είναι έξω απο το αεροδρόμιο
ο δευτερος είναι μόλις μπείς μέσα και εννοείται πρίν κάνεις chech in (1η συνέντευξη )
ελέγχονται ΟΛΕΣ οι αποσκευές ( χειρός η βαλίτσες )
Μετά αν είστε τυχεροι σχεδόν τελειώσατε .
ΑΝ δεν είστε απο τους τυχερούς( σαν και μενα ) θα έχετε άλλη μια ευκαιρία να δώσετε ακόμα μια συνέντευξη και να σας ψαχουλέψουν την χειραποσκευή και φωτογραφικές ,καλώδια φορτιστές .
Στο τέλος σφραγίδα εξόδου και ( μερικές ερωτήσεις ακόμα ) και καλό ταξίδι .


Οι μέρες είναι μια χαρά απλά η ζέστη θα είναι πρόβλημα
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κατάλαβα, ευχαριστώ...να μην έχω τα άπλυτα φάτσα φόρα δηλαδή;;;:haha:
Όσο για τη ζέστη το ξέρω αλλά και στο Μαρόκο τα ίδια φοβόμουν και δεν κατάλαβα τίποτα...Άμα ζεις Αθήνα Ιούλιο όλα παλεύονται...υποθέτω δεν θα έχει και υγρασία και το evian βοηθός...:D
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Πω πω, τα διαβάζω και σκάω από τη ζήλια μου, γιατί αυτό το ταξίδι θέλω πολύ να το κάνω κι εγώ, αλλά λόγω ανωτέρας βίας έχω αναστείλει τις πολλές μετακινήσεις για τον επόμενο χρόνο, σνιφ! Να ευχηθώ καλά να περάσετε και εννοείται περιμένω εκτενή ιστορία! Όταν επιστρέψεις, γράψε δυο λόγια και για το budget (στο νου μου το έχω σα φτηνό ταξιδάκι, να ισχύει αραγε;) και εννοείται δώσε έμφαση στην Παλαιστίνη! Θα είναι κι ο αδερφός μου Ιεροσόλυμα για ένα εξάμηνο, αλλά ρε γαμώτο ξεκινάει Οκτώβρη, οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω προς το παρόν με πληροφορίες... Ρίξε όμως μια ματιά στο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ graphic novel του Joe Sacco, Palestine (εδώ μια κριτική από τον Observer), το οποίο θεωρώ ιδανική - light πάντα - εισαγωγή στο ταξίδι σου. Εμένα μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Αέρα στα πανιά σας!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ρε παιδιά ψάχνουν και τις βαλίτσες; Λογικά όχι έτσι; παρά μόνο τις χειραποσκευές. Εμείς ένα σάκο θα έχουμε και θα τον δώσουμε στις αποσκευές οπότε εκεί θα χώσω οτι πάρω από Παλαιστίνη.
Φυσικά και τις ψάχνουν. Αμέσως με το που περνάς την πόρτα του αεροδρομίου. Πρώτα περνάνε από "scanner", και μετά τις ανοίγεις κιόλας και ελέγχουν και το περιεχόμενο....
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Άμα ζεις Αθήνα Ιούλιο όλα παλεύονται...υποθέτω δεν θα έχει και υγρασία και το evian βοηθός..

Το Τελ Αβίβ έχει εξαιρετικά υψηλή υγρασία το καλοκαίρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom