Παλαιστίνη Ιορδανία Ισραήλ Ισραήλ, Παλαιστίνη, Ιορδανία

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ευαγγελια said:
Ahava για τα ποδια μονο .Οι μασκες ειναι της προκοπης, τα υπολοιπα δεν....
(αγαπω τρομερα το Ισραελ ,αλλα δυστυχως οι κρεμες δεν ειναι το δυνατο τους σημειο )
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει με τις κρέμα τους , θεωρούνται απο τις καλύτερες

Τα κορίτσια της ΟΑ πάντως τις τιμούν δεόντως και μου πρότειναν κιόλας τι να παρω μια και δεν είμαι γνωστης
χαχαχα
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Καλώς την!!!

Λοιπόν λόγω ελλείψης πολλών χρημάτων και περιορισμένων μερών διακοπών καταλήξα να πάω γύρω στις 12 μέρες Ισραήλ αεροπορικώς (Τελ Αβίβ) και να περάσω και Ιορδανία
Πόσο οικονομικό ταξίδι είναι, τελικά?

Για ιστορία δεν ξέρω γιατί είναι το μόνο ταξίδι που οι συναισθηματικές εικόνες ίσως να είναι πιο πολλές από τις αμιγώς ταξιδιωτικές...όσο και και να προσπαθείς να γράψεις παραστατικά κάποια πράγματα δεν αποτυπώνονται...
Ωχ, γράψε μας πώς ένιωσες όσο είσαι ακόμη "φορτωμένη" κι ας μην είναι τόσο παραστατικά, αυτά ξεθωριάζουν γρήγορα και μετά δε θα αναφερθείς καθόλου...

Βέβαια στα σύνορα Ιορδανίας-Ισραήλ που βρίσκονται στα Παλαιστινιακά εδάφη κοντεύαμε να προκαλέσουμε διπλωματικό επεισόδιο αλλά ευτυχώς τον έλεγχο τον είχαν Ιορδανοί και αποφύγαμε άσκοπο πιστολίδι...τέλος καλό όλα καλά...:D
Έλεγα να πετάξω Ισραήλ και μετά πίσω από Ιορδανία για να αποφύγω την Ιερά Εξέταση. Δε γλιτώνω τίποτα?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλώς την!!!


Πόσο οικονομικό ταξίδι είναι, τελικά?


Ωχ, γράψε μας πώς ένιωσες όσο είσαι ακόμη "φορτωμένη" κι ας μην είναι τόσο παραστατικά, αυτά ξεθωριάζουν γρήγορα και μετά δε θα αναφερθείς καθόλου...


Έλεγα να πετάξω Ισραήλ και μετά πίσω από Ιορδανία για να αποφύγω την Ιερά Εξέταση. Δε γλιτώνω τίποτα?
Μα μέσω Τελ Αβίβ επέστρεψε και όχι Ιορδανίας
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Μα μέσω Τελ Αβίβ επέστρεψε και όχι Ιορδανίας
Η Nedelja ναι, επέστρεψε από Ισραήλ. Αλλά το διπλωματικό επεισόδιο το προκάλεσε(sic) φεύγοντας οδικώς από Ισραήλ για Ιορδανία. Ή ου?
Αν αναχωρείς οδικώς, σε ψάχνουν?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
apodrasi said:
Η Nedelja ναι, επέστρεψε από Ισραήλ. Αλλά το διπλωματικό επεισόδιο το προκάλεσε(sic) φεύγοντας οδικώς από Ισραήλ για Ιορδανία. Ή ου?
Αν αναχωρείς οδικώς, σε ψάχνουν?
Αυτοί (Ισραηλιτες ) είναι άρρωστοι με τους ελέγχους και ιδιαίτερα στο αεροδρόμιο

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πόσο οικονομικό ταξίδι είναι, τελικά?
Λοιπόν με εισιτήριο τελευταίας στιγμής στα 200 ευρώ χάλασα επιπλέον άλλα 850-900 προσεγγιστικά. Το κόστος ανεβαίνει από φόρους εξόδου, visa για Ιορδανία, ιδιωτική μεταφορά από σύνορα Ιορδανίας γιατί λόγω Ρμαζανιού δεν είχε λεωφορεία όταν έφτασα, είσοδο σε Πέτρα (60 ευρώ) και επίσης πήγα και κανά δυο φορές σε καλά εστιατόρια 30-50 ευρώ το άτομο (με κρασί φυσικά), έμεινα και ένα βράδυ στη Νεκρά Θάλασσα στην Ιορδανία σε τσιμπημένο ξενοδοχείο, ψώνισα και κάτι μπιχλιμπίδια νοικιάσαμε και 3 μέρες αυτοκίνητο και επίσης με ξεφράγκιασε η μπύρα στην Ιορδανία...6 ευρώ Amstel 330ml...:haha:

Έλεγα να πετάξω Ισραήλ και μετά πίσω από Ιορδανία για να αποφύγω την Ιερά Εξέταση. Δε γλιτώνω τίποτα?
Γλυτώνεις ίσως τις ερωτήσεις βγαίνοντας από Τελ-Αβίβ αλλά δεν είναι και τίποτα τραγικό...αν κρύψεις οτι πήγες Παλαιστίνη όλα καλά...Τα αεροπορικά από Αμμάν είναι ακριβά για τη δική μου τσέπη...
Όσο για το ''διπλωματικό'' επεισόδιο έγινε όταν θέλαμε να αφήσουμε το αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει από Αμμάν και να περάσουμε Ισραήλ και φταίγαμε γιατί καταλάθος και μετά από παρανόηση με έναν αστυνομικό μπήκαμε στην Allenby Bridge που είναι σύνορα Ισραήλ-Ιορδανίας στη Δυτική Όχθη και απαγορεύονται τα αυτοκίνητα εκτός λεωφορείων και φορτηγών.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Γλυτώνεις ίσως τις ερωτήσεις βγαίνοντας από Τελ-Αβίβ αλλά δεν είναι και τίποτα τραγικό...αν κρύψεις οτι πήγες Παλαιστίνη όλα καλά...
Εμ, εκεί είναι το θέμα, ότι έχω τη δυσκολία μου να πω ψέματα. Και μετά, πες πως είπα, άμα βρουν φωτογραφίες, μαντήλες...? Ν' ανοίξει η γη να με καταπιεί.
Κάπου συμπέρανα ότι ψάχνουν περισσότερο τους άντρες. Ισχύει? Για τους μελαχροινούς, ναι, απ' αυτή την πλευρά τη γλιτώνουμε.
Έχει περάσει κανείς οδικώς Ιορδανία με αποσκευές (όχι απλά για την Πέτρα που ξέρουν πως πάλι πίσω θα είσαι), να μας πει τι είδους έλεγχο κάνουν?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Μελαχρινοί και με μούσια ναι, έχουν ένα ψιλοπρόβλημα, όχι κάτι τραγικό όμως. Εμείς θυμάμαι μπήκαμε εύκολα και μας έκαναν 3 ελέγχους στο φεύγα, τίποτε τραγικό....φαινόμασταν καλά παιδιά (προσκυνητές γαρ :haha:).
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εμ, εκεί είναι το θέμα, ότι έχω τη δυσκολία μου να πω ψέματα. Και μετά, πες πως είπα, άμα βρουν φωτογραφίες, μαντήλες...? Ν' ανοίξει η γη να με καταπιεί.
Κάπου συμπέρανα ότι ψάχνουν περισσότερο τους άντρες. Ισχύει? Για τους μελαχροινούς, ναι, απ' αυτή την πλευρά τη γλιτώνουμε.
Έχει περάσει κανείς οδικώς Ιορδανία με αποσκευές (όχι απλά για την Πέτρα που ξέρουν πως πάλι πίσω θα είσαι), να μας πει τι είδους έλεγχο κάνουν?
Ναι σιγά μη δυσκολευτώ να τους πω ψέματα...εδώ με ρωτούσαν αν έχω σχέση, πόσα χρόνια και αν μένουμε μαζί...κι εμένα δε μου αρέσουν τα ψέματα αλλά ούτε και να με ρωτάνε προσωπικά δεδομένα μου αρέσει αλλά το ανέχτηκα! Θα το πάρεις απόφαση πριν πας...
Για τις μαντήλες αν χρειαστεί θα πεις τις πήρες από Ιερουσαλήμ, δεν έχουν ταμπελάκι made in Palestine...όσο για φωτογραφίες είχα δύο κάρτες μνήμες και τη μια την είχα καταχωνιάσει στη βαλίτσα, θεωρώ απίθανο να στην ανοίξουν να τη βρουν και να τη βάλουν στη μηχανή να την τσεκάρουν.
Ιορδανία πέρασα από τη Sheikh Hussein/ Jordan bridge που είναι το βορειότερο σύνορο. Τις αποσκευές δε μου τις έλεγξε κανείς,απλά με ρώτησαν αν έχω όπλα και όταν πληρώναμε φόρο εξόδου από Ισραήλ άρχισαν -οι Ισραηλινοί πάντα- ερωτήσεις τύπου γιατί ενώ προσγειωθήκατε Τελ Αβίβ σήμερα φεύγετε κατευθείαν και αν θα ξαναεπιστρέψουμε αλλά επειδή πέσαμε σε ώρα που θα έκλειναν τα Ιορδανικά φυλάκια λόγω Ραμαζανιού ζητήσαμε ευγενικά να επισπευτεί η διαδικασία και όλα καλά..
Στην είσοδο στην Ιορδανία απλά βγάζεις βίζα 20JD περίπου 24 ευρώ και δεν υπάρχει κάποιος έξτρα έλεγχος.
Τώρα όταν μπαίναμε πάλι πίσω από Ραμάλα-Ιερουσαλήμ υποτίθεται περνάς από το Qualandiya checkpoint αλλά εμείς ήμασταν σε ένα service taxi μαζί με άλλους Παλαιστίνιους οπότε όταν φτάσαμε στο σημείο ελέγχου όσοι είχαν κάποιο ειδικό χαρτί πέρασαν από εκεί...εμείς μαζί με άλλους 2 ξένους και κάποιους άλλους Παλαιστίνιους αλλάξαμε ταξί πριν τον έλεγχο και μπήκαμε σε ένα που μας πήγε κατευθείαν Ιερουσαλήμ στον αραβικό σταθμό λεωφορείων χωρίς κανέναν περαιτέρω έλεγχο...ούτε αποσκευές ούτε τίποτα. Τώρα με ιδιωτικό αμάξι δε γνωρίζω αλλά δε μου φάνηκε και πολύ βολικό να οδηγείς εκεί ανεξάρτητος...πρώτον δεν υπάρχει χαρτογράφηση στα GPS και οι Παλαιστίνιοι αλλάζουν συνέχεια διαδρομές από το ένα μέρος στο άλλο προκειμένου να αποφεύγουν τα σημεία ελέγχου.

Όσο για το αν ψάχνουν τους άντρες περισσότερο ίσως και να ισχύει. Ο δικός μου φίλος πάντως που ειναι ψηλός, γεροδεμένος, κοντοκουρεμένος όσο πάει, είχε γενειάδα ενός μήνα και μαύρισμα που θα το ζήλευε και ο Ομπάμα δεν υποβλήθηκε σε εξτρά έλεγχο...πάντως το μεγάλο σάκο τον είχα εγώ και αυτός μόνο μια χειραποσκευή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom