Παλαιστίνη Ιορδανία Ισραήλ Ισραήλ, Παλαιστίνη, Ιορδανία

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ρίξε όμως μια ματιά στο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ graphic novel του Joe Sacco, Palestine (εδώ μια κριτική από τον Observer), το οποίο θεωρώ ιδανική - light πάντα - εισαγωγή στο ταξίδι σου. Εμένα μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Αέρα στα πανιά σας!
Ευχαριστώ για την πρόταση θα το τσεκάρω αρκεί να μην ξεχαστώ και το χώσω στο σάκο....:bleh:

Φυσικά και τις ψάχνουν. Αμέσως με το που περνάς την πόρτα του αεροδρομίου. Πρώτα περνάνε από "scanner", και μετά τις ανοίγεις κιόλας και ελέγχουν και το περιεχόμενο....
Ευχαριστώ κι εσένα taver...το εμπέδωσα, σάκος ελέγχεται...οπότε ρούχα διπλωμένα, όχι ύποπτα σουβενίρ και άπλυτα με προσοχή βαλμένα...μη γίνουμε και ρόμπες...:haha:

Το Τελ Αβίβ έχει εξαιρετικά υψηλή υγρασία το καλοκαίρι.
Ναι δεν εννοούσα προφανώς το Τελ Αβίβ, από παραθαλάσσια πόλη είμαι οπότε προσθέτω...άμα έχεις ζήσει την καλοκαιρινή υγρασία της Νεάπολης Βοιών όλα τα άλλα παλεύονται...δεν έχω και ίσια μαλλιά, ούτε τα ισιώνω οπότε νομίζω θα αντέξω...:)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κι αφού λύσαμε τα διαδικαστικά να περάσουμε και σε λιγότερο βασικά αλλά εξίσου ουσιαστικά.
Ξέρεις κανένας πως να πάω από Τελ-Αβίβ στο Αμμάν; Σκέφτομαι να ξεκινήσω με λεωφορείο προς βόρεια σύνορα και μετά κάτι θα βρω να περάσω υποθέτω στην άλλη μεριά θα έχει κανένα λεωφορείο ή έστω ταξί...Αν το έχει κάνει κανένας όμως η εμπειρία του θα μου ήταν πολύτιμη...
Πάμε τώρα στα άλλα...Ξενοδοχεία Ισραήλ είδα οτι τσιμπάνε λίγο και ειδικά Τελ-Αβίβ έχει κανείς να προτείνει κανένα budget...ή έστω κάποιο που να αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω; Δε θέλουμε πολυτέλειες γιατί το ταμείο θα είναι λίγο μείον...:D
Επίσης κανένα καλό μέρος για φαγητό και για ποτό θα εκτιμηθεί επίσης..ειδικά για Τελ-Αβίβ που θα είναι και το τελευταίο μέρος του ταξιδιού οπότε να το ρίξουμε λιγάκι έξω...κατά προτίμηση μαγαζί με θαλασσινά και κανένα μπαράκι όχι πολύ trendy με κανένα καλό cocktail.

Περιμένω εννοείται και τις προτάσεις γνωστής κοκκινομάλας του forum που τα γούστα μας νομίζω οτι ταυτίζονται αρκετά...:)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θέλω να ευχαριστήσω τους συμφορουμίτες που με βοήθησαν με τις πληροφορίες τους και εδώ και με πμ... όλες μου φάνηκαν χρήσιμες. Η Ιορδανία πολύ ενδιαφέρουσα και οι άνθρωποι μάλαμα κυριολεκτικά...η Πέτρα μοναδική άξιζε και η τελευταία σταγόνα ιδρώτα που χύσαμε και το Wadi Rum όντως πολύ διαφορετική έρημος από τη Σαχάρα, η Ιερουσαλήμ όπως τη φανταζόμουν πολύ ιδιαίτερη και μοναδική, στο Τελ Αβίβ λιώσαμε κυριολεκτικά και από ζέστη και από άραγμα στις παραλίες, αλλά η έκπληξη και ο μεγάλος έρωτας ήταν η Ραμάλα...όχι γιατί έχει κάτι αντικειμενικά όμορφα αλλά γιατί σου αφήνει συναισθηματικά υπέροχες αναμνήσεις, προτείνω όποιος έχει χρόνο να το συνδιάσει ανεπιφύλακτα μαζί με Ιερουσαλήμ, επίσκεψη αξίζουν και η Ναμπλούς και η Χεβρώνα με τη δεύτερη να κερδίζει εμένα προσωπικά...
Vito ευχαριστώ και πάλι οι πληροφορίες σου με καθησύχασαν, μετακινήθηκα παντού πανεύκολα, το knafeh τέλειο και η Taybeh...taste of revolution...:)
Εν καιρώ μόλις συγκεντρώσω το κεφάλι μου θα παραθέσω και κάποιες στοιχεία για όποιον ενδιαφέρεται.
Τέλος να αναφέρω οτι στην άφιξη στο Τελ Αβίβ περάσαμε τον έλεγχο διαβατηρίου σε 2 λεπτά και στην αναχώρηση παρόλο που είχα ένα backpack γεμάτο παλαιστινιακά μαντίλια και μαγνητάκι με το χάρτη του Ισραήλ που πάνω έλεγε Palestine γλύτωσα το ψαχούλιασμα...:) Βέβαια στα σύνορα Ιορδανίας-Ισραήλ που βρίσκονται στα Παλαιστινιακά εδάφη κοντεύαμε να προκαλέσουμε διπλωματικό επεισόδιο αλλά ευτυχώς τον έλεγχο τον είχαν Ιορδανοί και αποφύγαμε άσκοπο πιστολίδι...τέλος καλό όλα καλά...:D
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Θέλω να ευχαριστήσω τους συμφορουμίτες που με βοήθησαν με τις πληροφορίες τους και εδώ και με πμ... όλες μου φάνηκαν χρήσιμες. Η Ιορδανία πολύ ενδιαφέρουσα και οι άνθρωποι μάλαμα κυριολεκτικά...η Πέτρα μοναδική άξιζε και η τελευταία σταγόνα ιδρώτα που χύσαμε και το Wadi Rum όντως πολύ διαφορετική έρημος από τη Σαχάρα, η Ιερουσαλήμ όπως τη φανταζόμουν πολύ ιδιαίτερη και μοναδική, στο Τελ Αβίβ λιώσαμε κυριολεκτικά και από ζέστη και από άραγμα στις παραλίες, αλλά η έκπληξη και ο μεγάλος έρωτας ήταν η Ραμάλα...όχι γιατί έχει κάτι αντικειμενικά όμορφα αλλά γιατί σου αφήνει συναισθηματικά υπέροχες αναμνήσεις, προτείνω όποιος έχει χρόνο να το συνδιάσει ανεπιφύλακτα μαζί με Ιερουσαλήμ, επίσκεψη αξίζουν και η Ναμπλούς και η Χεβρώνα με τη δεύτερη να κερδίζει εμένα προσωπικά...
Vito ευχαριστώ και πάλι οι πληροφορίες σου με καθησύχασαν, μετακινήθηκα παντού πανεύκολα, το knafeh τέλειο και η Taybeh...taste of revolution...:)
Εν καιρώ μόλις συγκεντρώσω το κεφάλι μου θα παραθέσω και κάποιες στοιχεία για όποιον ενδιαφέρεται.
Τέλος να αναφέρω οτι στην άφιξη στο Τελ Αβίβ περάσαμε τον έλεγχο διαβατηρίου σε 2 λεπτά και στην αναχώρηση παρόλο που είχα ένα backpack γεμάτο παλαιστινιακά μαντίλια και μαγνητάκι με το χάρτη του Ισραήλ που πάνω έλεγε Palestine γλύτωσα το ψαχούλιασμα...:) Βέβαια στα σύνορα Ιορδανίας-Ισραήλ που βρίσκονται στα Παλαιστινιακά εδάφη κοντεύαμε να προκαλέσουμε διπλωματικό επεισόδιο αλλά ευτυχώς τον έλεγχο τον είχαν Ιορδανοί και αποφύγαμε άσκοπο πιστολίδι...τέλος καλό όλα καλά...:D
Χαίρομαι που οι πληροφορίες σου φάνηκαν χρήσιμες και πέρασες πανέμορφα...Αντε περιμένουμε ιστορια τώρα!;)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Χαίρομαι που οι πληροφορίες σου φάνηκαν χρήσιμες και πέρασες πανέμορφα...Αντε περιμένουμε ιστορια τώρα!;)
Για ιστορία δεν ξέρω γιατί είναι το μόνο ταξίδι που οι συναισθηματικές εικόνες ίσως να είναι πιο πολλές από τις αμιγώς ταξιδιωτικές...όσο και και να προσπαθείς να γράψεις παραστατικά κάποια πράγματα δεν αποτυπώνονται...θα προσπαθήσω όμως κάποια στιγμή έστω να ανεβάσω φωτογραφίες με κάποιες πληροφορίες...:)
Κάπου πήρε το μάτι μου πάντως οτι ξεκίνησες εσύ να γράφεις για Ιορδανία οπότε προς το παρόν θα σου αφήσω το συγγραφικό πεδίο ελεύθερο και θα τεμπελιάσω...:haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τέλος να αναφέρω οτι στην άφιξη στο Τελ Αβίβ περάσαμε τον έλεγχο διαβατηρίου σε 2 λεπτά και στην αναχώρηση παρόλο που είχα ένα backpack γεμάτο παλαιστινιακά μαντίλια και μαγνητάκι με το χάρτη του Ισραήλ που πάνω έλεγε Palestine γλύτωσα το ψαχούλιασμα...
Τυχη βουνό δηλαδή !!!

ΥΓ. άπαιχτη νυχτερινή ζωή το Tel Aviv ???
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τυχη βουνό δηλαδή !!!
Ναι πραγματικά...είχα πάρει εγώ την τσάντα και ο φίλος μου δεν είχε παρά μια χειραποσκευή και το παίζαμε χαζό ζεύγος...στυλ μιλήσατε με κανένα ντόπιο;;; εμείς απαπα...μήπως πήρατε κανένα δώρο;;; τι καλέ από ξένους...απαπα...πολύ γέλιο...:haha:

ΥΓ. άπαιχτη νυχτερινή ζωή το Tel Aviv ???
χμμμ...στο Τελ Αβίβ ήμουν η ντροπή του ξενύχτη...το πολύ 1.00-1.30 έβλεπα όνειρα...Ιερουσαλήμ όμως έκανα κάτι μπυροκραιπάλες...ξέρω πάω στο ανάποδο...:bleh:

Υ.Γ τα Ahava super!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Nedelja said:
Ναι πραγματικά...είχα πάρει εγώ την τσάντα και ο φίλος μου δεν είχε παρά μια χειραποσκευή και το παίζαμε χαζό ζεύγος...στυλ μιλήσατε με κανένα ντόπιο;;; εμείς απαπα...μήπως πήρατε κανένα δώρο;;; τι καλέ από ξένους...απαπα...πολύ γέλιο...:haha:

χμμμ...στο Τελ Αβίβ ήμουν η ντροπή του ξενύχτη...το πολύ 1.00-1.30 έβλεπα όνειρα...Ιερουσαλήμ όμως έκανα κάτι μπυροκραιπάλες...ξέρω πάω στο ανάποδο...:bleh:

Υ.Γ τα Ahava super!!!
Εξαιρετική απο όλες τις απόψεις !!
Ahava απο αεροδρόμιο ;;;;;
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εξαιρετική απο όλες τις απόψεις !!
Ahava απο αεροδρόμιο ;;;;;
Ahava για τα ποδια μονο .Οι μασκες ειναι της προκοπης, τα υπολοιπα δεν....
(αγαπω τρομερα το Ισραελ ,αλλα δυστυχως οι κρεμες δεν ειναι το δυνατο τους σημειο )
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εξαιρετική απο όλες τις απόψεις !!
Ahava απο αεροδρόμιο ;;;;;
Ναι από το αεροδρόμιο...να είναι καλά η πιστωτική της Πειραιώς...:D
Εν τω μεταξύ στον έλεγχο μας λέει ο τύπος χωριστήκατε καθόλου κατά τη διάρκεια των διακοπών σας; και απαντά ο φίλος μου ναι μια φορά...που μας λέει αυτός ψαρωτικά και ήρθε η απάντηση...στο δυτικό τείχος...:haha:
εκεί πια πείστηκε οτι είμαστε άκακα βλήματα και μας έστειλε στο καλό...

@ευαγγελία...μάσκες πήρα και κρέμα για χέρια πόδια...μια χαρά μου φάνηκαν...εξάλλου δώρο τα έκανα τα περισσότερα εγώ δε βάζω τίποτα από αυτά ποτέ...νομίζω οτι είμαι παιδούλα ακόμα...χαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom