Ισχυρός σεισμός στην Ιαπωνία

aggel100

Member
Μηνύματα
32
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
N. Κορέα - Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
Νομίζω ότι οι ζημίες απο το σεισμό-τσουνάμι σε ότι αφορά κτίρια, δρόμους, γέφυρες κλπ αργά ή γρήγορα θα επιδιωρθωθούν. Τα πυρηνικά εργοστασία θα πρέπει να είναι τωρα ο εφιάλτης των Ιαπώνων.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Νομίζω ότι οι ζημίες απο το σεισμό-τσουνάμι σε ότι αφορά κτίρια, δρόμους, γέφυρες κλπ αργά ή γρήγορα θα επιδιωρθωθούν. Τα πυρηνικά εργοστασία θα πρέπει να είναι τωρα ο εφιάλτης των Ιαπώνων.
Kαι όχι μόνο των Ιαπώνων.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Δυστυχως εχει πολυ «παρτυ» ακομη. Μολις ακουσα οτι το τσουναμι εφτασε στη Χαβαη με υψος 3 μετρα. Τωρα τι εγινε οταν περναγε απο Τουβαλου, Κιριμπατι, Ναουρου, Τοκελαου κλπ ... ο Θεος να βαλει το χερι του. Απο οτι διαβαζω εδω (Tsunami arrival estimates for Pacific Islands) οι Σαμοες και τα Τονγκα τη γλυτωσανε.

Παντως γι οσους απο εμας σκεφτοντουσαν να την κανουν προς Ειρηνικο μερια, δυδτυχως θα εχει πολυ breakdancing τους επομενους μηνες.

* Φιλτατη renata, αυτο που ανεφερες περι ζεστου κυματος δεν ισχυει. Προφανως τα εγκαυματα που ανεφερες προηλθαν απο καποια τοπικη θερμη πηγη. Το θερμικο φορτιο ακομη και απο υπογεια θερμα στρωματα που διαταραχθηκαν στον πυθμενα (μερικα χιλιομετρα κατω δηλαδη) θα ψυχθουν απο την πολλαπλασια επφανεια της θαλασσας.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
πριν από λίγο δύο καινουργοι σεισμοι....5,8 και 6.7 Ριχτέρ....δεν θα ηρεμήσουν οι άνθρωποι...

μία ιστοσελίδα που την παρακολούθώ εδώ και σχεδόν δύο χρόνια από τότε πού ήρθα στη Ελλάδα που "πολύυυυυυυυυυυ" συχνά φαίνεται στις αναφορές τους (πες είναι μανία μου, φόβος ξέρω 'γώ...)
δείχνει ότι από το πρώτο σεισμό έγιναν άλλα 106 πιο δυνατά από 5 Ριχτέρ...

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/index.php?view=3
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δυστυχως εχει πολυ «παρτυ» ακομη. Μολις ακουσα οτι το τσουναμι εφτασε στη Χαβαη με υψος 3 μετρα. Τωρα τι εγινε οταν περναγε απο Τουβαλου, Κιριμπατι, Ναουρου, Τοκελαου κλπ ... ο Θεος να βαλει το χερι του. Απο οτι διαβαζω εδω (Tsunami arrival estimates for Pacific Islands) οι Σαμοες και τα Τονγκα τη γλυτωσανε.

Παντως γι οσους απο εμας σκεφτοντουσαν να την κανουν προς Ειρηνικο μερια, δυδτυχως θα εχει πολυ breakdancing τους επομενους μηνες.
Καλά, από κινδυνολογίες άλλο τίποτα...
Tίποτα δεν έγινε.
Στη Χαβάη το κύμα έφτασε τα 2 μέτρα, πολύ μικρότερο από τα συνήθη κύματα που χτυπάνε καθημερινά τις ακτές της Χαβάης και φτάνουν τα 10 μέτρα.
www.cnn.com

Στα νησιά Κουκ το ύψος του τσουνάμι έφτασε μόλις τα 29 εκατοστά.
Tsunami – Pacific ocean – east – Cook Islands | C4I for Humanity
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πριν από λίγο δύο καινουργοι σεισμοι....5,8 και 6.7 Ριχτέρ....δεν θα ηρεμήσουν οι άνθρωποι...

μία ιστοσελίδα που την παρακολούθώ εδώ και σχεδόν δύο χρόνια από τότε πού ήρθα στη Ελλάδα που "πολύυυυυυυυυυυ" συχνά φαίνεται στις αναφορές τους (πες είναι μανία μου, φόβος ξέρω 'γώ...)
δείχνει ότι από το πρώτο σεισμό έγιναν άλλα 106 πιο δυνατά από 5 Ριχτέρ...

Latest Earthquakes in the world
Δεδομένο οτι θα υπαρχουν μετασεισμοί για αρκετό χρονικό διάστημα..
στην σουμάτρα για ένα μήνα γινόταν καθημερινά απο 6-8 ρίχτερ,,
ολα συνηθίζονται..έτσι και αλλιώς έξω μένουν.
Η φύση δεν υπακούει.
οτι γουστάρει κανει..και εδω ο ανθρωπος ειναι ο πλέον αδύναμος!!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι χειρότερες προβλέψεις επαληθεύονται με την έκρηξη στο πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα 1.
Πως να επαναπαύεται κανείς από τις καθησυχαστικές βεβαιώσεις των αρμοδίων, όταν ήδη οι χθεσινές διαψεύστηκαν?


http://news.in.gr/world/article/?aid=1231099326
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.101
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom