Ιταλία, καλησπέρα και βοήθεια!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
με 5 μέρες που σου μένουν μετά την Ρώμη, πάλι είναι 250 χμ μέσος όρος την ημέρα!!!!!!!! 1-2 μέρες να προσθέσεις δεν θα σου βοηθήσουν.
Εγώ τελευταία 2 χρόνια περνάω γύρω στα 700 την εβδομάδα (και όχι στο ταξίδι) και με σκοτώνουν!! Εσύ θα θές και βόλτες να κάνεις μετά. Ειδικά τις τελευταίες 2 μέρες που θα μείνεις από μια νύχτα στο Κόμο και στην Βενετία ενώ θα ταξιδέψεις γύρω στα 300χμ. Όπως και Φλωρεντία/Ρώμη.


δε σε κατάλαβα τί θες να πεις


  • 9 μέρες από τις οποίες 4 στην Ρώμη
  • σου μένουν 5 να γυρίσεις "υπόλοιπη" Ιταλία
  • σύνολο χμ 1250
  • 1250 δια 5 = μέσος όρος 250 χμ
  • αν προσθέσεις 1-2 μέρες , μέσος όρος γυρω στις 170
  • κάνω σχεδόν 700 χμ την εβδομάδα για προσωπικούς και όχι για ταξιδιωτικούς λόγους, Δηλαδή, δεν κάνω ιδιαίτερες βόλτες εκεί που πάω, δεν βλέπω αξιοθέατα, δεν...Και κουράζομαι και χωρίς αυτά.
  • Τελευταίο διήμερο θα φύγεις απ'το Κόμο που έφτασες μόλις την προηγούμενη μέρα, θα αναχωρίσεις το πρωί φαντάζομαι, θα περάεις σχεδόν 300 χμ να φτάσεις Βενετία, θα την γυρίσεις :shock:, θα κοιμηθείς και θα φύγεις.... εμένα που τριγυρνώ σαν τη παλαυή, πολλά μου είναι
  • Από Ρώμη ως Φλωρεντία έχεις περίπου 250 χμ, 4 μέρες θα γυρίζεις Ρώμη (Αύγουστο θα πεθάνεται απ τη ζέστη), θα περάσεις και Σιένα, θα φτάσεις Φλωρεντία, θα τρέξεις να προλάβεις να δεις κάτι και θα κοιμηθείς πάλι μόνο μια νύχτα για να μπορείς να φύγεις αλλού.
Αυτό ήθελα να πω, απλά όταν είμαι σε ένταση τα ελληνικά μου δεν... και τόσο
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
κάτι δε κανουμε καλά εμείς???
βάλαμε 1300 χιλ δια 1.8 το λίτρο και βγήκε περίπου 700 ευρώ!!!
δλδ μου λες ότι κάνω τις διαδρομές που θέλω με 200??
κάτι δε λέμε καλά...
να σου πω πως τοχουμε σκεφτεί??
αν δεις το αρχικό πλάνο που έστειλα.

λοιπόν..

στη ρώμα δε παίρνω τπτ...για τοσκάνη πάμε με τρένο και είναι 235 χιλ μέχρι σιένα που θα κάνουμε βόλτα και εκεί πλέον νοικιάζουμε για να πάμε 70 χιλ φλωρεντία για διανυκτέρευση κ 84 χιλ για πίζα...το αφήνουμε εκεί...
με τρένο πάμε 95 χιλ τσίνκουε τέρε για 2 νύχτες και σε παίρνω αμάξι.
παίρνω φεύγοντας για ιζολά μπέλα που είναι 317 χιλ.για να μείνω εκεί 1 νύχτα.και μετά να κάνω με το αμάξι 119 χιλ για κόμο.ξαναφήνω το αμάξι,παίρνω τρένο για βενετία κ thats all
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
δεν μπορείς να διαιρείς χμ με λίτρα.

πρέπει να είναι ίδια η μονάδα, άσχετο αυτό.

μην διανοήσεις να παιρνεις και αφήνεις αυτοκίνητο από δω και από κει, θα φτάσεις στα 800 ευρώ που είχες για την αρχή.

Είμαι πρόθυμη να σου βοηθήσω να κάνεις σχέδιο και υπολογισμό, αλλά πρώτα σκέψου καλά αυτά που σου λέμε όλη την ώρα, δες να κόψεις κάτι, επειδή απλά δεν γι-νε-ται, και μετά πες μου.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάλλον δε θέλεις να καταλάβεις ότι είναι λάθος όλο αυτό που λες.... Προσπαθει να στο εξηγησει η Ivana αλλά προφανώς δε θέλεις να το καταλάβεις...Όλο αυτό σε 9-10 μέρες δε γίνεται....Δε ξέρω τί έχεις στο μυαλο σου ακριβως, ποιος σε εχει πεισει ότι όλο αυτό είναι εφικτό, αλλά αν το κανεις ετσι οπως μας τα λες ετοιμασου να περασεις ολο το γαμηλιο σου στο αυτοκινητο ή/και στο τρενο....

Μα Φλωρεντία και Βενετία μόνο μια μέρα και ουτε;;;:shock::shock:

(που εισαι βρε Traveller?)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μετά τις 5 μέρες Ρώμη, νοικιάστε αμάξι και περιοριστείτε Τοσκάνη, μόνο.
Εκεί θα έχετε την ευκαιρία να δείτε πάρα πολλά μέρη, όπως άλλωστε επιθυμείτε. Θα κουραστείτε λιγότερο και θα κάνετε ποιοτικότερο ταξίδι.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
δε ξέρω τι να αφαιρέσω....τί να κάνω...

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ενημερωθείς πρώτα αναλυτικά για αυτά τα μέρη, και εδώ, αλλά και στο ιντερνετ γενικώς, και μετά αποφάσισε τι θέλεις το περισσότερο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
.............................................


λοιπόν, πάμε από την αρχή

η διαδρομή που αναφέρεις βγαίνει στα 1250 χμ, ας πουμε 1300, μπορεί να χαθείς ας πούμε κάπου (και ελπίζω να μην προσθέσεις και άλλα μέρη).


ας υποθέσουμε πως θα κάνετε σωστη επιλογή αυτοκινήτου και θα πάρετε κάποιο που ξοδεύει π.χ. το πολύ 7-8 λίτρα τα 100χμ.

1300/ 100= 13

δηλαδή έχει 13 φορές από 100 χμ.



άρα 13 επί 8 λίτρα = 104 λίτρα

με βενζίνη στα 1,7

άρα 176 ευρώ

στο στρογγίλεψα στα 200 κιόλας.


λέμε τώρα να πάρεις τέτοιο ΙΧ....μην σου πω πως μπορεις να βρεις να ξοδεύει και λιγότερο, αν πάρεις και ντιζελ θα είναι ακόμα πιο φθηνό (οχι και πάρα πολύ πάντως).

τα 800 δια 1.7 σου βγαίνουν 470 λίτρα.........................................(εκτός αν δεν κατάλαβα και ενοικιαση είναι μέσα, αλλά πάλι πολλά είναι)
Πάω Βελιγράδι και γυρνάω με 180 ευρώ και κάνω 1400 χμ.

:shock::shock:
Θαυμάζω την υπομονή σου!!:cool:
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
κάτι δε κανουμε καλά εμείς???
βάλαμε 1300 χιλ δια 1.8 το λίτρο και βγήκε περίπου 700 ευρώ!!!
περίεργος ο τρόπος που προσπαθείτε να υπολογίσετε τα έξοδα βενζίνης.
Διαβάστε ξανά τις οδηγίες τις Ιvana.

:shock::shock:
Θαυμάζω την υπομονή σου!!:cool:
Πράγματι!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
κάτι δε κανουμε καλά εμείς???
βάλαμε 1300 χιλ δια 1.8 το λίτρο και βγήκε περίπου 700 ευρώ!!!
δλδ μου λες ότι κάνω τις διαδρομές που θέλω με 200??
Όπως σου λέει και η Ivana δε μπορείς να διαιρέσεις τα 1300χλμ με τη τιμή του λίτρου.
Αν ένα αυτοκίνητο καίει 7 λίτρα ανα 100χλμ αυτό σημαίνει 70 λίτρα ανά 1000χλμ. ή 91 λίτρα στα 1300 χλμ.
Αν το ένα λίτρο βενζίνη κάνει 1.80 ευρώ (η τιμή που δώσατε ενδεικτικά)
τότε για τα 1300 χλμ θα πληρώσετε: 91 λίτρα x 1.80 ευρώ=163.8
Υπάρχουν πολλά μικρά/μικρομεσαία αυτοκίνητα που καίνε αρκετά λιγότερο π.χ. 5-6 λίτρα/100χλμ
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
earth citizen & katkats ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα...
δυστυχώς επειδή φοβάμαι τα αεροπλάνα δεν έτυχε να ξαναταξιδέψω κ επειδή τα χρήματα για ταξίδια είναι αρκετά ήθελα να βάλω πολλά να δω....η φίλη που μου τα πρότινε μουπε ότι θαναι λίγο κουραστικό αλλά όχι ακατόρθωτο..

το ότι ρωτάω ξανά κ ξανά κάτι για να το καταλάβω κ παραθέτω τις απόψεις μου σε φόρουμ συζητήσεων,δε με καθιστά κ χαζή ούτε άνθρωπο για να ειρωνεύεστε....την υπομονή των άλλων...μπορείτε απλά να μην απαντήσετε ξανά..
εκτιμώ πολύ τη προσπάθεια όσων μου εξηγούν αλλά έχω πολλά στο μυαλό μου κ ίσως το ''θέλω'' μου να ''κουκουλώνει'' την λογική σας..

η ειρωνεία όμως δεν είναι ωραία
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom