Ιταλία, καλησπέρα και βοήθεια!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
δεν μπορείς να διαιρείς χμ με λίτρα.

πρέπει να είναι ίδια η μονάδα, άσχετο αυτό.

μην διανοήσεις να παιρνεις και αφήνεις αυτοκίνητο από δω και από κει, θα φτάσεις στα 800 ευρώ που είχες για την αρχή.

Είμαι πρόθυμη να σου βοηθήσω να κάνεις σχέδιο και υπολογισμό, αλλά πρώτα σκέψου καλά αυτά που σου λέμε όλη την ώρα, δες να κόψεις κάτι, επειδή απλά δεν γι-νε-ται, και μετά πες μου.
θα σε ενημερώσω σύντομα να το σκεφτούμε...σε ευχαριστώ πάαααρα πολύ για το χρόνο σου
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Μετά τις 5 μέρες Ρώμη, νοικιάστε αμάξι και περιοριστείτε Τοσκάνη, μόνο.
Εκεί θα έχετε την ευκαιρία να δείτε πάρα πολλά μέρη, όπως άλλωστε επιθυμείτε. Θα κουραστείτε λιγότερο και θα κάνετε ποιοτικότερο ταξίδι.
πιθανόν αυτό θα κάνω
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
το ότι ρωτάω ξανά κ ξανά κάτι για να το καταλάβω κ παραθέτω τις απόψεις μου σε φόρουμ συζητήσεων,δε με καθιστά κ χαζή ούτε άνθρωπο για να ειρωνεύεστε....την υπομονή των άλλων...μπορείτε απλά να μην απαντήσετε ξανά..

η ειρωνεία όμως δεν είναι ωραία
Εσύ τα λες αυτά, δε σε χαρακτήρισε κανένας όπως επίσης δε σε ειρωνεύτηκε και κανείς. Την υπομονή της Ivana θαύμασα-κι εξακολουθώ να θαυμάζω-που έχει την όρεξη να σας εξηγεί τόσο αναλυτικά τα πάντα, για το καλό σας (δεν το κάνουν πολλοί αυτό). Συνεπώς καμία ειρωνεία από μέρους μου.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
δυστυχώς επειδή φοβάμαι τα αεροπλάνα
κοψ'το και αυτό, αν θέλεις όντως να δεις πολλά μέρη στην ζωή σου...
φαντάζομαι πως δεν είναι εύκολο, αλλά έχεις περισσότερη πιθανότητα να πάθεις κάτι στο αυτοκινηστικό παρά αεροπορικό ατύχημα.

τα χρήματα για ταξίδια είναι αρκετά ήθελα να βάλω πολλά να δω...
είπαμε, λάθος προσέγγιση...

δεν υπάρχει ακριβό ταξίδι, επειδή αυτά που μας προσφέρουν τα ταξίδια είναι ανεκτίμητα.

αυτό που υπάρχει είναι έλλειψη χρημάτων να τα πραγματοποιούμε όποτε, όπου και όπως θέλουμε.


η φίλη που μου τα πρότινε μουπε ότι θαναι λίγο κουραστικό αλλά όχι ακατόρθωτο..
Με όλο το σεβασμό προς την φίλη σου.... δεν τα λέει και καλά (μπράβο της που ενδιαφέρθηκε, αλλά ως εκεί).
Δεν είναι λίγο κουραστικό και δεν είναι καθόλου ποιοτικο.
Άλλωστε όλοι αυτό σου λέμε, και όχι από κακία, αλλά για να περάσεις εσύ καλά, που ελπίζω καταλαβαίνεις δεν είναι και κάτι που θα πρεπε να μας νοιάζει.

το ότι ρωτάω για να το καταλάβω
και καλά κάνεις, από εκεί και η υπομονή μου

εδώ δεν κάνεις καλά, αν σου λένε 5 άτομα κάτι και κανείς τους δεν διαφωνεί, πάει να πει πως κάτι ξέρουν ή έχουν δίκιο,

για να ειρωνεύεστε...
δεν συμφωνώ μαζί σου ούτε εδώ, οι κοπέλες μια χαρά σου έδωσαν την γνώμη τους και απλά τους κακοφάνηκε πως ακόμα επιμένεις στο αρχικό σχέδιο...παρόλο που συμβαίνει αυτό που σου έγραψα στην προηγούμενη παράθεση.

έχω πολλά στο μυαλό μου κ ίσως το ''θέλω'' μου να ''κουκουλώνει'' την λογική σας..
τα "πολλά" πρέπει να τα "χαλαρώσεις" όταν πρόκειται για ταξίδι....έτσι θα πάρεις περισσότερα. Να ταξίδευες στην Ν.Αμερική θα σου έλεγα εντάξι, δεν κάνεις και κάθε τόσο τέτοιο ταξίδι και εκεί προσπαθείς να δεις όσο περισσότερο γίνεται...μάλιστα εκεί μιλάμε για πολλέεεεεεεεεεεεεεεες περισσότερες μέρες πάλι. Αλλά επειδή πρόκειται για γειτονική Ιταλία, σίγουρα θα έχεις και άλλες ευκαιρίες να πας...

Όσο για την λογική του φόρουμ,
με λίγες εξαιρέσεις θα βρείς μια χαρά κόσμο, πολυταξιδεμένο (και δεν εντάσσω τον εαυτό μου σε αυτό) ο οποίος έχει και ένα προνόμιο παραπάνω-είναι πρόθυμος να μοιράσει τις εμπειρίες του και συμβουλές του με οποιονδήποτε. Σεβάσου το και εκμεταλλεύσου το (με σωστό τρόπο)!
Βρίσκω πως είσαι σε καλό δρόμο καθώς ήδη επιχείρισες να ρωτήσεις, απλά πρέπει μετά από κάθε απάντηση που λαμβάνεις να την σκεφτείς και λίγο (όχι πως απαραίτητα θα είναι και μοναδική σωστή).

Σχετικά με όλα αυτά καλά έκανες και ζήτησες συγγνώμη και ελπίζω να δεις και η μόνη σου πως δεν είναι και έτσι όπως τα βλέπεις τώρα.

πιθανόν αυτό θα κάνω
Εδώ συννενούμαστε ήδη.;) Είναι η σωστότερη επιλογή που μπορούσες να κάνεις κατά την άποψή μου.

Αν θέλεις μπορείς να μας πεις πόσα λεφτα διαθέτεις, πόσες μέρες αρκριβώς (δηλαδή αν αποφάσισες να μείνεις στις 9), αν θα δοκιμάσεις να ξεπεράσεις το φόβο του αεροπλάνου ή θες καράβι, τι είδος καταλήματα προθυμάς και ποιες ημερομηνίες.....θα σου βοηθήσω να πάρεις ιδέα και να κάνεις υπολογισμό και εσύ μετά κάνε πρόγραμα όπως σου αρέσει περισσότερο. Είμαι σίγουρη πως και οι άλλοι θα δώσουν τις συμβουλές τους.

Επίσης να ξέρεις πως αν όντως φοβάσαι τόσο το αεροπλάνα, το καλύτερο είναι να πάρετε δικό σας αμάξι και ταξιδέψτε ακόμα πιο άνετα, χωρίς φόβο για ατύχημα ή οτιδήποτε ζημια που θα μπορούσε να πάθει το αμάξι. Αν βάλεις την τιμή της ενοίκιασης είναι κοντά σε εκείνη του πλοίου για ΙΧ, η βενζίνη άλλωστε ίδια θα είναι.
Ενδεικτικά - όταν εγώ πήγα Ιταλία με αμάξι, το πλοίο (με καμπίνα στο πήγαινε, επιστροφή στο ντεκ) χωρις ΙΧ ήταν 277 και με ΙΧ ήταν 444 ευρώ. Διαδρομή Ηγουμενίτσα/Μπάρι
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Ivana μου,
σκέφτομαι το αεροπλάνο μπας κ το μάθω κιόλας κ πάψω να φοβάμαι.
από τέλη αυγούστου ψάχνω....γιατί 20/7 παντρεύομαι και μετά μέχρι τέλος αυγούστου έχω άδεια.οπότε τέλη ιούλη-αρχές αυγούστου.

μάλλον θα κάνω ρώμη-τοσκάνη (σιένα,πίζα,φλωρεντία) αν και ομολογώ πως οι λίμνες (τσίνκουε τέρε και κόμο) με δελεάζουν.

δύσκολο ναποφασίσω γιατί έχω δει μόνο φώτο!δεν έχω πάει πουθενά στο εξωτερικό!!

είναι κ η βενετία που θέλω να δω...

δε ξέρω τί συνδιασμό να επιλέξω..
τα ξενοδοχεία να ήταν κάτι οικονομικό γτ θαμαστε κ όλο έξω.ξέρω πως προσφέρουν πρωινό πολλά από αυτά.

όσο για τη φίλη μου,βλέποντας το χάρτη κ βγάζοντας το ''πρόγραμμα'' αυτό σκέφτομαι τη κούραση αλλά επειδή είναι 9 μέρες κ μετά θαμαστε ήρεμοι κ χαλαροί,έδωσα βαρύτητα στο οικονομικό...πάνω κάτω βγαίνουν 1400 ευρώ οπότε και ρώτησα απλά για τρένο μπας κ γλιτώσω τπτ..
αν για να κάνω αυτό το πρόγραμμα χρειάζομαι παραπάνω μέρες,το κάνω!!
όπως κ αν πχ πρέπει ναφαιρέσω κάποια λίμνη ή τη βενετία να το κάνω..

για την ειρωνία που ανέφερα,όπως απάντησαν,οκ,κατανοώ ότι σου αναφέρθηκαν για την υπομονή σου να εξηγείς..
πιστεύω όμως πως αυτό είναι το ζητούμενο του φόρουμ,και δεν είμαι η μονη ''αρχάρια'' έως άσχετη σε ταξίδια...
απλά έτσι όπως στο είπαν κ οι 2 μαζί,κ εφόσον είμαι νέο μέλος,μου φάνηκε λίγο προσβλητικό
anyway....νασαι καλά για την άμεση εξυπηρέτησή σου!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ασε την Ρώμη απ'εξω βάλε άλλες 4-5 μέρες, πάρε καράβι για Βενετία, πήγαινε Βερόνα, Μιλάνο, Γκάρδα ή/και Κόμο ή/και Ματζορε. ΚατέβαΤσινκουα ντι τέρε (να ξέρεις δεν είναι λίμνη, είναι παραθαλάσσιο μέρος κοντά στην Λα Σπέτσα), από εκεί πήγαινε Πίσα, Φλωρεντία και χωριά και γύρνα Βενετία. Άσε την Σιένα

Σε αυτή την περίπτωση κρατάς περισσότερα απ'τα μέρη που θέλεις, αλλά θέλεις παραπάνω μέρες και όχι 1-2.

Δηλαδή θα μπορούσες να κάνεις 2 με 3 Βενετία, 4 λίμνες, 2-3 Τσίνκουα και 5 Τοσκάνη (και αυτά πάλι θα μπορούσαν να θεωρηθούν λίγα)

Ας πούμε...

πάλι πιο πολύ μου αρέσει το άλλο.

για το "αρχάρια"/νέο μέλος και προσβλητικό...πιστεψέ με καλά πέρασες, μην πάθεις και κάτι σοβαρό στο φόρουμ :haha:

υ.γ. δηλαδή το μπαντζετ σου είναι 1400?
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
όχι!1400 έβγαιναν κατά προσέγγιση τα έξοδα.βέβαια τα αεροπορικά ξέρω πως αλλάζουν.
δλδ τα πάω σε όοοολα όσα είπα πλην της ρώμης (προφανώς γτ μπορω καλύτερα κ χειμώνα κ να μη πάω καλοκαιριάτικα)

δλδ το πλάνο που μου λες είναι καλύτερο χιλιομετρικά??
μμμμ....για να το δω....;)
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Γκάρδα ή/και Κόμο ή/και Ματζορε.
αυτά τί είναι??
γκάρδα δε τοχω ακούσει..
το ματζόρε είναι το ιζολα μπέλα που λέω??
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η λίμνη Γκαρντα είναι μια πανέμορφη λίμνη πολύ κοντά στη Βερόνα... Σημείωσε υα μέρη Σαλο και Σιρμιονε και αν πατε προς τα εκεί τελικά μην τα χάσεις....Γενικά περιμετρικά της λίμνης θα βρεις πολλά όμορφα μέρη..
Λίμνη Ματζόρε είναι η λίμνη στην οποία βρίσκεται το Ιζολα Μπελλα...Εδώ σημείωσε και Στρεζα....
Βασικα κανε μια αναζήτηση στο φόρουμ για αυτα τα μέρη, έχουν γραφτεί πολλά πράγματα, ιστορίες του Traveller, του XRISTOS71 και πολλών άλλων θα σου δωσουν πολλά tips....
Και τέλος μην παρεξηγησαι τόσο εύκολα, όλοι να βοηθήσουμε θέλουμε, απλά αν δεν είμασταν λιγάκι απότομοι ίσως να μην αποφασιζες να το ξανασκεφτεις, κάτι που θα ήταν μεγάλο λάθος.....
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
έψαξα όσα μου είπατε...να δω αν ταχω βρει σωστά...
ΣΥΓΝΩΜΗ ξανά αλλά είμαι κατά της τεχνολογίας κ λόγω απειρίας κ σε ταξίδια λίγο στουρνάρι :roll:

-βενετία
-προς βερόνα 115 χιλ.
-(το μιλάνο θα το αφήσω εφόσον είναι μόνο αγορά..)
-από βερόνα προς λίμνη κόμο 178 χιλ
-από κόμο cinque terre κάπου μπλέχτηκα αλλά βρήκα 301 χιλ.
-από κει πίζα σε 84 χιλ.
-και τέλος φλωρεντία σε 86.2 χιλ.

αυτά είναι 764χιλ.

**αυτά λοιπόν αντί ρώμη-τοσκάνη...μαρέσει καλύτερα το παραπάνω πλάνο κ αφήνω γιάλλη φορά ρώμη!

οι διανυκτερεύσεις να γίνουν βενετία βερόνα τσίνκουε τέρρε κ φλωρεντία??
και σε όλα αυτά να έχω αμάξι ή κάπου δε χρειάζεται?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom