Ιταλία, καλησπέρα και βοήθεια!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
παρόλο που είπα πως δεν θα ασχοληθώ άλλο, δεν μπορώ...


λοιπόν....

μέλη από δω πχ ivana μου πρότιναν τις λίμνες το τσίνκουε κ βερόνα-βενετία..
...ένα μέλος ( νομίζω ivana) μου πρότινε λίμνες κ το παραθαλ'ασσιο λόγω καλοκαιριού που θέλω...

αυτό που σου πρότεινα αρχικά και συνεχίζω να πιστεύω ήταν Ρώμη+Τοσκάνη

Κόψε τις λίμνες, εμ δεν θα τις δεις, εμ θα είσαι στους δρόμους όλη την ώρα- μήνα του μέλλιτος πας.

Βασικά και η Βενετία είνια περιττή (εκτός αν έχεις κλείσει ήδη τα εισιτήρια). Η Ιταλία δεν είναι μικρή και θέλει ώρα για ταξίδι, ειδικά αν έχει και τόσα σημεία να επισκεφτείς.

Τις μέρες που σου μένουν μοίρασε τις στην Τοσκάνη και Τσίνκυα ντι τέρε αν θέλεις πολύ να πας εκεί.

όταν δεν ήθελές να τα κόψεις..... σου πρότεινα αυτό που ήθελες λίγο διαφοροποιημένα

τα μπολτ γραμματα που αναφέρονται στο παραθαλάσσιο μέρος ήταν να καταλάβεις ότι είναι παραθαλάσσιο και όχι να πας εκεί επειδή είναι καλοκαίρι (κια ότι δεν είναι λίμνη όπως νόμιζες)

ασε την Ρώμη απ'εξω βάλε άλλες 4-5 μέρες, πάρε καράβι για Βενετία, πήγαινε Βερόνα, Μιλάνο, Γκάρδα ή/και Κόμο ή/και Ματζορε. ΚατέβαΤσινκουα ντι τέρε (να ξέρεις δεν είναι λίμνη, είναι παραθαλάσσιο μέρος κοντά στην Λα Σπέτσα), από εκεί πήγαινε Πίσα, Φλωρεντία και χωριά και γύρνα Βενετία. Άσε την Σιένα

Σε αυτή την περίπτωση κρατάς περισσότερα απ'τα μέρη που θέλεις, αλλά θέλεις παραπάνω μέρες και όχι 1-2.

Δηλαδή θα μπορούσες να κάνεις 2 με 3 Βενετία, 4 λίμνες, 2-3 Τσίνκουα και 5 Τοσκάνη (και αυτά πάλι θα μπορούσαν να θεωρηθούν λίγα)

και εδώ το ίδιο επειδή δεν το άλλαζες και η ίδια με τίποτα

λοιπόν, άκου κάποιες πιθανές προτάσεις:

Μια σχετική εξοικονόμιση θα ήταν να κόψεις το Τσίνκουα ντι Τέρε και να περάσεις από Μπολόνια στην επιστροφή,ας πουμε.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
έχω στεναχωρηθεί κ ίσως δεν άξιζε
Ναι, δεν άξιζε.
Πάντως έχεις καταλάβει πολύ λάθος, δεν κατηγορήθηκες από κανέναν για τίποτα.
Βίον ανθόσπαρτον και καλά να περάσετε στο ταξίδι σας (ό,τι τελικά κι αν αποφασίσετε).
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
αφου και η ιδια παραδεχεσαι οτι εισαι ασχετη με τεχνολογια, γιατι θες να τα κανονισεις ολα μονη σου, κατι το οποιο αναγκαστικα θα γινει μεσω ιντερνετ.
(Και δε θες να κανονισεις και κανενα ευκολο ταξιδι...)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
το θέμα μου δεν είναι το βρωμοτάξιδο που τελικά αντί να χαίρομαι έχω καταστεναχωρεθεί απτο μεσημέρι γτ για μια βοήθεια ψάχτηκα κ τελικά κατηγορούμαι για τρολάρισμα -φαντάσου το απόγευμα έμαθα τί σημαίνει...
Mη στεναχωριέσαι και μη σκας.. Η οργάνωση και η προσμονή είναι ενα μέρος της χαράς που σου προσφέρει το ταξίδι.. Αυτό που προσπαθούν να πουν οι περισσότεροι, ο καθένας με το τρόπο του, είναι ότι πεφτεις απότομα στα βαθιά και επειδή είναι γαμήλιο ταξίδι είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείτε ή να απογοητευτείτε. Στη θέση σου, αφού θες να δεις αρκετά μέρη, θα επέλεγα 2-3 ιταλικές πόλεις που συνδέονται εύκολα με τρένο και θα απέφευγα ενοικίαση αυτοκινήτου. Μπορεις π.χ. να ξεκινησεις από Ρώμη στη συνέχεια να πας Βενετία και να επιστρέψεις Αθήνα από Μιλάνο (με easyjet θα βρεις λογικές τιμές).
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Mη στεναχωριέσαι και μη σκας.. Η οργάνωση και η προσμονή είναι ενα μέρος της χαράς που σου προσφέρει το ταξίδι.. Αυτό που προσπαθούν να πουν οι περισσότεροι, ο καθένας με το τρόπο του, είναι ότι πεφτεις απότομα στα βαθιά και επειδή είναι γαμήλιο ταξίδι είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείτε ή να απογοητευτείτε. Στη θέση σου, αφού θες να δεις αρκετά μέρη, θα επέλεγα 2-3 ιταλικές πόλεις που συνδέονται εύκολα με τρένο και θα απέφευγα ενοικίαση αυτοκινήτου. Μπορεις π.χ. να ξεκινησεις από Ρώμη στη συνέχεια να πας Βενετία και να επιστρέψεις Αθήνα από Μιλάνο (με easyjet θα βρεις λογικές τιμές).
echo2011 & earth citizen για να κλείσει επιτέλους το θεματάκι αυτό...οι συμβουλές σας είναι κατατοπιστικές κ άξιες...
η ένσταση είναι πως δε κατάλαβα τίποτα λάθος!!!
μου λέτε πως δε κατηγορήθηα κτλ...διαβάστε τα πόστ του κύριου/ας traveller που με κατηγορεί για τρολάρισμα όπως είπε κ με κατευθύνει για να μη πω ''διατάζει'' να σταματήσω αυτό που κάνω,επειδή αδυνατεί να πιστεψει ότι δε κοροιδεύω...η δυσπιστία είναι μέρος της ζωης μας πια έτσι που μας έκαναν,αλλά απαγορεύεται σε φόρουμ να προσβάλλεις κ να κατηγορείς με το ατού της ανωνυμίας....οκ??

καλά να περνάτε στα ταξίδια κ τη ζωή σας
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν έχω ποστάρει μέχρι στιγμής σε αυτό το θέμα αλλά το παρακολουθώ γιατί ψάχνω κι εγω για το δικό μου γαμήλιο.
Μην τα παίρνεις όλα τις μετρητοις...μην κολλάς στις λέξεις και κοίτα στην ουσία. Είσαι καινούρια εδώ μέσα και αν συνεχίσεις να το παρακολουθείς θα δείς ότι ο καθένας έχει το στυλ του. Άλλοι πιο υπομονετικοί, άλλοι πιο καυστικοί κλπ. Η ουσία είναι ότι εδω μέσα υπάρχουν πολύ χρησιμες συμβουλές για να περάσετε τέλεια, να αποφύγεται κακοτοπιες και να νιώθετε ασφαλείς και ενημερωμένοι σε ένα ξένο μέρος.
Ούτε εγω έχω ταξιδέψει πολύ και στα δύο & μοναδικα μου ταξίδια στο εξωτερικό με τις πληροφορίες του φόρουμ ήμουν πιο άνετη και διαβασμένη από την παρέα μου που είχε γυρίσει την μισή Ευρώπη.
Τώρα όσων αφορά το γαμήλιο.
Σίγουρα υπάρχουν χιλιάδες επιλογές και συνδυασμοί.
Κάτσε με το έτερον ήμιση και αποφασίστε τι θέλετε πιο πολύ, χλιδή, φύση, πόλεις, παραλίες? Μην προσπαθείς να τα συνδυάσεις όλα και λίμνες και παραθαλλάσια και Τοσκάνη και Βενετια.Διαλέξε δηλασή ένα θέμα για το γαμηλιο
Ούτως ή άλλως με easy jet η Ιταλία είναι ένας εύκολος και οικονομικός προορισμός.
Εμείς λαμβάνοντας υπόψη το budget, τις μέρες, την πολυκοσμία στα παραθαλασσια μέρη τον Αύγουστο κλπ καταλήξαμε να κινηθούμε Τοσκάνη - Φλωρεντία- Umbria, με στάση στην αρχή και στο τέλος στην Ρώμη(απλά για βόλτα επειδή έχουμε ξαναπάει).
Πάντως πιστεύω κι εγω επειδή είναι το πρώτο σου ταξίδι και είναι και γαμήλιο, καλύτερα να είναι όσο πιο λιτο γινεται από θέμα μεταφορων κλπ, δηλαδή αν έχεις 12 μέρες μοίρασε τες σε 2-3 πολεις που σου αρέσουν και μετακινηθείτε με τρένο & τα χρηματα που θα δίνατε σε ενοικιαση κλπ τα δίνετε σε κάποιο καλύτερο ξενοδοχειο και απολαμβάνεται πιο πολυτελες ταξίδι.
Τώρα αν είναι πιο πολύ τα road trip του στυλ σας καταστάλλαξε και εξερευνησε μια περιοχη, διάβασε λεπτομερειες και συμβουλές εδω μέσα αλλά μην το φορτωνεις πολύ γιατί γαμήλιο είναι στο κάτω κάτω!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
echo2011 & earth citizen για να κλείσει επιτέλους το θεματάκι αυτό...οι συμβουλές σας είναι κατατοπιστικές κ άξιες...
η ένσταση είναι πως δε κατάλαβα τίποτα λάθος!!!
μου λέτε πως δε κατηγορήθηα κτλ...διαβάστε τα πόστ του κύριου/ας traveller που με κατηγορεί για τρολάρισμα όπως είπε κ με κατευθύνει για να μη πω ''διατάζει'' να σταματήσω αυτό που κάνω,επειδή αδυνατεί να πιστεψει ότι δε κοροιδεύω...η δυσπιστία είναι μέρος της ζωης μας πια έτσι που μας έκαναν,αλλά απαγορεύεται σε φόρουμ να προσβάλλεις κ να κατηγορείς με το ατού της ανωνυμίας....οκ??

καλά να περνάτε στα ταξίδια κ τη ζωή σας
Βρε Ρούλα εγώ δε σου είπα ότι δε κατηγορήθηκες ή ότι συμφωνώ με το τρόπο που μίλησε για σένα ο traveller. Ίσα ίσα διαφωνώ με την "υποδοχή" που γίνεται πολλές φορές σε νέα μέλη και πιστεύω πως αποθαρρύνει τις νέες συμμετοχές. Και γω ώς νέο μέλος είχα δεχτεί κάποια "απότομα" μηνύματα απότι θυμάμαι αλλά δεν εστίασα σε αυτό.

Αυτό που σου είπα και πριν, είναι να μη σκας και χαλάς τη διάθεση σου για τη προετοιμασία του ταξιδιού σου. Να σε απασχολεί μόνο πως θα πάρεις τις πληροφορίες που θες και πως θα οργανώσεις καλύτερα το ταξίδι σου. Αν δεν παραβαίνεις τους κανόνες του φόρουμ κανείς δε μπορεί να σου επιβάλει να σταματήσεις να ρωτάς. Απλά όποιος δε θέλει, δε θα ξαναασχοληθεί, και εσύ ομοίως θα ασχολείσαι μόνο με τα μηνύματα που μπορεί να σε βοηθήσουν.
Σε ένα φόρουμ ο καθένας θα πει τη γνώμη του και καμιά φορά μπορεί να μη μας αρέσει αυτό που μας λένε. Αυτό είναι λογικό αφού ο καθένας εκφράζει ελευθερα τη γνώμη του, και όλοι μας μπορεί να κριθούμε και αρνητικά για αυτά που γράφουμε. Σε περίπτωση που θεωρείς πως αυτό που γράφεται είναι ενάντια στους κανόνες π.χ. είναι υβριστικό (είτε αφορά εσένα είτε όχι) πατάς το κουμπακι της "αναφοράς" πάνω δεξιά που δείχνει ένα τρίγωνο με θαυμαστικό, και μετά αποφασίζουν οι διαχειριστές. Αν ένα μήνυμα δεν είναι υβριστικό και δεν είναι ενάντια στους κανόνες, αλλά δε μας αρέσει απλά αδιαφορούμε.
Άκου όλες τις γνώμες και κράτησε ότι θα σου φανεί χρήσιμο χωρίς βέβαια να περιμένεις πως όλοι θα λένε αυτό που θες να ακούσεις. Για ότι κακοπροαίρετο αδιαφόρησε. Και να θυμάσαι πως πολλές φορές θα σε αποθαρρύνουν τα άλλα μέλη αν θεωρούν πως αυτό που θες να κάνεις μπορεί να είναι ακατορθωτο ή επικίνδυνο. Ο περισσότερος κόσμος δε θέλει να νιώθει ότι "έσπρωξε" κάποιον να κάνει κάτι που δε θα του βγει σε καλό. Το να δίνεις συμβουλές εμπεριέχει και ένα μερίδιο ευθύνης..
Φιλικά, Echo
 

roulagiorgos

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
νασαι καλά δε θα συνεχίσω άλλο εδώ μέσα....και καλύτερα για όλους...απλά κρίμα γτ θα πρότινα το φόρουμ κ αλλού κάτι το όποίο δε θα γίνει...ίσως αρκούν τα ήδη μέλη κ γιαυτό δεν ελέγχονται τέτοια προβλήματα..
γιατί άλλο το κακοπροαίρετο κ άλλο το προσβλητικό μέσω κατηγορίας και δη,αυθέραιτης...

καλό σου μεσημέρι πάντως ;)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Kριμα οι 7 σελιδες...
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
νασαι καλά δε θα συνεχίσω άλλο εδώ μέσα....και καλύτερα για όλους...απλά κρίμα γτ θα πρότινα το φόρουμ κ αλλού κάτι το όποίο δε θα γίνει...ίσως αρκούν τα ήδη μέλη κ γιαυτό δεν ελέγχονται τέτοια προβλήματα..
γιατί άλλο το κακοπροαίρετο κ άλλο το προσβλητικό μέσω κατηγορίας και δη,αυθέραιτης...

καλό σου μεσημέρι πάντως ;)
Έλεος με την κλάψα όμως, φτάνει!!! Ούτε σε πρόσβαλλε κάποιος ούτε σε έβρισε. Έχουν γεμίσει 7 σελίδες με σχόλια ατόμων που προσπαθούν να σε βοηθήσουν να κάνεις όσο το δυνατόν καλύτερο το ταξίδι σου και σένα η βελόνα έχει κολλήσει στο σχόλιο του ενός που σου μίλησε κάπως απότομα.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ΑΝΝΑ-PANOS μετα απο τα καλωςορισματα στα νεα μελη θα αρχισεις να ξεπροβοδιζεις και αυτα που αποχωρουν? :haha:
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom