Γενικά ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2012

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Συμφωνώ απόλυτα για τη Σίφνο είναι απο τα αγαπημένα μου νησιά.Επίσης να συμπληρώσω σε αυτά που είπατε την υπέροχη θέα απο καφετέριες στην περιοχή του Κάστρου.Πραγματικά με έκανε να χαλαρώσω και να ονειρεύομαι.Α να συμπληρώσουμε και την υπέροχη λεμονόπιτα που σερβίρουν.Τώρα ως προς την Απολλωνία έχει νυχτερινή ζωή κυρίως μπαράκια και κανα δυο κλαμπ(μη φανταστείς τη νυχτερινή ζωή της Μυκόνου).Αφού δεν προτιμάτε νησιά τύπου Μύκονος και θέλετε πιο ήρεμη κατάσταση,επειδή και εγώ αυτού του στυλ είμαι και πέρασα υπέροχα Σίφνο,πιστεύω οτι θα σας αρέσει.;)
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
κι εγω θα συμφωνησω για σιφνο και ναξο--στα οποια κι εχω παει..Σιφνο ειχα παει 8 ημερες και δε βαρεθηκαμε αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι μικρο νησακι και παραλιες μετριες--βεβαια μπορειτε να πατε κι ενα 2-3ημερο Σεριφο που ειναι διπλα για να το σπασετε..Ναξο ομως δεν υπαρχει περιπτωση να βαρεθειτε,οπως σου ειπαν και παραπανω ισως να μην προλαβετε να το γυρισετε κι ολας.Θα πατε και Κουφονησια που ειναι υπεροχα-με ημερησια εκδρομουλα ηρακλεια και δονουσα(θα τρελαθειτε με τα νερα)--30 ευρω το ατομο αν θυμαμαι καλα..Νυχτερινη ζωη,καλο φαγητο στα χωριουδακια,ωραιες και πολλες παραλιες..Μηλο δεν εχω παει--ξερω ομως οτι εχει τις καλυτερες παραλιες--νυχτερινη ζωη και ειδικα τον ιουλη περιορισμενη,περα απο κατι μπαρακια.
Παρο αν εισασταν 20+ θα ελεγα το νησι σας,αλλα νομιζω στα αλλα νησια θα ευχαριστηθειτε περισσοτερο.
Η ψηφος μου παει στη Ναξο:clap:
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Και μετά από όλα αυτά που άκουσα πρέπει να αποφασίσω:) μήπως να πάρουμε περισσότερες μέρες άδεια και να πάμε σε όλα που μου είπατε??:):):):):)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Αυτό είναι το κακό όταν συμβουλεύεσαι το travelstories. Mετά θες μια ζωή για να πας σε όλα τα μέρη που σου κάνουν κλικ!!!
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Για την στεριά από χρόνου πλέον...αν τα ήξερα ποιο νωρίς αυτά θα άφηνα και τις 20 μέρες άδεια για το καλοκαίρι;)
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Επέστρεψα και πάλι
Μετά από αρκετή σκέψη:) αποφασίσαμε να πάμε Νάξο για διακοπές...
Αναμένω να ακούσω πληροφορίες, παραλίες, τόπους διαμονής και για φαγητό
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Για τόπο διαμονής θα σου πρότεινα Άγία άννα / Άγιο προκόπη.
Εκεί δεν έχει την βαβούρα της Χώρας και είναι σε απόσταση αναπνοής από δυο απο τις καλύτερες παραλίες του νησιού. Για βράδυ είναι πολύ ήσυχα αλλά και πάλι έχει μπαράκια σε περίπτωση που δεν θες να πας χώρα.
Απόσταση απο την χώρα γύρω στα 4 χλμ. δηλαδή σε 5 λεπτά είσαι στην χώρα!

Παραλίες
- Αγιος Προκόπης (τέλεια αλλά με πολύ κόσμο)
- Μάραγκας (τέλεια αλλά με λίγο λιγότερο κόσμο)
- Πλάκα (τέλεια και σχετικά ήσυχη)
- Πυργάκι , Μικρή Βίγλα (ωραίες παραλίες και ησυχία)

Ποτάκι
Island (Αγία Άννα)
Mojo (Χώρα)
Ocean (Κλειστό πιο πιτσιρικαρία!)

Γενικά οι ταβέρνες είναι καλές.. όπου και να κάτσεις δεν πιστεύω να φύγεις δυσαρεστημένη. Δύο απο τις αγαπημένες μου MezeMeze (Χώρα +Πλάκα)
και η Αξιώτισσα (Στο δρόμο προς πυργάκι).
Α! και φυσικά όλοι φεύγοντας απο την Νάξο θυμούνται την φοβερή βάφλα του Waffle House! :clap:
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
eua9 σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. για τόπο διαμονής έχεις κάποιο να προτείνεις?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επέστρεψα και πάλι
Μετά από αρκετή σκέψη:) αποφασίσαμε να πάμε Νάξο για διακοπές...
Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν αλλά η Νάξος είναι απ' τα πιο βαρετά νησιά που έχω επισκεφτεί. Πιο πολύ για οικογενειακό τουρισμό, με φτωχή νυχτερινή ζωή, η Χώρα δεν έχει καμία γραφικότητα (εκτός και αν μια πόλη θεωρείται γραφική επειδή έχει άσπρα σπίτια), παραλίες υπάρχουν και καλύτερες σε διπλανά νησιά και για ένα περίεργο λόγο μάλλον λόγω του μεγέθους του νησιού και των μεγάλων αποστάσεων θυμίζει περισσότερο ηπειρωτική χώρα παρά κυκλαδονήσι. Το μόνο που αξίζει είναι τα ορεινά παραδοσιακά χωριά αλλά το να πάει κάποιος καλοκαιρινές διακοπές στο Αιγαίο για να επισκεφτεί τα βουνά είναι κάπως παράταιρο. Η διπλανή Πάρος είναι αιώνες καλύτερη επιλογή.
 

nkltta

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
North66 δεν περιμένω όλοι να έχουμε την ίδια άποψη για το νησί.. εμείς δεν ζητάμε και πολύ την νυχτερινή ζωή...μας αρκεί που υπάρχουν ένα - δυο μπαράκια για το ποτό μας... εξάλλου διακοπές πάμε για ξεκούραση από την δουλειά. αν θέλαμε νυχτερινή ζωή μέναμε Κύπρο και πηγαίναμε Αγία Ναπα..
Ευχαριστώ πάντως που μου πρότεινες την Πάρο.. Είναι όντως ωραίο νησί και το είχα επισκεφτεί παλιά..
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν αλλά η Νάξος είναι απ' τα πιο βαρετά νησιά που έχω επισκεφτεί. Πιο πολύ για οικογενειακό τουρισμό, με φτωχή νυχτερινή ζωή, η Χώρα δεν έχει καμία γραφικότητα (εκτός και αν μια πόλη θεωρείται γραφική επειδή έχει άσπρα σπίτια), παραλίες υπάρχουν και καλύτερες σε διπλανά νησιά και για ένα περίεργο λόγο μάλλον λόγω του μεγέθους του νησιού και των μεγάλων αποστάσεων θυμίζει περισσότερο ηπειρωτική χώρα παρά κυκλαδονήσι. Το μόνο που αξίζει είναι τα ορεινά παραδοσιακά χωριά αλλά το να πάει κάποιος καλοκαιρινές διακοπές στο Αιγαίο για να επισκεφτεί τα βουνά είναι κάπως παράταιρο. Η διπλανή Πάρος είναι αιώνες καλύτερη επιλογή.
Καλά λένε περι ορέξεως κολοκυθόπιτα :D
Κοίτα η αλήθεια είναι ότι έμεινα με ανοιχτό το στόμα διαβάζοντας το post σου..
Εμένα πάλι δεν μου αρέσει η Πάρος..
παρόλα αυτά η άποψη σου δεχτή για αυτό έχει πολλά νησιά η Ελλάδα για όλα τα γούστα :clap:
Θα σου πρότεινα πάντως να την ξανά επισκεφτείς την Νάξο.. την έχεις παρεξηγήσει:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.819
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom