Κούβα ΚΟΥΒΑ ΞΑΝΑ & ΞΑΝΑ

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
μπορει καποιος να με βοηθησει στην οργανωση του ταξιδιου μου κουβα 7-17/7/2010
λεω 4 νυχτες αβανα 3 τρινιδαδ και μετα αβανα. μεταφορα με viazul,θα μπορεσω να δω και σαντα
κλαρα και σιεφουεγκος, τι αξιζει πιο πολυ να δεις στη περιοχη,ειναι πολυ ωραια το σαντιαγο
επισηςθα ηθελα πληροφοριες για το ξενοδοχειο deauvilleστην αβανα ευχαριστω εκ των προτερων
To Santiago de Cuba δεν πιανει μια μπροστα στην Αβανα, στα υπολοιπα δεν προλαβα να παω, προτιμησα μεινω περισσοτερο στην Αβανα και να επισκεφτω το απαισιο, εν τελει , Varadero. Στο vinales πηγαμε με ενα τουριστικο γραφειο απο εκει και καναμε μια απιστευτα τυποποιημενη εκδρομη με πουλμανακι. Αν μπορουσα θα ειχα νοικιασει αυτοκινητο αλλα πριν φυγουμε απο Ελλαδα ενα αλκοτεστ μας στοιχησε το διπλωμα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
To Santiago de Cuba δεν πιανει μια μπροστα στην Αβανα, στα υπολοιπα δεν προλαβα να παω, προτιμησα μεινω περισσοτερο στην Αβανα και να επισκεφτω το απαισιο, εν τελει , Varadero. Στο vinales πηγαμε με ενα τουριστικο γραφειο απο εκει και καναμε μια απιστευτα τυποποιημενη εκδρομη με πουλμανακι. Αν μπορουσα θα ειχα νοικιασει αυτοκινητο αλλα πριν φυγουμε απο Ελλαδα ενα αλκοτεστ μας στοιχησε το διπλωμα.
ευχαριστω πολυ,αν κανεις το ταξιδι ταυλανδη μπορω να σου δωσω πολλες πληροφοριες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To deauville ήταν μακράν το χειρότερο ξενοδοχείο στην Αβάνα, με τα ίδια χρήματα μένεις σε αξιοπρεπέστατο σπίτι σε πολύ καλύτερη ή κεντρική περιοχή. Ωστόσο, υπέστη ένα γενικό ρεκτιφιέ (λογικό, έτσι όπως ήταν μόνο οι κατσαρίδες μπαίνανε), αλλά δεν έχω μπει μέσα να το δω, απέξω πάντως δείχνει πολύ βελτιωμένο, οπότε παίζει και να έγινε πραγματικά ανθρώπινο (και στο λέω εγώ που είμαι ΠΟΛΥ ανεκτικός στη βρωμιά). Η γειτονιά γύρω επίσης ήταν μάλλον η χειρότερη γειτονιά ξενοδοχείου στην Αβάνα (όσο κακή μπορεί να είναι μια γειτονιά στην Αβάνα), αλλά κι αυτή αναβαθμίζεται σιγά-σιγά. Δεν είναι ούτε στο Βεδάδο, ούτε στην παλιά πόλη, η τοποθεσία του είναι λίγο περίεργη, αλλά τουλάχιστον είναι αυθεντική η γειτονιά.

Για τα άλλα σου απάντησα στο άλλο ποστ.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
To deauville ήταν μακράν το χειρότερο ξενοδοχείο στην Αβάνα, με τα ίδια χρήματα μένεις σε αξιοπρεπέστατο σπίτι σε πολύ καλύτερη ή κεντρική περιοχή. Ωστόσο, υπέστη ένα γενικό ρεκτιφιέ (λογικό, έτσι όπως ήταν μόνο οι κατσαρίδες μπαίνανε), αλλά δεν έχω μπει μέσα να το δω, απέξω πάντως δείχνει πολύ βελτιωμένο, οπότε παίζει και να έγινε πραγματικά ανθρώπινο (και στο λέω εγώ που είμαι ΠΟΛΥ ανεκτικός στη βρωμιά). Η γειτονιά γύρω επίσης ήταν μάλλον η χειρότερη γειτονιά ξενοδοχείου στην Αβάνα (όσο κακή μπορεί να είναι μια γειτονιά στην Αβάνα), αλλά κι αυτή αναβαθμίζεται σιγά-σιγά. Δεν είναι ούτε στο Βεδάδο, ούτε στην παλιά πόλη, η τοποθεσία του είναι λίγο περίεργη, αλλά τουλάχιστον είναι αυθεντική η γειτονιά.

Για τα άλλα σου απάντησα στο άλλο ποστ.
Ευχαριστω Εχεις κατι να μου προτεινεις γιατι θελω να ειναι οικονομικο, να εχει δικο του μπανιο και να ειναι στο κεντρο στη παλια πολη.Διαβασα οτι μπορει να κλεισεις casas και οταν πας να το εχουν δωσει αλλου,θελλω να μην ψαχνω απο τη πρωτη
μερα μετα τοσο μεγαλο ταξιδι
 

fotis.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
14
ΙGLESIA ORTODOXA GRIEGA

Tip !
Στην HABANA VIEJA μπορείτε να επισκευθείτε τον ιερό ναό του Αγ.Νικολάου όπου βρίσκεται στην πλατεία του Σαν Φρανζίσκο (δεν τον έχει ο lonely planet!). Η παρακολουθήση της κυριακάτικης Θείας Λειτουργίας (9:30πμ) που γίνεται στα Ισπανικά και στα Ελληνικά είναι μια αξέχαστη εμπειρία. Επειδή δεν έχουν κεριά, λιβάνια και καρβουνάκια όποιος ετοιμάζεται για αναχώρηση ας βάλει στην λίστα με τα πράγματα που θα πάρει μαζί του και αυτά. Τέλος μια έξυπνη κίνηση για να ελευθερωθεί και χώρος στην βαλίτσα, είναι να δώσουμε στην εκκλησία ρούχα, είδη θαλάσσης, παπούτσια, κανά ελληνικό βιβλίο, ελληνο-ισπανικό λεξικό (λειτουργεί τμήμα ελληνικών με πολλούς μαθητές) και ότι άλλο θέλουμε να "ξεφορτωθούμε και να πιάσει τόπο" (ανοικτά κάθε μέρα μετά τις 14:00).
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστω Εχεις κατι να μου προτεινεις γιατι θελω να ειναι οικονομικο, να εχει δικο του μπανιο και να ειναι στο κεντρο στη παλια πολη.Διαβασα οτι μπορει να κλεισεις casas και οταν πας να το εχουν δωσει αλλου,θελλω να μην ψαχνω απο τη πρωτη
μερα μετα τοσο μεγαλο ταξιδι


Eυχαριστω πολυ και παλι.Γυρισα πριν λιγες μερες απο Αβανα γοητευμενη.Θελω να σου πω οτι το daeuville για τη τιμη του 36ευρω το δικλινο το βρηκα πολυ καλο.Ειναι ανακαινισμενο χωρις υπερβολες σαν πανσιον στην Ελλαδα,ειναι κυριως καθαρο,με πολυ ωραια θεα-εβλεπα τον ωκεανο απο το δωματιο μου- και τα βραδια τραγουδουσαν απο κατω παρεες κουβανων στο πεζουλι της Μαλεκον,η περιοχη μου φανηκε καλη πολυ ευκολα με τα ποδια στο κεντρο.Θα ξαναρθω στη Κουβα οπωσδηποτε.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Όταν φεύγεις απο την Κούβα παίρνεις κι ένα κομματι της μαζί σου φυλαγμένο καλά στο πίσω μέρος του εγκεφάλου σου, που σε κάνει να μην την ξεχάσεις και να θέλεις να ξαναπάς!
ακριβώς αυτό:clap:

ααααααχχχχ, πέρυσι τέτοιες μέρες ετοίμαζα βαλίτσες για κούβα....... αααααχχχχχχ
κλαψ..........
 

gaviota_catrina

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σαντορίνη
Ταξίδι-Όνειρο
περού-χιλή-αργεντινή
αν πας για 10 μέρες είναι καλά ή είναι λίγες για να προλάβεις να δεις αρκετά;
ονειρεμένος προορισμός σκέφτομαι να πάω το 2011...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom