Αίγυπτος Κάιρο.. μια ανάσα από το διαφορετικό...

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα

Καλησπέρα καλησπέρα!
Χρόνια κοιτάω από την κλειδαρότρυπα τις ζωές σας, τις περιπέτειές σας, τα μαγευτικά σας ταξίδια αλλά ποτέ δεν τολμούσα να γράψω τις δικές μου ταξιδιωτικές εμπειρίες, θες οι ρυθμοί ζωής που σε κάνουν να βάλεις τα κεφάλια μέσα, αμέσως μετά την επιστροφή σου από διακοπές, θες η αμέλεια… όμως χρωστώ πολλά σ αυτήν την παρέα… το έχω πει και το ξανα λέω: με στείλατε στα καλύτερα!!! Αυτό σαν μια μικρή παρένθεση, ένα μικρό φόρο τιμής, λίγο πριν ξεκινήσω την ταξιδιωτική διήγηση.


Κάιρο…
Ένα παιδικός μου φίλος μου είχε κολλήσει το παρατσούκλι Indiana- Georgia, μια και από πολύ μικρή δήλωνα ότι όταν μεγαλώσω θα γίνω αιγυπτιολόγος… γοητευμένη από το μυστήριο που εκπέμπει αυτή η χώρα μέσα από τα μυθιστορήματα, τις ταινίες και τις φωτογραφίες… μπούρδες…:bleh: παρέμεινα μια ταπεινή φιλόλογος που… μένει λίγο παραπάνω στο κεφάλαιο για την αίγυπτο, όταν διδάσκει ιστορία στην α’ γυμνασίου…


Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:
Φεβρουάριος 2011: όλα κανονισμένα, όλα πληρωμένα.
Πτήση με Aegean, με 129 Ε πήγαινε έλα από Αθήνα.
Ξενοδοχείο Luna και Bella Luna (φτηνό και πολυψηφισμένο από το booking) Απορία μου έμεινε… άλλο το Luna και άλλο το bella Luna? Σου έδειχνε φωτό από το πιο χλιδάτο- ο Θεός να το κάνει- Bella Luna για να τσιμπήσεις αλλά κάποιο λάκκο έχει η φάβα του σκέτου Luna?? Ποτέ δεν έμαθα… 3 μέρες πριν φύγουμε κάηκε το πελεκούδι στην Αίγυπτο… επανάσταση, θύματα, ανατροπή καθεστώτος, εγκλωβισμένοι στα αεροδρόμια…
«Εγώ θα πάω…» δήλωνα, «δεν τα φοβάμαι αυτά…»:mad: μπούρδες… η ίδια η Aegean μας ακύρωσε την πτήση και μας έκανε full refund και το Luna αν και μας έκανε το δύσκολο στην αρχή, μας αποζημίωσε κι αυτό μετά από ένα μήνα (γιατί λέει φοβόταν να πάει να μας καταθέσει τα λεφτά στην τράπεζα μην βρει τον υπάλληλο καμια σφαίρα στο δρόμο…- έτοιμη την έχουν τη δικαιολογία σε όλα οι Αιγύπτιοι…)
Έτσι άδοξα έσβησαν όλα…

Όμως όποιος έχει το μικρόβιο των ταξιδιών δεν κάθεται ποτέ στ αβγά του… ε???
 

Attachments

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Αντε τωρα που εκανες την αρχη σου ευχομαι και νοτιοτερα..για να τιμησεις και το παρατσουκλι σου!
(Αν σου αρεσε το Ηχος και Φως στις Πυραμιδες πρεπει να δεις και την υπερπαραγωγη στο Καρνακ..ο υπευθυνος φωτισμων μαλλον φαντασιωνοταν καριερα στο Χολυγουντ οταν ηταν μικρος. )
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
Σ ευχαριστώ πολύ... το ελπίζω πραγματικά... έχω μεγάλα σχέδια!!!....

ΥΓ. τώρα που διάβασα ξανά την ιστορία μου... εντόπισα αρκετές μικροδιορθώσεις κεκτημένης ταχύτητας ... αλλά δεν ξέρω πως να τις διορθώσω (καθ ότι πρωτάρα στις ταξιδιωτικές ιστορίες...)
μου τις συγχωρείτε έτσι??
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. Μιλήσαν στην καρδιά μου απόψε. Μου λείπει αυτή η χώρα....
 

campesino

Member
Μηνύματα
27
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
λατιν αμερικα κ καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
λατιν αμερικα
τρελοκομειο το καιρο και η αιγυπτος γενικα...πολιτισμικο σοκ και αυτη η χωρα
αλλα φοβερος λαος! ασε που μου φαγανε φωτογραφικη την τριτη μερα και κινητο την τελευταια, χωρις να παρω χαμπαρι πως και τι !
και γυρισα με ενα φιλμ με 30 φωτογραφιες μονο....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στις ολοκληρωμένες :)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
λατρεμένη χώρα!! όσα και πεις γι'αυτή τη χώρα λίγα είναι.. Σ'ευχαριστώ που μου θύμησες αναμνήσεις πρωινιάτικα...
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Απιστευτη χωρα.Θα ξαναπαω σιγουρα οταν μεγαλωσει ο junior.Ειχαμε παει 2(ταξιδι του μελιτος)την επομενη φορα θα ειμαστε τρεις.
 

Nagia-

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα , σκέφτομαι να παω Καιρο-Αλεξανδρεια τωρα το Πασχα και τα εχω κανονισει ολα μια χαρα...μόνο ένα πράγμα με προβληματιζει: έχει πετάξει κανείς με egyptair ? Γιατι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα και νομιζω οτι εινια η μονη που παει απευθειας........
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
την έχω χρησιμοποιήσει αυτην την αεροπορική και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom