Αίγυπτος Κάιρο.. μια ανάσα από το διαφορετικό...

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα

• Και για να διευκρινίσω κάτι σχετικά με τη μαντίλα. Εντάξει. Την πρώτη μέρα ήμουν πολύ προκατειλημμένη. Καμία άλλη μέρα δε την έβαλα γιατί τουλάχιστον μέσα στο Κάιρο δεν ένιωσα να προσβάλω κανέναν αν δεν τη φορούσα… τη μόνη διαφορά που είδα ήταν όταν την φορούσα και πήγα να μπω στο Τζαμί του Μωχάμεντ Άλη, ζήτησαν από το «αγόρι» μου είσοδο ενώ σε μένα κάναν νόημα να περάσω ελέυθερα, μετά όμως που με ξαναείδαν με ρώτησαν κάτι στη γλώσσα τους, εγώ δεν ήξερα να απαντήσω και έτσι με έβαλαν και μένα να πληρώσω… γιατί κατάλαβαν ότι δεν είμαι δικιά τους… τα ράσα λοιπόν δεν κάνουν τον παπά… επιβεβαιώνω… α!! και άλλη μια φορά μου ήταν χρήσιμη η μαντίλα… πάνω στην καμήλα που έκανε πολύ ζέστη και ήταν ότι πρέπει για τον ήλιο…

• Οδήγηση: άλλη μια φορά που λές «Πλάκα μου κάνεις???» σ αυτή την πόλη… τα λόγια είναι περιττά…

• Πολλές πληροφορίες θα μπορούσα να γράψω σχετικα με την εμπειρία μου ως προς την αναζήτηση παραδοσιακών μουσικών κρουστών οργάνων… περάσαμε πολλά γυρίζοντας την Χασαν Στριτ, μετά τα επιπλάδικά ψάχνοντας το καημένο το Χασαν (γνωστό παγκοσμίως για τα κρουστά που μόνος του έφτιαχνε) ο οποίος προσφατα πέθανε και το δουλεύει το ξακουστο μαγαζί του ο αδερφός του… Το ¨αγόρι μου ¨ είναι ¨κρουστός¨ και έτσι σε όλα μας τα ταξίδια (Ανατολή, Κωνσταντινούπολη, Βερολίνο…) έχουμε πολλές τέτοιες ειδικού ενδιαφέροντος εμπειρίες αναζήτησης μουσικών παραδοσιακών οργάνων, αμέτρητα ξεποδαριάσματα, αμέτρητες ώρες χωμένοι στα πιο μικρά μαγαζάκια που άλλοι του σιναφιού του τον έχουν συμβουλέψει να επισκεφτεί και τέλος αμέτρητες δοκιμές μουσικών οργάνων –«όχι αυτό είναι πολύ μπάσο, όχι αύτό είναι πολύ πρίμο..» που εμένα όλα ίδια μου φαίνονται… τι να κάνω η πιστή Πηνελόπη?? Ακολουθώ… και παρατηρώ τις φάτσες απλών ανθρώπων… παντού το ίδιο συμπέρασμα… γρι να μη μιλάς την ίδια γλώσσα, βλέπεις στα μάτια τους την ίδια λάμψη από το κοινό τους πάθος για την μουσική.. κι όταν παίζουν μαζί μιλάνε ακριβώς την ίδιαν γλώσσα…

• Τέλος, θα πω για την κρουαζιέρα στο Νείλο. Κανονισμένη από το ξενοδοχείο 35 ε με φαγητό και σόου. Οκ όλα. Αλλά. Η κρουαζιέρα ήταν νύχτα οπότε δεν έίδαμε τίποτα από το Νείλο. Ίσως αν ήταν καλοκαίρι που νυχτώνει αργά να ήταν αλλιώς. Δεύτερο, 1 δερβίσης δεν φέρνει την άνοιξη… το σόου στο Μαυσωλείο ήταν απείρως καλύτερο. Τρίτο, η χορεύτρια οριεντάλ ήταν από τη Ρωσία, κόβω το κεφάλι μου…

• Πιο τέλος θέλω απλά να επισημάνω. Παζάρι μέχρι τελικής πτώσης. Πήραμε με τα χίλια χίλια παζάρια 3 πορτοφόλι δερμάτινα (ήταν δερμάτινα λέει γιατί άναβε έναν αναπτήρα και δεν έπαιρνε φωτιά όπως θα έκανε το πλαστικό) 10 λίρες, και χαρήκαμε. Και μόλις χαρήκαμε έρχεται ένας άλλος που είχε ακούσει τη διαπραγμάτευση και τα παζάρια μας πριν και μας πρότεινε 10 πορτοφόλια 10 λίρες… ε αι στην ευχή… πουθενά δεν τους πιάνεις…

• Τέλος τέλος τέλος, έχω να υπογραμμίσω τον καφέ με το κάρδαμο.. μετά από περπατήματα μέχρι τελικής πτώσης και βαθιά κούραση, ένιωσα στο πετσί μου τι σημαίνει …καρδαμώνω!!! Μια γουλιά καφέ με κάρδαμο και … άλλο πράγμα!!!



Κάιρο. Μια πόλη με πολλές αντιθέσεις, μνημεία που σου προκαλούν δέος και ρίγη συγκίνησης, μαγεία και γοητεία, μια πόλη με καλούς και γελαστούς ανθρώπους που ξέρουν να το ρίχνουν έξω παρόλο το χάος και τη φτώχια που ζουν… μια εμπειρία!!!
ό,τι φανταζεστε γι αυτή την χώρα έιναι εκεί… κι ακόμα πιο πολλά…:clap:
 

Attachments

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Αντε τωρα που εκανες την αρχη σου ευχομαι και νοτιοτερα..για να τιμησεις και το παρατσουκλι σου!
(Αν σου αρεσε το Ηχος και Φως στις Πυραμιδες πρεπει να δεις και την υπερπαραγωγη στο Καρνακ..ο υπευθυνος φωτισμων μαλλον φαντασιωνοταν καριερα στο Χολυγουντ οταν ηταν μικρος. )
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
Σ ευχαριστώ πολύ... το ελπίζω πραγματικά... έχω μεγάλα σχέδια!!!....

ΥΓ. τώρα που διάβασα ξανά την ιστορία μου... εντόπισα αρκετές μικροδιορθώσεις κεκτημένης ταχύτητας ... αλλά δεν ξέρω πως να τις διορθώσω (καθ ότι πρωτάρα στις ταξιδιωτικές ιστορίες...)
μου τις συγχωρείτε έτσι??
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες. Μιλήσαν στην καρδιά μου απόψε. Μου λείπει αυτή η χώρα....
 

campesino

Member
Μηνύματα
27
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
λατιν αμερικα κ καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
λατιν αμερικα
τρελοκομειο το καιρο και η αιγυπτος γενικα...πολιτισμικο σοκ και αυτη η χωρα
αλλα φοβερος λαος! ασε που μου φαγανε φωτογραφικη την τριτη μερα και κινητο την τελευταια, χωρις να παρω χαμπαρι πως και τι !
και γυρισα με ενα φιλμ με 30 φωτογραφιες μονο....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στις ολοκληρωμένες :)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
λατρεμένη χώρα!! όσα και πεις γι'αυτή τη χώρα λίγα είναι.. Σ'ευχαριστώ που μου θύμησες αναμνήσεις πρωινιάτικα...
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Απιστευτη χωρα.Θα ξαναπαω σιγουρα οταν μεγαλωσει ο junior.Ειχαμε παει 2(ταξιδι του μελιτος)την επομενη φορα θα ειμαστε τρεις.
 

Nagia-

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα , σκέφτομαι να παω Καιρο-Αλεξανδρεια τωρα το Πασχα και τα εχω κανονισει ολα μια χαρα...μόνο ένα πράγμα με προβληματιζει: έχει πετάξει κανείς με egyptair ? Γιατι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα και νομιζω οτι εινια η μονη που παει απευθειας........
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
την έχω χρησιμοποιήσει αυτην την αεροπορική και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom