Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Εχω ακουσει οτι κατα το τελος Αυγουστου γινεται στη Καρπαθο το ωραιοτερο πανηγυρι της Ελλαδας!Ειναι αληθεια;Εσυ τι ξερεις;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εχω ακουσει οτι κατα το τελος Αυγουστου γινεται στη Καρπαθο το ωραιοτερο πανηγυρι της Ελλαδας!Ειναι αληθεια;Εσυ τι ξερεις;

8 Σεμτεμβρίου, Γενέθλια της Θεοτόκου. έχω τύχει. έρχονται οι Καρπαθιώτες απ΄όλο τον κόσμο
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τα μεγάλα Πανηγύρια της Καρπάθου είναι 2, το ένα είναι τον Δεκαπενταύγουστο, που αξίζει κανείς να πάει στην Όλυμπο (γιορτάζεται όμως και σε άλλα 3 χωριά) και το άλλο μεγάλο πανηγύρι είναι στις 7 Σεπτεβρίου, παραμονή της Λαρνιώτισας που λέμε εδώ. Όντως έρχονται πάρα πολύ Καρπάθιοι απο Αθήνα-εξωτερικό μόνο γι'αυτό. Θα δείξει και το ΣΚΑΙ αποσπάσματα γιατί ήταν εδώ τότε, τη περασμένη εβδομάδα δηλαδή. Όμως αν κάποιον δε τον πειράζουν οι λίγο ακριβότερες τιμές κλπ στα μέσα Αυγούστου προτείνω ανεπιφύλακτα Δεκαπενταύγουστο στην Όλυμπο. Δε μπορώ να το περιγράψω...

Astral φαίνεται ότι το νησί το χεις ζήσει για τα καλά! Κάνεις ακόμα και μένα να ζηλεύω...θέλω τώρα φουρνιστό ψωμί και πίτες, γίνεται?????????? Ζεστό ολόφρεσκο ψωμί με βούτυρο!!!!!!!! :D

Pandora, απο παραλίες, άστα...δες και το Διακόφτη, είναι φανταστική παραλία! Μία και μία...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Τι αξέχαστες εικόνες μου ξανάφερε στο μυαλό η περιγραφή σου, Αντώνη...

-το πανηγύρι 'έξω καρδιά' στους Μενετές, ένα συννεφιασμένο απόγευμα...
-τις μοναχικές βουτιές μας στην Αχάτα, μια από τις καλύτερες παραλίες της Ελλάδας, που είχαμε την τύχη να απολαύσουμε εμείς και δυο τρεις άλλοι...
-τα βράδια μας στην 'Ανεμούσα', στα Πηγάδια, με τις κρυστάλινες Warsteiner...
-τη μυρωδιά του ξυλόφουρνου στην Όλυμπο, τις 'μακαρούνες, τη γλυκιά γιαγιούλα που χαμογελαστή μου 'δωσε να δοκιμάσω την καρπαθιώτικη φορεσιά, και το κατέβασμα έως την παραλία...
-τις δαρμένες από το βοριά πλαγιές με τα λυγισμένα δεντράκια και το δρόμο που κατέληγε σε μια αγκαλιά με νερά μπούζι, (στον Άγιο Θώρο?), κάθαρση πραγματική...
-τις θεριεμένες μπουκαμβίλιες στο Λιμεναρχείο, ακόμα και τα τόσο συγκινητικά αγάλματα στο νεκροταφείο, που ατένιζαν τη θάλασσα...

Όλα μου άρεσαν στο νησί σου, όλα, και κρίμα που 'χω τόσα χρόνια να το επισκεφτώ...Τότε ήμαστε δυο, με μηχανή, κι οι βόλτες μας ατέλειωτες, απ' άκρη σ' άκρη...Τώρα που πληθύναμε, είθε του χρόνου να σου έρθουμε με την κόρη μας...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Τα μεγάλα Πανηγύρια της Καρπάθου είναι 2, το ένα είναι τον Δεκαπενταύγουστο, που αξίζει κανείς να πάει στην Όλυμπο (γιορτάζεται όμως και σε άλλα 3 χωριά) και το άλλο μεγάλο πανηγύρι είναι στις 7 Σεπτεβρίου, παραμονή της Λαρνιώτισας που λέμε εδώ. Όντως έρχονται πάρα πολύ Καρπάθιοι απο Αθήνα-εξωτερικό μόνο γι'αυτό. Θα δείξει και το ΣΚΑΙ αποσπάσματα γιατί ήταν εδώ τότε, τη περασμένη εβδομάδα δηλαδή. Όμως αν κάποιον δε τον πειράζουν οι λίγο ακριβότερες τιμές κλπ στα μέσα Αυγούστου προτείνω ανεπιφύλακτα Δεκαπενταύγουστο στην Όλυμπο. Δε μπορώ να το περιγράψω...

Astral φαίνεται ότι το νησί το χεις ζήσει για τα καλά! Κάνεις ακόμα και μένα να ζηλεύω...θέλω τώρα φουρνιστό ψωμί και πίτες, γίνεται?????????? Ζεστό ολόφρεσκο ψωμί με βούτυρο!!!!!!!! :D

Pandora, απο παραλίες, άστα...δες και το Διακόφτη, είναι φανταστική παραλία! Μία και μία...
Αντώνη το πανηγύρι που αναφέρεις στις 7 Σεπτεμβρίου είναι στα Πηγάδια, σωστά?
Άσε, αυτό το ψωμί στην Όλυμπο, ακόμα το θυμάμαι. Παραμονή Δεκαπενταύγουστου ήταν (αν θυμάμαι καλά) και μετά τη λειτουργία στην κεντρική εκκλησία το βράδυ, μοίραζαν ολόκληρα καρβέλια!! Είχαμε καθήσει στα σκαλιά της εκκλησίας και τρώγαμε σκέτο ψωμί...θεϊκό ψωμί!!! :D
Για να μην αναφέρω και τις μακαρούνες, τις τούρτες, τις κοπέλες και τον Καρπάθικο μπακλαβά...σλουρπ!!!!:D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Τελικά έχουμε φαν εδώ, ε; Όχι ότι κ ότι... :D
Εμ, τι νόμιζες? :D
Ελπίζω μόνο την επόμενη φορά που θα έρθω, να καταφέρω να πάω και στο πανηγύρι του Αγ. Ιωάννη στη Βρουκούντα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εμ, τι νόμιζες? :D
Ελπίζω μόνο την επόμενη φορά που θα έρθω, να καταφέρω να πάω και στο πανηγύρι του Αγ. Ιωάννη στη Βρουκούντα.
Άστα, έχω να πάω και εγώ αρκετά χρόνια. Όσο σπούδαζα, τέτοια εποχή ήμουν πίσω για εξεταστική, ακόμα και φέτος παντρευόταν μιά πολύ καλή φίλη εκείνη τη μέρα και πάλι δεν πήγα! Ελπίζω του χρόνου να τα καταφέρω, μου έχει λείψει τόσο πολύ!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Ωραία, του χρόνου μπορεί να δεις κι εμένα εκεί :D

Αλήθεια, η φωτό αυτή σου θυμίζει κάτι?? :haha:

 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ωραία, του χρόνου μπορεί να δεις κι εμένα εκεί :D

Αλήθεια, η φωτό αυτή σου θυμίζει κάτι?? :haha:


Είσαι απίστευτη!!!

Χαχαχαχα...στο δρόμο προς Λευκό! Την ξέρω απ'έξω την Κάρπαθο και επειδή είμαι της περιπλάνισης (εξού και τα ταξίδια) και λόγω ιδιότητας.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Είσαι απίστευτη!!!

Χαχαχαχα...στο δρόμο προς Λευκό! Την ξέρω απ'έξω την Κάρπαθο και επειδή είμαι της περιπλάνισης (εξού και τα ταξίδια) και λόγω ιδιότητας.
Αυτό έλειπε να μην την ήξερες κιόλας..εδώ κοντεύω να την μάθω εγώ :haha:
Είχα πάθει πλάκα όταν είδα αυτό το βραχάκι. Άπαιχτο!! :D
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
καρπαθος ,φουρνιστο ψωμι και σουρεαλισμος απο τον φωτογραφο Ν.Οικονομοπουλο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom