Κάρπαθος Κάρπαθος: Ακριτική και Μοναδική

vrasida

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παραλίες να θες..το θέμα είναι ότι τα δρομολόγια είναι λίγα και δυσκολα,όπως και η μορφολογία του νησιου.Χωρίς να είμαι σίγουρος με ΚΤΕΛ ια μπορείς να πας βοτσαλακια μαζί με δύο ακόμη γνωστές παραλίες (μικρή μεγάλη αμμοοπη) (πρόπερσι είχα πάει 10.39 και το λεωφορείο επέστρεψε στις 16.00-οπότε πολλά πράγματα μαζί σας και αν μπορείτε και καμία ομπρέλα αλλιώς νοικιάζουν αλλά είναι στα 6/7 ευρω το ζευγάρι).Στον Λευκός θα μπορείς να πας(πισίνα κανονική η θάλασσα).Και αρκασα για κάπου αλλού δυσκολα.Ίσως στα σποα
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
καλησπερα!θα παω στην καρπαθο τον αυγουστο κ θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν παραλιες στις οποιες μπορεις να πας με το κτελ κ αν ναι, ποιες ειναι αυτες?
ευχαριστω πολυ!
Καλησπέρα!
Ο φίλος Γιώργος δε σου είπε για το karpathos guide application, κατέβασε το και θα βρεις μέσα ακόμη και το πρόγραμμα του κτελ. Πάει στις περισσότερες, όμως αναλόγως το πόσες μέρες θα μείνετε, αν υπάρχει χρόνος, ίσως θα ηταν καλό να νοικιάσετε αμάξι να πάτε να δείτε και 1-2 πιο απομονωμένες.
Επίσης είναι πολύ κρίμα να "κάψετε" την Ολυμπο με το καραβάκι που σε πάει συγκεκριμένες και λίγες ώρες και να μην την απολαύσετε και βασικά να καθίσετε μέχρι το υπέροχο ηλιοβασίλεμα...
 

vrasida

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα!
Ο φίλος Γιώργος δε σου είπε για το karpathos guide application, κατέβασε το και θα βρεις μέσα ακόμη και το πρόγραμμα του κτελ. Πάει στις περισσότερες, όμως αναλόγως το πόσες μέρες θα μείνετε, αν υπάρχει χρόνος, ίσως θα ηταν καλό να νοικιάσετε αμάξι να πάτε να δείτε και 1-2 πιο απομονωμένες.
Επίσης είναι πολύ κρίμα να "κάψετε" την Ολυμπο με το καραβάκι που σε πάει συγκεκριμένες και λίγες ώρες και να μην την απολαύσετε και βασικά να καθίσετε μέχρι το υπέροχο ηλιοβασίλεμα...
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Την κατεβασα την εφαρμογη, ειναι πραγματικα πολυ καλη! Θα νοικιασουμε αυτοκινητο, απλως ελεγα μηπως μια μερα κινηθουμε με λεωφορειο γτ το κοστος ενοικιασης μου φαινεται αρκετα υψηλο. Αυτο που ηθελα να μαθω δηλ ειναι αν μπορουμε να παμε εστω για μερα σε παραλια με το κτελ.
Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν οι εκδρομεσ με καραβακι για τη σαρια γινονται καθε μερα και αν ξερει καποιος ποιο ειναι περιπου το κοστος..ευχαριστω πολυ!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Την κατεβασα την εφαρμογη, ειναι πραγματικα πολυ καλη! Θα νοικιασουμε αυτοκινητο, απλως ελεγα μηπως μια μερα κινηθουμε με λεωφορειο γτ το κοστος ενοικιασης μου φαινεται αρκετα υψηλο. Αυτο που ηθελα να μαθω δηλ ειναι αν μπορουμε να παμε εστω για μερα σε παραλια με το κτελ.
Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν οι εκδρομεσ με καραβακι για τη σαρια γινονται καθε μερα και αν ξερει καποιος ποιο ειναι περιπου το κοστος..ευχαριστω πολυ!
Βέβαια μπορείτε να πάτε σε παραλίες με το κτελ. Τα δρομολόγια υπάρχουν στο application!

Για Σαρία υπάρχουν σχεδόν κάθε μέρα, είτε από Πηγάδια, είτε από Διαφάνι, είτε και από τα δύο.

Εισιτήριο περίπου 20-30€ , εξαρτάται αν θα φάτε ή όχι. Είναι μαγικό μέρος!!!
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Είμαι Κάρπαθο και βλέπω με απόγνωση ότι μάλλον δεν είναι γραφτό να πάω Διακόφτη... Η συμβουλή όλων είναι να πάει κανείς σε μέρα που να μη φυσάει, αλλά τις επόμενες 2-3 μέρες βλέπω πρόβλεψη για 4 έως 6 μποφώρ... Φαντάζομαι να μην το επιχειρήσω, έτσι;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα πάω και εγώ την ερχόμενη βδομάδα. Για τι κόστος μιλάμε; στο διαδίκτυο βλέπω κάτι 70αρια και νομίζω ότι μας κάνουν πλάκα
40 € τη βραδιά πριν 9 χρόνια στα Πηγαδια για ένα apartment πλήρες .......... Sorry, αλλά κάθε πέρυσι και καλύτερα! Δεν νομίζω πλέον να υπάρχει τέτοια τιμή....
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
40 € τη βραδιά πριν 9 χρόνια στα Πηγαδια για ένα apartment πλήρες .......... Sorry, αλλά κάθε πέρυσι και καλύτερα! Δεν νομίζω πλέον να υπάρχει τέτοια τιμή....
Δεν αναφέρομαι στη διαμονή :D, αλλά στην ενοικίαση αυτοκινήτου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν αναφέρομαι στη διαμονή :D, αλλά στην ενοικίαση αυτοκινήτου.
Α τότε με συγχωρείτε κύριε :) Το 2008 είχα νοικιάσει αυτοκίνητο στη Καρπαθο με 20€ τη μέρα..... Το ξέρω ότι σου τη σπάω τώρα :bleh: αλλά έτσι είχαν τα πράγματα τότε.... Το 80% αν όχι το 90% του τουρισμού στη Καρπαθο είναι Αγγλοι. Αυτοί δέχονται αυτές τις χρεώσεις :(
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά αν ψάχνετε αυτοκίνητο τελευταία στιγμή κι αν έχουν μείνει μόνο τα μεγάλα, τζιπ και σίγουρα θα είναι πάνω από 50 ευρώ. Ομως είναι πάρα πολλά τα γραφεία ενοικιάσεων, κατέβασε το karpathos app, πήγαινε στην κατηγορία ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα και ξεκίνα τα τηλέφωνα. Σίγουρα κάτι θα βρεις...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είμαι Κάρπαθο και βλέπω με απόγνωση ότι μάλλον δεν είναι γραφτό να πάω Διακόφτη... Η συμβουλή όλων είναι να πάει κανείς σε μέρα που να μη φυσάει, αλλά τις επόμενες 2-3 μέρες βλέπω πρόβλεψη για 4 έως 6 μποφώρ... Φαντάζομαι να μην το επιχειρήσω, έτσι;
Εχω να πω πάντως ότι επιτέλους φύγατε κι έφτιαξε ο καιρός! Πλάκα κάνω (για το επιτέλους φύγατε). Αλλά ο καιρός έφτιαξε!!!! Από χθες....
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εχω να πω πάντως ότι επιτέλους φύγατε κι έφτιαξε ο καιρός! Πλάκα κάνω (για το επιτέλους φύγατε). Αλλά ο καιρός έφτιαξε!!!! Από χθες....
Ναι, το είδα, δράμα... Νομίζω ότι είδα τον Διακόφτη, ήρεμο και λαχταριστό, από το παράθυρο του αεροπλάνου...

Κατά τα άλλα, ήθελα να πω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις συμβουλές και οδηγίες σου, οι οποίες αποδείχθηκαν όλες ανεξαιρέτως στρατηγικά σωστές και βοηθητικές! Το ίδιο και για το Karpathos application που έχει μέσα τα πάντα και συγκεντρωμένα, μεταξύ άλλων και πολλές πληροφορίες που στο google δεν μπορείς να βρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom