Κάτι που να εξιτάρει;

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο γύρος της Γαλλίας γίνεται με συγκοινωνίες, σωστά;
Μόνο ένα μέρος του, και μόνο αν οι ρυθμοί σου είναι ΑΑΑΑΑΡΓΟΟΟΟΙ. Για τα μικρά μέρη δεν υπάρχουν μέσα παρά κάποια κτελ 1-2 φορές τη μέρα. Αν θες να μείνεις στο ΧΥΖ μέρος ξέρω γω μια ώρα, θα αναγκαστείς να μείνεις ώρες ή και μέρα. Τα μέσα είναι βολικά για τις πόλεις, αλλά όχι τόσο για τις επαρχίες. Αν με το "γύρο" εννοείς ξέρω γω 2 μέρες Στρασβούργο, 2 μέρες Μετς, 2 μέρες Lille κ.ο.κ., δηλαδή από πόλη σε πόλη, τότε ΟΚ. Αν θες να δεις και χωριά κι αξιοθέατα εκτός πόλεων, όχι.

Επειδή ειπώθηκε, σέλας στα Σβάλμπαρντ πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ τυχερός για να δείς, 3-4 εμφανίσεις το χρόνο κάνει. Πρέπει να πας πιο νότια για μεγαλύτερες πιθανότητες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επειδή ειπώθηκε, σέλας στα Σβάλμπαρντ πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ τυχερός για να δείς, 3-4 εμφανίσεις το χρόνο κάνει. Πρέπει να πας πιο νότια για μεγαλύτερες πιθανότητες.
Ισχύει, δεν είναι το καλύτερο μέρος για σέλας.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Φέτος το σέλας φάνηκε μέχρι και στο σικαγο, κάποια στιγμή θα το δούμε. Κυνηγητό με snowmobile σε τέτοιες πλαγιές δύσκολα όμως αλλού. Εγώ πιο πολύ θέλω να δω τα southern lights έτσι κι αλλιώς.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Φέτος το σέλας φάνηκε μέχρι και στο σικαγο, κάποια στιγμή θα το δούμε. Κυνηγητό με snowmobile σε τέτοιες πλαγιές δύσκολα όμως αλλού. Εγώ πιο πολύ θέλω να δω τα southern lights έτσι κι αλλιώς.
Το θέμα είναι ότι παραείναι βόρεια τα Σβάλμπαρντ, πρέπει να υπάρχουν πολύ ειδικές συνθήκες για να μπορέσεις να το δεις. Οπότε ας έρθετε όσοι θέλετε για τα υπόλοιπα που προσφέρει το μέρος και όχι με στόχο το σέλας ;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ωραία!!!
Το κοκορέτσι δεν έχει κόκορα,το ψαρονέφρι δεν έχει ψάρι ούτε καν νεφρό η ρώσικη σαλάτα δεν έχει Ρώσο μέσα κοκ...
Πάμε στο θέμα για το σέλας.Πότε είναι η ιδανική εποχή;
Όταν οι ουρανοί είναι τελείως σκοτεινοί (τουλάχιστον τα βράδια), άρα από Σεπτέμβρη μέχρι περίπου μέσα Απριλίου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν οι ουρανοί είναι τελείως σκοτεινοί (τουλάχιστον τα βράδια), άρα από Σεπτέμβρη μέχρι περίπου μέσα Απριλίου.
Και το μέρος με τις περισσότερες πιθανότητες?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Και το μέρος με τις περισσότερες πιθανότητες?
Από αυτά που είχα ψάξει: Β. Καναδάς και Β. Νορβηγία (Άλτα, Τρόμσο κτλ). Απλά επειδή στις πόλεις έχει φωτορύπανση θέλει οδήγηση ή tour κάποια έως πολλά χιλιόμετρα εκτός πόλεων για να βρεις καθαρό και σκοτεινό ουρανό. Στις πόλεις εμφανίζεται αλλά πιο σπάνια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία αλλο: σε κλουβί για να είμαι με καρχαρίες πού πάω? Χρειάζεται δίπλωμα κατάδυσης?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom