Κάτι που να εξιτάρει;

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και το μέρος με τις περισσότερες πιθανότητες?
Θεωρητικά είναι οι περιοχές μεταξύ 66° και 69°. Από Ευρώπη έχεις καλές πιθανότητες σε Βόρεια Νορβηγία (Tromso, Lofoten, Senja), βόρεια Σουηδία και Φινλανδία (Λαπωνία), Ισλανδία και Γροιλανδία. Πιο μακριά πάμε σε Καναδά (Yukon) και Αλάσκα.

Παρεμπιπτόντως υπάρχουν και τα Southern Lights στο Νότιο ημισφαίριο αλλά δεν τα έχω ψάξει και πολύ για να δώσω παραπάνω ινφο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Παρεμπιπτόντως υπάρχουν και τα Southern Lights στο Νότιο ημισφαίριο αλλά δεν τα έχω ψάξει και πολύ για να δώσω παραπάνω ινφο.
Επειδή πας μόνο με πλοίο (από όσο ξέρω) σε φάση αποστολής στην ανταρκτική κτλ μπορεί και να κοστίζει 10 χιλ. δολάρια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επειδή πας μόνο με πλοίο (από όσο ξέρω) σε φάση αποστολής στην ανταρκτική κτλ μπορεί και να κοστίζει 10 χιλ. δολάρια.
Καλά, θα αρκεστώ στα βόρεια προς το παρόν:haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Ωραία αλλο: σε κλουβί για να είμαι με καρχαρίες πού πάω? Χρειάζεται δίπλωμα κατάδυσης?
Πριν πολλά χρόνια,όταν είχα πάει Φλόριντα ,υπήρχε στο Μαιάμι ένα πρακτορείο που οργάνωνε τέτοιες καταστάσεις. Πήγαμε με σκάφος αν θυμάμαι καλά 1-1,5 ώρα από την ακτή.
Ναι χρειαζόταν δίπλωμα κατάδυσης γιατί το κλουβί βυθίζονταν.
Είχε όμως και την επιλογή αν δεν έχεις δίπλωμα να μπεις σε κλουβί το οποίο δεν βυθίζονταν τελείως,αλλά δεν
ξέρω αν θα αρέσει κάτι τέτοιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή πας μόνο με πλοίο (από όσο ξέρω) σε φάση αποστολής στην ανταρκτική κτλ μπορεί και να κοστίζει 10 χιλ. δολάρια.
Και στα Falkland έχουν καλές πιθανότητες εμφάνισης Απρίλη με Σεπτέμβρη.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ωραία αλλο: σε κλουβί για να είμαι με καρχαρίες πού πάω? Χρειάζεται δίπλωμα κατάδυσης?
Κορυφαία σχολή στο είδος της...
http://www.sharkschool.org/

Λίγο ακριβή μεν, αλλά ο Erich Ritter είναι αυθεντία σε ότι έχει σχέση με καρχαρίες!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ωραία αλλο: σε κλουβί για να είμαι με καρχαρίες πού πάω? Χρειάζεται δίπλωμα κατάδυσης?
Κοίτα, αν είναι πρόβλημα το δίπλωμα, υπάρχει και λύση στην οποία δεν είναι απαραίτητο.
Απλά δεν συμπεριλαμβάνει το κλουβί.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Ωραία αλλο: σε κλουβί για να είμαι με καρχαρίες πού πάω? Χρειάζεται δίπλωμα κατάδυσης?
Όχι δεν χρειαζεται δίπλωμα.
Εμεις βουτήξαμε στο Gangsbaii για να δούμε τον μεγάλο λευκο κ πέσαμε στην περίπτωση που οι όρκες κυνηγούσαν τους καρχαριες στην ευρύτερη περιοχή για να φάνε το συκώτι τους...
Κι αντί για λευκους είδαμε κάτι άλλους μουφα.
Και σκέψου ότι για τους λευκούς ξεκινήσαμε για ΝΑ, ακόμα καημο το εχω
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Ωραία αλλο: σε κλουβί για να είμαι με καρχαρίες πού πάω? Χρειάζεται δίπλωμα κατάδυσης?
Όχι δεν χρειάζεται δίπλωμα, αλλά ειναι η πιο άσκοπη κατάδυση μαζί με το τάισμα καρχαρία. Νότιο Αφρική ειναι το πιο συνηθισμένο μέρος. Για καταδύσεις το καλύτερο μέρος για να αρχίσεις, ειναι η south east Asia. Το δίπλωμα κάνει 250 ευρώ, ενώ φαντάσου Ελλάδα κάνει 450 και στα Γκαλαπάγκος που είμαι τώρα κάνει 800.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γιατι south East Asia?
το καλυτερο για καταδυσεις (εκτος απο καταστασεις με λευκους καρχαριες) ειναι οπου εχει κοραλιογενεις υφαλους (και επιτρεπεται να κανεις καταδυσεις)
Ασια δεν ενθουσιαστηκα...παιζει βεβαιο και το μερος ρολο

ωραιοτερη καταδυση που εχω κανει ειναι εξω απο την Bora Bora...φανταστικος βυθος, και γεματο Lemon Sharks...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom