Κάτι που να εξιτάρει;

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
γιατι south East Asia?
το καλυτερο για καταδυσεις (εκτος απο καταστασεις με λευκους καρχαριες) ειναι οπου εχει κοραλιογενεις υφαλους (και επιτρεπεται να κανεις καταδυσεις)
Ασια δεν ενθουσιαστηκα...παιζει βεβαιο και το μερος ρολο

ωραιοτερη καταδυση που εχω κανει ειναι εξω απο την Bora Bora...φανταστικος βυθος, και γεματο Lemon Sharks...
Φαντάζομαι για το χαμηλό κόστος του διπλώματος αναφέρθηκε ότι ειναι καλό να ξεκινήσεις από ΝΑ Ασία. Είναι όντως οικονομικά εκεί κι επίσης κατά τόπους έχει ενδιαφέροντες βυθούς.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
swsta...ok
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Στην Κούβα πάντως οι βουτιές που είχα κάνει στον Κόλπο των Χοίρων είχαν 20-25 cuc ,αναλόγως με το πόσες θα κάνεις . Οπότε αν υπάρχει κάποια αντιστοιχία τιμής βουτιάς και διπλώματος, λογική θα είναι η τιμή και εκεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Κούβα πάντως οι βουτιές που είχα κάνει στον Κόλπο των Χοίρων είχαν 20-25 cuc ,αναλόγως με το πόσες θα κάνεις . Οπότε αν υπάρχει κάποια αντιστοιχία τιμής βουτιάς και διπλώματος, λογική θα είναι η τιμή και εκεί.
Το δίπλωμα στην Κούβα είναι σχετικά φτηνό αλλά δεν ανά γνωρίζεται στο εξωτερικό διότι η χώρα δεν έχει υπογράψει τις σχετικές συμφωνίες.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Όσοι γνώρισα στην Ινδονησία (Κομόντο), είχαν πάρει το δίπλωμα στην Κολομβία. Με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι είναι πιο φτηνό και από Ινδονησία και από Ελλάδα/Βρετανία, αλλά δεν είμαι και ειδικός.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσοι γνώρισα στην Ινδονησία (Κομόντο), είχαν πάρει το δίπλωμα στην Κολομβία. Με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω ότι είναι πιο φτηνό και από Ινδονησία και από Ελλάδα/Βρετανία, αλλά δεν είμαι και ειδικός.
Στη λατινική Αμερική το φθηνότερο είναι η Ονδούρα
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως μιας και ενδιαφέρεσαι για αρχαιολογικούς χώρους, στην Βουλγαρία υπάρχει και η κοιλάδα των Θράκων βασιλέων. Βέβαια εγώ απλά έχω διαβάσει γι'αυτήν και δεν έχω πάει οπότε κάποιο άλλο μέλος μπορεί να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες.
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
761
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Μπορείς να κάνεις τον υπερσιβηρικο που περναει απο Μογγολία κ καταλήγει Πεκίνο..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείς να κάνεις τον υπερσιβηρικο που περναει απο Μογγολία κ καταλήγει Πεκίνο..
Δεν ξέρω γιατί αλλά δε με τραβάει το τραίνο, το βλέπω βαρετό και στατικό... Τα road trip ακόμη λιγότερο, θεωρώ πως μου στερούν την επαφή με τον κόσμο.
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
761
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Δεν ξέρω γιατί αλλά δε με τραβάει το τραίνο, το βλέπω βαρετό και στατικό... Τα road trip ακόμη λιγότερο, θεωρώ πως μου στερούν την επαφή με τον κόσμο.
Είχα διαβάσει μια ιστορία απο μια κοπέλα οτι στο τραίνο μπανοβγαιναν αρκετοί άνθρωποι κ εκανε γνωριμίες..κ εγώ το θεωρώ βαρετό σαν μέσο μεταφοράς διοτι σε περιορίζει αλλα το ν υπερσιβηρικος θα το τολμούσα αν ταξίδευα μόνη μου..με αρκετες στασεις στη Βαϊκάλη κ στην Μογγολία
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
64
τα νεολιθικά της νοτιοανατολικής τουρκίας δεν τα είπαμε, σωστά; Göbekli Tepe και Çatalhöyük μαζί με του μουσείο στην Urfa (Έδεσσα) και νομίζω σχετικά κοντά είναι και στο όρος Νεμρουτ. Τα έχει επισκεφτεί κάποιος;
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Πρόταση για ολιγοήμερη εκδρομή που ίσως σε ενδιαφέρει..
Στη γειτονική Ιταλία, στη νότια Τοσκάνη, την περιοχή της maremma, μπορείς να δεις πολλά από Ετρουσκικό πολιτισμό. Έχει αρχαιολογικούς χώρους (όπως archaeological park citta del tuffo), τις περίφημες vie cave, τη vitozza (σπηλιές σκαλισμένες στα βράχια που κατοικούνταν 12ο με 17ο αι). Κι αυτά συνδυάζονται με φανταστικά χωριά που κρέμονται στους γκρεμούς όπως Sorano, Pitigliano, μπανάκι στα φυσικά (και δωρεάν) spa στο Cascate del Mulino, ενώ πολύ κοντά βρίσκονται το parco dei monstri (κήπος με τερατόμορφα υπερφυσικού μεγέθους αγάλματα του 16ου αι) όπως και το giardino dei Tarocchi (καλλιτεχνικό πάρκο εμπνευσμένο από το πάρκο Guell στη Βαρκελώνη).
Παρότι στην Τοσκάνη, η συγκεκριμένη περιοχή δεν έχει κατακλυσθεί ακόμα από τουρίστες..
Συνδύασέ το με βόλτες σε κλασική Τοσκάνη και Ούμπρια ή αν σε φρικάρουν τα πλήθη φύγε μακριά!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom