Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Μπηκα κι εγω να δω τι γίνεται στο φορου και πεφτει το ματι μου στις προσφορες της Aegean που λεγατε... Μπαινω να δω και βρισκω εισητηριο 4 πτησεις-καθότι ειμαι απο επαρχια-βολικοτατες ωρες και τιμη 106 ευρω!!!:shock:
Αφου τριβω τα ματακια μου,αγνοω το γεγονος οτι πρεπει να βρω τροπο να την σκαπουλαρω απο την δουλεια και ετσι επιπολαια,παταω το κουμπακι και κλεινω 2 εισητηρια για μενα και τον καλο μου.. Ειμαι επιρρεπης στην αμαρτια ,το παραδεχομαι,αλλα αν δεν ειχατε και φατσα καρτα τις προσφορες ισως και να μην παρασυρομουνα τοσο ευκολα πια...:bleh:
Τωρα λοιπον ζηταω τα φωτα σας...
Καταρχας εχω ξαναπαει Καιρο πριν 7 χρονια. Οποτε τα τουριστικα μερη τα εχω δει..Μουσειο δεν παω..Πυραμιδες ειχα παει μερα,οποτε λεω να παω βραδυ τωρα να δω και το νυχτερινο σωου..Βολτα με φελουκα ειχα κανει...Υπεροχα..Θα εξαρτηθει απο τον καιρο αν θα το ξαναεπαναλαβω.
Εχω 3 διανυκτερευσεις. Ειχα μεινει στο Marriot και τωρα μου κακοφαινεται να μεινω αλλου...Το βρηκα απο το ιντερνετ 150 ευρω. Εχετε υποψη σας κανενα γραφειο να παρω για καλυτερη τιμη? Η κανενα άλλο εξισου καλο,πιο φτηνο¨? εχει μεινει κανενας στο Hilton Ramsis? Τι λεει?
Ηθελα να παω σε χορο κοιλιας,αλλα δικο τους μαγαζι οχι τουριστικο..Δικο τους μπουζουκερι σαν να λεμε... Εχετε κατι υποψην σας?? Η σκοτεινη παρεα του traveller που πηγε προσφατα??:rolleyes:
Εστιατορια να μου προτεινετε? Η καφε? Ζαχαροπλαστεια?
Δεν εχω παει Αλεξανδρεια.. Αξιζει λετε να αφιερωσω 1 μερα ή όχι?
Οποιαδηποτε άλλη πληροφορια ευπροσδεκτη!!!:clap:
σε πιάνω αδιάβαστη, αύριο με τον κηδεμόνα σου, στο χίλτον μείναν και τα ''νούμερα'':D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προκειμενου να απαλυνουμε την ευθυνη που μας αναλογει να δωσουμε μερικα tip:
http://www.travelstories.gr/%E1%F6%F1%E9%EA%DE/5470-%F0%EB%E7%F1%EF%F6%EF%F1%DF%E5%F2-%E3%E9%E1-%E1%DF%E3%F5%F0%F4%EF.html
και αν εχεις κουραγιο διαβαζεις την ταξιδιωτικη μου ιστορια για Αιγυπτο:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%FD-%E7-%E6%F9%DE-%EC%E1%F2-%F0%DC%E5%E9.html
Να πας στο Χριστιανικο η αλλιως Κοπτικο Καιρο και αξιζει μια επισκεψη στον αρχαιολογικο χωρο της Σακαρα.
Σε προηγουμενη επισκεψη μου ειχαμε νοικιασει αλογα και ειχαμε κανει μια ολοημερη βολτα μεσα στην ερημο, απο τις πυραμιδες της Γκιζας μεχρι τη Σακαρα. Ανεπαναληπτο! Το συνιστω ενθερμως!
Να επισκεφθεις το ισλαμικο Καιρο- τζαμια, μεντερσες κλπ. λεει πολλα!
Παντα μπορεις να ρωτησεις για τιμες ξενοδοχειων και στο Πυραμις και στο Μπουτρος και τα δυο ειναι αξιοπιστα και πολυ οργανωμενα.
Αν τα εχεις καλυψει ολα μια ημερα Αλεξανδρεια ειναι καλυτερα απο το καθολου, καλυτερα θα ηταν με μια διανυκτερευση φυσικα!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ευυχαριστω Ερση για την αμεση ανταποκριση!! Και φυσικα θα διαβασω με λεπτομερειες και κρατωντας σημειωσεις την ιστορια σου!! Αυτη η βολτα με τα άλογα μου ακουγεται τελεια!!:clap: Το γραφεις στην ιστορια σου??
Leftris το ειδα που μεινανε ,αλλα ηθελα την γμωμη τους-δεν γραφουν και πολλα για το ξενοδοχειο- και αν καποιος εχει μεινει και στο mariott,ωστε να μπορει να κανει συγκριση...:roll:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εδω το ενα νουμερο!!
Εχω μεινει και στο Χιλτον Ramses (με τα νουμερα, βεβαιως, βεβαιως) και στο Marriot (da solo και πριν 5 χρονια) .
Θα ηθελα να πω λοιπον οτι το Marriot ειναι το καλυτερο ξενοδοχειο που εχω μεινει και θα σου συνιστουσα να μην αλλαξεις. Απεναντι εβρισκεται και το εστιατοριο abou el sid στο οποιο δειπνησαμε και με τα νουμερα και ομολογω οτι το φαγητο δεν ηταν σαν αυτο που ειχα δοκιμασει τοτε.
Το Χιλτον δεν ειναι ασχημο, ισα ισα , ειναι κεντρικοτατο απλα δεν υπαρχουν μαγαζια τριγυρω και καθως βρισκεται σε γεφυρα αυτοκινητοδρομου ειναι λιγο δυσκολη η προσβαση με τα ποδια!! Ειναι γκαζιαριδες και οι Αιγυπτιοι!!
Ενα βραδυ φαγαμε στο Αλ Χαλιλ σε ενα εστιατοριο -αποκαλυψη (δυστυχως δεν θυμαμαι ονομα, αλλα πρεπει καποιο απο τα λοιπα νουμερα να το θυμαται)
Θα λαβεις αμεση απαντηση αυριο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω 3 διανυκτερευσεις. Ειχα μεινει στο Marriot και τωρα μου κακοφαινεται να μεινω αλλου...Το βρηκα απο το ιντερνετ 150 ευρω. Εχετε υποψη σας κανενα γραφειο να παρω για καλυτερη τιμη? Η κανενα άλλο εξισου καλο,πιο φτηνο¨? εχει μεινει κανενας στο Hilton Ramsis? Τι λεει?
Ηθελα να παω σε χορο κοιλιας,αλλα δικο τους μαγαζι οχι τουριστικο..Δικο τους μπουζουκερι σαν να λεμε... Εχετε κατι υποψην σας?? Η σκοτεινη παρεα του traveller που πηγε προσφατα??:rolleyes:
Εστιατορια να μου προτεινετε? Η καφε? Ζαχαροπλαστεια?
Δεν εχω παει Αλεξανδρεια.. Αξιζει λετε να αφιερωσω 1 μερα ή όχι?
Οποιαδηποτε άλλη πληροφορια ευπροσδεκτη!!!:clap:
Το καλό το Hilton είναι άλλο (Nile Hilton) - σήμερα έχει μετονομαστεί σε Nile Hotel και έχει φύγει από την αλυσίδα. Ακριβώς δίπλα στο Αιγυπτιακό μουσείο (από τη μπροστινή πλευρά του μουσείου) και πάνω στην Ταξίμ. Ενδιαφέρον επίσης έχει και το Grand Hyatt.
Από εστιατόρια, έχει "μαλλιάσει η γλώσσα μου" για ένα συγκεκριμένο:
http://www.travelstories.gr/%E1%F6%...5%F2-%F3%F4%EF-%EA%DC%E9%F1%EF.html#post75427
http://www.travelstories.gr/%E1%F6%...%E9%E1-%E1%DF%E3%F5%F0%F4%EF-2.html#post64826

Θα σου πρότεινα, μια και δεν είναι πρώτη επίσκεψη, να πας και σε ένα εστιατόριο αλυσίδας (π.χ. pizza hut) για να δεις πόσο διαφορετικές γίνονται οι ίδιες γνώριμες γεύσεις που ξέρεις, χωρίς χοιρινά αλλαντικά (όχι, δε συνιστώ το φαγητό της pizza hut, απλά για την εμπειρία του localization...).

Η Αλεξάνδρεια κατά τη γνώμη μου αξίζει μια μέρα - είναι το Ευρωπαϊκό/Μεσογειακό πρόσωπο της Αιγύπτου. Άλλα standards καθαριότητας, εκπαίδευσης, ποιότητας ζωής.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εννοείται οτι θα κλείσεις το Marriot!!!!Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης!!!
Το εστιατόριο που λέει η Ευαγγελία είναι το παρακάτω και αξίζει να πας...
Taj Al Sultan
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εννοείται οτι θα κλείσεις το Marriot!!!!Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης!!!
Το εστιατόριο που λέει η Ευαγγελία είναι το παρακάτω και αξίζει να πας...
Taj Al Sultan
To ηξερα οτι θα απαντουσες μανιτσα!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σας υπερευχαριστω για τις αμεσες και κατατοπιστικοτατες απαντησεις!!!:love2:
Τελικα θα κλεισω Mariott,πηρα το pyramis και μου εδωσε καλη τιμη! Το boutros μου απαντησαν μουτρωμενα οτι κλεινουν μονο πακετακια...:haha:
Ευαγγελια, στο εστιατοριο abou el sid ειχα φαει κι εγω τοτε που ειχα παει και ηταν φοβερο!! Τι εννοεις αλλαξε ,προς το καλυτερο ή στο χειρότερο???
Taver , θα παω οπωσδηποτε σε αυτο που προτεινεις!! Τωρα για pizza hut ουτε στην Ελλαδα δεν την τρωω,οποτε καταλαβαινεις... Ο mr μαλλον θα δοκιμασει...:haha:
Sapienza ,σευχαριστω που το θυμηθηκες! Μπαινει κι αυτο στη λιστα!:cool:
Leftris ακριβως αυτο που ειπες!! Τραβατε με κι ας κλαιω...Κι οσο πιο μακρυα με τραβατε,τοσο καλυτερα...:haha:
Ερση,ξενυχτησα να διαβαζω το αρθρο σου!! Εχω εντυπωσιαστει! Τι να πω?? Εγκυκλοπαιδεια!! μαλλον θα τυπωσω καποια απο οσα γραφεις!! Το κοπτικο Καιρο μου ακουγεται πολυ ενδιαφερον,δεν ειχα παει,τωρα ειναι ευκαιρια σιγουρα!!
Δεν ακουσα τιποτα για την νυχτερινη διασκεδαση... Που ακριβως ξενυχτησατε νουμερα???:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Λογω του ραμαζανιου, δεν μπορεσαμε να διασκεδασουμε με οριενταλ χορο κτλ.
Πηγαμε για φαγητο και μετα για ενα ποτο στο Marriot!!
Bεβαια δεν χρειαζομασταν χορο της κοιλιας για να ανεβασουμε το κεφι!
Ερεε αφθονο στην παρεα!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Λογω του ραμαζανιου, δεν μπορεσαμε να διασκεδασουμε με οριενταλ χορο κτλ.
Πηγαμε για φαγητο και μετα για ενα ποτο στο Marriot!!
Bεβαια δεν χρειαζομασταν χορο της κοιλιας για να ανεβασουμε το κεφι!
Ερεε αφθονο στην παρεα!!

Διασκέδαση σε φελούκα υπερπαραγωγή στο Νείλο,αυτοσχέδιο πάρτυ με oriental χορό απο τα νούμερα της παρέας...Συλλεκτικό video ντοκουμέντο καταγράφει όσα διαδραματίστηκαν...
 

miramar

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
αποκατασταση

Στο Κάιρο των 20 και πλέον εκατομμυρίων ψυχών και των πολλών περισσότερων προβλημάτων γνώρισα τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει ποτέ. Ανθρώπους που έχουν να φάνε ένα ψάρι όλη μέρα και αν τύχει να περάσεις έξω από τι σπίτι τους είναι έτοιμοι να στο προσφέρουν. Ασφαλώς και η Αίγυπτος είναι ο ναός της τουριστικής παγίδας, ασφαλώς και σε μια τετοια πόλη η καθαριότητα είναι το τελευταίο που απασχολεί κατοίκους και αρχές, οι θησαυροι όμως που έχει να δει ένας ταξιδιώτης σε αυτήν την πόλη είναι αναμέτρητοι. Και δεν μιλάω μόνο για τις Πυραμίδες και το μουσείο. Αλλά για πραγματικούς θησαυρους της μεσαιωνικής αλλά και νεώτερης ιστορίας χριστιανικους, μαμελουκικους, οθωμανικους.
Το Κάιρο ειναι μια ολόκληρη χώρα από μόνο του και ασφαλώς 5 μέρες -όπως καπου αναφερθηκε- είναι αρκετές μονο για τουρίστες που για λόγους οικονομιας χρονου ή οικονομίας σκέτο βλεπουν Πυραμίδες και μουσείο.
Ωστόσο, θεωρω οτι ειναι ιεροσυλια να λέμε οτι το Καιρο δεν έχει τιποτα να δεις ή ότι οι Αιγυπτιοι είναι συλληβδην απατεωνισκοι. Πάμφωτχοι άνθρωποι είναι που είναι έτοιμοι να σε κλέψουν στο ταξί αλλά και να φάνε όλο το Καιρο για να σου επιστρέψουν το πορτοφόλι που τυχον ξεχασες στο αμαξι τους.
Ιεροσυλια επισης θεωρω να λεμε οτι δεν τους εχει μεινει καμια κουλτουρα απο το παρελθον και ότι ειναι όλοι άξεστοι. Όπως ομως συμβαινει σε πολλές χώρες που ζουν απο τον τουρισμο (μην πάτε πολυ μακρια για αυτο) όσοι ασχολουνται με τουριστες θεωρουν ότι είναι μια καλη ευκαιρια να αρπαξουν οσα μπορουν. Αν ομως απομακρυνθειτε απο τους ισχυρους τουριστικους μαγνητες και γνωρισετε τους ντοπιους τοτε πραγματικα απλα θα μαγευτειτε.
Τουλαχιστον προσωπικα στα πολλα ταξιδια μου στην πολη αυτη για επαγγελματικους λογους αυτην την ιδεα αποκομισα.
Ειναι πολυ ευκολο να δημιουργουμε ή και να αναπαραγουμε οριενταλιστικα στερεοτυπα. Το δυσκολο ειναι να ερμηνευουμε και να ανακαλυπτουμε την ομορφια.

Υ.Γ. Το ότι οι Αιγυπτιοι δεν ειναι Αραβες αλλα απλα μιλουν αραβικα ας μην το πουμε παραέξω...

Φιλικα ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom