Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mαλιστα... αφου εκοψε η ΟΑ την Αλεξανδρεια και οι ζητιανοι ζητανε φορτικα λεφτα απο τους τουριστες πρεπει οντως να ειναι σοβαρα τα πραγματα. Τα ξενοδοχεια ποτε κλεινουν? η μαντιλα ποτε ερχεται?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μάλλον είναι κάτι κοντά στο "αν βγει αριστερό κόμμα, θα κατεβούν τα νεφελίμ και θα γίνει η αποκάλυψη απο την οποία θα γλιτώσει μόνο ο Μητσοτάκης".
Προφανώς λοιπόν , αν επικρατήσουν οι "φανατικοί ισλαμιστές" θα πολιτεύονται με βάση την Σαρία και γενικότερα το Ισλαμ. Οπως Σαουδική Αραβία. Τερμα το κοσμικό κράτος.
Δεδομένου ότι έχω κλείσει αεροπορικά με Egypt, τι χρώμα μπούρκα να φορέσω? Μόνο βρε Αλ, μην μου πεις ροζ. Δεν μου πάει. Τι θα έλεγες για κάτι λίγο πιο κομουνιστικό? Κόκκινο ίσως? ή μήπως εμπριμέ με μωβ κλάρες? Και το ριγέ πάντως δεν το απορρίπτω, ακόμα κι αν μοιάζω με τον Αβερελ Ντάλτον.
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
dim kyr said:
Μάλλον είναι κάτι κοντά στο "αν βγει αριστερό κόμμα, θα κατεβούν τα νεφελίμ και θα γίνει η αποκάλυψη απο την οποία θα γλιτώσει μόνο ο Μητσοτάκης".
Προφανώς λοιπόν , αν επικρατήσουν οι "φανατικοί ισλαμιστές" θα πολιτεύονται με βάση την Σαρία και γενικότερα το Ισλαμ. Οπως Σαουδική Αραβία. Τερμα το κοσμικό κράτος.
Δεδομένου ότι έχω κλείσει αεροπορικά με Egypt, τι χρώμα μπούρκα να φορέσω? Μόνο βρε Αλ, μην μου πεις ροζ. Δεν μου πάει. Τι θα έλεγες για κάτι λίγο πιο κομουνιστικό? Κόκκινο ίσως? ή μήπως εμπριμέ με μωβ κλάρες? Και το ριγέ πάντως δεν το απορρίπτω, ακόμα κι αν μοιάζω με τον Αβερελ Ντάλτον.
Λοιπόν αφού είναι στην μόδα ο τσιμπρας σου προτείνω να φορεσεισ κόκκινη μπουρκα να ξεχωρίσεις,αλλα της Ελληνίδες Πολλυ της αγαπάνε εκει άρα πρόσεχε :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.425
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να πω κάτι; Κι εμενα δε μου αρέσει η κινδυνολογία και η αερολογία.
Θεωρώ σενάριο επιστημονικής φαντασίας το να επισκέφτεται μια γυναίκα την Αίγυπτο με μπούρκα και να μην υπάρχουν πια τουρίστες . Ωστόσο,το ότι οι Μουσουλμάνοι πάνω από τη θρησκεία δε βάζουν τίποτα, έχει κάποια βάση.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα αλλάξει κάτι, όμως ποιος μπορεί να μας το εγγυηθεί αυτό; Η γειτονική Συρία πχ πλέον δεν προσελκύει σχεδόν καθόλου τουρισμό και τα πράγματα είναι επικίνδυνα.
Θυμάμαι ότι όταν είχαμε πάει το Σεπτέμβρη στην Αλεξάνδρεια γνωρίσαμε έναν Ιορδανό ιερέα και μας είχε πει ότι τα πράγματα θα είναι όντως δύσκολα αν επικρατήσουν αδερφοί μουσουλμάνοι που λέει και ο προλαλήσας και θα κάνουν βήματα προς τα πίσω θυμίζοντας καθεστώτα όπως αυτό του Ιράν.
Θέλω να πω ότι ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Λοιπόν αφού είναι στην μόδα ο τσιμπρας σου προτείνω να φορεσεισ κόκκινη μπουρκα να ξεχωρίσεις,αλλα της Ελληνίδες Πολλυ της αγαπάνε εκει άρα πρόσεχε :)
Καταπληκτικές αυτές οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες αυτόματης μετάφρασης, αλλά έχει κυκλοφορήσει και πιο ενημερωμένο πρόγραμμα...Upgrade, τώρα!
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Rosa said:
Καταπληκτικές αυτές οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες αυτόματης μετάφρασης, αλλά έχει κυκλοφορήσει και πιο ενημερωμένο πρόγραμμα...Upgrade, τώρα!
Γιατι δεν κανείς πιο ξεκάθαρο αυτο που γράφεις στο θέμα ;;;

fenia42 said:
Να πω κάτι; Κι εμενα δε μου αρέσει η κινδυνολογία και η αερολογία.
Θεωρώ σενάριο επιστημονικής φαντασίας το να επισκέφτεται μια γυναίκα την Αίγυπτο με μπούρκα και να μην υπάρχουν πια τουρίστες . Ωστόσο,το ότι οι Μουσουλμάνοι πάνω από τη θρησκεία δε βάζουν τίποτα, έχει κάποια βάση.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα αλλάξει κάτι, όμως ποιος μπορεί να μας το εγγυηθεί αυτό; Η γειτονική Συρία πχ πλέον δεν προσελκύει σχεδόν καθόλου τουρισμό και τα πράγματα είναι επικίνδυνα.
Θυμάμαι ότι όταν είχαμε πάει το Σεπτέμβρη στην Αλεξάνδρεια γνωρίσαμε έναν Ιορδανό ιερέα και μας είχε πει ότι τα πράγματα θα είναι όντως δύσκολα αν επικρατήσουν αδερφοί μουσουλμάνοι που λέει και ο προλαλήσας και θα κάνουν βήματα προς τα πίσω θυμίζοντας καθεστώτα όπως αυτό του Ιράν.
Θέλω να πω ότι ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.
Που την βρίσκεις δηλαδή την αερολογία αφου και εσυ η ίδια λες ουσιαστικά το ίδιο πιο κάτω
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Και ακόμα κάτι άμα πάτε με της γυναίκες σας σε λίγο καιρό υποχρεωτικο η μαντίλα !!!λογο δουλειάς με Αίγυπτο και διπλωματικό σώμα ξέρω της πληροφορίες
Aυτά που γράφεις (κινδυνολογίες και αοριστολογίες για φιλικά ζευγάρια που τα κυνηγούσαν ζητιάνΗ) και κυρίως ο τρόπος που τα γράφεις (συντακτικό και ορθογραφία) με κάνουν να πιστεύω ότι η σχέση που έχεις με το διπλωματικό σώμα πρέπει να είναι μάλλον μικρή.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μόνος σου προσβάλεσαι με αυτά που γράφεις. Τελικά οι πληροφορίες είναι από το διπλωματικό σώμα με το οποίο λες ότι έχεις σχέση, ή από το φιλικό σου ζευγάρι?????
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τον johnpro τον γνωρίζεις????
λέω μηπως ειναι φίλος σου γιατί εμεις τον χάσαμε!
καλως ορισες στο φόρουμ-
ολοι στην αίγυπτο με μαντήλες!! και να ειναι κατακόκκινες!!
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
traveladdict said:
Μόνος σου προσβάλεσαι με αυτά που γράφεις. Τελικά οι πληροφορίες είναι από το διπλωματικό σώμα με το οποίο λες ότι έχεις σχέση, ή από το φιλικό σου ζευγάρι?????
Ένταξη traveladdict εσύ τα ξέρεις όλα
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.425
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Που την βρίσκεις δηλαδή την αερολογία αφου και εσυ η ίδια λες ουσιαστικά το ίδιο πιο κάτω
Αερολογία είναι να λες την άποψή σου που την έχεις στηρίξει σ'αυτό που σου είπε ο ξάδερφος της ξαδέρφης του μπατζανάκη της θείας σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom