Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλα είσαστε απαραδεκτοι... ο άνθρωπος είναι επιχειρηματίας και είναι φανερό πως έχει inside πληροφορίες... γιατι δεν τον εμπιστεύεστε δεν το καταλαβαίνω... φίλε μην τους παρεξηγείς... οι τύποι είναι άσχετοι... εσύ μην μασάς... γράψε σε παρακαλώ ότι καινούργιο έχεις και άστους... σκάνε από την ζήλεια τους... για πες τώρα πότε θα κλείσουν τα ξενοδοχεία... αμέσως μετά τις εκλογές ή σε κανα μήνα?
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Άντε μου φαίνεται πως σας λείπει λίγη φαντασία...Εγώ κατάλαβα πως ο φίλος είναι επιχειρηματίας, πιθανόν να είναι προμηθευτής προιόντων ή υπηρεσιών στην Αίγυπτο και έχει πελάτες στις (ή τις) ξένες πρεσβείες. Στις ταραγμένες πλέον εποχές μας (και περιοχές), συζητιούνται πολλά και δυστυχώς κάποια, έχουν βάση αλήθειας. Όπως αλήθεια είναι ότι από την αρχή της εξέγερσης και μετά ο τουρισμός ...βυθίζεται. Έτσι εξηγούναι και οι διηγήσεις περί πυραμίδων, ζητιάνων, κλπ. Έτσι εξηγούνται οι ανησυχίες των ανθρώπων της αγοράς, του παλιού καθεστώτος, των παλιών διαπλοκών και συναλλαγών, αλλά και πολλών στρωμάτων αντιθέτων (φιλελεύθερων) ιδεολογιών.
Επί της ουσίας: ένα καθεστώς (πχ οι Αδελφοί...), που προγραμματίζει μια μεγάλη αλλαγή στο πολίτευμα μιας χώρας (πχ. φονταμενταλισμός....) στη περίπτωση που κατακτήσει την εξουσία, λίγο ενδιαφέρεται για τουρισμό και έσοδο, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Το ζητούμενο είναι η Εξουσία και η Απόλυτη εδραίωσή της. Για να λειτουργήσει στοιχειωδώς το κράτος (ειδικά αυτό το κράτος) "λεφτά υπάρχουν". Και αν καταστραφούν και κάποιες χιλιάδες αληθινοί επιχειρηματίες ή αεριτζίδες, τι έγινε? Αργότερα αν το Νέο καθεστός κρίνει, εγκαθιδρύει την Ηρεμία Τάξη & Ασφάλεια (απόλυτη σιωπή) και ξαναφέρνει μέσα σε 1-2 χρόνια τους (φυσικά άχρωμους & απολίτικους) τουρίστες.
Τώρα σχετικά με τον τρόπο γραφής, την σύνταξη και την ορθογραφία του φίλου Αλ, λυπάμαι και θλίβομαι. Όχι τόσο για τον φίλο Αλ, που καλά έκανε κι έγραψε, έτσι με τον τρόπο που μπορεί (κι εγώ είμαι ανορθόγραφος). Λυπάμαι και θλίβομαι, γιατί το να μην ξέρει κανείς σωστά την Ελληνική....ε δεν είναι και κανένα κακό....:(
γιατί δεν σκοτιζόμαστε και πολύ πως θα εμφανιστεί το γραπτό μας...:(
γιατί ...το να χρησιμοποιεί κάποιος ένα "ι" , ένα "ο", ένα "ε", ένα "σ" κλπ για όλες τις περιπτώσεις ...θεωρείται....εξέλιξη της Γλώσσας μας.:(
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Πρόσεξε σε παρακαλώ λίγο την ορθογραφία σου γιατι αλλάζει τελείως το νόημα... το σωστό είναι " Η ΑΔΕΛΦΗ"...
Με συγχωρείς
Δεν ήξερα ότι οι Αδελφοί ....είχαν και Αδελφές:)
Δεν αποκλείεται πάντως.... να υπάρχει και....Γυναικείο Κίνημα :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αμα ομως γινουν ολ' αυτα θα 'ρθει ο Αλ και θα σας πει: "Εγω σας τα 'λεγα και με κοροιδευατε".
Οσο για την ορθογραφια ο ανθρωπος ειπε πως ειναι επιχειρηματιας οχι φιλολογος. Δεν ειναι βασιμες οι ορθογραφημενες πληροφοριες και αβασιμες οι ανορθογραφες. Δεν ειναι εκει το προβλημα.
Το προβλημα φιλε Αλ ειναι πως αυτοι που σου τις εδωσαν διακατεχονται απο φοβο (δικαια ή αδικα) και καταστροφολογουν.

ΥΓ Ειναι ακριβως αυτο που ειπε η Dim. Θυμιζει πολυ την καταστροφολογια που ακουγεται για την Ελλαδα στο εξωτερικο. Περα απο τα πρακτορεια που ακυρωνουν για τους δικους τους κερδοσκοπικους λογους, οι ακυρωσεις εχουν αυξηθει και απο τουριστες που προγραμματιζαν να ερθουν μονοι τους στη χωρα μας. Φοβουνται πως, αν η Ελλαδα χρεοκοπησει, δεν θα μπορουν να βγαζουν χρηματα απο τις τραπεζες κι ετσι ειναι στις διακοπες τους απενταροι.
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Traveller said:
Καλα είσαστε απαραδεκτοι... ο άνθρωπος είναι επιχειρηματίας και είναι φανερό πως έχει inside πληροφορίες... γιατι δεν τον εμπιστεύεστε δεν το καταλαβαίνω... φίλε μην τους παρεξηγείς... οι τύποι είναι άσχετοι... εσύ μην μασάς... γράψε σε παρακαλώ ότι καινούργιο έχεις και άστους... σκάνε από την ζήλεια τους... για πες τώρα πότε θα κλείσουν τα ξενοδοχεία... αμέσως μετά τις εκλογές ή σε κανα μήνα?
Traveller δεν καταλαβαίνω γιατι μερική μέσα εδω μεσα είναι τόσο επιθετική μάλλον έχουν Καιρο να γα......λοιπόν οι αδερφοι μουσουλμάνοι Έχοντας κερδίσει την πλειοψηφία στο κοινοβούλιο της Αιγύπτου, προσβλέπουν σε μια εκλογή πρωθυπουργού από το δικό τους στρατόπεδο και ειδη αυτο το διάστημα έχουν επαφές με καθεστώτα τύπου Ιράν και οργανώσεις τύπου χαμας !φαντασου τι έρχεται !όταν ο καινούργιος πρόεδρος Απο την 1 Ιουλίου θα αναλάβει τα καθήκοντα έρχονται όλες αυτές οι αλλαγές με μπουρκα ξενοδοχεία και πλέον ένα εντελώς διαφορετικό κράτος,ειδη πάγωσε τεράστια χρηματοδότηση απο το The Ritz Carlton για καινούργιο ξενοδοχειο ενώ σε Πολλυ καλα εστιατορια ξενοδοχείων και κρουαζιερόπλοιων απαγορεύτηκε η κατανάλωση αλκοόλ ,άμα εδω εσάς σας στεναχωρεί πως γράφω εγω και όχι το ότι μια χώρα με τεράστια ιστορία που έχει ένα απο τα επτά θαύματα του κόσμου θα είναι πλέον σκατα και δεν θα έχουμε πρόσβαση σε αυτα τα μνημεία πλέον τόσο άνετα.εμένα αυτο με στεναχωρεί σαν λατρη των ταξιδιών και όχι διάφορες βλακείες ,και κάτι ακόμα στο hotel mena house
ακριβώς απέναντι απο της πυραμίδες ένα φοβερό ξενοδοχειο που ήταν παλιό παλάτι εκει που γινόταν χαμός απο κόσμο για καφε κ διαμονή πλέον 4 άτομα με το ζόρι βλέπεις και πιο όταν παίρνεις την στροφή για το ξενοδοχειο είναι περίπου 20 άτομα εκει και πέφτουν πάνω στα αμάξια και ζητάνε χρήματα ,εγω προσωπικά φοβήθηκα όταν είδα κάποιος να κρέμονται απο τα παράθυρα ενω οδηγούσα!!!!
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
tripakias said:
Αμα ομως γινουν ολ' αυτα θα 'ρθει ο Αλ και θα σας πει: "Εγω σας τα 'λεγα και με κοροιδευατε".
Οσο για την ορθογραφια ο ανθρωπος ειπε πως ειναι επιχειρηματιας οχι φιλολογος. Δεν ειναι βασιμες οι ορθογραφημενες πληροφοριες και αβασιμες οι ανορθογραφες. Δεν ειναι εκει το προβλημα.
Το προβλημα φιλε Αλ ειναι πως αυτοι που σου τις εδωσαν διακατεχονται απο φοβο (δικαια ή αδικα) και καταστροφολογουν.

ΥΓ Ειναι ακριβως αυτο που ειπε η Dim. Θυμιζει πολυ την καταστροφολογια που ακουγεται για την Ελλαδα στο εξωτερικο. Περα απο τα πρακτορεια που ακυρωνουν για τους δικους τους κερδοσκοπικους λογους, οι ακυρωσεις εχουν αυξηθει και απο τουριστες που προγραμματιζαν να ερθουν μονοι τους στη χωρα μας. Φοβουνται πως, αν η Ελλαδα χρεοκοπησει, δεν θα μπορουν να βγαζουν χρηματα απο τις τραπεζες κι ετσι ειναι στις διακοπες τους απενταροι.
Φίλε tripakia δεν λέω πληροφορίες που μονο παίρνω απο άλλους αλλα τα βλέπω και εγω αυτα τα πράγματα εκει
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Φίλε Αλ μην παρεξηγιέσαι, κάνε τη δουλειά σου. Έστω χωρίς επιβεβαίωση και διασταύρωση από άλλες πηγές πληροφόρησης, τα νέα σου, για μένα τουλάχιστον είναι σημαντικά. Δυστυχώς δεν πρόκειται μόνο για "εκφοβισμό και τρομοκράτηση του Λαού". Η περιοχή ...δε πάει καλά:(
Τώρα, αν κάποιοι εδώ μέσα, θέλουν να βλέπουν τα πάντα με κομματικές διόπτρες...μη δίνεις σημασία.
ΥΓ.
Αυτό βέβαια, δεν αμνηστεύει...τον απαράδεκτο τρόπο γραφής σου:)
Απ' την άλλη, μπράβο σου ...που δεν κολώνεις:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.229
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε ναι. Τι νόημα έχουν όλα αυτά, κανείς δε ξέρει.

Αν υπάρχει κανένας που να θέλει να συνεχίσει on topic την κουβέντα, ελεύθερα. Σε περίπτωση που υπάρξει πάλι αντίστοιχο μπαράζ μηνυμάτων-φιλοφρονήσεων, ε θα κλειδωθεί.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Έχοντας καλό μου φίλο στην Αλεξάνδρεια είπαμε και τα συμφωνήσαμε γύρω στον Οκτ να βρεθούμε και οι 2 στο Κάιρο μπαίνοντας στην airtickets σήμερα το πρωί για να πάρω μια ιδέα έπαθα σοκ είχα μείνει ότι τα αεροπορικά για Κάιρο είναι γύρω στα 100 με 120 ε βλέπω ότι είναι πλέον στα 300 η 290 ε γιατί αυτό;:roll:
περιμένετε λιγο ακομα πιστευω θα βρειτε καλυτερες τιμες ας ελπίσομε καποια εταιρεια να έχει συνδεση με το πανέμορφο κάιρο!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.493
Likes
8.004
Μάλλον είναι κάτι κοντά στο "αν βγει αριστερό κόμμα, θα κατεβούν τα νεφελίμ και θα γίνει η αποκάλυψη απο την οποία θα γλιτώσει μόνο ο Μητσοτάκης".
Προφανώς λοιπόν , αν επικρατήσουν οι "φανατικοί ισλαμιστές" θα πολιτεύονται με βάση την Σαρία και γενικότερα το Ισλαμ. Οπως Σαουδική Αραβία. Τερμα το κοσμικό κράτος.
Δεδομένου ότι έχω κλείσει αεροπορικά με Egypt, τι χρώμα μπούρκα να φορέσω? Μόνο βρε Αλ, μην μου πεις ροζ. Δεν μου πάει. Τι θα έλεγες για κάτι λίγο πιο κομουνιστικό? Κόκκινο ίσως? ή μήπως εμπριμέ με μωβ κλάρες? Και το ριγέ πάντως δεν το απορρίπτω, ακόμα κι αν μοιάζω με τον Αβερελ Ντάλτον.
Η ριγα κοιτα να ειναι καθετη γιατι αν ειναι οριζοντια θα εισαι σαν τον Οβελιξ και θα σε παχαινει! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.622
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom