Κένυα Κένυα ή Πεκίνο

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Γεια σας ειμαι η Σοφία.Ειμαι καινουργιο μελος και δε ξερω πως να χειριστω το forum.Σκεφτομαι τον άλλο μήνα να παω πεκίνο ή κένυα.Μπορείτε να μου πείτε που ειναι καλυτερα αυτη τη περιοδο για να παω και αν εχετε πληροφοριες για αυτα τα μερη.
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Γεια σας ειμαι η Σοφία.Ειμαι καινουργιο μελος και δε ξερω πως να χειριστω το forum.Σκεφτομαι τον άλλο μήνα να παω πεκίνο ή κένυα.Μπορείτε να μου πείτε που ειναι καλυτερα αυτη τη περιοδο για να παω και αν εχετε πληροφοριες για αυτα τα μερη.
Oι προορισμοι που ζητας πληροφοριες , δυστυχως κατ εμε , δεν μπορουν να συγκριθουν ...

αλλο πραγμα ο ενας και αλλο ο αλλος ....

Κενυα , πας για το σαφαρι και την αγρια φυση ....
Πεκινο πας , για τον πολιτισμο και την διαφορετικη εντελως κουλτουρα , καθως και για τα απιθανα μνημεια ...

Διαλεξε τι θες να κανεις περισσοτερο ,και ισως να πρεπει να συγκρινεις Πεκινο με Τοκιο η Κενυα με Ν.Αφρικη

ΥΓ
προσωπικα μιας και ειμαι λατρης της περιπετειας , απαξ και ολοκληρωθει το ταξιδι μου στο samui , ο επομενος στοχος θα ειναι ενα σαφαρι (kenya etc)
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αυτά είναι διλληματα …
Κενυα ή Πεκινο…???
Να ξερεις πως ότι και να διαλεξεις θα περασεις σουπερ…
Όχι … Σοσιαλισμος ή Δεξια… που ότι και να διαλεξεις … αστα να πανε … (δυστηχως και οι ενναλακτικες δε λενε μια… )
Τελος παντων για να μη θεωρηθει πολιτικο το σχολιο και διαγραφει…
Και για να ειμαστε on topic δυστηχως νομιζω Σοφια μου κανενας δε θα μπορεσει να σου απαντησει ξεκαθαρα, από τη στιγμη που εσυ η ιδια δεν μας ξεκαθαριζεις που κινουνται τα γουστα σου
Οντως συγκρινεις ανομοιους προορισμους άλλο Αφρικη άλλο Ασια. Μπορει να μην εχω επισκεφθει κανεναν από τους δυο προορισμους αλλα σιγουρα εχουν τεραστια διαφορα. Υπαρχουν παντως πολυταξιδεμενοι στο φορουμ που πιστευω θα σου δωσουν τα φωτα τους και θα σου λυσουν καποιες αποριες. Εγω παντως «ψηφιζω» Πεκινο, πολλοι γνωστοι μου εχουν επισκεφτει τη Κινα και μιλουν για ταξιδι ζωης
Οπου και να πας να περασεις υπεροχα, αν και θεωρω ότι λιγο αργα ξεκινησες να το οργανωνεις, μας αναφερεις ότι σκοπευεις να πας τον επομενο μηνα και ακομα σκεφτεσαι ποιος θα είναι ο προορισμος σου. Μη το κουραζεις και πολύ ρωτώντας τον ένα και τον άλλο, δες εσυ τι θελεις, και αποφασισε γρηγορα γιατι ειτε πας με γκρουπ, ειτε μεμονωμενα οι τιμες θα είναι τσιμπημενες και μπορει να μη βρισκεις θεση. Για πληροφοριες παντως που ζητας, κανε τον κοπο να αναζητησεις τους συγκεκριμενους προορισμους στο «αναζητηση πληροφοριων για προορισμους», διαβασε τις απαντησεις που εχουν ηδη δωθει από αλλα μελη, και αν εχεις αποριες να τις θεσεις συγκεκριμενα για να μας διευκολυνεις να καταλαβουμε τι ακριβως ψαχνεις.
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Γεια σας.Το ξερω οτι δεν εχουν καμια σχεση,απλα μου ειπαν οτι τωρα στο πεκινο εχει αρκετη υγρασια και επειδη εχω ασθμα το απερριψα.Μαλλον θα παω Ν.Αφρικη για σαφαρι, πιστευω οτι μου ταιριαζει πιο πολυ.Εχει κανενας πληροφοριες για αφρικη?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Αφρική καλή μου .... Αφρική
Άσε τα Πεκίνα να νοιώσουν μοναξιές....
Εδώ στο travelstories, θα βρεις μερικές πολύ καλές ιστορίες για την Κένυα, Τανζανία κτλ., με πολλές πληροφορίες.
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Αφρική καλή μου .... Αφρική
Άσε τα Πεκίνα να νοιώσουν μοναξιές....
Εδώ στο travelstories, θα βρεις μερικές πολύ καλές ιστορίες για την Κένυα, Τανζανία κτλ., με πολλές πληροφορίες.
Σκεφτομαι για Κειπ Ταουν-Κρουγκερ παρκ-Μοζαμβικη.Τι λετε?εχει κανεις πληροφοριες?καποιο καλο ταξιδιωτικο γραφειο?:p
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
γεια σου happy
εγω εγραψα την ιστορια για την υεμενη καλο κουραγιο και καλη διαιτα σου ευχομαι
πεκινο ημουν αυτο το πασχα και ειχαμε καλο καιρο μονο μια μερα εβρεχε στις 15..
αφρικη θελει εμβολια και για αυτο ακομα dεν πηγα παρολου που εχω βαπτισει εκει παιδακι...
προτεινω το βερσους απο Αθηνα η θεσνικη δεν εχει για αφρικη..
και αν τελικα πας εκει παρε μολυβια και καραμελες για τα μωρα και οτι μικρο παιχνιδακι εχεις ..θα τρελαθουν απο την χαρα τους..
αυτα αν μπορω και για την υεμενη και για το πεκινο να βοηθησω σε κατι εδω ειμαι ..
σοφια
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όντως είναι δύο πράγματα τελείως διαφορετικά. Μα τελείως.

Έχω πάει στην Κίνα για πάνω από δύο μήνες... Trekking στα χωριά, κυνηγητό στο Θιβέτ με τις αρχές, μπόλικη επαρχία με μειονότητες... Δυστυχώς τα περισσότερα πρακτορεία δεν κάνουν τίποτε από αυτά, παρά σε πηγαίνουν σε μεγάλες πόλεις, τη μία πίσω από την άλλη, αγνοώντας σχεδόν τελείως το εσωτερικό της χώρας, αν κι ακόμη και κει τα πράγματα αλλάζουν τόσο ραγδαία και άγρια που ολόκληρα ξύλινα χωριά κατεδαφίζονται για να κατασκευαστούν εργοστάσια, πόλεις ή απλά κτίρια από μπετόν. Το Πεκίνο ως πόλη έχει πολλά αξιοθέατα, αν και θα είχε πολύ περισσότερα αν δεν είχαν γίνει τα διάφορα εγκλήματα επί δεκαετίες, ωστόσο για μένα προσωπικά δεν είναι το είδος της πόλης που με εντυπωσιάζει. Πολύ μεγάλη, πολύ βρώμικη, πολύ γκρι, παραείναι μοντέρνα -με τις παραδοσιακές γειτονίες να χάνονται...σε εβδομαδιαία βάση, πολύ αμερικάνικη... δε μου έκατσε καλά. Φυσικά και η ΄Κίνα ήταν μεγάλη εμπειρία με επικές ιστορίες για τα ανήψια μου, αλλά ό,τι άλλο έκανα σε εκείνο το πολύμηνο ταξίδι (Β.Κορέα, Ιαπωνία, Λάος και Καμπότζη) ήταν πολύ εντυπωσιακότερο, πολύ εξωτικότερο και σαφώς παραδοσιακότερο (στην περίπτωση της Κορέας η παράδοση αντικαθίσταται από το δέος, αλλά κι αυτό την κάνει ξεχωριστό προορισμό). Η Κίνα μου φάνηκε σα μια χώρα που άργησα να πάω 20 χρόνια, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Στην Κένυα δεν πήγα, μετά από πολύ ψάξιμο και συζητήσεις με φίλους που έχουν γυρίσει όλη την Αφρική (και μένουν εκεί, οι δύο εργάζονται στη βιομηχανία των σαφάρι), κατέληξα στην Τανζανία με το σκεπτικό ότι είναι ασφαλέστερη, φτηνότερη, λιγότερο τουριστική και τα εθνικά της πάρκα είναι εντυπωσιακότερα. Μου άρεσε πάρα πολύ ενθουσιάστηκα. Ξέρω ότι μιλάς για Κένυα κι όχι για Τανζανία αλλά είναι αρκετά παραπλήσιες, την ίδια γλώσσα μιλάνε, έχουν παρόμοιες μειονότητες, σαφάρι και παραλίες και οι δύο. Το σαφάρι (με κάμπιγκ!) ήταν εμπειρία ζωής, ειδικά επειδή έπεσα πάνω στη μεγάλη μετανάστευση, όπου ΧΙΛΙΑΔΕΣ ζώα ταυτόχρονα έτρεχαν χωρίς σταματημό... είδαμε λιοντάρια στα 2 μέτρα, ζέβρες, νιου, καμηλοπαρδάλεις... το β΄ραδυ έξω από τη σκηνή μας έκοβαν βόλτα οι ύαινες και οι βούβαλοι, τη μία μέρα έβλεπες τσίτα, την άλλη ρινόκερους, μετά ιπποπόταμους κι όλα αυτά σε ένα τοπίο πραγματική Εδέμ επί μια εβδομάδα συνεχόμενη, με διανυκτέρευση σε διαφορετικό σημείου του παλρου με τη σκηνή μας κάθε βράδυ. Εκτός του σαφάρι, έκανα trekking μια εβδομάδα στα βουνά, όπου το χρώμα των ντόπιων φυλών ήταν εντονότατο, πέρασα άλλη μια εβδομάδα σε μια μικρή κοινότητα Μασάι, είδα κάτι αρχαία και απόλαυασα και τη Ζανζιβάρη με τις ωραιότατες παραλίες της.

Αν ρωτάς εμένα, φυσικά και χάρηκα που πήγα και στα δύο, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω να δουν ένα από τα δύο μέρη τα παιδιά μου ή η κοπέλα μου ή οι γονείς μου, θα τους πρότεινα το σαφάρι ασυζητητί. Είναι κάτι έξω από την καθημερινή μας πραγματικότητα, κάτι σχεδόν εξωγήινο, αυτή η επαφή με τη φύση σε όλη της την αγριάδα, ακόμη και με την ανθρώπινη φύση σε πιο μπρουτάλ και λιγότερο "εξευγενισμένες" μορφές της. Η Κίνα καλώς ή κακώς είναι πιο κοντά στη δυτικοποίησή της, η οποία μάλιστα είναι και άγρια. Να πω ότι -ως αρχαιοφάν- ούτε τα αρχαία της με εντυπωσίασαν (σε αντίθεση πάντως με το φαγητό, που το βρήκα πολύ καλό, ειδικά στο δρόμο χαίρεσαι να τρως στο vromiko style).

Δε φαντάζομαι να βοήθησα, αλλά τουλάχιστον ξεχαρμάνιασα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
αφρικη θελει εμβολια και για αυτο ακομα dεν πηγα παρολου που εχω βαπτισει εκει παιδακι...
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι εμβόλια χρειάζονται στην Ν. Αφρική ? (φαντάζομαι όταν λες "αφρική" αυτό εννοείς)

Είμαι περίεργος....
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Όντως είναι δύο πράγματα τελείως διαφορετικά. Μα τελείως.

Έχω πάει στην Κίνα για πάνω από δύο μήνες... Trekking στα χωριά, κυνηγητό στο Θιβέτ με τις αρχές, μπόλικη επαρχία με μειονότητες... Δυστυχώς τα περισσότερα πρακτορεία δεν κάνουν τίποτε από αυτά, παρά σε πηγαίνουν σε μεγάλες πόλεις, τη μία πίσω από την άλλη, αγνοώντας σχεδόν τελείως το εσωτερικό της χώρας, αν κι ακόμη και κει τα πράγματα αλλάζουν τόσο ραγδαία και άγρια που ολόκληρα ξύλινα χωριά κατεδαφίζονται για να κατασκευαστούν εργοστάσια, πόλεις ή απλά κτίρια από μπετόν. Το Πεκίνο ως πόλη έχει πολλά αξιοθέατα, αν και θα είχε πολύ περισσότερα αν δεν είχαν γίνει τα διάφορα εγκλήματα επί δεκαετίες, ωστόσο για μένα προσωπικά δεν είναι το είδος της πόλης που με εντυπωσιάζει. Πολύ μεγάλη, πολύ βρώμικη, πολύ γκρι, παραείναι μοντέρνα -με τις παραδοσιακές γειτονίες να χάνονται...σε εβδομαδιαία βάση, πολύ αμερικάνικη... δε μου έκατσε καλά. Φυσικά και η ΄Κίνα ήταν μεγάλη εμπειρία με επικές ιστορίες για τα ανήψια μου, αλλά ό,τι άλλο έκανα σε εκείνο το πολύμηνο ταξίδι (Β.Κορέα, Ιαπωνία, Λάος και Καμπότζη) ήταν πολύ εντυπωσιακότερο, πολύ εξωτικότερο και σαφώς παραδοσιακότερο (στην περίπτωση της Κορέας η παράδοση αντικαθίσταται από το δέος, αλλά κι αυτό την κάνει ξεχωριστό προορισμό). Η Κίνα μου φάνηκε σα μια χώρα που άργησα να πάω 20 χρόνια, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Στην Κένυα δεν πήγα, μετά από πολύ ψάξιμο και συζητήσεις με φίλους που έχουν γυρίσει όλη την Αφρική (και μένουν εκεί, οι δύο εργάζονται στη βιομηχανία των σαφάρι), κατέληξα στην Τανζανία με το σκεπτικό ότι είναι ασφαλέστερη, φτηνότερη, λιγότερο τουριστική και τα εθνικά της πάρκα είναι εντυπωσιακότερα. Μου άρεσε πάρα πολύ ενθουσιάστηκα. Ξέρω ότι μιλάς για Κένυα κι όχι για Τανζανία αλλά είναι αρκετά παραπλήσιες, την ίδια γλώσσα μιλάνε, έχουν παρόμοιες μειονότητες, σαφάρι και παραλίες και οι δύο. Το σαφάρι (με κάμπιγκ!) ήταν εμπειρία ζωής, ειδικά επειδή έπεσα πάνω στη μεγάλη μετανάστευση, όπου ΧΙΛΙΑΔΕΣ ζώα ταυτόχρονα έτρεχαν χωρίς σταματημό... είδαμε λιοντάρια στα 2 μέτρα, ζέβρες, νιου, καμηλοπαρδάλεις... το β΄ραδυ έξω από τη σκηνή μας έκοβαν βόλτα οι ύαινες και οι βούβαλοι, τη μία μέρα έβλεπες τσίτα, την άλλη ρινόκερους, μετά ιπποπόταμους κι όλα αυτά σε ένα τοπίο πραγματική Εδέμ επί μια εβδομάδα συνεχόμενη, με διανυκτέρευση σε διαφορετικό σημείου του παλρου με τη σκηνή μας κάθε βράδυ. Εκτός του σαφάρι, έκανα trekking μια εβδομάδα στα βουνά, όπου το χρώμα των ντόπιων φυλών ήταν εντονότατο, πέρασα άλλη μια εβδομάδα σε μια μικρή κοινότητα Μασάι, είδα κάτι αρχαία και απόλαυασα και τη Ζανζιβάρη με τις ωραιότατες παραλίες της.

Αν ρωτάς εμένα, φυσικά και χάρηκα που πήγα και στα δύο, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω να δουν ένα από τα δύο μέρη τα παιδιά μου ή η κοπέλα μου ή οι γονείς μου, θα τους πρότεινα το σαφάρι ασυζητητί. Είναι κάτι έξω από την καθημερινή μας πραγματικότητα, κάτι σχεδόν εξωγήινο, αυτή η επαφή με τη φύση σε όλη της την αγριάδα, ακόμη και με την ανθρώπινη φύση σε πιο μπρουτάλ και λιγότερο "εξευγενισμένες" μορφές της. Η Κίνα καλώς ή κακώς είναι πιο κοντά στη δυτικοποίησή της, η οποία μάλιστα είναι και άγρια. Να πω ότι -ως αρχαιοφάν- ούτε τα αρχαία της με εντυπωσίασαν (σε αντίθεση πάντως με το φαγητό, που το βρήκα πολύ καλό, ειδικά στο δρόμο χαίρεσαι να τρως στο vromiko style).

Δε φαντάζομαι να βοήθησα, αλλά τουλάχιστον ξεχαρμάνιασα...
Σιγουρα με βοηθησες!!!!!!!θελω παρα πολυ να παω αφρικη...νομιζω πως μου ταιριαζει αυτο το στυλ,ειμαι περιεργη να δω αυτα τα ζωα απο κοντα και οχι μονο απο ντοκυμαντερ.Σκεφτομαι για νοτια αφρικη.εχεις πληροφοριες μηπως? ή ειναι καλυτερα τανζανια και ζανζιβαρη.περιπου τιμη ή ταξιδιωτικο γραφειο μπορεις να μου πεις?ευχαριστω πολυ!:p
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι εμβόλια χρειάζονται στην Ν. Αφρική ? (φαντάζομαι όταν λες "αφρική" αυτό εννοείς)

Είμαι περίεργος....

Οντως χρειαζονται εμβολια?πρεπει να παρω συγκεκριμενα φαρμακα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω πάει στη Νότιο Αφρική, κυρίως λόγω αγγλοφωνίας, κόστους, εγκληματικότητας (δεύτερη χώρα στον κόσμο σε δολοφονίες ανά κάτοικο) και μικρότερης πυκνότητας ζώων σε σχέση με την Τανζανία. Οι περισσότεροι που γνωρίζω που πήγαν δεν μου είπαν ενθαρρυντικά πράγματα και αυτό με επηρέασε, αλλά -όπως σε όλα- αν δε δοκιμάσεις, δεν ξέρεις. Οπότε δηλώνω άγνοια.

Για την Τανζανία, από προφύλαξη καλό είναι να έχεις τουλάχιστον κάτι για ελονοσία (χαπάκια) και μερικοί κάνουν και εμβόλια κίτρινου πυρετού, ηπατήτιδες, τύφω, μέχρι και λύσσα, αν και καλύτερα να στα πει ο γιατρός σου που θα τα ξέρει καλύτερα ή οι αρμόδιοι στη Λ.Αλεξάνδρας, από όσο ξέρω για τη συγκεκριμένη χώρα υποχρεωτικό δεν είναι τίποτε και παρότι πήγα στην Τανζανία μετά από αρκετό καιρό διαμονής στην Αιθιοπία δε ζήτησαν ούτε καν το κίτρινο βιβλιαράκι να τους δείξω. Κοίτα και αυτό: Health Information for Tanzania | CDC Travelers' Health . Εγώ είχα κάνει ήδη ηπατήτιδες, κίτρινους πυρετούς κλπ και απλά πήρα τα malarone για την ελονοσία, αν θυμάμαι καλά ήταν ένα χαπάκι ανά εβδομάδα, δεν είναι και τίποτε φοβερό.

Από ταξιδιωτικά πρακτορεία δεν ξέρω, πήγα τελείως μόνος μου, αλλά τα μεγάλα έχουν αντίστοιχες εκδρομές, φαντάζομαι ότι κάποια θα το συνδυάζουν και με Ζανζιβάρη, την οποία μετά από μήνες... ευχάριστων κακουχιών, τη βρήκα ως παράδεισο, ό,τι έπρεπε για λίγες μέρες ξεκούρασης πριν τη μαραθώνια επιστροφή στην Καραϊβική. Τσέκαρε τα γνωστά πρακτορεία για οργανωμένες εκδρομές, δεν έχουμε δα και τόσα στην Ελλάδα.

Κάτι τελευταί¨ο: στο σαφάρι-κάμπιγκ (που ήταν καταπληκτικό ξαναλέω) γνώρισα κόσμο που ερχόταν από Ν.Αφρική και Κένυα διότι πολλοί ήταν επίσης σε πολύμηνα ταξίδια, οι περισσότεροι με δικά τους οχήματα. Όλοι ανεξαιρέτως συμφωνούσαν πως το σαφάρι στην Τανζανία ήταν το καλύτερο που είχαν κάνει. Καλούτσικα λόγια άκουσα για τα σαφάρι στην Κένυα, τα χειρότερα για τη Ν.Αφρική, εντυπωσιακό μου ακούστηκε το κολύμπι σε κλουβί με καρχαρίες κάπου στη Μοζαμβίκη, το αντίθετο το σκηνικό με τους γορίλες στην Ουγκάντα.

Αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom